Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#1693
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Unele din alea sînt cărți făcute după seriale. Pasărea Spin și Shogun sînt ecranizări celebre, dar Moștenirea familiei Guldenburg și Twin Peaks nu au fost ecranizări, s-au făcut cărți după ele (de Guldenburg nu sînt sigur, acu aud, de la tine, dar în cazul Twin Peaks îmi aduc aminte cînd a apărut Jurnalul Laurei Palmer).

#1694
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ai dreptate. Am zis eu greşit. În cazul "Liceenii Rock'n'Roll" mai întâi a fost cartea sau filmul?

#1695
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postabancor, on 14 decembrie 2014 - 09:48, said:

Unele din alea sînt cărți făcute după seriale. Pasărea Spin și Shogun sînt ecranizări celebre, dar Moștenirea familiei Guldenburg și Twin Peaks nu au fost ecranizări, s-au făcut cărți după ele (de Guldenburg nu sînt sigur, acu aud, de la tine, dar în cazul Twin Peaks îmi aduc aminte cînd a apărut Jurnalul Laurei Palmer).
Eu inca le mai am prin casa si jurnalul Laurei Palmer si Viata mea. Benzile mele Dale Cooper.
Achim Lauritzen era personajul meu preferat din Guldenburg. Din pacate actorul Wilfried Baasner a murit acum cativa ani

#1696
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu cred că m-am uitat la acest serial.
Însă Kokosh mi-a reamintit pe un alt topic (thread) că unde până în 1996 am fost într-o noapte la o expoziţie la ROM.EXPO. Cred că am ajuns pe la sfârşit. Ştiu că a prezentat cineva un robot de bucătărie care zicea că te va face să arunci cam tot ce ai în bucătărie (sau ceva de genul); a preparat îngheţată şi ne-a dat să gustăm iar eu am fost bucuros că primesc ceva moca...

#1697
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Despre seria Liceenii habar n-am. Aveam cărțile din serie și credeam că au fost ecranizate, dar sînt destul de subțiri încît pot fi și o convertire ulterioară a scenariului sub forma unei nuvele mai lungi. La un moment dat era destul de celebru George Șovu, știam despre el că e prof de română la Lazăr și era primul caz de scriitor contemporan de care eram conștient - adică unul dintre noi, ar fi putut să-mi fie prof, publica cărți populare! Am mai citit de el Jarul din palmă. Erau cărți OK pentru 12 ani.
Din Guldenburg și eu eram fan Lauritzen, fără dubiu. Țin minte și acum ce casă avea, cu un bar cu o reclamă de neon deasupra. De atunci mi-am propus, cînd oi avea casa mea, să am un bar ca ăla, cu o reclamă de neon. Acu bar am, dar neon încă nu! :D

#1698
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Încerc să-mi aduc şi eu aminte ce vedeam prin filme şi ce îmi doream   Posted Image
Nişte frumuseţi din astea cred că au ajuns şi pe la noi. Din păcate, o dată cu "creşterea nivelului de trai"   Posted Image Posted Image

Edited by djl, 17 December 2014 - 02:09.


#1699
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Cheliosul de Lauritzen ce si-a mai luat-o - vine aia blonda si-i trage una acolo, pe catwalk, la o prezentare de moda; ce face asta: ia un spray si scrie frumos pe perete Aggresione si gata brandul! La sfarsitul filmului, una, parca Di Angeli scrie un roman despre familia Guldenburg dar nu mai stiu ce face cu manuscrisul, il arunca pe foc - il redacta pe un laptop.

#1700
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Dj!

Incerc sa iti trimit un mesaj, vad ca nu reusesc. Iti scriu aici!

,, Buna!
Nu am ajuns sa iti dau becurile alea vechi, sper sa reusim pana la urma.
Azi am fost intr-un loc extrem de interesant pentru tine. Am fost la un distribuitor de ,,vechituri,,. GAsesti acolo cantitati ENORME de electroasnice din anii 80, aduse din germania. EXTREM de multe!
Iti spun unde este. Langa METRO Afumati. Urmatoarea curte dupa Metro.
Sunt 3 hale. Una cu mobila, in stanga, una cu ,,detoate, te va interesa , in dreapta si cealata de electrocasnice din anii 80, prima , tot in dreapta.
Asta, ultima, este teoretic, in inventar dar am intrat in ea prin bunavointa unui om care trebaluia prin hala.
Daca vrei amanunte, sa imi spui. Merita sa mergi acolo! Este un adevat muzeu!
Sarbatori faine!!!
Mircea,,

#1701
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mulţumesc. Trebuie să-mi fac curăţenie prin căsuţa cu mesaje. Cum sunt preţurile. Am mai găsit pe net televizoare din anii '80 (din anii '70 doar româneşti... e interesant că am găsit mai multe din anii '60 - dar nu color).

#1702
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DrRy58Yrpr4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1703
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Ti-am dat mesaj. MERITA sa ajungi pe acolo. Tmpul a stat in loc.......

#1704
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mai ţine cineva minte acele aeroterme tun, spoite în roşu şi care funcţionau la 380 de Volţi?

#1705
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Am fost la acel magazin. Au chestii interesante, dar unele aberant de scumpe. Însă când fac rost de bani şi e traficul mai liber, mă mai duc (zilele astea o să fie plin pe stradă de material pentru industria siderurgică - că, deh, după orele 21 nu se pot duce la cumpărături, ca să fie traficul mai liber).
Însă păcat că nu au casete audio   Posted Image
La televizoare slabă oferta. Tot am să caut.

Edited by djl, 21 December 2014 - 19:28.


#1706
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Pe TV.R. 2  a fost azi în reluare ceva despre cei 3 Tenori. Au fost prezentate vititele lor de la Bucureşti de până în 2000 (dacă nu şi mai târziu). Au fost ceva imagini de arhivă... s-au văzut unele aspecte ale vremii.

#1707
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PFqvI7q1oJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1708
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postdjl, on 21 decembrie 2014 - 15:29, said:

Mai žine cineva minte acele aeroterme tun, spoite în roŗu ŗi care funcžionau la 380 de Volži?
Daca te referi la asa ceva, ele se folosesc si se vor folosi intotdeauna unde e nevoie de improvizarea unei instalatii de incalzire, exista si variante pe gaz, si armata le foloseste.
Sunt vopsite in rosu dupa normele PSI, pt ca sunt fierbinti si pot incendia anumite materiale.

Attached File  14o3o1y.jpg   60.42K   3 downloads

#1709
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Da, la ceva de genul mă refer. Nu ştiam de ce sunt spoite în roşu... mulţumesc pentru că m-ai informat!   :peacefingers:

#1710
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Walk-man sovietic: http://www.rw6ase.na...zwezdniy.htmlţ

A avut cineva vreo nenorocire din asta? http://rw6ase.narod....lfa51tc485.html
Am auzit că s-au dat ca despăgubire pentru cei care au pierdut pe cineva la Loviluţie.

Edited by djl, 01 January 2015 - 01:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate