Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Teren case cuplate (front stradal 36m x 34 adancime)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna tuturor,

Am pus ochii pe un teren in vederea construirii unui duplex a 2 case cuplate. Practic sunt 2 parcele apropiate de 18x34, ce fac un teren cu un front stradal de 36m.
As vrea sa va intreb daca:

1. Un front stradal de 36 metri, nu e prea mare totusi pentru un duplex 2 case cuplate ?
2. Configuratia terenului (36m x 34m), credeti ca e ok pentru un duplex 2 case cuplate ?

Edited by ech, 31 July 2014 - 09:28.
corectii


#2
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Consider ca este suficient si la duplex este bine ca ai de cistigat un perete la comun si minimul de spatiu ce ar trebui sa-l lasi de la perete pina la limita proprietati .
Toate utilitatile ai putea sa le aduci in comun la jumatatea proprietati si de acolo face fiecare bransamente .

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostSymmetric, on 29 iulie 2014 - 19:00, said:

1. Un front stradal de 36 metri, nu e prea mare totusi pentru un duplex?
2. Configuratia terenului (36m x 34m), credeti ca e ok pentru un duplex?

Terenurile sînt măricele. Pe 600 mp cît are un lot poti să faci liniștit o casă izolată. Presupunînd retrageri de 3 metri pe o latură lungă, 5m pe cealaltă și 5 m de la stradă poți planta o casă de 150 mp la sol și rămîn în spate 14 m de grădină.
În afară de peretele comun nu văd un cîștig mare din folosirea caselor cuplate. Ba dimpotrivă - dacă ai nevoie de ceva intervenții la zona comună tre' să negociezi cu vecinul. Care vecin azi ți-e amic, dar mîine nu se știe...
Casele cuplate merg pe loturi înguste unde n-ai încotro. Părerea mea e să nu te legi la cap dacă nu te doare.

#4
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Da, asa mi-a spus si un coleg, ca sunt cam maricele parcelele pentru ce imi trebuie....dar ma gandesc ca la urma urmei, nu e chiar o tragedie ;)

De partea cu vecinul nu prea imi fac probleme. Casa o voi construi cu socrii, cu care ma inteleg foarte bine, deci va fi ok.

#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Construind in sistem duplex , marele avantaj este ca va ramine curte libera , iar asta valoreaza mai mult .........

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostSymmetric, on 30 iulie 2014 - 18:49, said:

Da, asa mi-a spus si un coleg, ca sunt cam maricele parcelele pentru ce imi trebuie....dar ma gandesc ca la urma urmei, nu e chiar o tragedie ;)

De partea cu vecinul nu prea imi fac probleme. Casa o voi construi cu socrii, cu care ma inteleg foarte bine, deci va fi ok.

Te înțelegi f bine cu socrii azi... Iti doresc asa sa si rămână. Poate vei vrea sa vinzi vreodată, socrii nu, sau poate vreți si unii si altii, va va fi mai greu sa vindeți decat dc faceți casele separate. Cum zicea colegul mai sus, cred ca va legati la cap cand chiar nu va doare.
Oricum, bafta.

#7
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Pe mine ce ma inspaimanta ce la rau la inceput.... acum mi-a mai trecut..:)  este faptul ca o sa imi fie greu sa gasesc o varianta de structura/design pentru un duplex intins pe 36 m (cat este frontul stradal).
Peste tot pe unde ma uit, la duplex au 18-22 m... m-am gandit ca in 36 o sa imi fie greu...

#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostSymmetric, on 31 iulie 2014 - 07:23, said:

Pe mine ce ma inspaimanta ce la rau la inceput.... acum mi-a mai trecut..Posted Image  este faptul ca o sa imi fie greu sa gasesc o varianta de structura/design pentru un duplex intins pe 36 m (cat este frontul stradal).
Peste tot pe unde ma uit, la duplex au 18-22 m... m-am gandit ca in 36 o sa imi fie greu...
De ce trebuie sa construiti pe tot frontul , asa cere urbanismul ?

#9
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Nu, nicidecum.
Pur si simplu ma gandesc ca poate fi prea mult...
Dar poate fac cate un garaj mai mare pe o parte si pe cealalta, si eventual si o intrare prin spate, mai lata, si should be fine. Nu? :)

#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
garajul costa bani. terenul pe care ai pus ochii este foarte bun. eu am front la 2 strazi pe 33ml si nu ma deranheaza deloc

#11
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
N-ati inteles . Casa nu trebuie sa fie mare si este ok construita in sistem duplex . Ideea este ca acel teren liber ramas , valoreaza mai mult decit pretul pe mp la cumparare .
Azi aveti o situatie , o idee , miine lucrurile se pot schimba la 180 gr iar terenul liber ramas linga constructie , este aur .
O alta chestie care va ajuta pe viitor , este sa se includa in design zidul comun mai mare cu un minim de 50 de cm fata de planul fatadei. Asta permite tratatarea diferita a fatadelor , fara problema de vecinatate , in caz ca nevoile o impun .

#12
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Buna tuturor,

Dupa mult efort in 2015 am reusit sa achizitionez 2 parcele de o configuratie 21x35 fiecare, ceea ce imi da 42ml pentru a intinde cele 2 case.
Intre timp am realizat si proiectul de arhitectura, etc. 297 mp desfasurata, fiecare.

Acum am o nelamurire, daca ma puteti ajuta....Care este stadiul recomandat al unei constructii la rosu? (mai pe romaneste: cum este recomandat sa las casa la rosu, peste iarna? ce elemente ar trebui sa cuprind....)

Merci mult.

#13
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Zidaria si acoperisul finalizate. Folii in golurile de geam si ceva lemne batute in loc de usi sa nu intre zapada sau alte creaturi pe 2 sau 4 picioare.
Ar fi bine sa faci instalatiile electrice si sanitare, macar santurile + cablurile /tevile pe unde vor veni, cand se dezmorteste vremea sa te poti apuca de glet.

#14
Symmetric

Symmetric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 29.07.2014
Merci dell99,

Eu am mai auzit si ca ar fi bine sa:
- Punem burlanele, ceatarne, ca sa nu picure direct de pe acoperis, pe sol si apoi direct pe zidarie... ca se umezeste, si se decoloreaza cu var, sau ceva de genu....
- Sa punem macar termopanele/ferestrele si usa de la intrare... (dar eu ma intrebam ca daca le pun si le las asa peste iarna, imi e ca in primavara ma trezesc fara ele :).... Ideea e ca zona e cam izolata, dar nu chiar in super camp.

any feedback?

#15
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Nu am mai auzit de zidarie ca se decoloreaza... caramida ar trebui sa fie rezistenta nu permeabila, ea oricum vine tencuita si ulterior izolata. Nu te sfatuiesc sa pui geamurile inainte de tencuiala interior / exterior, se murdareste ingrozitor si nici nu lasa apa sa iasa din tecuieli dupa. La urma urmei tu decizi cum faci, eu iti spun cum am facut noi si cum ii vad pe cei din jur ca fac.

Edited by dell99, 10 April 2017 - 09:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate