Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

De câte wifi-uri este nevoie?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Am o casă mare, cu pereți exteriori de 80, pe 3 nivele, garaj în capătul opus al curții. Am instalat 7 wifiuri, unul la garaj, 2 în curte unul în față, unul în spate, partea dinspre garaj, unul la mansardă, 2 la parter, unul jos, la demisol.
Cu toate astea, când merg de la garaj spre casă sau, mai departe, spre partea din față a casei, pierde semnalul și sunt probleme cu apelurile voip. Cam câte wifiuri trebuie instalate pentru a nu mai avea probleme? Am ținut cont de canale și am folosit canale ce nu se suprapun.

#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Ai nevoie de routere si dispozitive care sa se inteleaga bine din punct de vedere al roaming-ului.
http://en.wikipedia....ess_LAN#Roaming

P.S. Banuiesc ca is configurate la fel (SSID/pass) si fac parte din aceeasi retea (adica nu e nevoie sa ti se schimbe IP-ul cand treci de la un router la altul).

Edited by tatarduka, 01 August 2014 - 10:04.


#3
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,758
  • Înscris: 31.10.2010
2 routere bune. Maxim 6 routere...

#4
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
De ce dracu ai luat 7? Daca luai un router mai scump, ~1000 lei, plus o antena de vreo 40-50dbi nu-ti acopera toata zona??

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011

 tybanu, on 01 august 2014 - 10:06, said:

De ce dracu ai luat 7? Daca luai un router mai scump, ~1000 lei, plus o antena de vreo 40-50dbi nu-ti acopera toata zona??
Am luat un Asus N56, acoperă bine dar, evident, nu suficient. Antene de 40-50 dbi nu există. Sau ba, există, la SETI.

 tatarduka, on 01 august 2014 - 10:04, said:

Ai nevoie de routere si dispozitive care sa se inteleaga bine din punct de vedere al roaming-ului.
http://en.wikipedia....ess_LAN#Roaming

P.S. Banuiesc ca is configurate la fel (SSID/pass) si fac parte din aceeasi retea (adica nu e nevoie sa ti se schimbe IP-ul cand treci de la un router la altul).
Roamingul se face, am aruncat nişte routere care nu făceau roaming.

#6
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Mufeaza-i atunci una de 25-30 dbi, vad ca astea sunt pe toate siteurile...

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
APuri sau routere gen asta
http://www.pcgarage....gh-power-cloud/
care cica bate pana la 900m

Edited by Nero-d, 01 August 2014 - 10:33.


#8
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Degeaba "bate" routerul 900m daca telefonul (dispozitivul mobil) nu trece de 10-15m.

#9
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,371
  • Înscris: 08.12.2008
eu as fi trecut in cazul acesta la echipamente din gama mikrotik sau ubiquiti.

totusi ar fi util daca ai specifica si ce router folosesti ca ap, ce firmware ruleaza si cu ce dispozitive te conectezi.

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
Daca ar pune si el o schita a locului  cu niste distante , ar putea primi un raspuns mai la obiect. Asa facem presupuneri si vin unii cu idei gen "antene de 30 dBi"
E bine sa iei in considerare si ce a scris @carmenclara 1 in legatura cu ceva echipamente de la Ubiquiti sau Mikrotik.

 tybanu, on 01 august 2014 - 10:06, said:

De ce dracu ai luat 7? Daca luai un router mai scump, ~1000 lei, plus o antena de vreo 40-50dbi nu-ti acopera toata zona??

Acoperirea radio a unui router nu este in functie de pretul lui. Poti sa cumperi un router de 2000 lei si sa acopere 10m !

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
routerul principal este un Asus N56u, apoi am un Asus Rt-N12, un D-link dir 615, două 600, un Huawei şi la restul trebuie să văd.

#12
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Despre ce suprafata vorbim (in mp) ? Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa aproximezi cam care e raza de acoperire a unui singur AP ( in diferite locuri). Dupa ce faci masuratorile astea o sa ai si raspunsul la intrebarea de cate AP- uri ai nevoie.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Casa are cam 12x 12 metrii și se află cam la 50 de metrii de garaj. Un wifi cu 2 antene cu câștig (dir 615) bun la parter trece prin maxim 1 perete interior, apoi semnalul devine incredibil de prost, în sensul că însăși navigatul e un chin. De aceea, a mai fost nevoie de un router. Distanța între ele este de maxim 10 metrii, dar, după cum ziceam, pereții sunt extrem de groși. Mă gândesc pe viitor să trec pe 5 ghz, atunci aș avea camera și wifiul, dar asta presupune investiții de peste 1000 de euro.

Edited by benis, 02 August 2014 - 11:13.


#14
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Am aceleasi conditii descrise de tine.
Folosesc un router tp-link archer c7 si un ap tot de la tp-link, ceva ieftineala, montat in garaj. Am wi-fi in toata curtea.
Casa are 15x20, doua etaje si curtea 1000mp.

Cu o simpla antena (e vreo 700ron, nu mai stiu exact modelul dar era de la ubiquity) rezolvai problema pe cativa km in jurul casei :D

#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,371
  • Înscris: 08.12.2008
din pacate astea sunt doar povesti d-drive,  partea cu antena si km acoperiti.  nu uita ca comunicarea e bidirectionala.

si telefoanele/tablete abea se descurca cu 10-30m

#16
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
@benis , montezi afara undeva pe fatada cladirii un nano loco m2 si o sa ai semnal pana in garaj.
In 5 ghz o sa mearga si mai prost prin obstacole decit 2.4 ghz.

#17
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Asa este, dar totusi sunt antene care emit pe wi-fi chiar pe zeci de km. E cazul sistemelor de supraveghere cu camere ip.

Atunci cand vorbim insa de conectare cu telefon, laptop sau tableta, bineinteles ca realizarea comunicarii tine mai mult de performantele dispozitivului decat de cat de mult emite o antena wi-fi.
Eu "vad" retele wi-fi care sunt la km distanta, stiu si a cui sunt dar evident nu ma pot conecta la ele si nu doar din considerente de parola.

Ca lui benis sa-i functioneze reteaua pe cativa km, ia internetul din casa si-l da printr-o antena de mare putere la alta antena de mare putere, care la randul ei e conectata la un router/ap (wi-fi bridge/repeater) la care de fapt se conecteaza laptopul sau telefonul. Este exact ceea ce am si eu acum folosind un ap pe post de repeater. Tocmai ca ap-ul emite pentru a realiza conectare bidirectionala, cu putere mai mare decat telefonul meu. Iar telefonul meu e conectat de fapt la ap.

[ http://www.countrymilewifi.com/Images/bridge_wifi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by d-rive, 03 August 2014 - 11:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate