Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

SIM fixomobil RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Ma intereseaza daca acea cartela SIM din fixomobil-ul RDS functioneaza intr-un telefon compatibil 3G , de exemplu in Huawei U1220s.
Intreb pentru ca cei de la tehnic pomeneau ceva de "imperechiat cartela cu telefonul" - acest termen se refera ca numai cu acel telefon functioneaza sau ca sunt surori si in momentul rezilierii trebuie predate ambele neconditionat ?
Multumesc .

#2
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Cel putin la orange acea imprerechere inseamna desemnarea ariei in care telefonul e folosit, care este de aproximativ 150 de m din locul desemnat initial, daca iesi din acea arie, reteaua nu-mi mai da semnal, asta ca sa nu bagi cartela de fix in mobil, intreaba-i daca este vorba de acea arie de acoperire.

#3
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Problema mea este :
fixomobilul de la RDS are acumulatori slabi, nimh , care dupa maxim 3-4 luni mor .
nu te poti plimba cu telefonul prin casa , desi este independent de retea ai nevoie de 2 miini
nu-l voi folosi inafara locuintei, doar pe raza apartamentului
M-as bucura sa pot pune cartela intr-un telefon mai "finut" nu in drambalaul acela de la ei - mi-a trebuit internet 500 , acuma "trag" Posted Image

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@rozone: Functioneaza. Ai totusi grija ca dpdv contractual e un telefon fix, deci trebuie folosit la punct fix si nu ca un mobil oarecare (sa il iei cu tine prin oras/ in vacanta/ etc). In zona respectiva e nevoie sa ai semnal in reteaua Digi, roaming-ul national nu este activat pe abonamentele de fix (desi a fost o vreme).

 rozone, on 01 august 2014 - 17:14, said:

Problema mea este :
fixomobilul de la RDS are acumulatori slabi, nimh , care dupa maxim 3-4 luni mor .
Mie mi-au schimbat acumulatorul la service, gratuit, nu aveau in stoc dar mi-au telefonat cand a venit (timp rezonabil: 1 saptamana -10 zile). Insa e adevarat ca in toamna 2013 mi-au dat acumulator fabricat in 2009, probabil nu au altii mai proaspeti, deci nu va avea viata lunga.

#5
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"Functioneaza"
Acesta e raspunsul care ma intereseaza, multumesc .
NUMAI in punct fix v-a functiona , ar fi culmea cu 3 telefoane dual sim sa mai car si minunea asta , fiecare la rindul sau avind 200 minute liber in orice retea ...plus minute gratuit in retelele dedicate , ar fi cireasa de pe tort sa duc si fixul dupa mine Posted Image .
Acumulator daca mi-ar trebui mi-as face singur din elementi dedicati separati de la Sanyo Eneloop , am manufacturat pentru dect Panasonic si de 2 ani se trage pe ei fara probleme sau mai are Philips acumulatori speciali pentru telefoane , nimh de utilizare indelungata .

#6
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
EDIT:stai asa fixo mobilul e alt ceva fata de mobilele Huawei U1220s

Edited by freetools, 01 August 2014 - 17:52.


#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013

 rozone, on 01 august 2014 - 17:35, said:

…mai are Philips acumulatori speciali pentru telefoane , nimh de utilizare indelungata .
OT: Ai incercat ceva, sti vreun model care se gaseste pe la noi si ar putea merge? Ca m-ar interesa si pe mine, cand se va duce acumulatorul actual nu cred ca va mai fi util un altul original dar ‘nou’ de 6 ani.

#8
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"la telefoanele mobile gen Huawei U1220s nu se mai ofera garantie."
Al meu e nou , in cutie , il am din 2010 si nu l-am folosit nciodata, doar cind a pus cartela in el la sediu cind l-am ridicat , atit a functionat .
Mai am Motorola wx 306 , 3G , 2 bucati noi libere de retea , asa ca as avea in ce baga cartela , numai sa functioneze.



Acumulatori ieftini , ok pentru telefon , mufa daca nu e dedicata se taie si se inlocuieste cu cea de la acumulatorul din telefon .
http://www.mivarom.r...v-1000ma-p-6130
Caut si mai scumpi daca doresti, aceia sunt pe element cu posibilitate de cositorire a contactelor + si -, dar pretul este de 15-25 lei/elementul de 1,2 volti .
Mai buni http://www.e-acumula...la-nmh-650.html (gata legati)
De putere mare , calitate buna , ready to use , http://www.e-acumula...-cu-lamele.html

Edited by rozone, 01 August 2014 - 18:05.


#9
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
DA.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@freetools: E adevarat ca mobilele modele vechi primite in custodie nu se mai recupereaza de la clienti, dar nu cred ca asta e valabil si pentru fixomobile. Cel putin in Digicare fixomobilul mai figureaza ca echipament atasat serviciului, in timp ce mobilul primit de la RDS a disparut.

@rozone: Multumesc de link spre acumulatori, il pastrez si cand va veni vremea o sa vad ce se potriveste. Ziceai si ceva de Philips, sti ceva concret?

Edited by sags, 01 August 2014 - 18:07.


#11
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"Ziceai si ceva de Philips?"
Sunt AAA http://www.altex.ro/...a-nimh-2-bucati, poate vor aduce si AA cu specificatia "Cordless Phone"
Sanyo Eneloop cu lamele , element separat, scumpi dar foarte buni http://phoenixmodels...nyo-p-3547.html



"stai asa fixo mobilul e alt ceva fata de mobilele Huawei U1220s"
La ce te referi ?
Pe mine ma intereseaza banda de functionare daca este corespunzatoare .

Edited by rozone, 01 August 2014 - 18:18.


#12
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014

 rozone, on 01 august 2014 - 17:00, said:

Ma intereseaza daca acea cartela SIM din fixomobil-ul RDS functioneaza intr-un telefon compatibil 3G , de exemplu in Huawei U1220s.
Intreb pentru ca cei de la tehnic pomeneau ceva de "imperechiat cartela cu telefonul" - acest termen se refera ca numai cu acel telefon functioneaza sau ca sunt surori si in momentul rezilierii trebuie predate ambele neconditionat ?
Multumesc .

Raspuns: DA!
Chestia cu imperecheatul cartelei e o abureala marca RDS. De imperecheat se imperecheaza cartela cu receptorul satelit - acolo chiar nu o poti "jongla", pentru ca o parte din cheia de decriptare se afla pe cartela iar cealalta in receptor. Nu ma arunc la mai multe explicatii savante - nu fac obiectul topicului.
Am probat / folosit exact o asemenea configuratie acum cativa ani (chiar am facut o gluma unor prieteni caroara le spuneam ca sunt acasa -la 200 de Km -  si eu eram la poarta lor). :D

#13
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Azi mi-au adus un telefon fixomobil , arata jalnic, parca era scos de sub roata masinii dupa ce a dat inainte si inapoi si iar 'nainte si 'napoi , antena bleaga, rupta, locasul bateriilor state gravitational, usa acc rupta si cu toti nervii am incercat sa fiu calm , i-am intrebat doar daca dinsii la ei acasa ar folosi astfel de ambalaj pus in sufragerie . Totodata i-am intrebat daca merge acea cartela intr-un telefon de-al lor , Huawei , raspunsul a fost "sunt imperechiate" , i-am intrebat ca ceva de genul decodor/cartela , ei au spus "ceva de genul" , raspunsuri ambigue la intrebari clare , mi-am dat seama ca ceva e putred in Danemarca si am zis hai sa intreb aici ca cineva tot s-a mai lovit de problema . Imi pare rau ca nu i-am rugat sa-mi lase cartela pina vor aduce alta "laduta" , dar sigur imi spuneau ca nu pot din cauza ca sunt "imperechiate" Posted Image
Problema asta cu fixul e din "cauza" parintilor, nu vor sa ma sune NUMAI pe fix , ei avind romtelepom , le-am dat si mobil , le incarc mobilul permanent cind vad ca nu mai au credit , degeaba si pace voua , dar cred ca problema e generala asa ca trebuie sa rezolv cumva tehnic ca oratoric nu reusesc nici chip Posted Image

#14
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014

 freetools, on 01 august 2014 - 17:47, said:

EDIT:stai asa fixo mobilul e alt ceva fata de mobilele Huawei U1220s

Exact! Fixo-mobilul poate fi unul din urmatoarele modele: ETS 6630  sau B160. ETS-ul este cu modem de 387 K iar B160 de 7,2M. Din cate imi aduc aminte U1220 are modem de 387K, insa RDS nu asigurau driverele pentru telefoanele mobile, iti dadeau (la inceputuri chiar iti cam bagau pe gat) doar telefonul - evident cu incarcator - fara cablu de date sau casti. Normal, doar era moca (pe la noi le mai zicea lumea MOCATEL). :D

#15
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Te ajuta "Mortu" daca doresti net prin modemul telefonului http://mortu.eu/tuto...il-rcs-rds.html
Am stick de la ei , nu e cine stie ce dar la iarba verde merge , mai rapid merge telefonul cu abonament de 2E de la ei .
Pina la final voi avea net si in borcanele cu dulceata din camara...
B160 era modelul ce l-a adus (mai corect : arata ca un B160 dupa varicela)

Edited by rozone, 01 August 2014 - 19:04.


#16
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014

 rozone, on 01 august 2014 - 18:55, said:

1  "Azi mi-au adus un telefon fixomobil , arata jalnic, parca era scos de sub roata masinii "
2  "Imi pare rau ca nu i-am rugat sa-mi lase cartela pina vor aduce alta "laduta" , dar sigur imi spuneau ca nu pot din cauza ca sunt "imperechiate" Posted Image"

1. Bine ai facut ca nu l-ai oprit. Altfel, la reziliere, te puneau sa platesti bani frumosi. In mod normal nu au voie sa iti dea echipamente in starea asta. Sau nu aveau, mai demult, cand stiu eu.
2. Vezi postarea de mai sus. Era vorba mai demult sa asigneze fiecare echipament unei celule / unui grup de celule (cele mai apropiate) ca sa faca imposibila folosirea ca telefon mobil. Nu stiu daca s-a facut sau reusit pana la urma (vorbesc de acum 2-3 ani). Asignarea s-ar fi facut dupa IMEI (si cartela are IMEI, si telefonul are IMEI) dar implica munca si ... cunostinte tehnice. Ambele sunt usor deficitare la respectiva companie - nu ca altii ar fi mai breji.

#17
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Am vorbit cu un prieten cu ochelari ca fundul sticlei de sampanie , se ocupa numai de telefoane si minuni de genul , a spus : "dupa ce il primesti vi cu toate jucariile la mine " - asta inseamna ca ori se rupe hamul ori se .. calul Posted Image . Toate telefoanele ce le-am avut de la diversi operatori mi le-a facut free de retea , cind mi-am luat primul router am reusit performata ca in mai putin de 18 minute sa-l aduc la tacere , cu un ghem de sirme si mufe , atasat in laptop l-a facut ca nou , facem barter , eu ii repar masina el milioane de gadgeturi.

#18
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014

 rozone, on 01 august 2014 - 19:00, said:

Te ajuta "Mortu" daca doresti net prin modemul telefonului http://mortu.eu/tuto...il-rcs-rds.html
Multumesc de informatie, am driverele de muuuuult de tot. In plus, unde locuiesc acum nu am nevoie, am alt model de telefon. Si, apropo de stick: vezi ca SIM-ul din stick il poti pune (doar pentru date) intr-un telefon (de exemplu B160) ca sa ai semnal mai de doamne-ajuta. Pe vremuri ma batea gandul sa-i pun antena exterioara telefonului (B160) ca sa-l folosesc la tara.
Mi-a trecut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate