Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

SONY Mirrorless full frame - A7, A7r, A7s

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Se pare ca, in sfarsit, Sony a dat lovitura. Din cele 3 aparate, A7s pare cel mai tentant:

- full-frame Mirrorless Interchangeable 35.8 x 23.9mm
- 12.2 Mpx
- 4k video (prin HDMI, ce-i drept) oricum o functie video extrem de avansata
- ISO 100-102400. Probabil foarte utilizabil pana pe la 12800...ceea ce-i mai mult decat suficient

Mic si usor, pare o alternativa foarte buna la DSLR-urile masive.

Pareri? De preferat avizate, de la posesori, ca pe net e plin de specificatii ;)

#2
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Pe mine m-ar interesa care sunt obiectivele pentru aparatul asta.

Ok sa zicem ca aparatul e minunat si onest la pret...dar ce pui in fata lui?

Edited by Proiectil, 30 July 2014 - 08:19.


#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 Dex., on 29 iulie 2014 - 23:35, said:

Se pare ca, in sfarsit, Sony a dat lovitura. Din cele 3 aparate, A7s pare cel mai tentant:

- full-frame Mirrorless Interchangeable 35.8 x 23.9mm
- 12.2 Mpx
- 4k video (prin HDMI, ce-i drept) oricum o functie video extrem de avansata
- ISO 100-102400. Probabil foarte utilizabil pana pe la 12800...ceea ce-i mai mult decat suficient

Mic si usor, pare o alternativa foarte buna la DSLR-urile masive.

Pareri? De preferat avizate, de la posesori, ca pe net e plin de specificatii Posted Image

Pai, pe hartie e totul foarte bine.
In practica, situatia se impute putin...
A7R-ul ofera un RAW cooked cu 10 biti in loc de 14. Diferenta intre 12 si 14 biti nu am reusit niciodata sa o scot in evidenta. Diferenta intre RAW comprimat la 10 biti si 14 biti insa am vazuto in imagini de-a lungul timpului.
Asa ca cine ia A7R sperand sa obtina calitatea unui D800 la jumatate de pret si dimensiuni... Tzeapa...

Apoi, e problema obiectivelor:
Cele doua obiective cu pretentii, 24-70 si 70-200 f4 sunt la fel de mari si de grele ca echivalentele de la Canon si Nikon. Numai ca le pui pe camere mult mai mici, cu gripuri mult mai mici.
Ergonomia tocmai a parasit cladirea.

Cu alte cuvinte... ermm.... nu. Stiu ca toata lumea zice ca ar vrea mirrorless FF, dar, din experienta mea, combinatia ideala ar fi din doua sisteme:
1) DSLR FF cu obiectivele aferente pentru calitate maxima a imaginii.
2) Mirorless m4/3 cu obiective aferente pentru portabilitate maxima.

Strutocamile gen A7 sau chiar mirrorless-urile APS-C sunt solutii cu prea multe compromisuri, majoritatea legandu-se de obiective si dimensiunile lor(idem si pentru dimensiunile mai mici, gen 1").

Edited by StefanSC, 30 July 2014 - 09:34.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Ceva fixe Zeiss mai mici exista pentru montura asta?

#5
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Iei un adaptor pentru Leica M si pui sticla Leica.

#6
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Si apoi te intrebi de ce ai marginea dreapta a imaginii mov si cea stanga verde, nu? Posted Image

http://www.stevehuff...k-on-the-m-240/

Edited by StefanSC, 30 July 2014 - 18:49.


#7
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pai Voightlander nu e sticla Leica, e sticla Voightlander :)) Eu ma refeream la obiective fabricate de Leica, nu orice sticla.

#8
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Stai calm, ca si Leica-urile fac la fel, e un fenomen fizic legat de cat de mult poti "indoi" lumina pana sa se "rupa" Posted Image  Nu exista sos special in optica sa rezolve belele din acestea, se face software dupa :)

Edited by StefanSC, 30 July 2014 - 19:07.


#9
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
Pacat ca nu mai am timp sa citesc mai des forum-ul, acuma vad ca mai am o replica de dat unui coleg...dar a trecut deja o luna de la postare asa ca o las moarta.

@StefanSC ... ai uitat la capitolul obiective cu pretentii FE 55/1.8....o parere contra te rog.

Legat de marginea dreapta a imaginii mov...banuiesc ca stii ca problema e specifica doar unor obiective wide de rangefinder. Cele de la 35mm focala nu mai au problema respectiva, iar cele pt SLR-uri nu au problema asta

Si o intrebare generala...pe voi va deranjeza daca un obiectiv e mare dar usor? Pe mine, personal, nu.

#10
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006

 dani.user, on 30 iulie 2014 - 12:57, said:

Ceva fixe Zeiss mai mici exista pentru montura asta?
http://www.dpreview..../sony-fe-55-1-8

absolut superb, toate review-urile de pe BH si Amazon il arata excelent.

nu l-am testat personal dar 'afara' toata lumea il lauda. Si pe bune, nu pe sistemul de la noi,'ce am eu e cel mai bun'.

#11
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
ai la el mai multe obiective disponibile decât la oricare alt sistem ;-) (cu adaptorul corespunzător, bineînţeles)- vezi ce zice Nicolae mai sus.
Cele (obiectivele) pe montura M mi se par cele mai potrivite (nu vei mai găsi mai obiective atât de mici pentru FF ;-) - Leica, Zeiss sau mai ieftinele Voiglander) - să nu mai spun că te vor ţine o viaţă.  A7-le mi se pare mai ok, 7s şi mai bine, dar mai scump. Problema cu vignetarea etc. e doar în anumite cazuri şi numai cu obiective mai wide de 24 sau 20mm dacă sunt pe montura M sau LTM  - adică au distanţa dintre ultimul element şi senzor mai mică. Pe alte monturi (F Nikon, K Pentax, Canon, etc......... sau alta montura de SLR) nu vei avea probleme cu niciun wide decît eventual de volum/ergonomie. Doar la Sport/"wild life" nu-l vei putea folosi eficient , deşi fotografia Sport n-a fost inventata odată cu apariţia AF-ului :-)
Din păcate nu-l am doar l-am învărtit în magazin puţin. Cu cele 3 ZM-uri ar fi excelent (35mm biogon, 50mm planar  şi 25mm biogon). http://www.stevehuff...on-lens-review/
http://www.stevehuff...planar-f2-lens/
http://www.stevehuff...-8-lens-review/
http://www.stevehuff...n-the-leica-m9/ sau http://www.stevehuff...mc-lens-review/

Edited by montecarlo, 12 August 2014 - 02:33.


#12
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Stiti careva ceva zvonuri despre cand apare noul A7r? Ca asta primul este super-enervant la umblat prin setari si la clampanit de cortina.

Ma cam chinuie un gand, Inception-style Posted Image

#13
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 19.06.2008
daca vrei insider information...nu cred ca are nimeni, in ultima vreme Sony is f secretosi. Si sonyalpharummors e intr-un fel de moarte clinica

speculatia e ca Sony o sa anunte ceva cu 50 MP in cateva saptamani(acuma asa e moda, sa nu anunti la targuri, ci intre). Daca e sa ma iau dupa ce au facut cu A7II, sperata e ca spre deosebire de Canon, A7rII sa fie disponibil imediat. Ar fi cat de cat logic, pt ca ar putea combina punerea pe piata a noilor obiective FE cu A7rII care, zic eu, ar incuraja vanzarile, in special combinatii A7rII+ZA 35/1.4

Legat de configurari....ce e enervant de umblat? eu la A7-le meu am totul la indemana in 2 maxim 3 apasari de butoane

Edited by Sinisther, 17 February 2015 - 17:49.


#14
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
comparativ cu interfata de la D800, A7r este o intoarcere in epoca de piatra. Shutterul nu urmeaza pozitia anatomica a degetului aratator cand tii aparatul in mana, trebuie sa-l cracanezi de restul, rotita aia disc este enervanta ca dracu', wheel-ul ala imens pentru EC mi se pare absolut invaziv.

meniurile sunt usor ilogice.

sunt convins ca o mare parte din ce zic are legatura cu faptul ca sunt obisnuit altfel, dar totusi controalele sunt foarte butucanoase fata de DSLR-uri.

acestea fiind spuse, as trece la A7r, desi obiectivele inca nu sunt acolo calitativ (dar sunt deja acolo la pret!). astept insa versiunea rafinata in urma user feedback-ului, ca vad ca Sony asculta.

Edited by glumetu, 17 February 2015 - 18:04.


#15
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
O dispunere a comenzilor precum la xt1 ar face a7 un aparat perfect,ma rog, aproape perfect, pentru mine. Rotita de moduri de expunere inlocuita cu una de timpi de expunere, o rotita pe stanga pt.iso . Un inel in jurul monturii ar rezolva controlul diafragmei 😃

#16
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Sunt oferte speciale la FF-urile Sony:

http://www.f64.ro/pr..._eid=c6d6783442

Sony A7 body - 4000 Ron
Sony A7II body - 6000 Ron
Sony A7R body - 8300 Ron

Sunt si combinatii cu obiectivul de kit.
Cine vrea FF Sony, poate sa cumpere acum la pret bun.

Edited by katran, 16 December 2016 - 09:01.


#17
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pret bun, zici? A7 R la 8300 de lei?

#18
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ala nu este neaparat la pret bun. Eu am facut rezumat la tot ce era in pagina aia.
Acum fiecare decide....

Edited by katran, 16 December 2016 - 14:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate