Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Copie contract casa

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
Vreau sa fac Carte Identitate unei rude pe adresa mea...am vazut ca trebuie sa las la politie printre altele si copie dupa contract V-C casa.Mie unul nu mi se pare normal asa ceva,se pot face multe magarii,mai ales ca nu am nici o incredere in militia romana.Din moment ce te duci cu originalul acolo sa-l vizioneze garcea,de ce trebuie sa lasi o copie?

#2
silvio_ro

silvio_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.03.2009
Ideea e in felul urmator: daca nu ii lasi copie, nu ii face buletin. Trebuie fiin'ca asa prevede legea.

#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Eu as propune nici sa nu se mai faca aceste carti de identitate. Ca nu putem avea incredere in "militia" romana. Daca ne ia CNP-ul si seria la buletin si apoi se fac "magarii"? Posted Image

#4
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 28.08.2007
Pentru ca, vorba lui M. Badea : ,,Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul "

#5
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

 Venboteam, on 30 iulie 2014 - 11:09, said:

Eu as propune nici sa nu se mai faca aceste carti de identitate. Ca nu putem avea incredere in "militia" romana. Daca ne ia CNP-ul si seria la buletin si apoi se fac "magarii"? Posted Image
se pare ca a raspuns si garcea

 silvio_ro, on 30 iulie 2014 - 11:04, said:

Ideea e in felul urmator: daca nu ii lasi copie, nu ii face buletin. Trebuie fiin'ca asa prevede legea.
si esti de acord cu legea asta?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Nu are nimeni ce face cu copia ta de act de proprietate.
In orice loc unde il poti folosi, ti se cere originalul sau macar copie legalizata.

La vanzare-cumparare, se cauta in baza de date a notarilor publici contractul respectiv.

Societatea merge pe reguli care nu sunt infailibile, dar merg in 95% din cazuri.

#7
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
pai si ce facem cu restul de 5%?

Cineva imi spunea sa scriu pe fiecare pagina a contractului;Se foloseste numai pt.eliberare CI si semnatura...asta mi se pare o frectie la picior de lemn.

#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 hori21, on 30 iulie 2014 - 11:12, said:

se pare ca a raspuns si garcea
Copii dupa actul de vanzare-cumparare a locuintei ti se cer in multe alte locuri (la primarie, la banca, la Registrul Comertului, la abonamente catv/telefonie, eOn, gaz, etc).
Si nu e suficient doar sa iti vada cineva originalul, deoarece copia aia se depune intr-un dosar care se arhiveaza si poate fi supus unor verificari ulterioare.
Solicitarea copiei actelor (nu doar a acestuia la care faci referire, ci si a CI, CN, act studii, etc) e doar pentru a se intampina anumite "magarii", pe principiul "am vazut eu actele si sunt in regula".

Oricum, in cazul expus de tine, un act de VC fara timbrul notarului (respectiv, o copie) nu are nici o valoare. Si daca ar fi sa se faca magarii s-ar putea face cu exemplarul original, ramas la notar.
Daca nu ma insel, si cel care ti-a vandut locuinta are o asemenea copie, in original. Sper ca nu ti-e frica de ce magarii ar putea sa faca vanzatorul, cu acel act! Posted Image

Edited by Venboteam, 30 July 2014 - 11:33.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e normal sa iti ceara actul in primul rind. Ca nu vrei sa-l dai, corect - dar sa vezi cum e sa nici macar sa nu il ai ca nu esti proprietar sau prieten cu un proprietar. Si sa nu poti sa-ti faci buletin (CI cum ii zice acu'). Sint cel putin vreo 3-4-5 threaduri pe softpedia de care stiu eu cu useri care au mari probleme cu chestia asta, desi e vorba de chestii 100% legale.

Dupa care se mira ca nu stim pe unde ne sint cetatenii. Normal, daca omul a vindut casa acu' 8 ani si n-a putut legal sa-si faca buletin unde sta acum in chirie a ramas cu adresa gresita. Sau isi face buletinul la o matusa in cine stie ce sat (care vine cu el cu actul casei) desi el sta de 20 ani in Bucuresti.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 hori21, on 30 iulie 2014 - 11:21, said:

pai si ce facem cu restul de 5%?

Cineva imi spunea sa scriu pe fiecare pagina a contractului;Se foloseste numai pt.eliberare CI si semnatura...asta mi se pare o frectie la picior de lemn.

oamenii isi bat joc de tine si tu ii crezi? atunci de ce ai mai venit sa intrebi aici daca deja ai un raspuns care pt tine se pare ca este ca si d-zeu

#11
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 f300, on 30 iulie 2014 - 11:35, said:

Nu e normal sa iti ceara actul in primul rind. Ca nu vrei sa-l dai, corect - dar sa vezi cum e sa nici macar sa nu il ai ca nu esti proprietar sau prieten cu un proprietar. Si sa nu poti sa-ti faci buletin (CI cum ii zice acu'). Sint cel putin vreo 3-4-5 threaduri pe softpedia de care stiu eu cu useri care au mari probleme cu chestia asta, desi e vorba de chestii 100% legale.

Dupa care se mira ca nu stim pe unde ne sint cetatenii. Normal, daca omul a vindut casa acu' 8 ani si n-a putut legal sa-si faca buletin unde sta acum in chirie a ramas cu adresa gresita. Sau isi face buletinul la o matusa in cine stie ce sat (care vine cu el cu actul casei) desi el sta de 20 ani in Bucuresti.

Toate astea pentru ca sistemul romanesc e de rahat,cam ca orice din tara aia...

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 silvio_ro, on 30 iulie 2014 - 11:04, said:

Trebuie fiin'ca asa prevede legea.
Poti spune ce lege si ce articol prevede treaba asta ?

#13
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 14.04.2010
Este greu de digerat cat tam tam se face pe chestia asta cu CI... In UK am fost surprins sa aud ca cetatenii de rand nu au CI si mi s-a parut, initial, dincolo de puterea mea de a intelege cum se poate trai intr-o lume birocratica fara CI... dar se pare ca se poate si din punctul lor de vedere CI este o chestie comunista si invechita, sa nu mai zic de un spatiu in plus in portmoneu.

#14
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

 Dany_Darke, on 30 iulie 2014 - 11:43, said:


oamenii isi bat joc de tine si tu ii crezi? atunci de ce ai mai venit sa intrebi aici daca deja ai un raspuns care pt tine se pare ca este ca si d-zeu
ce nu stai tu pe scaunul tau de wc sau ergonomic?

mai nou,din cate am inteles la notariat nu-ti mai da contract de v-c...iti da o adeverinta ca esti proprietar

Am fost la militie si traba se complica...contractul de V-C este cu uzufruct.Garcea zice ca trebuie sa iau uzufructaru' de mana ca trebuie sa semneze si el...de, asa e legea,adica eu am dat 'jdemii de euro ,sunt nud propietar si nu pot sa fac un buletin decat cu acordul uzufructorului .

 Engineer_xxl, on 30 iulie 2014 - 12:23, said:

Este greu de digerat cat tam tam se face pe chestia asta cu CI... In UK am fost surprins sa aud ca cetatenii de rand nu au CI si mi s-a parut, initial, dincolo de puterea mea de a intelege cum se poate trai intr-o lume birocratica fara CI... dar se pare ca se poate si din punctul lor de vedere CI este o chestie comunista si invechita, sa nu mai zic de un spatiu in plus in portmoneu.
Ce ne mai miram ca astia vor sa ne inmariculeze calculatoarele...daca mi-l vopsesc trebuie sa ma duc la RAR-ul calculatoarelor?Trebuie si folie secretizata?

#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
In Romania exista mania colectarii de date.
Boala asta se trage din comunism, din perioada in care fiecare om mergea si canta la securitate.
Unii erau mai harnici si adunau bani buni de pe urma meseriei.
Mentalitatea s-a pastrat, astfel ca acum ne lovim de aceleasi probleme ca si in trecut.
Fiecare slujbas din prezent cauta sa se protejeze cu cat mai multe acte, sa aiba cat mai multe justificari.
Pentru multe servicii ti se cer date personale si copii de pe acte. Eu personal nu sunt de acord sa ofer peste tot copii de pe acte, indiferent de valoarea bunurilor din spatele lor.

Trebuie schimbate acest obiceiuri mizere din epoca trecuta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate