Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Iubiti cultura pe banii vostri, nu pe ai mei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
131 replies to this topic

#1
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008
Ideea acestui titlu mi-a venit dupa ce am citit acest articol: http://capitalismpep...i-nu-pe-ai-mei/

Muzeele si bibliotecile, teatrele, n-ar mai trebui ajutate de stat. De ce sa ia din banii pe care eu ii platesc prin taxe si impozite si sa dea pentru cultura atat timp cat eu nu ma duc la muzee, la biblioteci sau la teatru? Cine vrea sa plateasca pentru cultura sa plateasca ce procent vor din veniturile lor dar sa nu-I mai puna la plata pe cei carora nu le place cultura. La biserici e altceva. Sunt multi oameni foarte multi de la noi din Romania care sunt de acord sa plateasca pentru culte religioase, ateii facand parte dintr-o minoritate (deci nu ma deranjeaza asa tare ca bisericile sunt finantate de stat), insa majoritatea romanilor nu se duc la muzee sau la biblioteci.

Sa nu se inteleaga ca nu ma deranjeaza ca un ateu e nevoit sa plateasca pentru biserici. Ba da. Dar majoritatea contribuabililor nu sunt atei. Deci nu e o problema asa mare.

Sa nu se inteleaga nici ca urasc cultura. Cei care iubesc cultura sa plateasca daca vor dar nu e normal sa ma oblige si pe mine sa platesc. Daca erau mai multi oameni care mergeau la muzee nu mai faceam postul asta. Eu sunt adeptul unui capitalism salbatic, sunt libertarian. Daca oamenii nu au nevoie de un serviciu acesta nu mai trebuie oferit.

Edited by mga2, 30 July 2014 - 15:37.


#2
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postmga2, on 30 iulie 2014 - 15:22, said:

Ideea acestui titlu mi-a venit dupa ce am citit acest articol: http://capitalismpep...i-nu-pe-ai-mei/

Muzeele si bibliotecile, teatrele, n-ar mai trebui ajutate de stat. De ce sa ia din banii pe care eu ii platesc prin taxe si impozite si sa dea pentru cultura atat timp cat eu nu ma duc la muzee, la biblioteci sau la teatru? Cine vrea sa plateasca pentru cultura sa plateasca ce procent vor din veniturile lor dar sa nu-I mai puna la plata pe cei carora nu le place cultura. La biserici e altceva. Sunt multi oameni foarte multi de la noi din Romania care sunt de acord sa plateasca pentru culte religioase, ateii facand parte dintr-o minoritate (deci nu ma deranjeaza asa tare ca bisericile sunt finantate de stat), insa majoritatea romanilor nu se duc la muzee sau la biblioteci.

Da mai du-te in mall si asculta manele la aifon si bea o cafea de 5 lei ca iesti capitalist get be get.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Realizezi ca in momentul in care deschid un site si incepe sa se auda in boxe sunete sinistre, il inchid, nu?!

#4
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

View Postmga2, on 30 iulie 2014 - 15:22, said:

La biserici e altceva. Sunt multi oameni foarte multi de la noi din Romania care sunt de acord sa plateasca pentru culte religioase, ateii facand parte dintr-o minoritate (deci nu ma deranjeaza asa tare ca bisericile sunt finantate de stat), insa majoritatea romanilor nu se duc la muzee sau la biblioteci.

Da, pentru ca din pacate pentru religie nu e nevoie de un grad de culturalizare, si cel fara nici o clasa poate "crede", insa cel fara nici o clasa nu va intelege mai nimic din muzee si biblioteci.

Ma intristeaza acest post nu deoarece dumneata gandesti asa, ci deoarece un procent alarmant de mare de romani ar fi de acord cu tine. Nu cred ca mai avem vreo sansa....ca neam.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007
E ok, omul e sincer si e parerea lui ... doar ca daca judecam asa, cei fara copii vor zice ca ei nu vor sa finanteze scolile si gradinitele, cei fara masini vor zice ca ei nu vor sa finanteze autostrazile, cei amarati ca nu vor sa finanteze aeroporturile, cei care nu sunt interesati de sport ca nu vor sa finanteze salile de sport/bazinele/stadioanele, etc. Uite, eu nu vreau sa finantez bisericile desi nu ma consider ateu. Pur si simplu consider ca bisericile au alte surse de finantare (din banii comunitatii) si ca sunt prea multe ca sa se justifice construirea altora noi. Daca ai mai multe biserici decat scoli si gradinite, inseamna ca exista o problema.

Oricum din cate stiu nu exista un impozit direct suportat de persoanele fizice pentru cultura ... de obicei muzeele, teatrele, etc sunt finantate de consiliile judetene, care au ca sursa principala de finantare impozitele platite de firme. De fapt si primariile (de care tin unele institutii de cultura) au ca sursa principala de finantare tot impozitele platite de firme, cele platite de persoane fizice sunt secundare.

Edited by utopium, 30 July 2014 - 15:43.


#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,029
  • Înscris: 20.12.2007

View Postmga2, on 30 iulie 2014 - 15:22, said:

Ideea acestui titlu mi-a venit dupa ce am citit acest articol: http://capitalismpep...i-nu-pe-ai-mei/

Muzeele si bibliotecile, teatrele, n-ar mai trebui ajutate de stat. De ce sa ia din banii pe care eu ii platesc prin taxe si impozite si sa dea pentru cultura atat timp cat eu nu ma duc la muzee, la biblioteci sau la teatru? Cine vrea sa plateasca pentru cultura sa plateasca ce procent vor din veniturile lor dar sa nu-I mai puna la plata pe cei carora nu le place cultura. La biserici e altceva. Sunt multi oameni foarte multi de la noi din Romania care sunt de acord sa plateasca pentru culte religioase, ateii facand parte dintr-o minoritate (deci nu ma deranjeaza asa tare ca bisericile sunt finantate de stat), insa majoritatea romanilor nu se duc la muzee sau la biblioteci.
Sunt sigur ca esti unul de aia care zice :" numai in Romania se intampla asa ceva..".

#7
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Eu sînt de acord, nici eu nu vreau să mai plătesc pentru servicii de care nu beneficiez, și să-mi dea înapoi banii de la sănătate că în 50 de ani n-am consumat decît niște aspirine pe care mi le-am plătit, nici la polițai nu mai vreau să dau bani că nu mi-au găsit hoții care mi-au spart magazia, și nici pentru învățămînt că văd că sînt destui ținuți în școală pe banii mei și ajung apoi să deschidă topice idioate pe SP, în schimb sînt de acord cu banii dați la biserică, acolo e lucru sigur că dacă de doctor mai scapi cu popii n-ai nici o șansă.

#8
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007
Bai eram complet de acord cu tine pana sa ajungi la faza cu religia ...... acolo ai sarit din lac direct in Groapa Marianelor.
Pe langa ca la biserica nu trebui dati bni de la stat ...... trebuie si impozitata.

#9
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

View Postseck, on 30 iulie 2014 - 15:37, said:

Bai eram complet de acord cu tine pana sa ajungi la faza cu religia ...... acolo ai sarit din lac direct in Groapa Marianelor.
Pe langa ca la biserica nu trebui dati bni de la stat ...... trebuie si impozitata.

Daca multi contribuabili (retine ca am zis contribuabili nu romani) sunt de acord ca biserica sa nu fie impozitata si sa plateasca ei in schimb impozite mai mari pentru mine e ok. Bineinteles ateii ar trebui in continuare sa nu plateasca chiar daca restul de 99% platesc. Daca contribuabilii nu sunt insa de acord atunci ai dreptate.

Edited by mga2, 30 July 2014 - 15:40.


#10
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013
Dati-i ma un sut in cur astuia de pupa-n cur bisericile si i se pare cultura inutila.
Cred totusi ca pe softpedia ar trebui si un mic test de inteligenta atunci cand cineva se inregistreaza.

#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 27.06.2006

View Postmga2, on 30 iulie 2014 - 15:22, said:

Ideea acestui titlu mi-a venit dupa ce am citit acest articol: http://capitalismpep...i-nu-pe-ai-mei/

Muzeele si bibliotecile, teatrele, n-ar mai trebui ajutate de stat. De ce sa ia din banii pe care eu ii platesc prin taxe si impozite si sa dea pentru cultura atat timp cat eu nu ma duc la muzee, la biblioteci sau la teatru?

Pe vremea lui Ceausescu si pana sa ma cuplez la internet, (prin 1998?), aveam legitimatii de intrare la bibliotecile importante din Bucuresti si la INID. Cautam doar carti tehnice pentru documentare in meserie si in hobbyul meu, fiindca "carti de citit" am acasa in biblioteca personala - vreo 3000 volume. Apoi am renuntat la biblioteci trecand pe internet.

Este drept ca acum intenetul ofera foarte multe informatii: de ex daca stai pe facebuk esti bombardat cu reclame (nu am conturi de retele "sociale).
De ce sa mergi la teatru sau la un muzeu cand poti sa mergi in club asa cum mergeam eu in discoteca. Dar mai calcam si in teatru sau in muzeu.

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
De acord cu tine dar cand ai dat cu mci-n fasole la faza cu biserica ............m-am razgandit

#13
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

View PostProiectil, on 30 iulie 2014 - 15:31, said:


Da, pentru ca din pacate pentru religie nu e nevoie de un grad de culturalizare, si cel fara nici o clasa poate "crede", insa cel fara nici o clasa nu va intelege mai nimic din muzee si biblioteci.

Ma intristeaza acest post nu deoarece dumneata gandesti asa, ci deoarece un procent alarmant de mare de romani ar fi de acord cu tine. Nu cred ca mai avem vreo sansa....ca neam.

Ai luat-o pe aratura. Guvernele percep taxe pentru orice, din ce in ce mai aberante. La un moment dat
vei plati taxa si pe aer sau soare. Iti convine asta?

Multi din banii pe care toti ii platim la stat pentru cultura, de fapt ajung la destinatie mult mai putini, pentru
ca trec pe la zeci de mafioti.

Totul ar trebui privatizat, iar statul nu ar trebui sa mai ceara taxe aberante, inutile, taxe care le ofera lor
inca un izvor de unde se pot indopa.

#14
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

View Postvidmaker, on 30 iulie 2014 - 15:40, said:

Dati-i ma un sut in cur astuia de pupa-n cur bisericile si i se pare cultura inutila.
Cred totusi ca pe softpedia ar trebui si un mic test de inteligenta atunci cand cineva se inregistreaza.

Eu nu pup in cur bisericile si nici nu mi se pare cultura inutila.
Respect insa parerea contribuabililor. Daca contribuabilii vor mai multe biserici si nu vor cultura atunci impozitele lor trebuiesc directionate spre biserici. Daca nu vor biserici atunci bisericile nu mai trebuiesc ajutate. Nu s-a facut niciun referendum (la care sa participe doar platitorii de taxe si impozite) sa stiu ce parere au. Asa ca presupun ca majoritatea sunt de acord sa ajute bisericile dar nu si muzeele (e posibil sa ma insel).

#15
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Postutopium, on 30 iulie 2014 - 15:31, said:

E ok, omul e sincer si e parerea lui ... doar ca daca judecam asa, cei fara copii vor zice ca ei nu vor sa finanteze scolile si gradinitele, cei fara masini vor zice ca ei nu vor sa finanteze autostrazile, cei amarati ca nu vor sa finanteze aeroporturile, cei care nu sunt interesati de sport ca nu vor sa finanteze salile de sport/bazinele/stadioanele, etc.

Vezi tu, totul in viata trebuie sa MERITE. Cand tragi linie sa rezulte ceva...

Cei fara copii nu au nevoie de scoli si gradinite, dar au nevoie de oameni scoliti, si aici apare o problema, cand scoala iti scoate analfabeti, te intrebi daca mai merita sa mai existe, cel putin din banii celor multi, ca parintii si copiii daca vor 12 ani de scoala doar ca sa aiba unde sa plece de acasa, sa plateasca.

Cei fara masina, totusi consuma bunuri, care merg pe sosele, si aici e discutabil, se taie trotuare, parcuri totul pt parcari gratis, unele lucruri mai trebuie si platite. CNADNR trebuie finantat integral din Rovigneta.
.........................
Teatrul, muzeul, biblioteca, din pacate au ajuns refugii ale unor tarfe si tarfulite, ale unor incompetenti, in care castiga de o paine, cat si mijloc electoral de a satisface electoratul batran. Putine biblioteci au lucruri de valoare, si cred ca ar fi de folos public scanarea acestora si conceperea unei biblioteci virtuale. Din pacate nu prea gasesti carti electronice in romana, nici de larg consum, daremite ceva mai restrans.

Sa-ti dau un contraexemplu, cluburile sportive, nu sunt finantate de loc de la stat, nu ma refer la Clubul Dinamo sau la Oltchim Ramnicu Valcea, ci ma refer la fiecare sala de forta, club de box, fotbal, etc, tenis, inchiriere terenuri, inot, ceva pt tineri, pt combaterea obezitatii si o stare generala a populatiei.

Sa nu uitam ca Romania e tara in care studentii si elevii platesc jumatate de abonament la transportul public desi sunt nevoiti sa mearga zilnic la studii, iar bosorogii carora statul le da bani sa stea acasa, au gratuit si liber sa umble brambura, aglomeran si impiedicand clasa activa sa ajunga la studii si munca, clasa activa care le plateste in mod direct pensiile!

Edited by Hedonist, 30 July 2014 - 15:49.


#16
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Mda... obisnuieste-te cu idea, Europa este formata din state-providenta; cotizezi si beneficiezi mai mult sau mai putin de cotizatia ta sub diferite forme(de la teatre la urgente medicale);

#17
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014

View Postmga2, on 30 iulie 2014 - 15:44, said:


Asa ca presupun ca majoritatea sunt de acord sa ajute bisericile dar nu si muzeele (e posibil sa ma insel).

Din pacate nu te inseli, pentru ca aceasta tara colcaie de lipsa de educatie.

#18
mga2

mga2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2008

View Postpetre69, on 30 iulie 2014 - 15:44, said:

De acord cu tine dar cand ai dat cu mci-n fasole la faza cu biserica ............m-am razgandit

Eu sunt un libertarian adevarat, nu de conjunctura. Posibil sa sustin si unele idei care nu ma avantajeaza (acelasi lucru il sustineam si daca imi placea mult cultura).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate