Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

slănic prahova

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
uncatalin

uncatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 09.11.2005
aș vrea să vizitez slănic prahova
1. știți dacă a fost afectată grav stațiunea de inundații sau e vreo problemă cu drumul?
2. cazarea. unde? sigur rămân o noapte. dacă avem ce vedea putem sta 2 nopți.
3. salina cred că e pe primul loc de vizitat, dar aștept câteva repere de la cei care chiar au fost pe acolo
4. orice alt sfat

#2
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014
Salina e cam singurul loc de vizitat, in rest ce a fost, e distrus de multi ani.
Hotel Roberto parca, pentru cazare.
Daca vreti sa mergeti la bai, sunt trei bai, Baia Verde, Baia Baciului si Baia Rosie.
Drumul de pe partea cu Piatra Verde nu e tocmai bun, are alunecari de teren, dar e frumos de vazut zona la Piatra Verde.
Si mai este un drum, cel dinspre Varbilau, acela este bun.

http://www.turistik....-slanic-prahova

Cam asta ar fi .

Edited by Zxcvbndx, 01 August 2014 - 22:20.


#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Salina e extraordinara, impresioneaza prin dimensiune chiar daca nu e amenajata precum cea de la Turda.
Nu mergeti in weekend - cozi imense la lift, acustica facuta varza de cele cateva sute de copii care urla pe acolo..

#4
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 03.02.2009
acum 3 ani era naspa rau .citeva neoane atarnate in tavan,niste wc necuratate care puteau groasnic.era pentru prima data cind mergeam intr-o salina si nu mi-a placut de loc.auzi tu mina UNIREA trebuia sa scrie pe tabla ia mina jegului.liftul era ca vai de el ruginit si gaurit de la sare.

Edited by cfrtriaj, 02 August 2014 - 00:24.


#5
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
Am fost și eu acolo cu scoala acum câțiva ani. E foarte frumoasă salina. Ai grijă să te îmbraci bine că-i cam friguț acolo jos. Să-ti iei și un rucsac, poate iei niște bulgări de sarePosted Image . Te poți da și-n mașinuțe. Baftă!

#6
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Postuncatalin, on 01 august 2014 - 22:11, said:



Pentru noi este al 3-lea an consecutiv cand, ne petrecem minim o saptamana in Slanic Prahova. Asa ca, pot sa iti spun parerea mea.

De vizitat: Mina Unirea, de preferat nu in weekend ( e balamuc mare), sa ai in vedere ca in salina sunt 13 grade ( deci racoare ), daca ai copii ar fi bine sa ai la tine ceva jocuri. In salina sunt niste leagane, balansoare si niste masinute.
   Muzeul Sarii, se afla cam la 1 km de centrul Slanicului pe directia Grosani. Este un muzeu mic, dar extrem de frumos organizat si interesant.
    Muntele Verde, poate ai norocul sa si ploua putin cand ajungi acolo.
   Fantana Rece daca esti adeptul drumetiilor prin padure.
    Ar mai fi fost Grota Miresii dar s-a prabusit acum vreo 9 ani. Acum acolo a ramas doar locatia de agrement Baia Baciului.

Agrement: Baia Baciului, strand cu apa sarata. Nu au cazare in incinta.
Baia Rosie, idem, au si posibilitate de cazare in conditii de 3 stele. Noi aici ne cazam.
Baia Verde, idem, nu sunt sigura daca s-a deschis hotelul de acolo. A fost in reamenajare cu fonduri europene si am inteles ca sunt ceva litigii.

Cazare: Hotel Roberto este chiar in centru, nu pot sa zic nimic nici de bine , nici de rau pentru ca nu cunosc.
Hotel Slanic, tipic comunist din ceea ce se vede pe dinafara si destul de departe de salina si centru.
Complex Baia Rosie, noi am fost foarte multumiti de serviciile lor si din acest motiv ne-am cazat doar aici. De fapt, am avut din partea lor in toti anii niste oferte pe all inclusive de nerefuzat.

Drum: eu personal prefer varianta Bucuresti - Ploiesti - Centura de vest - Paulesti- Plopeni - Varbilau- Slanic. O mai poti lua si pe DN1-DN1A iar la Gura Vitioarei sa faci stanga prin Prajani-Poiana Varbilau. Daca esti fan serpentine cu inclinatie mare, mergi pana in Valeni - Olteni si apoi DJ 102 care iti ofera o priveliste absolut superba asupra muntilor din jur.

Daca ajungi in Valenii de Munte, mergi si pe la Muzeul de Stiintele Naturii. Merita vazut!

O sa caut si niste poze si voi edita acest post.

#7
uncatalin

uncatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 09.11.2005
XZY mi-a propus un alt obiectiv în drum spre Slănic, la Vălenii de munte. ar mai fi ceva frumos prin zona, într-o rază de maxim o oră cu mașina?

#8
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014

View Postuncatalin, on 04 august 2014 - 10:21, said:

XZY mi-a propus un alt obiectiv în drum spre Slănic, la Vălenii de munte. ar mai fi ceva frumos prin zona, într-o rază de maxim o oră cu mașina?
Chiar la Valenii de Munte, este Muzeul Memorial Nicolae Iorga, unde in curtea acestuia sunt de fapt trei muzee.
Casa Memoriala Miron Radu Paraschivescu,
Muzeul Vaii Teleajanului,
Casa Memoriala Nicolae Tonitza si multe biserici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate