Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sistem PC Gaming 3000-4000

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
thespikez

thespikez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 30.07.2014
Pai am reusit si cu mult ajutor am facut  configuratia pe pcgarage  :D Poate cineva sa faca configurarea asta pe emag va rog? ca eu nu ma descurc acolo , nu au aceleasi componente in mare parte.

http://www.pcgarage....ishlist/941453/

Dar cred ca o sa trebuiasca sa cumpar de pe emag datorita rate-lor mai usor de platit , cu toate ca dobanda e uriasa... nu imi permit sa platesc pe pc garage,

Va multumesc anticipat

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Daca spui ca bugetul poate ajunge si la 4000 lei, eu as alege o GTX 770 sau R9 280x in locul acelei GTX 760, diferenta se va vedea daca joci pe full hd.

#3
thespikez

thespikez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 30.07.2014

 Robiacs, on 30 iulie 2014 - 21:35, said:

Daca spui ca bugetul poate ajunge si la 4000 lei, eu as alege o GTX 770 sau R9 280x in locul acelei GTX 760, diferenta se va vedea daca joci pe full hd.
Poti te rog sa faci configurati pe wishlst de la emag ? te rog?

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce monitor ai acum?

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ce rezolutie maxima ai la monitorul actual?
Care e bugetul maxim de care dispui?
La ce folosesti sistemul?

#6
thespikez

thespikez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 30.07.2014
Asta e monitorul pe care il am, mi-as cumpara unu dar nu prea imi permit acuma si un monitor... , plus ca asta e mare si bun :D.

http://olx.pl/oferta...99-ID2UHLb.html

Si sistemul va fi folosit la gaming in principiu poate si la altceva pe parcurs..

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
looooooooooooooooooooool

19" mare?????????????????????
are rezolutie 1280x1024, mi se pare de porc sa dai 4000 lei pe tot sistemul si sa spui ca nu iti mai permiti si un monitor cu 1920x1080

asteptam totusi sa te hotarasti, ar fi chiar aiurea sa stai cu monitorul acela, eventual spune cand intentionezi sa-l schimbi, daca nu doresti sa o faci acum, pt. ca  s-ar putea sa nu aiba rost sa-ti recomandam GTX 770 sau alte avioane

In acel buget ai nevoie si de mouse/tastatura de gaming? Sau ai deja/ te descurci cu ce ai?
Cand intentionezi sa faci achizitia?

Edited by gumball3000, 30 July 2014 - 22:27.


#8
thespikez

thespikez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 30.07.2014

 gumball3000, on 30 iulie 2014 - 22:25, said:

looooooooooooooooooooool

are rezolutie 1280x1024, mi se pare de porc sa dai 4000 lei pe tot sistemul si sa spui ca nu iti mai permiti si un monitor cu 1920x1080

asteptam totusi sa te hotarasti, ar fi chiar aiurea sa stai cu monitorul acela, eventual spune cand intentionezi sa-l schimbi daca nu doresti sa o faci acum, pt. ca  s-ar putea sa nu aiba rost sa-ti recomanda GTX 770 sau alte avioane

In acel buget ai nevoie si de mouse/tastatura de gaming.
Cand intentionezi sa faci achizitia?
Saptamana asta intentionam ,mi-am gasit configuratia perfecta pe pcgarage dar pe emag nu stiu sa fac o configuratie buna asa ca va rog sa faceti voi una.
Monitor o sa imi iau dar acum nu imi iau ca il am pe asta si mai am inca unu, plus ca sunt student, trebuie sa ma mut la camin in 2 luni, dar daca ar fi sa imi iau un monitor cam la cat ar ajunge?
Pai planuiam sa imi iau si un mouse si o tastatura ok , nu foarte scumpe deoarce o sa imi mai schimb eu perifericele cand am bani... nu e momentul acuma.

#9
iulian-13

iulian-13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 26.11.2011
Mai bine renunti la ceva de acolo sau alegi ceva putin mai ieftin ca sa iti ajunga de un monitor decent.

#10
thespikez

thespikez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 30.07.2014
Da am inteles am nevoie de monitor , dar ajuta-ma cu configurare cu monitor si mouse si tastatura , ca vad ca toti imi spun ca am nevoie de monitor dar nimeni nu ma ajuta cu o configurare , si asta e main reason de ce ma aflu aici !

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 thespikez, on 30 iulie 2014 - 22:29, said:

,mi-am gasit configuratia perfecta pe pcgarage  
Si ce`i asa perfect la configuratia aia?
Placa video e scumpa pentru racirea oferita, avand in vedere ca prin alte parti e cu 50 lei mai ieftina.
SSD`ul e mediocru, placa de baza e inutila, ca nu treci tu la anul la Broadwell, macar de aveai Sata Express si port M.2 pe ea, dar in afara de RAID nu`ti aduce nimic in plus fata de B85.

Platesti in rate, asa ca 100 lei la wishlit zic eu ca nu`i nicio problema:
https://www.emag.ro/wishlist/356781

Nu de alta, dar ai aceeasi performanta ca ce ai ales tu, cu monitor Full HD inclus si SSD net superior.

PS: Nu te mai impacienta atat.
Nu te`a ajutat nimeni pentru ca n`ai oferit detaliile necesare, nu are nimeni glob de cristal sa-ti stie rezolutia monitorului, data achizitiei, destinatia sistemului si bugetul.
O configuratie se face cu cap, nu trantind ce-ti vine prin mana intr-un wishlist.

Edited by georgik12, 30 July 2014 - 22:43.


#12
thespikez

thespikez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 30.07.2014

 georgik12, on 30 iulie 2014 - 22:42, said:

Si ce`i asa perfect la configuratia aia?
Placa video e scumpa pentru racirea oferita, avand in vedere ca prin alte parti e cu 50 lei mai ieftina.
SSD`ul e mediocru, placa de baza e inutila, ca nu treci tu la anul la Broadwell, macar de aveai Sata Express si port M.2 pe ea, dar in afara de RAID nu`ti aduce nimic in plus fata de B85.

Platesti in rate, asa ca 100 lei la wishlit zic eu ca nu`i nicio problema:
https://www.emag.ro/wishlist/356781

Nu de alta, dar ai aceeasi performanta ca ce ai ales tu, cu monitor Full HD inclus si SSD net superior.

PS: Nu te mai impacienta atat.
Nu te`a ajutat nimeni pentru ca n`ai oferit detaliile necesare, nu are nimeni glob de cristal sa-ti stie rezolutia monitorului, data achizitiei, destinatia sistemului si bugetul.
O configuratie se face cu cap, nu trantind ce-ti vine prin mana intr-un wishlist.
Pai eu ce tot spun aici , ca am nevoie de ajutor sa imi fac o configurare ca nu prea ma pricep, asa ca ajuta-ma nu ma critica , Te rog
Poti sa faci un sistem de gaming 4000 RON maxim, un mouse si o tastatura decenta , poate si un monitor daca tot imi scoate toata lumea ochi ca imi trebuie monitor.
Astept nu nerabdare configuratia de vis a ta georgik12 <3

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
RAM cu radiatoare, dual channel la 1600 Mhz, CL9
Monitor de 23.6 (Daca tot il schimbi macar ia ceva mai mare, de la 19" la 21.5" nu este extraordinara diferenta).
Placa de baza cu chipset h97 pt haswell refresh (suporta intel SRT - Google it)
Carcasa burdusita cu ventilatoare.

Placa video de la gigabyte duce 1150 Mhz in boost, cea de la Asus duce 1072 MHz., diferenta de pret este infima.

Attached Files

  • Attached File  4000.jpg   112.84K   42 downloads

Edited by gumball3000, 30 July 2014 - 23:14.


#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
TN in 2014?
Poate sa aibe si 30", tot nu mi`as lua asemena prostii, prefer diagonala mica, dar culori redate cum trebuie, nu spalacite si negative daca misc capul prea mult.
HDD Green? Pentru ce? Consum mai mic?
Seagate ca SSD in loc de Intel? Nu multumesc, prefer calitatea deja dovedita si 5 ani garantie.
Memoriile si poate si carcasa sunt singurele schimbari pe care le-as face in ce am recomandat mai sus, desi carcasa mi se pare urata cu spume. Ce`i drept, gusturile nu se discuta.
Si apropo, de cand o carcasa cu un singur ventilator inclus e "burdusita cu ventilatoare"?

PS: H97 e chipset seria 9.
Haswell Refresh sunt procesoarele, macar spune`le cum trebuie.

@thespikez
Pe asta nu l`ai vazut sau cum?
https://www.emag.ro/wishlist/356781

Baga`le in cos si o sa ai o surpriza legata de pret.

Edited by georgik12, 30 July 2014 - 23:09.


#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ca iti crapa retina daca joci pe TN...
Am TN de 23.6" si nu am murit, nu l-as schimba in veci cu unul mai mic.
Sa te deranjeze poate doar daca il privesti in unghi de 110 grade, ca altfel nu ai sa sesizezi vreo diferenta in timp ce te joci.

Si daca scrie intel pe el ce crezi ca iti face si de mancare?
Este peste acel Intel, Seagate-ul: http://techreport.co...rive-reviewed/3

 georgik12, on 30 iulie 2014 - 23:03, said:

Si apropo, de cand o carcasa cu un singur ventilator inclus e "burdusita cu ventilatoare"?
Eu asa vad: http://youtu.be/d45bL0JUrvU?t=4m59s
Si la fel scrie si pe eMag, daca nu continea niciun ventilator, ori unul singur am observat ca este trecuta mentiunea (optional).
Daca ai gasit tu alte informatii da cu share.

Edited by gumball3000, 30 July 2014 - 23:17.


#16
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Mai, nu`mi crapa, dar imi place sa vad cum trebuie, nu culori spalacite.
Daca tu esti multumit de TN, foarte bine, dar nu recomanda si la altii. Calitatea se plateste, o zicala veche de cand lumea.

Nu, daca scrie pe el Intel inseamna ca am oarecum garantia ca nu`mi pica peste 2 luni.
Poti demonstra ca Seagate`ul e mai fiabil? Ca eu nu`mi iau SSD doar pentru a prinde 20-30MB/s in plus la citire / scriere.
Imi iau SSD sa mi se miste sistemul repede si aleg un producator care sa-mi ofere o siguranta pe datele mele. Iar Intel cred ca demonstrat asta pana acum. Deasemnea, sa inteleg ca ti iti place 20-30MB/s in plus cu costul a 2 ani de garantie? Felicitari, buna alegere, dar n`o mai recomanda si la altii.

PS: Nu, n`am nimic cu tine, apreciez alternativa, dar macar ofera ce trebuie in banii aia.
Nu ma deranjeaza daca 90% din configuratia ta ar fi identica cu a mea, dar ma deranjeaza cand recomanzi ceva mai prost si il ridici in slavi, desi stii sigur ca nu-i asa.
Si ma deranjeaza afirmatiile eronate, ca cea cu carcasa.

Edited by georgik12, 30 July 2014 - 23:17.


#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
loool pai de unde stii tu preferintele omului? tu alegi calitate pt culori (poate faci ceva editare foto), eu aleg monitor mai mare (pt gaming), userul care a deschis topicul este liber sa aleaga in functie de preferintele sale
Si nu se vede nimic spalacit daca te uiti ca oamenii normali la monitor.
De cand si pana cand pt. gaming primeaza fiabilitatea? Stai fara griji ca nu-l ia din piata, are si la Seagate 3 ani garantie.
Ce date importante crezi ca o sa piarda de pe SSD dintr-o configuratie de gaming? Pronul cu midgets il va tine pe HDD, ca doar din cauza asta are si HDD pus.

Mai usor cu concluziile, demonstreaza tu ca Seagate-ul acela pica pe capete si apoi vin-o cu sofisme de genul "ma deranjeaza cand recomanzi ceva mai prost si il ridici in slavi".
Hai sa nu tragem concluzii aberante nici la monitor, are alternative, poate combina ce vrea, cum vrea, dupa preferintele proprii.
Ca asa pot sa zic si eu ca Benq sunt praf, am avut un laptop de la ei acum vreo 6 ani si s-a prajit. Are vreo relevanta pt. topicul de aici? Nu, nu are.
Daca stateam sa-ti caut nod in papura as fi luat chiar fiecare componenta la rand si din wishlist-ul tau si tot i-asi fi gasit cate un minus, dar nu-mi place sa cad in extreme, plus ca nici nu ai cum sa compari mere cu pere.

Edited by gumball3000, 30 July 2014 - 23:34.


#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Mai e nevoie sa-ti demontrez cine are ratele cele mai mici de retur pentru SSD`uri?
http://linustechtips...rly-everything/
http://www.tomshardw...ate,2923-3.html

Acum te rog, demonstreaza-mi tu, cum in gandirea ta, Seagate-ul merita mai mult decat Intel`ul, avand in vedere ca ai aceeasi capacitate si acelasi pret.
Pur si simplu nu reusesc sa vad cum alegi ceva cu garantie mai mica (un factor important in fiabilitate, ca nu iti acorda nimeni garantie multa pe ceva ce pica des) doar pentru un plus de viteza teoretic pe care oricum nu`l simti.

Promit ca retrag tot ce-am zis daca imi prezinti un motiv concret pentru care alegi Seagate in loc de Intel.
Nu de alta, dar pana de curand nu stiai nici ca V300`le au ajuns niste pastai, deci banuiesc ca tot nu te`ai informat cum trebuie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate