Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Aparat ortodontic vs. implant

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
danblitz

danblitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2014
Salut tuturor

Am o masea cu infectie la radacina care trebuie scoasa, radacinile au fost rezectate mai demult, tot o infectie.
Intrebararea mea e merge sa pun aparat ortodontic a.i. sa migreze dintii din jur fara ca ei sa se incline?
A 2a intrebare e cat pot sta asa fara se se agraveze? (Ortodontul este in concediu, iau de cateva zile amoxicilina/8ore)

Multumesc

Attached Files



#2
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006
Numai ortodontul iti poate zice daca poate sa "traga" de dinti fara sa ii incline. Alternative ar fi dupa cum ai zis si tu implant, o lucrare fixa dar trebuie sa slefuiasca si cei 2 dinti de langa sau il scoti si lasi lipsa (nu recomand). Oricum dintele ala trebuie scos. Daca ortodontul e in concediu vb cu el si vezi daca nu te trimite la vre un coleg macar pt extractie si continua el yratamentul cand se intoatce. Nimeni nu o sa poata sa iti zica cat poti sa stai cu ea fara sa se agraveze dar ar trebui sa scapi de ea cat mai repede. ;)

#3
danblitz

danblitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.07.2014
Punte nu vreau nici eu, n-are rost sa stric inca 2 dinti.

Dentistul care mi-a facut "constatarea" mi-a zis ca "din ce stie el " daca optez pentru aparat ortodontic trebuie ca aparatul sa fie pus inainte ca maseaua sa fie scoasa.. Altfel ma duceam maine la extractie.

Edited by danblitz, 30 July 2014 - 22:04.


#4
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Salut,

1. Numai rezectie nu se poate numi ce ai tu acolo...in fine. Osul e distrus de jur imprejurul apexurilor celor doua radacini. La radacina meziala ( cea din fata, dinspre deschiderea gurii ) ai din cate vad eu si o rezorbtie radiculara interna. Aceste doua coroborate => extractii fara dubii cat mai rapid INSA cu o conditie: sa nu fii pe acut, adica sa nu ai in momentul de fata abces, frisoane, puroi etc. Daca ai asa ceva, mai intai antibiotic 5 zile ( trebuie sa iti prescrie medicul ce ) si facuta extractia in a III-a zi ca sa fim sub  protectie antibiotica 2 zile inainte, 2 zile dupa. Daca nu ai abces, si ai doar dureri sau poate nu le ai nici pe acestea si ai doar radiografia, tot este un dinte compromis.

CITITI CU ATENTIE CE SPUN ACUM !


     Un dinte cu infectie la varful radacinii ( chist sau granulom cum li se spune pacientilor) in general se vindeca DOAR cu un tratament endodontic bine facut ( diga, hipoclorit de Na, protaper si altele). Procentul era undeva peste 90 % . Apoi, dupa tratament OBLIGATORIU imbracat cu o coronita ( ca e de portelan pe metal, zirconiu etc nu are mare importanta dar sa fie imbracat nu plombat !). Se fac radiografii la 6 luni timp de 2,5 -3 ani ( variaza, unii medici fac 2 ani, altii 4 ani...depinde si de scoala fiecaruia...in unele carti e ceva, in altele alte intervale dar principiul e acelasi). Daca dupa acest interval de timp ( 2 ani sa spunem ) dintele nu da semne de vindecare ( persista imaginea radiotransparenta, adica neagra de la varful radacinii ) de abia atunci se ia decizia de rezectia apicala. Iar aceasta ar fi bine sa fie facuta daca se poate de catre un medic limitat la endodontie si posibil la microscop. Nu vreau sa spun ca altfel nu se vindeca, sunt mii de cazuri realizate cu mai putine dotari in anii precedenti dar daca tot avem tehnica la indemana, ar fi bine sa o folosim ca sa ducem la aproape de SIGUR prognosticul.


2. Chiar ti-a spus medicul sa nu scoti dintele pana nu pui aparat? Nu pot sa cred....Ideea e sa il scoti mai repede, si d-abia dupa aceea pui aparat. De ce? Pentru ca:
- e un principiu valabil general ca atunci cand pui un aparat ortodontic, cavitatea bucala trebuie sa fie rezolvata si curatata de dinti compromisi, carii, tartru si oricare alta sursa de infectie. Pentru ca aparatul odata pus, creste un pic dificultatea de a te igieniza ( dai cu periuta printre sarme etc ) iar daca il porti mult timp si nu te igienizezi corespunzator se pot ajunge la carii. Deci, afara cu el !
- in cazul tau, daca pui aparatul ( banuiesc ca aparat fix ) as vrea sa vad cum face medicul extractia printre sarme, bracketsi etc !

3. Eu in locul tau as opta pentru un implant. Un implant bun ( gen Bredent sau Straumann) te costa intre 650 - 1000 euro ( depinde de medic, manopera etc) si ai rezolvat totul, elegant, estetic si functional. Atentie ! Daca iti pui implant ar fi bine sa nu fii sau sa nu te apuci de fumat ( ai grija, putini medici spun asta pacientilor)!

- din ce vad eu acolo, e greu sa tragi de cei doi molari din spatele celui de scos ca sa nu ii inclini. Si, daca reusesti sa o faci, va dura mult tratamentul si trebuie sa te gandesti ca vor aparea probleme sus ( daca vei deplasa anterior, chiar cu rata de succes 100 % dintii molari, vecinii lor de sus vor ramane total sau partial in...aer. Iar asta inseamna ca vor extruza, adica vor incepe sa erupa in jos pana ii vei pierde, sau vor creea interferenti prin contacte necorespunzatoare cu alti dinti). In general aparatul ortodontic nu se indica in cazul asta iar eu, ca medic dentist nu mi l-as pune in gura ptr o asa situatie. E ca si cum ai trate cu tunul ca sa vanezi un porumbel. Parerea mea!

Succes si sanatate iti doresc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate