Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Dirt MTB.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
CATALIN03

CATALIN03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.03.2014
Buna! Am o bici cleta UMF dirt MTB, nu stiu exat ce model, si as dori sa o bolosesc la sarituri, rampe, etc... este un circuit. Si am niste curiozitati:
1. Atunci cand cad, ar trebui sa cad intai cu roata din fata, cu cea din spate, sau cu ambele deodata?
2. Imi pastrez echilibrul mai bine daca nu stau pe sa?
3. Imi tot aud lantul cum se zgaltaie, este normal?
4. Rampele sunt din pamant, dar totusi, e nevoie sa port casca, sau se poate si fara?
5. Frana ar trebui sa fie stransa bine, sau doar sa incetineasca?
6. Ce pozitie ar fi cea mai potrivita?
7. Cum se executa o saritura? Am incercat sa sar dar nu prea ma ridicam de la sol.
8. Bicicleta e cumparata SH, este vre-un mod in care sa-i aflu modelul?

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
La ce intrebari pui, te vei lovi ff rau, pune casca, genunchere, cotiere si platosa.
Chestiile astea nu se invata din carti, ci din practica si de la altii.

#3
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
Tu vrei sa sari si intrebi pe alti cum se sare?
Nu ma pricep la dirt dar bicicleta aia nu e de dirt.
Lantul e normal sa zdrangane. Chiar lu aia de la turul frantei ultima etapa pe piatra cubica le sarea lantul si alea sunt biciclete de mii de euro

#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Eu zic sa stai calm daca vrei sa apuci 30 ani. Daca nu esti absolut sigur de bicicleta ( sa nu mai vorbim de competenta ta intr-ale biciclitului )  sa nu te trezesti strapuns in gat / cap de catre furca :)

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
@initiator: stiu ca tentatia sa reproduci ceea ce vezi in "New World Disorder" sau alte filme asemanatoare e mare. Dar trebuie sa iei in calcul ca riderii ce apar in respectivele filme au cel putin 10-15 ani experienta in asa ceva, mananca schemele pe paine cu ceai sau cafea si o singura bicicleta folosita la schemele respective costa mai mult decat un VW Polo din 2010.

Eu ti-as recomanda sa vizitezi forumurile dedicate ciclismului (de exemplu forumul dirtbike.ro sau chiar pinkbike.com daca stii engleza), ca sa primesti sfaturi de la cei ce practica de ani buni una dintre cele 2 discipline (dirt sau street).
Sunt sigur ca unul dintre primele lor sfaturi va fi sa-ti cumperi un set de cotiere, genunchiere, protectii pentru glezna si o casca noua, pentru a evita pe cat posibil vizitele dese la sectia UPU.

Edited by Hider141, 30 July 2014 - 09:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate