Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Fanatism in randul utilizatorilor de telefonie mobila?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,058
  • Înscris: 22.01.2004
Ma uit la discutiile care apar in ultima perioada digi vs orange vs vodafone vs cosmote. Dupa parerea mea e ceva in neregula in ceea ce priveste aceste discutii. Sunt multe persoane, din toate taberele, extrem de tensionate, reactionand exagerat, chiar mult prea exagerat. Sincer e cam pentru prima oara cand observ o grupare de forte la asa un nivel ridicat.

Au inceput oamenii sa se injure si sa se urasca unul pe altul din cauza operatorului pe care il foloseste fiecare. Sunt singurul caruia i se pare anormala situatia asta? E normal sa ajungem sa il f*tem in gura pe x sau y doar fiindca nu au abonament la aceeasi companie de telefonie mobila pe care o folosim noi? Cam cat de deplasati si de exagerati ajungem?

Discutiile sunt extrem de intinse. Sunt ore intregi in care s-au scris sute de posturi. Nu am eu timp sa citesc cate posturi s-au scris. Mi se pare o situatie extrem de ciudata si artificiala.

Parerea mea e ca sunt 2 situatii probabile:

1. persoane platite de fiecare tabara sa formeze o opinie in randul utilizatorilor obisnuiti de forum si sa mentina cat mai multi useri de acord cu ideea pe care o promoveaza. si asta nu este o gluma fiindca am avut ocazia sa fac cunostinta cu persoane care (in alte firme si domenii) aveau acest job. in afara de asta, pentru cineva care are ceva cunostinte de marketing, se observa anumite tehnici puse in practica.

2. persoane care au un caracter atat de slab incat se agata de prestigiul unei firme / vedete / etc si urmeaza trendul pe care aceasta il seteaza. in momentul in care prestigiul este ciobit in vreun fel, fanaticii reactioneaza extrem de agresiv si efervescent deoarece au senzatia ca sunt supusi unui atac personal.

Sper din tot sufletul sa fie vorba doar de persoane din prima categorie. pentru cei din a doua categorie (daca sunt)... sincer imi pare rau ca au ajuns intr-o astfel de situatie. Oare cum ar fi sa ajungem la astfel de discutii pentru ca unii isi cumpara paine de la fabrica titan iar altii de la cuptorul domnesc? Sau cum ar fi sa ne uram unii pe altii pentru ca o parte din noi mancam fast-food de la macdonalds iar altii de la kfc? Adica, pe bune... ne certam fiindca suntem abonati la o firma sau alta? Ce cacat e delirul asta?

Edited by Alexis, 30 July 2014 - 15:56.


#2
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 23.09.2008
Nu, nu e vorba de persoane platite. Oamenii sunt pur si simplu mult mai violenti in spatiul virtual decat in realitate. Se injura si se ameninta de la orice, fara sa se cunoasca. Mi-e greu sa inteleg de ce. Numai un psiholog sau un psihiatru cred ca poate explica asta. Sa intri pe paginile de stiri si mai ales pe paginile lor de facebook, sa vezi acolo cum se injura si se ameninta lumea la orice stire. Nu gasesti o stire fara ura si injuraturi intre comentatori. E ciudat. Zici ca ne transformam in monstri cand comunicam in spatiul virtual.

Edited by alexupit, 30 July 2014 - 16:07.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
abonamentul acela de 5 eur nelimitat de la digi a adus toate aceste tensiuni
pana la el totul era "uniform" (de sus.. :))

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Alexis, on 30 iulie 2014 - 15:56, said:

Sunt ore intregi in care s-au scris sute de posturi. Nu am eu timp sa citesc cate posturi s-au scris. Mi se pare o situatie extrem de ciudata si artificiala.
Asta pentru ca se intreaba de nenumarate ori acelasi lucru, in loc sa se caute solutia sau explicatia in topic inainte sa se posteze. Alte persoane nu se informeaza de la inceput si apoi isi refuleaza frustrarile pe forum. Altii nu inteleg sau nu vor sa inteleaga un raspuns si continua sa para nedumeriti. Restul incearca sa se convinga ei insisi ca alegerea lor este corecta, incercand sa ii convinga si pe ceilalti.

Solutia este simpla, dar intrebarea este daca se va aplica.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 Alexis, on 30 iulie 2014 - 15:56, said:

Dupa parerea mea e ceva in neregula in ceea ce priveste aceste discutii.
Omu-i dracu' pe Pamant. Dar moderatorii ar trebui sa foloseasca mult mai bine coasa.

Edited by neagu_laurentiu, 30 July 2014 - 16:12.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

 aeon, on 30 iulie 2014 - 16:06, said:

abonamentul acela de 5 eur nelimitat de la digi a adus toate aceste tensiuni
pana la el totul era "uniform" (de sus.. :))

Exact !

Îmbuibaţii nu vor sã lase la preţ, mai bine dezbinã lumea... bine, pe cine poate ;  )

#7
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Pe internet trebuie sa te lauzi mereu ca esti mai "smecher".Altfel nu merge

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
initiator, sa nu intri la poiana sau religie, nu de alta dar o sa faci atac de apoplexie si e pacat sa te pierdem...

#9
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
E din cauza tarifelor diferite practicate in reteaua proprie si in alta retea.

Cu cat te agiti mai tare si faci mai multi adepti ai unei retele, cu atat ai mai mult de beneficiat, deoarece vei vorbi numai la tarifele din retea.
Telefonul e un lucru care necesita ca si alti oameni sa-l foloseasca pentru al putea folosi tu.

Situatia se aplica la foarte multe domenii ale vietii. Cu cat sunt mai multi oameni care fac acelasi lucru ca si tine, cu atat mai bine, deoarece pretul va scadea, sau chestia pe care o faci va avea rost.

Edited by ever_forever, 30 July 2014 - 16:21.


#10
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Foarte valide punctele de vedere aduse pana acum, inclusiv cel al posibilitatii existentei postacimii platite care-si baga coada in randul utilizatorilor "civili", ca sa zic asa.

Spiritul "de stadion", necesitatea afilierii la diverse grupuri joaca si ele un rol important in radicalizarea asta cam bizara.

Si - foarte important - afuriseniile astea de caramizi din plastic si circuite integrate cu mere muscate si robotei verzi pe ele au capatat o importanta vecina cu delirul mistic in viata multora. Posted Image

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,135
  • Înscris: 30.10.2003
S-ar putea scrie zeci de mii de randuri pe subiectul asta, iar cauzele sunt multiple: de la a nu pica de fraier ca a ales digi ori vodafone, pana la convingerea ca ce i se potriveste lui e musai sa se potriveasca si celorlalti. Incapatanarea de a vedea si din celalalt punct de vedere tine numai si numai de educatie. Iar asta se invata si se invata greu.
O data luat orange in brate, nu i se mai da drumul deloc. Userul prefera sa fie banat decat sa recunoasca ca a gresit ... etc, etc, etc.

#12
_HardCore_78

_HardCore_78

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.07.2014

 Alexis, on 30 iulie 2014 - 15:56, said:

Ma uit la discutiile care apar in ultima perioada digi vs orange vs vodafone vs cosmote. Dupa parerea mea e ceva in neregula in ceea ce priveste aceste discutii. Sunt multe persoane, din toate taberele, extrem de tensionate, reactionand exagerat, chiar mult prea exagerat. Sincer e cam pentru prima oara cand observ o grupare de forte la asa un nivel ridicat.

Au inceput oamenii sa se injure si sa se urasca unul pe altul din cauza operatorului pe care il foloseste fiecare. Sunt singurul caruia i se pare anormala situatia asta? E normal sa ajungem sa il f*tem in gura pe x sau y doar fiindca nu au abonament la aceeasi companie de telefonie mobila pe care o folosim noi? Cam cat de deplasati si de exagerati ajungem?

Discutiile sunt extrem de intinse. Sunt ore intregi in care s-au scris sute de posturi. Nu am eu timp sa citesc cate posturi s-au scris. Mi se pare o situatie extrem de ciudata si artificiala.

Parerea mea e ca sunt 2 3 situatii probabile:

1. persoane platite de fiecare tabara sa formeze o opinie in randul utilizatorilor obisnuiti de forum si sa mentina cat mai multi useri de acord cu ideea pe care o promoveaza. si asta nu este o gluma fiindca am avut ocazia sa fac cunostinta cu persoane care (in alte firme si domenii) aveau acest job. in afara de asta, pentru cineva care are ceva cunostinte de marketing, se observa anumite tehnici puse in practica.

2. persoane care au un caracter atat de slab incat se agata de prestigiul unei firme / vedete / etc si urmeaza trendul pe care aceasta il seteaza. in momentul in care prestigiul este ciobit in vreun fel, fanaticii reactioneaza extrem de agresiv si efervescent deoarece au senzatia ca sunt supusi unui atac personal.

3.persoane direct implicate (angajati) ai companiilor amintite mai sus pusi sa faca o "politica de marketing social" pe anumite forumuri.

Sper din tot sufletul sa fie vorba doar de persoane din prima categorie. pentru cei din a doua categorie (daca sunt)... sincer imi pare rau ca au ajuns intr-o astfel de situatie. Oare cum ar fi sa ajungem la astfel de discutii pentru ca unii isi cumpara paine de la fabrica titan iar altii de la cuptorul domnesc? Sau cum ar fi sa ne uram unii pe altii pentru ca o parte din noi mancam fast-food de la macdonalds iar altii de la kfc? Adica, pe bune... ne certam fiindca suntem abonati la o firma sau alta? Ce cacat e delirul asta?


#13
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,288
  • Înscris: 12.08.2006

 aeon, on 30 iulie 2014 - 16:06, said:

abonamentul acela de 5 eur nelimitat de la digi a adus toate aceste tensiuni
pana la el totul era "uniform" (de sus.. Posted Image)
Oferta asta a adus multe probleme celorlalti operatori ca si-au trimis angajatii in mediul online sa faca orice pentru a o discredita.
Am auzit minciuni de genul chiar de la operatorii rc referitor la ofertele lor si mai ales la calitatea sau ofertele celorlalti.
Nu-i usor pentru un angajat sa-si piarda comisionul de la retentii sau sa valideze rezilieri.
Chiar s-au postat pe forum circulare interne care au fost predate angajatilor in cazul portarilor catre Digi.
RCS-RDS e un operator imprevizibil in oferte,are o infrastructura fixa foarte mare,incepe sa-si lege serviciile intr-un home-pack ...si de aici toata ingrijorarea celorlalti care au vazut ce a patit Romtelecom pe partea de net si telefonie fixa.

Edited by alexa32, 30 July 2014 - 17:55.


#14
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

 alexa32, on 30 iulie 2014 - 17:54, said:

RCS-RDS e un operator imprevizibil in oferte,are o infrastructura fixa foarte mare,incepe sa-si lege serviciile intr-un home-pack ..
... si sa adune cat mai multi fani sa ii aplaude

    Alexis, sunt doar diferente de opinie, sustinute si combatute mai mult sau mai putin fanatic. Pe langa postarile care aduc un plus fiecarei arii, unde se sustine in mod regulamentar un punct de vedere, fara injuraturi, ironii, etc., mai apar si cei care isi fac lectia de zi cu zi, habarnisti, trolli, agramati, copii care strica firul discutiei. Padure fara uscaturi nu exista

Edited by bethlen, 30 July 2014 - 18:21.


#15
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,288
  • Înscris: 12.08.2006

 bethlen, on 30 iulie 2014 - 18:18, said:

... si sa adune cat mai multi fani sa ii aplaude

Pai eu sunt fanul banilor mei...Posted Image aleg pe aia unde platesc mai putin.
Cateodata nu merita diferenta.
Daca gasesc pe altii unde pot sa vorbesc vreo 5-600 international mobil +alte sute nationale  la 5 euro mai vedem.
Nu ma intereseaza semnalul in cine stie ce localitate cand eu am full mai tot timpul plus ca telefonul sta pe net timpul fara grija costurilor suplimentare.

Edited by alexa32, 30 July 2014 - 18:38.


#16
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,831
  • Înscris: 13.07.2010
De aia este un forum, ca să existe păreri, discuții pro sau contra, etc. Nu semănăm și nu avem cum să gândim toți la fel. Că se exprimă unii mai plastic sau ies în decor, asta ține și de educație, bun simț și de alte valori care pot să le aibă sau nu unii dintre noi!
Eu cred că dacă există argumente și discuția este una în limitele unei exprimări decente, nu are de ce să ne pună pe gânduri.Posted Image

#17
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006
Da dar dacă e prea la subiect pentru uni devine plictisitoare.

#18
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Ce mi se pare mie foarte interesant e ca cei mai inversunati aparatori/detractori ai unui operator nici macar nu sunt angajati acolo. Sau, altfel spus, sunt cativa pe aici care chiar lucreaza la un operator sau altul si sunt foarte moderati si obiectivi. Poate chiar de asta; dinauntru se vede intotdeauna mai bine :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate