Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

zdrobitor / tocator fructe

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Recent m-am confruntat cu o problema pe care inca nu am rezolvat-o. Cantitatea mare de mere care trebuiesc zdrobite in vederea pregatirii ptr fermentare si ulterior distilare. Mi-ar fii de folos orice schita sau foto pentru a confectiona o astfel de masinarie, actionata cu motor electric si care sa confere un randament ridicat.

#2
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
https://www.google.e...fructe&tbm=isch

#3
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 06.04.2013
Cel mai simplu ar fi sa te duci la un supermarket, gen Praktiker, am vazut ca au bagat zilele trecute niste chestii d-astea, si poti sa te uiti pe viu la ele.

Sau incearca si pe youtube sau pe google image.

Sau cumperi unul gata facut http://olx.ro/oferta...re-ID14J3X.html

#4
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Multumesc. Le-am vazut pe toate, dar vreau sa construiesc unul acasa dupa un model care functioneaza corect, il multumeste pe posesorul lui si nu implica costuri mari.

#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 06.04.2013
Uite un sistem aici, pare mai simplu de facut pentru ca nu iti trebuie un demultiplicator


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/99bueGfJqMs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este asemanator cu cel al unei rasnite de cafea. Sau cu al unui storcator de fructe, merele cad pe un disc ce are niste fante ca niste cutite iar discul, invartindu-se cu viteza, le toaca si, datorita fortei centrifuge, impinge tocatura printr-o fanta laterala.

Ceva mai simplu nu stiu daca gasesti, nu-ti trebuie decat un motor electric, un disc, daca se poate din inox, o bucata de tabla pentru cilindrul ala si niste teava pentru picioare.

#6
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Ca si utilaj e super!

Motorul este pozitionat vertical cu axul in sus - necesita protectie impotriva patrunderii sucului ( posibil semering in carcasa )
La ce inaltime se pune discul fata de fundul cilindrului?
Ce profil are razatoarea de pe disc ?
Pe spatele discului nu cumva sunt sudate niste sicane sau palete care sa arunce pasta de fructe?
Evacuarea este sub disc ( rezulta din film ) si forta centrifuga in acest caz nu ajuta la evacuare.
Sunt si alte amanunte pe care sincer sa fiu nu as vrea sa le experimentez ( din lipsa de timp )

#7
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,043
  • Înscris: 24.02.2011
Nu se strica masinaria daca mai intra cate o pietricica sau sambure de piersica?

#8
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Nu fiindca intre discul rotativ si cilindru este o distanta suficienta cat sa treaca samburii. Ideea e sa concepi un sistem de separare a samburilor de pulpa si sa fie evacuati separat. Ceva idei?

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Utilajul pus de draculescu e perfect. Daca ai productie foarte mare, fa unul cu role/melc reglabil.

#10
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Sunt total de acord ca scula pusa de draculescu este ceea ce trebuie -  zdrobitorul centrifugal -  si cred ca voi merge pe ac. varianta.
Am promisiunea ca imi da o cunostinta o masinarie de curatat cartofi veche, fara motor, cu angrenaje blocate, sa incerc sa folosesc din ea ce-mi trebuie. Poate merge ceva. O sa atasez poze.
Productia este mare, nu foarte mare deci nu am nevoie de unul de mare capacitate ci de unul care sa faca ce trebuie nu sa dormi langa el

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate