Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nelamurire in domeniul IT

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
quinT

quinT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.05.2014
Salutare Softpedia,

In ultima vreme a inceput sa ma intereseze din ce in ce mai mult acest domeniu (IT). Acesta este si principalul motiv pentru care acum ma aflu la profilul mate-info in clasa 10-a (anul acesta intru pe clasa 11-a).
Intrebarea mea este pe care dintre ramurile informaticii mi-ati recomanda sa ma bazez mai mult.
Si prin aceasta intrebare ma refer la care e mai de viitor, mai profitabila si care necesita mai putin efort.
As vrea sa incep intr-un domeniu, cu diferite tutoriale...exersand acasa.

Momentan in liceu, la informatica studiem limbajul C++. Nu sunt un mare fan Posted Image)
In general, ma descurc suficient de bine pe orice calculator/laptop si asa mai departe...este o pasiune.
Pe mine ma pasioneaza mai mult designul, cu programe gen PhotoShop.

Aceasta nelamurire nu a venit singura, ci impreuna cu intrebarea "Ce facultate sa urmez?".
De aceea, am deschis acest topic, cu speranta ca voi ma veti ajuta. Posted Image

Vreau sa imi spuneti ce parere aveti, ce imi recomandati si de unde sa incep.
Multumesc anticipat!

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Stai pe ueb disain si invata`l d`acasa. O sa`ti fii propriul boss, o sa castigi f bine la orice ora, imaginatie si creativitate sa ai.. ce sa nu`ti placa?
Facultatea o faci ca sa socializezi si tu si ca sa ai cu cine iesi in oras.

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostquinT, on 30 iulie 2014 - 01:21, said:

Intrebarea mea este pe care dintre ramurile informaticii mi-ati recomanda sa ma bazez mai mult.
Si prin aceasta intrebare ma refer la care e mai de viitor, mai profitabila si care necesita mai putin efort.
As vrea sa incep intr-un domeniu, cu diferite tutoriale...exersand acasa.
Wrong. Designul nu tine de IT sau tine mult prea putin.

Vrei IT? Uite ITul unde se situeaza: https://www.udacity....m/courses#!/all - cursuri reale si actuale.
Considera cursurile la care te-am trimis ca un fel de obiecte de studiat in facultate.

P.S. Nu mai centra textul ca nu da bine la design.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostquinT, on 30 iulie 2014 - 01:21, said:

care e mai de viitor, mai profitabila si care necesita mai putin efort.
Cea in care depui mai mult efort si care-ti place.

View PostquinT, on 30 iulie 2014 - 01:21, said:

Momentan in liceu, la informatica studiem limbajul C++. Nu sunt un mare fan Posted Image)
Pe mine ma pasioneaza mai mult designul, cu programe gen PhotoShop.
Lamureste-ti mai intai daca nu vrei programare ci doar design. Nu-ti poate spune nimeni calea, doar tu o poti afla. Eu am o parere, o perceptie, altcineva cu totul alta si care nu garanteaza nimeni ca ti se potrivesc. Asa ca testeaza pe fiecare, afla detalii si alege in cunostinta de cauza.

#5
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
Eu zic sa te duci la arte plastice. Daca ai talent , nu-ti trebuie facultate sa pricepi cateva programe de grafica digitala.

#6
quinT

quinT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.05.2014

View Postzamolxse, on 30 iulie 2014 - 01:31, said:

http://www.uad.ro/
Universitatea de arta si design Cluj-Napoca cred ca au si arte digitale(photoshop).

Nu cred ca au si arte digitale.



O alta intrebare ar fi daca se merita sa ma apuc sa exersez acasa, sau sa astept facultatea si sa incep studiile atunci?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostquinT, on 30 iulie 2014 - 09:20, said:

Nu cred ca au si arte digitale.
Nu exista asa ceva indiferent unde vei cauta. Arta/designul nu tine de instrument. Avem design bazat pe talent la facultatile de arta (unde mai transpui si cu ajutorul unui program) sau design industrial dar aici e vorba si de matematica, fizica pentru ca e un amestec intre stiinta si talent (produsul tau trebuie sa si reziste fizic).

View PostquinT, on 30 iulie 2014 - 09:20, said:

O alta intrebare ar fi daca se merita sa ma apuc sa exersez acasa, sau sa astept facultatea si sa incep studiile atunci?
Inseamna ca nu ai dram de pasiune daca intrebi asta !

#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007

View PostquinT, on 30 iulie 2014 - 01:21, said:

care e mai de viitor, mai profitabila si care necesita mai putin efort.
:lol:

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Toti tinerii adolescenti de sex masculin au o pasiune pt. calculatoare. Dar asta nu inseamna ca au pasiune sau inclinatie spre partea de programare sau design (UI/UX).

Ok, C++ nu-ti place. Dar java, .NET, ruby, python, javascript, etc, etc? Baze de date? web design? E plin internetul de informatii si tutoriale si cursuri si carti din domeniul IT - nu trebuie sa astepti facultatea ca sa faci rost de notiunile necesare domeniului. Ba mai mult, poti sa fii pe banii tai din primul semestru de faculta, daca ai portofoliu si-ti fuge mintea la interviuri.

#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Ma, el cauta sa incaseze cat mai multi bani cu cel mai putin efort. Ce nu e clar?
Si cum IT-ul e cel mai popular la ora actuala, chaching...
Dar stati linistiti, inca n-a auzit de tepele pe internet, tot cu IT-ul au si astea tangenta si efortul e minim.

#11
SonOfWolf

SonOfWolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 14.04.2014
Daca iti place Photoshopu si nu c++ nu prea ai ce cauta in informatica...C++ e cel mai usor limbaj alaturi de java, zic eu ca sintaxa e foarte accesibila.Stai linistita ca ce se face in clasa 10 la informatica e cam 1% ca nivel de greutate , la facultate studiezi clasa 10 in 2-3 ore.

Edited by SonOfWolf, 17 August 2014 - 15:28.


#12
traiannnnn

traiannnnn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 650
  • Înscris: 25.09.2011
Daca iti place Photoshop si nu iti place niciun cod (C++, Java,etc) nu ai ce cauta in IT.
Gaseste-ti altceva de munca.
Fara suparare, dar si eu am foat intr-o situatie asemanatoare cu a ta , m-am convins ca nu sunt de IT si acum ma fac fermier!

#13
byby99999

byby99999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.08.2015
Din ce ai scris, pare ca pasiunea ta ar fi mai mult design-ul decat programarea. Acum nu stiu daca e corect sa deduc asta, si oricum e posibil sa fie corect doar temporar. Fiindca prin perioada aia a liceului, pasiunile se nasc si mor foarte repede. E posibil ca peste o luna sa te gandesti la medicina... :).
Anyways, design-ul tine mai mult de partea aia a creierului cu gandirea estetica, in timp ce programarea solicita evident logica. Tre' sa cam alegi una din astea doua, nu merge cu amandoua..."ma descurc suficient de bine pe orice calculator/laptop" nu te va face automat un bun programator. Gandeste-te ca in afara de pensionari si o parte din parinti, toti tinerii se descurca bine pe orice calculator/laptop.
Daca esti consecvent si chiar iti va placea design-ul in continuare, nu stiu ce sa recomand, ca eu sunt la celalalt pol. Am ales programarea si o facultate de informatica. Pot doar sa iti spun ca am avut de-a face si cu o facultate de informatica pura, si cu una de automatica si calculatoare, si in niciuna din ele nu ai sa gasesti nimic util legat de design, care sa merite efortul de 3/4 ani. Se vor baza mai mult pe principii de programare (vezi POO, programare functionala, programare logica), si mai mult(info) sau mai putin (AC) limbaje si tehnologii efective de lucru - vezi C/C++, C#, Java, PHP, etc. La informatica a fost un singur curs de tehnologii web, in care asa, in fuga si neglijent, s-a facut timp de o saptamana html si css. Ala e singurul si cel mai apropiat lucru care s-a facut la facultate legat de design. Au fost in schimb ateliere organizate de studenti pe tema asta. Dar per total, nu cred ca merita 3/4 ani de chin cu lucruri care nu iti plac :)
Design-ul nu e implementat in facultati mai nicaieri. (Cel putin nu in Ro). Asa ca daca vrei sa continui, va trebui sa faci self study (sau probabil sa pleci din tara, asta nu stiu). In orice caz, joburi sunt - drept vorbind, mai putine decat cele pe programare, si adesea sunt slightly mai prost platite. Dar sunt.

Succes.
In caz ca te convertesti la programare, sa imi trimiti privat, te voi ajuta cu ce pot :).

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbyby99999, on 04 august 2015 - 09:18, said:

Design-ul nu e implementat in facultati mai nicaieri. (Cel putin nu in Ro).
Ba este, avem la universitatile de arte asa ceva pentru ca designul tine de acest domeniu. Multa lume pune in prima plan instrumentul ori nu pentru acesta faci o facultate (nicaieri si in nici un domeniu), stiinta are la baza alte concepte si pe ele le studiezi dar nu instrumentul ca scop in sine (el doar faciliteaza). Asa ca-i irelevant faptul ca pui transpui in practica filosofia cu un creion ori folosind HTML & CSS (asta stie sa genereze si un program de editare grafica ori chiar se poate deprinde citind un manul dar nu-i nevoie de o facultate strict pentru asta).

Edited by neagu_laurentiu, 04 August 2015 - 09:37.


#15
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Pana la urma la ce facultate esti? :)
Aceasi problema o am eu acum...

Edited by Radupoleuca23, 30 March 2017 - 16:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate