Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

dezlipire, inlocuire, lipire

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Salut.

Vreau sa schimb o componenta de pe o placa de baza insa nu cred ca e nevoie in acest caz doar de pistolul de lipit.
Asadar, ma poate ajuta cineva cu sfaturi in acest sens?

Atasez imaginea pentru mai multe detalii.

Attached File  IMG_20140731_092949.jpg   121.13K   221 downloads

Dupa cum vedeti este vorba de acea componenta incadrata cu rosu.
Acei doi pini sunt lipiti pe placa (nu trec prin ea asa cum se intampla cu condensatorii spre exemplu).

Care este modalitatea de inlocuire?
Este nevoie de instrumente speciale sau se face si acasa?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu siguranta ca acea componenta nu s-a stricat ca s-a plictisit ea de viata asa brusc
e si altceva defect pe acolo
mergi la un service, desi probabil iesi mai ieftin cu placa noua

Edited by aeon, 31 July 2014 - 09:20.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Nu este nici o smecherie, pur si simplu se incalzeste, se desprinde, si apoi se lipeste piesa noua, pe care pui in prealabil fludor cu un letcon de putere cat mai mica, ca sa nu arzi piesa electronica 30W de ex., si lipit cat mai repede.

Tranzistorii, cu siguranta se ard si singuri, pt. ca au obosit.

Este posibil sa mai fie de schimbat si altceva, dar nu este deloc obligatoriu.

Daca sti ca ai sigur o piesa arsa de 1-2 lei ( sau si mai mult), si placa chiar merita pastrata, trebuie sa fi fraier sa nu o schimbi.

Edited by loock, 31 July 2014 - 09:34.


#4
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View PostGiGonT3, on 31 iulie 2014 - 09:14, said:

Salut.

Vreau sa schimb o componenta de pe o placa de baza insa nu cred ca e nevoie in acest caz doar de pistolul de lipit.


Daca manuiesti bine pistolul de lipit, poti dezlipi componenta doar cu pistolul (si tresa absorbanta eventual pentru cei doi pini). Partea din spate a componentei este direct lipita de placa si este ceva mai dificil de dezlipit cu un pistol. Daca nu esti atent, poti exfolia usor cablajul utilizand aceasta metoda.

View Postloock, on 31 iulie 2014 - 09:30, said:

Nu este nici o smecherie, pur si simplu se incalzeste, se desprinde, .....
El intrebase tocmai cu ce se poate incalzi pentru dezlipire.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
In poza nu se vede destul de clar, dar nu pare SMD.

Parca are un crac si la mijloc, dar nu se vede unde este lipit.
Poate se pot dezlipi primii doi, apoi se indoaie in sus, si se descopera cel de la mijloc.

La SMD se mai fac smecherii cu foehnul, eventual unul industrial / tehnic, insa trebuie sa sti foarte bine ce faci cu alea, altfel poti sa dezintegrezi placa...

Daca se rupe cracul, pare nasol, dar se intampla la cel stricat, deci nu conteaza....

Prin incalzire se distruge tranzistorul.

In mod normal, piesele electronice trebuie protejate prin apucarea cracilor cu un cleste, intre tranzistor si lipitura, tocmai pt. a prelua o parte din caldura...si se foloseste si letcon de putere mica 15-30 W, sau chiar cap termostatat la 210 C maxim.

Edited by loock, 31 July 2014 - 09:44.


#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Ăla e un regulator de tensiune gen 1117. Cel mai simplu e cu aer cald sau spot IR, în 30 de secunde l-ai schimbat.

#7
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View Postaeon, on 31 iulie 2014 - 09:20, said:

cu siguranta ca acea componenta nu s-a stricat ca s-a plictisit ea de viata asa brusc
e si altceva defect pe acolo
mergi la un service, desi probabil iesi mai ieftin cu placa noua

Stiu sigur ca este acea componenta, am discutat cu producatorul placii respective si mi-a spus ca daca scrie un anumit cod, atunci aia e problema.
Placa functioneaza, numai ca dupa un timp (cand probabil se incalzeste foarte tare) se blocheaza.
La un restart totul revine la normal (pentru o perioada cand iar se blocheaza)

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
LASER frate...

Este overkill sa ia omul Spot IR heater pt. o singura piesa....

#9
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View Postloock, on 31 iulie 2014 - 09:30, said:

Nu este nici o smecherie, pur si simplu se incalzeste, se desprinde, si apoi se lipeste piesa noua, pe care pui in prealabil fludor cu un letcon de putere cat mai mica, ca sa nu arzi piesa electronica 30W de ex., si lipit cat mai repede.

Tranzistorii, cu siguranta se ard si singuri, pt. ca au obosit.

Este posibil sa mai fie de schimbat si altceva, dar nu este deloc obligatoriu.

Daca sti ca ai sigur o piesa arsa de 1-2 lei ( sau si mai mult), si placa chiar merita pastrata, trebuie sa fi fraier sa nu o schimbi.

Problema este ca eu nu sunt de meserie iar prin casa am doar un pistor de lipit mai vechi.
Cu alt cuvinte, din spusele tale am nevoie de alte echipamente

View Postrobbie_ro, on 31 iulie 2014 - 09:32, said:


Daca manuiesti bine pistolul de lipit, poti dezlipi componenta doar cu pistolul (si tresa absorbanta eventual pentru cei doi pini). Partea din spate a componentei este direct lipita de placa si este ceva mai dificil de dezlipit cu un pistol. Daca nu esti atent, poti exfolia usor cablajul utilizand aceasta metoda.


Pacat ca nu am decat pistol (si ala vechi). Deci e posibil sa ma complic aiurea....

#10
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostGiGonT3, on 31 iulie 2014 - 09:55, said:

Placa functioneaza, numai ca dupa un timp (cand probabil se incalzeste foarte tare) se blocheaza.

Probabil intra in protectie stabilizatoru'. Sfatu' meu ii sa verifici piesele conecatate la el (condensatori si eventual diode).

#11
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Prima, cum ai ajuns la concluzia că ce se vede în poză este o piesă defectă ?

" Parca are un crac si la mijloc, dar nu se vede unde este lipit. "
Legătura centrală face contact direct cu radiatorul piesei şi de obicei este mult mai scurtă din fabricaţie.

" Prin incalzire se distruge tranzistorul. "
Nici vorbă, dacă nu îl încălzeşti excesiv, pentru foarte mult timp.

" ...se foloseste si letcon de putere mica 15-30 W, sau chiar cap termostatat la 210 C maxim. "
Cu asemenea dotare, nu se va reuşi deslipirea piesei de pe placă.
E nevoie de putere ( cel puţin dublă ) şi de temperatură spre 300 de grade.
Nu mai vorbesc de "mâna" care face operaţia asta.
Dacă nu ai mai deslipit cu succes ( cel puţin 20 de ) piese similare, mai bine te abţii.

" Placa functioneaza, numai ca dupa un timp (cand probabil se incalzeste foarte tare) se blocheaza. "
Încearcă să răceşti local piesa respectivă şi vezi dacă scapi de blocaj.

Edited by Mos_Ilie, 31 July 2014 - 10:02.


#12
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View Postmihaicozac, on 31 iulie 2014 - 09:49, said:

Ăla e un regulator de tensiune gen 1117. Cel mai simplu e cu aer cald sau spot IR, în 30 de secunde l-ai schimbat.

Asa si scrie pe el 1117.
Sa apelez la un service? Costa mult schimbarea? Dac aveti idee...

View Postedy_wheazel, on 31 iulie 2014 - 09:59, said:


Probabil intra in protectie stabilizatoru'. Sfatu' meu ii sa verifici piesele conecatate la el (condensatori si eventual diode).

Multumesc de sfat insa producatorul mi-a zis ca aia e problema sa ca trebuie schimbata piesa respectiva.
Acum... ma gandesc sa nu il contrazic. Stie el ceva

View PostMos_Ilie, on 31 iulie 2014 - 10:00, said:

Dacă nu ai mai deslipit cu succes ( cel puţin 20 de ) piese similare, mai bine te abţii.

Atunci e clar ca trebuie sa apelez la cineva. Pana acum nu am mai facut asta

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Poţi încerca înainte o răcire suplimentară cu o fâşie de tablă de Cu lipită de integrat.
Era la un model de TV Gericom aceeaşi problemă, se încălzea stabilizatorul şi intra în protecţie termică, răcirea suplimentară rezolva problema.

Dacă vrei totuşi să schimbi regulatorul, ai grijă ce cumperi că sunt şi variante pt. tensiuni fixe, al tău e ADJ, adică reglabil extern.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Cu un letcon de 30W, am dezlipit si relipit lejer, lipituri serioase de motor de Makita, ( am schimbat motorul) care se prinde cu sarme groase sa tina 20A, si contacte/craci relativ mari pe motor, si avea si  unde sa disipe-piarda caldura spre perii in motor.
Asa ca poti sa dezlipesti si amarata aia de piesa...

Cand este ceva electronica inghesuita, in general ma duc la cate un vecin electronist, care pune pe ele multimetre Fluke si vede ce si cum, daca mai sunt condensatori sau alte piese de schimbat.

Edited by loock, 31 July 2014 - 10:22.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Mergi cu ea la un atelier de reparatii televizoare, nu cred ca nu-ti schimba piesa cu 5 lei daca colegii zic mai sus ca dureaza 30 de secunde operatia.

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu cred ca mai exista ateliere de raparatii televizoare
reparatii telefoane mobile e mai indicat
"piesa" o poti scoate prin taierea "picioarelor" laterale cu o unghiera spre exemplu si ruperea celui din mijloc prin indoiri repetate, dupa care cu letconul poti indeparta resturile ramase pentru a-i face loc piesei noi

Edited by Nero-d, 31 July 2014 - 10:42.


#17
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cel din mijloc ( scurt) nu pare lipit.
Cum spunea si @Nero-d, cred ca merge taiat cu o unghiera, dar tinut putin apasat la lipitura sa nu cumva sa exfolieze circuitul.

#18
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Ma gandeam sa trec pe la un service de telefoane mobile, poate ei au aparatura necesara. Mi-e teama sa ma apuc de unul singur, mai ales ca nu am mai facut asta pana acum. Daca aveam aparatura necesara cred ca as fi incercat dar asa sigur fac vreo prostie. Daca era un condensator cred ca era mai simplu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate