Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Obtinere Avize Contructie Casa.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare tuturor
Am de obtinut urmatoarele avize pentru o constructie in orasul Magurele (langa bucuresti sector 5):

alimentare cu energie electrica. (am inteles ca in bucuresti e coada de km si ca poti depune si la alte sucursale. e adevarat ? Daca da unde?)

protectia mediului. (unde se depune?)

aviz electrocentrale.(unde se depune?)

poate cineva sa ma indrume pentru a rezolva cat mai "bine si intelept" aceste avize?

Razvan

#2
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
In mod normal, arhitectul care iti face proiectul stie foarte bine pe unde sa umble si cat costa.
Ai putea sa il insarcinezi pe el sa faca asta.
Daca face asta, el depune si cererea pentru autorizatie de constructie impreuna cu avizele.

#3
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Ca si cost, mediu costa 100 de lei, iar enel ~80 , avizul de electroentrala cred ca e ceva local (tot ceva legat de curent, depinde cine te va bransa )
Daca ai ajuns la faza asta de ce nu face arhitectul,
In alta ordine de  idei cum de nu  au cerut aviz apa-canal ?, studiu geotehnic ? gaze ? o sa te lovesti de ele cand te vei racorda.

#4
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

 lestad_25, on 01 august 2014 - 21:12, said:

Ca si cost, mediu costa 100 de lei, iar enel ~80 , avizul de electroentrala cred ca e ceva local (tot ceva legat de curent, depinde cine te va bransa )
Daca ai ajuns la faza asta de ce nu face arhitectul,
In alta ordine de  idei cum de nu  au cerut aviz apa-canal ?, studiu geotehnic ? gaze ? o sa te lovesti de ele cand te vei racorda.

... romtelecom...

#5
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Made my day, avizul ala de romtelecom (care nici macar nu mai e monopol) daca vrea muschiul tau pui telefonie, tv si internet de la orange......, daca nu ai alte chesti mai importante, de care te vei lovi. Daca vrei gaz vei face avizul lor , apa-canal daca exista si vrei sa te racordezi iti vor cere prima data avizul. Multe primarii multi pitici pe creier
Discuta cu cine iti face proiectul (eu nu am inclusa o taxa pe zona mea modica cat sa imi scot motorina si uleiul) aduna mai multe si le depun o data pe saptamana sau cum se nimereste)

#6
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Arhitectul nu se poate ocupa. asta e oarecum intelegerea si nu e din bucuresti.
restul avizelor le-am obtinut deja sau nu trebuie. (gaz nu exista de ex).

astea 3 mai sunt de obtinut.

#7
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Avizele de la diferite "agentii" nu-ti trebuie ca sa te folosesti de serviciile lor!
Prin avizul respectiv primesti permisiunea sa sapi/construiesti deoarece nu au ei nimic ingropat pe acolo.

#8
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Stiu mult prea bine ce e, in zona mea numai la lucrari PUD/PUZ se mai cere aviz telecomunicatii, din cate inteleg eu tetenul tau e undeva la margine de sat fara gaz, , probabil ai curent si apa in zona, Avizul la telecomunicatii e vreo 50 de lei , Nu ii inteleg pe astia de la primariile de comuna de cele mai multe ori au cele mai cretine cerinte.
Ai chestile obisnuite, bucurate ca nu a fost secretara glumeata la primarie sa iti ceara acorduri de la politie pentru accesul auto sau  alta minune.

Edited by lestad_25, 04 August 2014 - 08:06.


#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Am si eu o intrebare. La Enel mi se solicita pentru Avizul de Amplasament, planul scara 1:2000 care ar trebui sa fie, cica, anexa la Certificatul de Urbanism emis de primarie. Numai ca acesta nu-i (adica anexa la CU). Planul respectiv l-am gasit in dosarul de cadastru dar cica ala nu-i bun. Ce sa fac acum? cine incalca legea Primaria care a emis respectivul CU fara anexa respectiva ori Enelul care solicita o hartie care nu exista si cum pot sa rezolv problema? La Enel am fost de doua ori si parca sunt batuti in cap. La orice intrebare raspund cu nu stiu, nu se poate, nu ne priveste....

Edited by alexpet, 05 December 2014 - 17:36.


#10
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Ai avut documentatie de certificat de urbanism intocmita de arhitect? El trebuia sa-ti indice ca in dosar, pe langa actele terenului, sa ai anexat planul cadastral 1:500 si 1:2000. Daca l-ai depus la primarie, e vina primariei. Daca nu l-ai avut depus, atunci primaria a luat dosarul asa (ca e comuna, si merge si asa), si nu ti-a dat anexa ca n-a avut ce... Anexele respective (1:500 si 1:2000) sunt plansele depuse de tine cu stampila primariei-vizat spre neschimbare.
Poti merge la primarie (ca e comuna, si merg lucrurile mai usor) si cere sa-ti stampileze planurile cu vizat spre neschimbare.

#11
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
Aha, merci. Nu l-am dat pentru ca nu mi l-a cerut nimeni. In fine, am sa ma duc la primarie...Noroc ca am un cadastru mai vechi (acum 10-12 ani) care contine respectivul plan. Anul asta am refacut cadastul si nu am asa ceva la dosar.

Edited by alexpet, 05 December 2014 - 23:15.


#12
smart_home

smart_home

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.12.2014
Actele necesare pentru eliberarea unui  Certificat de Urbanism sunt urmatoarele:
- cerere-tip (pentru emitere Certificat de Urbanism) completata cu elementele de identificare ale solicitantului si imobilului, cu precizarea scopului solicitarii
- act de proprietate - copie legalizata dupa original
- in cazul actului de mostenire, trebuie prezentata si o copie a actului de proprietate anterior mostenirii
- act de identitate (copie)
- plan de situatie, elaborat pe suport topografic - vizat de Oficiul Judetean de Cadastru, Geodezie si Cartografie - la scarile 1:2000 pana la 1:500
- dovada achitarii taxei pentru emiterea certificatului de urbanism, taxa ce se calculeaza in functie de suprafata terenului pe care urmeaza a se construi imobilul.
............................................................
http://www.smarthomeconcept.ro

#13
MCosmin

MCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2007
Salut. Mai nou, in Certificatul de urbanism de la Cisnadie (Sibiu), se cere si aviz de la Autoritatea Aeronautica Civila Romana. Am intrebat in stanga si in dreapta si nimeni nu stie cu ce se mananca. Din ce am citit pe site-ul lor trebuie sa fac un dosar care trebuie sa contina si "detalii despre amplasamentul ales: adresa şi elemente de identificare în teren, precum si coordonatele geografice, cota absolută faţă de nivelul Mării Negre a terenului de pe amplasament (aceste mărimi trebuie exprimate în sistemul WGS-84 şi determinate de agenţi geodezi autorizaţi de AACR), distanţele faţă de obiectivele de aviaţie civilă din zona aeroportului, heliportului, mijlocului de radionavigaţie, etc;". A obtinut cineva acest aviz? Aveti idee cat costa o ridicare topo cu o firma autorizata AACR? In jurul JUDETULUI SIBIU NU exista nicio astfel de firma! E o mare magarie ce se cere ...dar asta e...

#14
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@MCosmin - vrei sa construiesti langa ceva aeroport ?, sau poate terenul pe care construiesti este in imediata paropiere a unui aeroport in curs de construire , indiferent de situatie e naspa. Mergi in audienta la primaria care a eliberat si cere detalii, sau suna la aeroport sa vezi daca ei elibereaza sau ministerul transporturilor Posted Image , e bine ca e la civili, daca aveai treaba cu baze aeriene militare era mai crunt

#15
MCosmin

MCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2007

 lestad_25, on 28 mai 2015 - 12:08, said:

@MCosmin - vrei sa construiesti langa ceva aeroport ?, sau poate terenul pe care construiesti este in imediata paropiere a unui aeroport in curs de construire , indiferent de situatie e naspa. Mergi in audienta la primaria care a eliberat si cere detalii, sau suna la aeroport sa vezi daca ei elibereaza sau ministerul transporturilor Posted Image , e bine ca e la civili, daca aveai treaba cu baze aeriene militare era mai crunt


Terenul meu eu zic ca e in zona 4 de servitute (vreo 5 km in linie dreapta de aeroport ) a aeroportului din Sibiu. Exista o lege , de prin 97 (actualizata in 2003 parca), in care se spune ca toate constructiile pe terenuri aflate in zonele de servitute ale aeroporturilor trebuie sa primeasca aviz de la aacr(si din acest motiv a fost introdus in cert de urbanism) . Pana acum vreo luna ( de cand s-a schimbata directorul aeroportului din Sibiu) nu s-a cerut acest aviz. Acum unele localitati cer acest aviz.

#16
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca tot ai C.U. in mana inseamna ca ai discutat sau discuti deja cu un arhitect discuta cu ei, sau suna chiar tu la  aacr sa iti dea exact o adresa posibil sa trimit cu mandat un memoru un plan de situatie si ce mai cert aia pentru aviz.
Mai ai posibilitatea sa mergi la primaria care a eliberat C.U. si sa ii rogi in baza legi 50. sa te ajute sa intocmesti si sa obtii avizul cerut de ei. In teorie institutile care elibereaza C.U. ar trebui sa aiba un serviciu prin care sa ajute cetatenii sa obtina avizele cerute de ei, in practica mai repede or corecta un C.U. si vor elimina cerintele mai sofisticate. Nu  e nimic complicat  si nici scump

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate