Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

ochelari soare Polaroid?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bogdanbuza

bogdanbuza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.12.2007
salut lume, a venit vara si vreau sa le iau la copii ochelari de soare care chiar sa le protejeze ochii(nu doar sa fie trendy). asa am ajuns la polaroid. acuma am aflat ca reprezentati polaroid romania (adica polaroid vinde in romania doar prin) - Optical Network SRL.
problema mea vine aici: sunt multe alte situri care au preturi mult mai bune la ochelari gen lensa.ro (TENSA ART DESIGN) cum as putea afla daca ce vand ei sunt fake sau nu? diferenta de pret intre ce au astia si restu ii cam pe la 100RON. stie cineva de firma asta? a avut de a face cu ei? sunt de incredere sau nu? importatoru' oficial zice ca NU le vinde/da nici un produs.
orice feedback este binevenit/primit.

va multumesc,
Bogdan

disclaimer: rog a nu se considera acest post ca fiind reclama, vreau doar sa aflu mai multe detalii. daca se considera(de stapanire) ca intra la reclama - rog stergerea topicului. DANKE

#2
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 05.04.2011
Ochelari cu polaroid sunt buni la condus masina sau la pescuit (am o pereche in masina); mai utili imi sunt insa cei normali, bineinteles cu protectie UV.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Nu confunda Polaroid (firma) cu lentila polarizata!

Ce e drept, un TM al ochelarilor fabricati de Polaroid este chiar faptul ca folosesc doar lentile cu pelicule care polarizeaza lumina.

In practica, insemna ca dispare efectul de "glare" si sunt ff buni pt condus.

Nu ai de unde sa stii EXACT ca sunt originali, dar dac anu sunt, nu iti vor pica ochii Posted Image

Costul de productie al ochelarilor este infim, in rest platesti marca.

Attached Files



#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
in exemplu ala fotografiile sunt realizate cu filtru polarizat pt aparatul foto caruia poti sa-i modifici unghiul pana obtii eficienta maxima pt eliminarea reflexiilor din materialele nemetalice, la ochelari ai ungiul fix si eficienta nu-i ca in poze.

mie chestia asta cu lentulele polarizate imi pare mai mult gaselnita de marketing decat o treaba intr-adevar folositoare si zic asta dupa ce am utilizat o perioada asemenea ochelari.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Exemplul cu soseaua (uscata) ce straluceste ca soarele e cel mai tras de par (adica e evident ca e prelucrata imaginea "before"/fara polarizare).

Daca nu mergi cu copiii la pescuit de pastrav, nu are rost sa cauti in mod special lentile polarizate. Asta nu inseamna ca trebuie sa eviti lentilele polarizate.

Ce e de verificat: uita-te prin lentila (de la o anumita distanta, nu cu ochelarii pe nas) la diverse muchii drepte. Misca lentila in diverse pozitii sa vezi daca muchiile raman drepte sau se deformeaza (daca imaginea se deformeaza, nu cumpara asa ceva).

Edited by Seb, 30 July 2014 - 18:27.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Sa stii ca vara, pe sosea, se simte foarte bine diferenta.

#7
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 27.09.2006
Ca utilizator de ochelari cu lentile polarizate "Polaroid" va pot spune ca sunt nu buni, ci excelenti pentru condus. Chiar reduc foarte mult toate reflexiile deranjante (de exemplu din asfaltul ud, din caroseriile/geamurile/oglinzile altor masini, din zapada).

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Presupun ca nu-si lasa copiii la volan.

N-am zis ca nu se vede diferenta. Am zis de cazul din poza postata de tine.

#9
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
si eu recomand ochelarii cu lentile polarizate

Eu mi-am luat ochelarii Polaroid din farmacia sensiblu (daca se considera reclama sa se stearga), am considerat ca nu se incurca aia cu fake-uri

pretul a fost de 200 - 300  lei acum vreo 2 / 3 ani

in principiu iti dai seama ca o lentila este polarizata daca te uiti, de exemplu, la ecranul telefonului mobil, iar cu cat rasucesti mai mult ecranul cu atat se intuneca mai mult, la un moment dat ajunge sa fie negru ecranul

sau pe interiorul  tocului ochelarilor polaroid  este un stiker cu un cod, iar codul respectiv il vezi doar daca te uiti prin ochelari polarizati, altfel e doar un stiker gri

Edited by Mar-zZz, 30 July 2014 - 18:35.


#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Sau alta metoda: iei doua perechi de ochelari cu lentile polarizate, pui lentilele una in fata celeilalte si rotesti una din lentile (si te uiti prin ele). Pe masura ce ajungi la 90 de grade, imaginea se intuneca din ce in ce mai tare. Daca nu se modifica luminozitatea, atunci cel putin o lentila nu e polarizata.

#11
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Vezi că în tocul ochelarilor Polaroid există o bandă de test a polarizarii, e un text într-o holograma, pe care îl vezi doar dacă lentila e polarizata. Nu știu cum e la fake-uri, dar nu cred că s-au obosit să pună aia.

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Mai... ochelari pentru protejarea ochilor... ce treaba au cu lumina polarizata? Daca e vorba de protectia ochilor, cred ca mult mai importanta este capacitatea de inlaturare a ultravioletelor. Poate ca dupa asa ceva trebuie sa se uite. Sau poate ca ochii copiilor sunt foarte sensibili la lumina, cum ar fi lumina reflectata de zapada... caz in care tot ultravioletele sunt importante, la care se mai adauga o lentila intunecata.

Edited by Dihorul Razboinic, 07 August 2014 - 20:38.


#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
nu-i adevatat! lentilele polarizate fac un hocus-pocus cu lumina si te fac sa vezi cu mai multi megapixeli!

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Polarizarea este de mai multe feluri.

Ochelarii Polaroid nu au polarizarea cea mai de top, ca sa zic asa. Lentila polarizata este alegerea cea mai buna pentru soferi. Pentru copii sunt de ajuns ochelarii de soare care au protectie 100% UV.

Edited by MembruAnonim, 08 August 2014 - 10:53.


#15
bogdanbuza

bogdanbuza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.12.2007

 bogdanbuza, on 30 iulie 2014 - 16:31, said:

.... sunt multe alte situri care au preturi mult mai bune la ochelari gen www.lensa.ro (TENSA ART DESIGN) cum as putea afla daca ce vand ei sunt fake sau nu? diferenta de pret intre ce au astia si restu ii cam pe la 100RON. stie cineva de firma asta? a avut de a face cu ei? sunt de incredere sau nu? importatoru' oficial zice ca NU le vinde/da nici un produs.
orice feedback este binevenit/primit.

am luat ochelarii si la prima vedere par OK. revin cu intrebari legate de site-ul de mai sus: eu de acolo i-am achizitionat. problema mea acum e in felul urmator:
- am luat de pe acel site ca erau cu 100ron mai eftini ca la optiblu/optical network - importatorul oficial
- ochelarii par a fi identici ca si cei de la optiblu (am fost in magazin sa ii compar: greutate/scris-fonturi si prin lentile se vede la fel)
- au etuiul identic ca forma(inclusiv banda interioara) singura diferenta fiind ca etuiurile de la optiblu sunt mai tari/cartonate pe cand cel de la lensa ii mai moale
- abtibildul cu polaroid de pe lentila nu era pus ca si pe ochelarii noi de la optiblu, era in alta parte a lentilei, dar in rest era la fel
- cartea ce venea cu ochelarii avea acelasi format/scris/fonturi difereau doar culorile: mai puternice pe cele de la optiblu si mai sterse la cele de la lensa
- garantie se primieste de la ambii producatori
- optical networks a zis ca NU vine nimic catre acea firma

or fi sau NU FAKE?

#16
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu nu pot sa conduc fara Polaroid. Ochelarii sunt de vis, atat vara cat si iarna nu mai zic. Elimina orice reflexie, de exemplu poti sa te uiti fara probleme in soarele reflectat pe luneta masinii din fata, il vezi ca un punct mic albastru.

Ca sa-i testati, in cutia lor trebuie sa fie un dreptunghi argintiu (ca si cel pe care il razuiti in diverse locuri) sub care apare un scris si-l puteti vedea doar cand va puneti ochelarii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate