Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pareri mobilier nuvola.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Salut,

Ați cumpărat mobilier de la nuvola.ro? Am găsit pe site câteva modele care mi-au plăcut și am vorbit astăzi cu ei la telefon. Le fac pe comandă și nu au showroom, așa că nu se poate vedea nimic înainte.

Merci,

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
La preturile alea nu ai gasit un magazin cu showroom unde poti vedea, pipai si testa LIVE mobilierul?
Nu sunt la zi cu preturile/modelele, dar la 1200 RON un fotoliu si de la 2400 RON o canapea extensibila, nu as avea incredere sa le comand fara sa am posibilitatea de a le vedea inainte...Posted Image

P.S. - Exceptie, doar daca ai o persoana apropiata extrem de multumita de mobila achizitionata de la ei.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
De curiozitate intreb

View PostLesbianu, on 30 iulie 2014 - 10:22, said:

La preturile alea nu ai gasit un magazin cu showroom unde poti vedea, pipai si testa LIVE mobilierul?
Nu sunt la zi cu preturile/modelele, dar la 1200 RON un fotoliu si de la 2400 RON o canapea extensibila, nu as avea incredere sa le comand fara sa am posibilitatea de a le vedea inainte...Posted Image

P.S. - Exceptie, doar daca ai o persoana apropiata extrem de multumita de mobila achizitionata de la ei.

De curiozitate intreb, ca sa inteleg daca urmaresti o logica anume, cum ar fi niste preturi care sa te faca sa ai incredere sa cumperi fara sa le vezi ?

Mai mici, sau mai mari ?

Eu de exemplu, poate as prefera oricum sa vad, insa niste preturi ceva mai mici, sub nici o forma nu m-ar convinge.

Exista firme la comanda care lucreaza ~ 100% pe recomandari, fara showroom, si care nu iau nici de pe site clienti aproape deloc sau chiar deloc. Si totusi functioneaza bine, oamenii sunt foarte multumiti, pt. ca altfel se inchid in cateva zile...
Pe criza, ca sa acoperi cheltuieli de showroom, salariu oameni, utilitati si intretinere, si mai ales CHIRIE in orase mari si zona buna, trebuie sa vinzi foarte mult doar pt. aceste cheltuieli, si poti sa iesi pe pierdere la sfarsit, sau sa faci mobila low cost ca sa ai foarte multi clienti.
Mobila de calitate nu are treaba cu low cost, incepe de MINIM 4 X cat pretul minim in Dedeman, si se urca fara limite, chiar si pana la 3 - 4 ordine de magnitudine ( pana la 4X X 1.000 X - 4X X 10.000 X )

Ca sa fiu mai on topic, vad ca au o adresa in Bucuresti.
Habar n-am daca au ceva expus acolo...

P.S. He-he, am intrat si eu, si am vazut ca au preturi cam mici la mobila la comanda.
Eu unul n-as avea incredere sa iau, pt. ca stiu preturile din piata, si ceva decent, inclusiv asamblarea si montarea !, costa semnificativ mai mult la acele dimensiuni, cam cu minim +/- 30-40% mai mult.
Asta inseamna ca se taie din costuri la sange, si este cam greu spre imposibil sa mai asiguri stabil calitate finala.
Practic este mobila low cost, dar au pus poze cu tot felul de modele de design.

Edited by loock, 30 July 2014 - 11:56.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
M-am uitam mai bine, si preturile sunt mai mici cam cu minim 20 %, (ca sa nu zica cineva ca exagerez), fata de cat stiu minimul de calitate in piata.
Este low cost, si nu am vazut pana acum lucrari finalizate satisfacator la aceste preturi, sau in orice caz este ruleta, si depinde si de cat de pretentios este cumparatorul.

Pt. modele de serie ar fi rezonabil, poate si mai putin, insa pt. modele la comanda, nu suna bine.

#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu conteaza pretul, prefer sa vad/pipai produsul. Aaaa, daca vreau un anumit model, sau stil de mobila pe care il ofera doar firma respectiva, nu ma mai intereseaza pretul. Dar tot nu l-as cumpara doar dupa o poza.
Personal, chiar si cu recomandare nu m-as arunca sa comand un produs pe care nu il pot testa (mai ales daca valoarea lui este semnificativa). Asa ca magazinele astea care se bazeaza numai pe recomandari fara a inlesni accesul la produs, automat m-au pierdut de client.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Ma simt nevoit sa subliniez - cred ca te exprimi eronat.

Un pret mai mic nu este de natura sa mareasca increderea, ba din contra.

Daca vorbim de un produs care costa 1 leu, sau 2 lei, atunci poate merita sa risti, dar chiar si atunci te documentezi, cauti feedback, nu iei chiar la intamplare, de ex. iei in calcul ca poate este un ţepar care ia 2 lei de la milioane de fraieri, si strange banu' gros din tepe...

La mobila insa, una noua, si la comanda pe deasupra, nu ai ce sa iei cu 2 lei.
Este putin si pt. un mâner turcesc mic si de cel mai mizerabil, mai ales luat de la vanzatorul de mobila, si nu de la angrosistul de manere...

La sume de sute si mii de lei, este absurda i-logica care se intelege din exprimarea ta....

Referitor la partea cu vazutul live si pipaitul, si eu prefer asa.

Insa ma gandesc ca se poate programa o vizita la un client, asta in cazul ca cel care a recomandat, este plecat din tara sau din zona, si trebuie sa vezi in alta parte.
Chiar daca sunt cazuri rarisime astea, este rezonabil sa se gaseasca o solutie.

Edited by loock, 30 July 2014 - 12:26.


#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu ma deranjeaza preturile, ma deranjeaza ca:

View Postddumyy, on 30 iulie 2014 - 09:59, said:

Le fac pe comandă și nu au showroom, așa că nu se poate vedea nimic înainte.

Logic ca un pret foarte mic ar pune pe fuga un client cu capul pe umeri, nu asta caut eu la un magazin (indiferent de produsele vandute).
Mobila (sau alte produse cu valoare mare si de folosinta indelungata) trebuie obligatoriu vazuta si testata inainte de cumparare.Posted Image

@loock Suntem pe-aproape cu ideile, dar azi se pare ca nu reusim sa ne coordonam in exprimare.:)

@ddumyy Scuze de offtopic. Fa pe dracu'n patru si cauta o cale sa vezi produsul inainte sa cumperi. Daca nu iti pot arata exact modelul dorit de tine, macar cateva din creatiile lor.

Edited by Lesbianu, 30 July 2014 - 12:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate