Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vreau sa reziliez un abonament Cosmote? Taxa de reziliere?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Celest

Celest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.07.2014
Vreau sa reziliez un abonament Cosmote care mai are vreo 7 luni din cele 24, cat este taxa de reziliere la Cosmote?

#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
600 lei parca. Cauta in contract sa fii sigur.

#3
Celest

Celest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.07.2014
Muica da este mare rau taxa, am abonament de vreo 5 euro... 5 ori 7 = 35 de euro daca nu reziliez.
Nu pot sa ma uit in contract din cauza ca nu sunt actele la mine: Abonamentul a fost facut pentru altcineva si contractul/telefonul primit au ramas la persoana respectiva, acuma a trecut pe RDS si trebuie sa reziliez Cosmote(eu ca titluar), ma gandeam la 10/20 de euro acolo sa fie taxa, la 600 de ron mai bine scot cartela si astept sa treaca anul.

Edited by Celest, 30 July 2014 - 18:41.


#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Daca nu ai beneficiat de vreo subventie teoretic conform legii poti rezilia oricand. Dar cum legile sunt proaste si pe astia ii doare-n fund de ele...

Conform legii, taxele de reziliere in suma fixa sunt considerate ilegale. Asa are si Cosmote, un tarif standard pt rezilieri, indiferent de valoarea abonamentelor.

Incearca sa le depui cererea de reziliere si sa apelezi la opc.

#5
Celest

Celest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.07.2014
A primit un telefon la abonament.
Nu o sa ma duc la OPC: Mai am 2 abonamente Cosmote de care sunt multumit, nu ca de asta eram nemultumit, dar s-a facut mutarea spre RDS

Pe viitor o sa stiu sa refuz ce telefon ofera cadou.
Multumesc frumos

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
la Orange IN ACEST MOMENT nu costa nimic in plus fata de valoarea care o mai ai de plata echivalenta cu numarul de luni ramase ori X cat este valoarea abonamentului ce il detii.
Verifica si la COSMOTE, lucruile poate s-au schimbat totusi. Pe viitor evita abonamentele pe 2 ani !!! Se pot intampla multe (vezi faza cu RDS-ul de 5 EURO) si sa iti dea planurile peste cap.

PS: nu vorbesc din auzite !!!! spun asta pentru ca pe 6 August inchid un abonament care mai avea 5 luni. (toate demesurile s-au facut, achitat lunile ramase si am confimarea ca pe 6 Aug se inchide numarul)

Posteaza dupa ce ai informatii ABSOLUT sigure ... nu din auzite !

Lectura utila: http://tvbrasov.ro/a...pun-operatorii/

Edited by Mihai_3, 30 July 2014 - 19:13.


#7
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostMihai_3, on 30 iulie 2014 - 19:03, said:

la Orange IN ACEST MOMENT nu costa nimic in plus fata de valoarea care o mai ai de plata echivalenta cu numarul de luni ramase ori X cat este valoarea abonamentului ce il detii.
Verifica si la COSMOTE, lucruile poate s-au schimbat totusi. Pe viitor evita abonamentele pe 2 ani !!! Se pot intampla multe (vezi faza cu RDS-ul de 5 EURO) si sa iti dea planurile peste cap.

PS: nu vorbesc din auzite !!!! spun asta pentru ca pe 6 August inchid un abonament care mai avea 5 luni. (toate demesurile s-au facut, achitat lunile ramase si am confimarea ca pe 6 Aug se inchide numarul)

Posteaza dupa ce ai informatii ABSOLUT sigure ... nu din auzite !

Lectura utila: http://tvbrasov.ro/a...pun-operatorii/

Din sursa citata de tine:

Quote


În cazul Cosmote, printre clauzele contractuale se regăseşte şi una care spune că firma se obligă să despăgubească clientul în aceleaşi condiţii, dacă reziliează contractul înainte de termen.
Până la acest moment, deşi împotriva Cosmote s-a încheiat un proces verbal de contravenţie în decembrie 2013, nu există încă niciun dosar pe această speţă pe rolul instanţelor.

Sunt placut surprins de decizia celor de la Orange de a scoate taxele de reziliere, dar totusi mai e mult pana departe, si ANPC nu prea se agita cand drepturile cetatenilor sunt incalcate.

Am sesizat si eu o data ANPC in legatura cu o problema la un telefon achizitionat de la Cosmote, si raspunsul lor a fost de toata jena.

#8
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Am observat ca, atunci cand iti faci un nou abonament la nu stiu ce operator, iti ofera nu stiu ce telefon/tableta gratuit in multe cazuri. M-am gandit, aceasta metoda de a oferi diverse echipamente "gratuite" sunt defapt capcane ca sa oblige utilizatorul sa ramane la acel abonament pana expira contractul, altfel este obligat sa plateasca contravaloarea produselor "gratuite" primite. Sunt curios, daca un utilizator isi face un abonament nou si refuza orice telefon/tableta gratuit, atunci cand doreste rezilierea contractului, este scutit de acea taxa? Doresc si eu un raspuns la aceasta intrebare.

#9
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postoauzor, on 30 iulie 2014 - 19:21, said:

Sunt placut surprins de decizia celor de la Orange de a scoate taxele de reziliere
De unde ai inteles tu ca Orange a scos taxa de reziliere? Din ce-a postat Mihai, putem deduce ca taxa de reziliere la Orange este egala cu numarul de luni ramase din contract inmultit cu suma corespunzatoare abonamentului pe o luna.
De ex.: 5 luni ramase, abonament de 5 Euro ==> taxa de reziliere = 5 luni x 5 euro = 25 euro

Nu-ti fa asemenea iluzii, nu avea pretentii atat de mari de la Orange! Miracolele se petrec numai in basme! :D

#10
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostSuPY, on 30 iulie 2014 - 20:19, said:

De unde ai inteles tu ca Orange a scos taxa de reziliere? Din ce-a postat Mihai, putem deduce ca taxa de reziliere la Orange este egala cu numarul de luni ramase din contract inmultit cu suma corespunzatoare abonamentului pe o luna.
De ex.: 5 luni ramase, abonament de 5 Euro ==> taxa de reziliere = 5 luni x 5 euro = 25 euro

Nu-ti fa asemenea iluzii, nu avea pretentii atat de mari de la Orange! Miracolele se petrec numai in basme! Posted Image

Ma rog, m-am exprimat eu prost, vroiam sa zic ca au scos taxa de reziliere in suma fixa, practica care inca mai e la Cosmote si observ ca nu ii deranjeaza nimeni.

View PostJaJe, on 30 iulie 2014 - 19:53, said:

Am observat ca, atunci cand iti faci un nou abonament la nu stiu ce operator, iti ofera nu stiu ce telefon/tableta gratuit in multe cazuri. M-am gandit, aceasta metoda de a oferi diverse echipamente "gratuite" sunt defapt capcane ca sa oblige utilizatorul sa ramane la acel abonament pana expira contractul, altfel este obligat sa plateasca contravaloarea produselor "gratuite" primite. Sunt curios, daca un utilizator isi face un abonament nou si refuza orice telefon/tableta gratuit, atunci cand doreste rezilierea contractului, este scutit de acea taxa? Doresc si eu un raspuns la aceasta intrebare.

Teoretic da, conform legii. Dar toate contractele lor standard au respectiva clauza in ele, nu cred si n-am auzit sa ai posibilitatea sa semnezi un contract fara acele clauze de reziliere. Pe ei nu o sa ii intereseze, o sa-ti emita factura care ti-o trimit acasa cu taxa de reziliere. Daca nu o platesti te baga in preventel si pun recuperatorii pe tine. Poti sa rezolvi problema doar cu ajutorul ANPC.

Voi poate inca nu stiti cum sunteti tratati de firmele astea dupa ce semnezi cu ei si este legat prin contract la ei. Eu am avut un telefon cumparat de la Cosmote in garantie la ei O LUNA SI JUMATATE. M-am dus la ei in magazin cu legea in mana si ma prosteaua in fata, pur si simplu, ca pentru a va oferi alt dispozitiv similar trebuie sa trimita service-ul o negatie si vrajeala d-asta. Facusem scandal, am chemat si sefa de magazin, a sunat asta la service si mi-a zis ca se repara telefonul in scurta vreme. Asta in momentul in care scrie in lege ca daca perioada de service depaseste 15 zile ai dreptul sa soliciti inlocuirea produsului. Am facut plangere la OPC. Mi-au raspuns si astia dupa alte doua luni, cu toate ca sunt obligati sa-ti raspunda la sesizare in maxim 30 zile calendaristice, si ei doar mi-au adus la cunostinta ca au observat din inspectia facuta la Cosmote ca telefonul a fost reparat si livrat. Misto, nu?

#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
De unde ai inteles tu ca Orange a scos taxa de reziliere? Din ce-a postat Mihai, putem deduce ca taxa de reziliere la Orange este egala cu numarul de luni ramase din contract inmultit cu suma corespunzatoare abonamentului pe o luna.
De ex.: 5 luni ramase, abonament de 5 Euro ==> taxa de reziliere = 5 luni x 5 euro = 25 euro


Pai este logic ca nu am platit nimic in plus decat restul lunilor ramase .... ceea ce inseamna FARA TAXA de reziliere.
Adica mai pe romaneste, am platit contractul nu si o penalitate la care se adauga valoarea lunilor ramase.
Deci ce spun eu este real si nu din auzite. Sa fie clar asta.
TAXA de reziliere insemana o taxa suplimentara PESTE valoarea luniilor ramase

PS: nu mai postez pe acest thread ca imi sunt rastalmacite vorbele

Edited by Mihai_3, 31 July 2014 - 08:42.


#12
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postoauzor, on 31 iulie 2014 - 03:37, said:

Ma rog, m-am exprimat eu prost, vroiam sa zic ca au scos taxa de reziliere in suma fixa, practica care inca mai e la Cosmote si observ ca nu ii deranjeaza nimeni.
Asta e altceva... Acum sunt de acord.

#13
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 24.01.2012
La cosmote este taxa fixa de reziliere,eu nu am mai platit 2 luni abonamentul si am primit de la creditexpress somatie suma de actitat465lei adica 400lei taxa de reziliere+65lei facturi neachitate.
Bine ca nu am primit nici o factura doar somatie,o sa platesc la pensie cred :)

Edited by sasekay, 31 July 2014 - 09:37.


#14
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostMihai_3, on 31 iulie 2014 - 08:41, said:

Pai este logic ca nu am platit nimic in plus decat restul lunilor ramase .... ceea ce inseamna FARA TAXA de reziliere.
Adica mai pe romaneste, am platit contractul nu si o penalitate la care se adauga valoarea lunilor ramase.
Deci ce spun eu este real si nu din auzite. Sa fie clar asta.
TAXA de reziliere insemana o taxa suplimentara PESTE valoarea luniilor ramase
Bine, prietene, daca tu vrei sa te minti si sa numesti acea suma in alt fel, fa-o (sau poate Orange o numeste altfel)... Dar, din punctul meu de vedere, atata timp cat tu renunti la acel serviciu, acea suma nu mai poate reprezenta abonamentul (pentru ca el NU MAI EXISTA dpdv juridic si practic din ziua rezilierii contractului), asadar, putem afirma: cuantumul taxei de reziliere/despagubirii catre Orange a fost egal cu valoarea abonamentului pe lunile ramase din contract.

E clar ca nici eu nu mai am motiv sa postez aici, daca oamenii nu inteleg niste lucruri trivial de simple...

Edited by SuPY, 31 July 2014 - 09:42.


#15
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostCelest, on 30 iulie 2014 - 18:40, said:

Muica da este mare rau taxa, am abonament de vreo 5 euro... 5 ori 7 = 35 de euro daca nu reziliez.
Nu pot sa ma uit in contract din cauza ca nu sunt actele la mine: Abonamentul a fost facut pentru altcineva si contractul/telefonul primit au ramas la persoana respectiva, acuma a trecut pe RDS si trebuie sa reziliez Cosmote(eu ca titluar), ma gandeam la 10/20 de euro acolo sa fie taxa, la 600 de ron mai bine scot cartela si astept sa treaca anul.
la abonamentul de 5 euro, taxa de reziliere e 5 euro lunar / viata.

Edited by babalaul, 31 July 2014 - 11:27.


#16
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postsasekay, on 31 iulie 2014 - 09:37, said:

La cosmote este taxa fixa de reziliere,eu nu am mai platit 2 luni abonamentul si am primit de la creditexpress somatie suma de actitat465lei adica 400lei taxa de reziliere+65lei facturi neachitate.
Bine ca nu am primit nici o factura doar somatie,o sa platesc la pensie cred :)

In doua luni deja au trimis recuperatorii pe capul tau? Ce rapid se misca zdrentele, daca era vorba sa aiba clientul o problema se rezolva la anu'.

Vezi ca in termen de doi ani se prescrie. Dar oricum cred ca o sa ramai in preventel. Ai grija ca se prescrie doar daca nu te actioneaza in instanta si daca nu le platesti nimic. Daca le platesti si un leu, se ia de la inceput numaratoarea, si o sa se prescrie dupa 24 luni de la ultima plata.

View PostMihai_3, on 31 iulie 2014 - 08:41, said:

De unde ai inteles tu ca Orange a scos taxa de reziliere? Din ce-a postat Mihai, putem deduce ca taxa de reziliere la Orange este egala cu numarul de luni ramase din contract inmultit cu suma corespunzatoare abonamentului pe o luna.
De ex.: 5 luni ramase, abonament de 5 Euro ==> taxa de reziliere = 5 luni x 5 euro = 25 euro


Pai este logic ca nu am platit nimic in plus decat restul lunilor ramase .... ceea ce inseamna FARA TAXA de reziliere.
Adica mai pe romaneste, am platit contractul nu si o penalitate la care se adauga valoarea lunilor ramase.
Deci ce spun eu este real si nu din auzite. Sa fie clar asta.
TAXA de reziliere insemana o taxa suplimentara PESTE valoarea luniilor ramase

PS: nu mai postez pe acest thread ca imi sunt rastalmacite vorbele

Gresit. Asta tot taxa de reziliere se numeste. Conform ANPC taxa de reziliere in suma fixa e ilegala, de unde deducem ca exista si alt tip de taxa de reziliere, si anume, plata abonamentului pe lunile care ti-au mai ramas in contract.

Dupa parerea mea, si taxa asta e o tampenie. Astept sa modifice si la noi preturile abonamentelor, cum a facut T-Mobile USA, si mai recent, Digi. Adica sa scoata din abonamentele preturile telefoanelor subventionate, si sa ai posibilitatea sa cumperi telefonul in rate, astfel putand sa reziliezi oricand abonamentul de voce, ramanand sa le platesti doar rata la telefon.

#17
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 24.01.2012
Ce sa le platesc mi-au emis vreo factura si nu stiu eu?Somatia nu cred ca reprezinsta factura.Nu cred ca ma dau in judecata pentru ca nu am luat vreun telefon scump de la ei,mi-au oferit un samsung la 1leu care la liber costa vreo 60lei.

Edited by sasekay, 31 July 2014 - 12:26.


#18
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Sa va fie invatatura de minte, sa nu mai beneficiati de "oferte", sa nu mai luati telefoane la "oferta" pe abonament... Mai bine iei un cazan de telefon, ieftin, bagi o cartela prepay in el si-ai rezolvat cazul...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate