Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Sistem audio entry level

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gteisan

gteisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.08.2009
Salut,

As dori sa-mi achizitionez un sistem audio in principal pentru ascultat muzica si in foarte mica masura pentru filme.
Pentru asta vreau sa aloc aprox 3000 ron.
M-am gandit la un amplificator si doua boxe.
Pentru amplificator as opta intre Yamaha A-S500 si BC-Acoustique EX222 iar pentru boxe as opta intre Dali Zensor 3 și Mission MX3.
Marturisesc ca sunt novice in domeniu iar configuratiile de mai sus sunt pur teoretice fara auditie bazate pe documentare pe net.
Stiti ceva despre BC-Acoustique EX222?
În privinta sursei de sunet ce va intra in amplificator la ce ma sfatuiti? Daca mai achizitionez si un CD dedicat sar din buget. Un media player ceva ...aici sunt in ceata total.
Multumesc.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
iar ceea ce vrei sa faci cu acesti 3000 de lei, este entry level?

hmmm ..........

#3
gteisan

gteisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.08.2009

View PostDany_Darke, on 30 iulie 2014 - 13:29, said:

iar ceea ce vrei sa faci cu acesti 3000 de lei, este entry level?

hmmm ..........

Din ce am citit pana acum, intr-adevar cu 3000 lei iti iei ceva entry level

#4
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
incepe cu sistem sh de cateva sute , nu arunca banii aiurea. obligatoriu iti va trebui o sursa . in functie de sursa iti va trebui muzica... in format de care ...cumparata sau nu ....mai gandeste..

#5
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Corect 3.000 RON este entry level - pentru sistemele cumparate noi nu SH. (adica sub 1000 euro).

Deci sursa ai ? Este PC ? Daca ai PC cu iesire optica/digitala ca sursa ia un DAC extern pana in 500RON.

In principiu te-ai orientat ok. Eu as merge pe Yamaha si Mission. Sau poate un Nad 316 si niste Magnaturi. Cati metri patrati are camera?

Edited by Proiectil, 30 July 2014 - 14:27.


#6
gteisan

gteisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.08.2009

View PostProiectil, on 30 iulie 2014 - 14:25, said:

Corect 3.000 RON este entry level - pentru sistemele cumparate noi nu SH. (adica sub 1000 euro).

Deci sursa ai ? Este PC ? Daca ai PC cu iesire optica/digitala ca sursa ia un DAC extern pana in 500RON.

In principiu te-ai orientat ok. Eu as merge pe Yamaha si Mission. Sau poate un Nad 316 si niste Magnaturi. Cati metri patrati are camera?

Sursa ar fi PC-ul din comoditate. Vreau sa stau pe canapea si eventual chiar sa ascult pe "random" dintr-o lista mare.
Am citit si despre DAC-uri dupa ce ai scris si vad ca au un rol foarte important atunci cand sursa nu este tocmai ok.
Camera are 24 mp si are forma patrata. Inaltimea este de 2,60m

#7
gteisan

gteisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 12.08.2009

View PostProiectil, on 30 iulie 2014 - 14:25, said:

Corect 3.000 RON este entry level - pentru sistemele cumparate noi nu SH. (adica sub 1000 euro).

Deci sursa ai ? Este PC ? Daca ai PC cu iesire optica/digitala ca sursa ia un DAC extern pana in 500RON.

In principiu te-ai orientat ok. Eu as merge pe Yamaha si Mission. Sau poate un Nad 316 si niste Magnaturi. Cati metri patrati are camera?

Nu mi-ai spus nimic despre BC Acoustique EX222. Stiu ca are DAC integrat precum si Bluetooth. O sa ma duc sa-l ascult pe aceleasi boxe impreuna cu YAmaha A-S500. Ca si optionale, BC ar bate Yamaha.

#8
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014
Salut.
Detin o combina audio SONY chc-tb10. Functioneaza bine in modul CD si radio. In modul MD adica intrare auxiliara se aude incet. La nivelul 20 din 30 se aude precum la nivelul 10 in modul de radio. Am schimbat cablurile de conexiune dintre laptop si combina si nicio modificare. Laptopul are volumul la maxim, chiar reda aproximativ cat combina la nivelul 20. Am incercat si niste boxe marca RHOMBUS 2.1 model RH-250 , dar care reda mult mai tare.
Daca aveti vreo explicatie, ideie este bine venite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate