Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Putin ajutor alegere camera video!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Buna ziua la toata lumea! Ca de obicei vin la voi cu capul plecat in speranta ca puteti sa ma indrumati in directia corecta.

In linii mari m-am gandit sa achizitionez o camera video. Am vazut ca sunt extraordinar de multe variante de la foarte multi producatori si sincer nu ma pot hotara in ceea ce priveste alegerea camerei cele mai potrivite pentru nevoile mele.

Camera o sa fie folosita pentru NBC dar si pentru alte evenimente, gen conferinte, sedinte, etc...

Ma intereseaza sa filmeze full HD 1920x1080 la 50/60p
Sa aibe capabilitati bune in low light
Sa poata sa scoata material necomprimat pentru ca deja ma uit la un ATOMOS pentru partea de recorder/monitorizare
Chiar daca o sa fiu huiduit cel mai probabil, dar am nevoie de autofocus pe dansa (stiu ca nimic nu bate focusul manual dar in situatii tip run and gun e mai dificil)
Ergonomie decenta. (ma uitam si la ceva Blackmagic dar nu ma incanta deloc controlul complet digital de pe ea.)

Stiu ca moda momentan e filmatul cu DSLR-ul dar nu stiu cat de capabil este autofocusul de pe ele pe parte de video.

Eu pe parte de foto lucrez cu Nikon asa ca daca ar fi sa incerc sa filmez cu un DSLR, as prefera sa ma uit la ceva care sa accepte obiectivele NIKON

Principalele mele preferinte ar fi:

Nikon D810 (dar nu stiu cum se descurca cu focusul)
Sony PMW-200
Canon C100 (aceeasi problema cu focusul)

Va rog frumos daca se poate sa imi oferiti informatii pertinente despre ce ati alege voi si de ce...

Care ofera o imagine mai buna?
Care sta mai bine in low light?
Cum e autofocusul la nikon d810 si canon c100?

In acelasi timp, lista este complet deschisa si sunt dispus sa aud si alte sfaturi.

Va multumesc anticipat tuturor si astept sfaturile voastre!

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ce ai acum, ce nikon? eu as alege c100

Edited by xkos, 01 August 2014 - 16:03.


#3
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
daca  vrei autofocus ,renunta la ideea de a folosi DSRL.

#4
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
@xkos Momentan se planifica si un upgrade pe parte de foto tot la un d810, si ma uit si la c100. Dar cum focalizeaza? Parca ma cam strange de spate cand ma gandesc si la sticla aia Canon scumpa...

@Simgeo Stiu ca autofocusul e problematic la dslr-uri dar chiar ATAT de prost este? Adica in situatii rapide chiar nu te poti baza deloc pe el?

#5
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă insişti cu filmatul pe foto încearcă noul Panasonic GH4 dacă nu atunci tot canon C100 recomand şi eu.

#6
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006

View PostHEFE, on 01 august 2014 - 16:21, said:

@xkos Momentan se planifica si un upgrade pe parte de foto tot la un d810, si ma uit si la c100. Dar cum focalizeaza? Parca ma cam strange de spate cand ma gandesc si la sticla aia Canon scumpa...

@Simgeo Stiu ca autofocusul e problematic la dslr-uri dar chiar ATAT de prost este? Adica in situatii rapide chiar nu te poti baza deloc pe el?
daca faci cinematografie... merita dslr, daca vrei sa alergi dupa ei cu autofocusul... ia-ti gandul. niciun dslr nu e capabil in momentul de fata de asa ceva.

#7
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
@vgabi oricat de laudat ar fi acel gh4, un amic de al meu il are si in bisericile noastre chioare nu face fata

@buzucan Am inteles. Eu nu sunt in mod explicit adeptul DSLR-urilor, doar ca imaginea de pe ele are un feel mai apare, nu pot sa descriu ca sa ma fac inteles. Si vad ca mai toata lumea adora lucrul asta. Si de asta ma gandesc acum serios si eu la varianta asta. C100 pare foarte capabila. Ea cum sta la autofocus?

Si totusi nimeni nu a spus nimic de pmw200... despre ea ceva pareri?

Edited by HEFE, 01 August 2014 - 19:30.


#8
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Nimeni? Nici o alta parere nimic?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate