Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Yahoo Mail - Failure Notice

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Salut!


Am un cont de Yahoo Mail, pe care-l utilizez in interfata web "Basic" (nu cea "Full Featured"). Pe data de 28 iulie aprox. ora 17:30 am trimis un mesaj e-mail catre o alta adresa de Yahoo Mail. Persoana respectiva nu a primit mailul meu. Vazand asta, am mai trimis mailuri de test catre acea persoana si au ajuns la destinatie, ce-i drept cu o intarziere de cateva minute. Am trimis aceleiasi persoane un mesaj de pe un cont de-al meu de GMail folosind tot interfata web, iar mesajul respectiv a ajuns la destinatar in cateva secunde.

Astazi, 30 iulie, ora 16:00 primesc un mesaj e-mail de la [email protected] cu subiectul "Failure Notice", in care sunt instiintat ca trimiterea acelui mesaj e-mail de pe 28 iulie ora 17:30 a esuat cu eroarea Mail server for "yahoo.com" unreachable for too long.

Am mai citit chiar si pe acest forum, si am mai auzit de alte persoane care au patit sa le intarzie un mail trimis de pe Yahoo Mail, dar sa nu ajunga un mail deloc n-am mai auzit.

Stiu ca cei de la Yahoo sunt varza acum, insa cum este posibil, din punct de vedere tehnic, ca un mail sa nu ajunga la destinatie? Mai ales ca vorbim de un provider mare, nu de un server care ruleaza intr-un garaj, pe o conexiune ADSL sau dial-up...


Astept parerile voastre. Multumesc!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Reclamatie la ANPC ai facut?

#3
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 gumball3000, on 30 iulie 2014 - 15:37, said:

Reclamatie la ANPC ai facut?
Posteaza si tu ceva util. Nu am postat pe aria "fun" subiectul asta, cu un motiv.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ceva util. (nu, nu e link spre Gmail)

#5
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 gumball3000, on 30 iulie 2014 - 15:39, said:

Ceva util. (nu, nu e link spre Gmail)
Apreciez poanta! :D Da, GMail este net superior lui Yahoo Mail, aici nu mai e nimic de discutat, dar eu am deschis topicul dupa ce m-a interesat pe mine.

Tu zici ca explicatia ar fi update-ul lor de 3 lei? Eu stiu ca sunt probleme de cativa ani, deci de dinainte de update (update-ul s-a facut relativ recent).

#6
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

 SuPY, on 30 iulie 2014 - 15:28, said:

cum este posibil, din punct de vedere tehnic, ca un mail sa nu ajunga la destinatie?

Quote

Mail server for "yahoo.com" unreachable for too long.

Adica, mailer-daemonul care trimite, daca nu primeste raspuns de la serverul de mail in timp util, pa si pusi, renunta, ca mai are si alte treburi.
Si ca un baiat politicos, te anunta ca n-a reusit, ca sa trimiti tu iar daca doresti.
Nu se baga el sa retrimita, in caz de esec, ca poate se repeta treaba cu problema la nesfarsit, si dupa cum am zis, mai are si alte treburi
Sau poate e setat sa retrimita de cateva ori, si daca nu-i iese faza, da mesajul de eroare.

Acum poate o sa te miri cum se poate ca un mail server de yahoo sa nu raspunda solicitarilor. Ei bine, Yahoo nu e Dumnezeul mailului pe planeta, mai da si el chixuri. Chiar si Papa de la Roma se mai imbolnaveste din cand in cand, chiar daca e sub protectie divina nemijlocita.

Edited by ever_forever, 30 July 2014 - 16:10.


#7
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@ever_forever: Multumesc! Asta este genul de explicatie pe care-l asteptam!

Apreciez comparatia ta cu Papa, este amuzanta! Posted Image Cu toate astea, nu cred ca un server de mail are voie "sa dea chix" cum spui tu. Posted Image Mai stiu si eu cateva chestii legate de networking. De ce trebuie sa ai 2 servere de DNS setate? In caz ca pica primul, merge pe al 2-lea! Da-ti seama la cate servere are Yahoo, cum este posibil sa nu ajunga in mail?? Chiar daca luam in considerare numarul de clienti...

Explicatia mea pentru aparitia unor astfel de probleme la un server de Yahoo Mail este incompetenta si prostia crasa a angajatilor lor... Esti de acord? Poate nu e facut bine load-balancing pe serverele lor, sau nu stiu...

Edited by SuPY, 30 July 2014 - 16:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate