Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Instiintare executare silita mostenitori

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Am primit acum o luna o instiintare de executare silita din partea unei firme de executori judecatoresti, pe baza unui card de credit contactat de tata acum multi ani. Cand a murit, era cu toate ratele la zi. Problema este ca nu stiam nimic de acel credit, am aflat ulterior de el. Eu sunt singurul mostenitor, am dezbatut si mostenirea. Instiintarea este adresata mostenitorilor, nu mie. In aceste conditii, ma pot trezi ca sunt executat asupra bunurilor mostenite ?

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

 OClaudiu, on 01 august 2014 - 13:01, said:

Eu sunt singurul mostenitor, am dezbatut si mostenirea. Instiintarea este adresata mostenitorilor, nu mie. In aceste conditii, ma pot trezi ca sunt executat asupra bunurilor mostenite ?

La o logica simpla, se pare ca tie ti-e adresata.

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
Dar hotararea judecatoreasca este pe numele tatalui, nu al meu.

#4
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

Quote

Instiintarea este adresata mostenitorilor, nu mie
Se pare ca totusi creditorul a aflat ca tatal tau a decedat .
Orice credit , are anumite clauze care asigura creditorul ca nu ia "teapa ".
Cel mai adesea , in cazul decesului, oalele sparte le va plati o societate de asigurare.
Aceasta societate de asigurare , va incerca la randul ei sa reduca pierderile  , incercand sa recupereze macar  o parte din pierderi de la mostenitorii defunctului.
Asta nu inseamna neaparat ca va reusi acest lucru, dar angajatii acestei societati de asigurare vor  " incerca  din rasputeri " , sa indeplineasca acest deziderat.
Eu te sfatuiesc sa folosesti acea "instiintare " , pe post de hartie igienica .
Te mai sfatuiesc totodata sa o mototolesti un pic inainte de operatiunea finala de stergere a "agregatului " respectiv.

Edited by alexman6x6, 01 August 2014 - 13:26.


#5
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 16.09.2005
Pai daca tatal tau nu a murit tanar (sa zicem undeva la 40 de ani), atunci mai mult ca sigur nu a primit creditul fara o asigurare de viata. Intereseaza-te de asta.
Cand ai facut succesiunea ai preluat si activul si pasivul mostenirii, respective atat bunurile cat si datoriile. Instiintarea ai primit-o probabil de la o firma de recuperatori, care incearca sa te sperie.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu mi-e clar cum ai dezbatut tu mostenirea, cand si cu cine, dar cand semnezi ca accepti mostenirea, preiei atat bunurile, cat si datoriile defunctului.

#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,489
  • Înscris: 13.10.2010
1. Tatal tau cand a decedat?
2. Cand a fost platita ultima rata?

#8
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
Tata avea 56 ani cand a murit, creditul a fost facut in 2008, ultima rata a fost platita in aprilie 2011, iar tata a murit in mai. M-am interesat ulterior la banca, iar cei de acolo mi-au spus ca cardul de credit nu avea nici o asigurare. Iar instiintarea am primit-o de la o firma de executori judecatoresti. In felul acesta, nu pot sari acum pe mine sa imi scoata bunurile mostenite la licitatie ?

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Eu sunt singurul mostenitor, am dezbatut si mostenirea. Instiintarea este adresata mostenitorilor, nu mie. In aceste conditii, ma pot trezi ca sunt executat asupra bunurilor mostenite ?

cum vine asta? esti mostenitor, scrisoarea era pentru mostenitori dar totusi nu e pentru tine :) :)

mostenirea se ia la pachet cu bune si rele
exista si varianta renuntarii la ea, tot la pachet se face

#10
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 ccf_cristi, on 01 august 2014 - 13:29, said:

1. Tatal tau cand a decedat?
2. Cand a fost platita ultima rata?

Ce sens are sa il mai intrebi asta, problema este clara, si am avut cateva cazuri de genul asta, au primit mostenirea, si poc, apare si un baietel de la banca, in costum, care il anunta ca trebuie sa plateasca rate pentru creditul in valoarea de XXXXX euro, trecand peste faza de mirare, uimire, revoltare, indignare, dupa ce li se explica incep sa plateasca, cuminti si linistiti, nu prea ai sanse de scapare, odata ce ai acceptat mostenirea ai acceptat si datoriile odata cu beneficiul mostenirii,asta-i viata, uneori e o curva, cand te bucuri mai tare ti-o trage

 OClaudiu, on 01 august 2014 - 13:45, said:

Tata avea 56 ani cand a murit, creditul a fost facut in 2008, ultima rata a fost platita in aprilie 2011, iar tata a murit in mai. M-am interesat ulterior la banca, iar cei de acolo mi-au spus ca cardul de credit nu avea nici o asigurare. Iar instiintarea am primit-o de la o firma de executori judecatoresti. In felul acesta, nu pot sari acum pe mine sa imi scoata bunurile mostenite la licitatie ?

Te duci si te intelegi cu ei, ceri documentele, ceri lamuriri suplimentare, si incepi sa platesti,esalonat, cam asta e de facut, daca vrei sa scapi de plata trebuie sa renunti la mostenire.

#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,552
  • Înscris: 11.06.2010
Executorii judecatoresti au firme SRL ? :lol: ... despre ce firma e vorba ?

#12
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
Nu stiu despre ce firma e vorba, am sa ma mai uit pe document. Nu e EOS sau Kurk... Dar pe acel document apare de plata : 6500 ron card, 900 ron dobanzi si 7900 creante. Ce sunt alea creante ? Daca ma inteleg cu banca, scap de creante ?

Edited by OClaudiu, 01 August 2014 - 13:55.


#13
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 OClaudiu, on 01 august 2014 - 13:54, said:

Nu stiu despre ce firma e vorba, am sa ma mai uit pe document. Nu e EOS sau Kurk... Dar pe acel document apare de plata : 6500 ron card, 900 ron dobanzi si 7900 creante. Ce sunt alea creante ? Daca ma inteleg cu banca, scap de creante ?

Daca spui ca ultima rata a fost platita in aprilie 2011 cred ca acele creante reprezinta dobanda la dobanda la dobanda, mergi la banca, vorbeste cu ei, afla daca ti-au vandut creantele, daca sunt la banca ar putea sa fie mai usor pentru tine, daca sunt la recuperatori, o sa ai o viata naspa cu ei

#14
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
O intrebare... Pot recuperatorii sa vina peste mine si sa imi scoata bunurile la licitatie ?

#15
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,489
  • Înscris: 13.10.2010

 sammydo, on 01 august 2014 - 13:48, said:

Ce sens are sa il mai intrebi asta, problema este clara, si am avut cateva cazuri de genul asta, au primit mostenirea, si poc, apare si un baietel de la banca, in costum, care il anunta ca trebuie sa plateasca rate pentru creditul in valoarea de XXXXX euro, trecand peste faza de mirare, uimire, revoltare, indignare, dupa ce li se explica incep sa plateasca, cuminti si linistiti, nu prea ai sanse de scapare, odata ce ai acceptat mostenirea ai acceptat si datoriile odata cu beneficiul mostenirii,asta-i viata, uneori e o curva, cand te bucuri mai tare ti-o trage
Am intrebat pentru ca dupa o anumita perioada de ani, datoria se prescrie(parca 3 daca nu ma insel). Conditiile in care se prescrie nu le mai tin minte. De aceea am intrebat, ca poate este cineva care stie cu exactitate cand si sum se presrie o datorie.
Nu incurajez neplata datoriilor, dar cel mai bine consulti un avocat. Ii spui ca esti de acord sa platesti ce mai avea tatal tau de plata + dobanda si cu asta basta. Nu stai sa platesti si penalizarile celor de la EOS.
EOS-ul nu poate sa fie si executor. El a cumparat dotoria ta de la banca si acum incearca sa obtina maximum de profit.

#16
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 ccf_cristi, on 01 august 2014 - 14:02, said:

Am intrebat pentru ca dupa o anumita perioada de ani, datoria se prescrie(parca 3 daca nu ma insel). Conditiile in care se prescrie nu le mai tin minte. De aceea am intrebat, ca poate este cineva care stie cu exactitate cand si sum se presrie o datorie.
Nu incurajez neplata datoriilor, dar cel mai bine consulti un avocat. Ii spui ca esti de acord sa platesti ce mai avea tatal tau de plata + dobanda si cu asta basta. Nu stai sa platesti si penalizarile celor de la EOS.
EOS-ul nu poate sa fie si executor. El a cumparat dotoria ta de la banca si acum incearca sa obtina maximum de profit.

Este corect ceea ce spui dar sunt sigur ca au mai fost notificari intre timp, dar ar trebui sa incerce si varianta asta

#17
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 17.09.2003
E prima notificare care o primesc dupa 3 ani si 2 luni. In aceste conditii, pot cei de la firma de recuperari sa vina peste mine si sa imi scoata bunurile la licitatie ?

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
da, pot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate