Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Facturare facebook

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Maximilian1

Maximilian1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.12.2012
Salut!Factura pentru reclama platita de la facebook vine acasa prin posta? sau totul se face online?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
prin porumbel vidanjor

#3
Maximilian1

Maximilian1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.12.2012

View Postgumball3000, on 29 iulie 2014 - 17:37, said:

prin porumbel vidanjor

Imi poti spune totusi? Sau doar chef de misto?

#4
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Factura o descarci online. Nu vine nimic prin posta. Vezi ca trebuie sa te inscrii ca platitor de tva pentru achizitii intracomunitare. Asta pana sa ti se emita vreo factura de catre facebook.

Edited by TheUglyOne, 29 July 2014 - 18:16.


#5
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostMaximilian1, on 29 iulie 2014 - 17:28, said:

Salut!Factura pentru reclama platita de la facebook vine acasa prin posta? sau totul se face online?
Online :) .Primesti mail.Eu asa am primit.

#6
Maximilian1

Maximilian1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.12.2012
Va multumesc! Pai si daca nu m-am inscris este vreo problema?

#7
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
In principiu e obligatoriu sa te inregistrezi in registrul operatorilor intracomunitari inainte de a face orice operatiune intracomunitara. Cred ca e vorba de niste amenzi, dar nu stiu sa-ti spun valoarea.
Dupa ce iti vine factura, va trebui sa platesti tva-ul la noi in tara. Facebook emite factura fara tva.
Asta in cazul in care facturezi pe firma.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai el plateste la facebook, nu vinde nimic la facebook, ce TVA visezi?

Edited by gumball3000, 29 July 2014 - 20:11.


#9
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
O sa aleg sa ignor complet aceasta mostra de inteligenta de care ai incercat sa dai dovada. Ai incercat, nu ti-a iesit, let's move on.

#10
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
Din cate stiu eu,la comertul/serviciu intracomunitar(intracomunitar adica in UE),nu se plateste TVA,bineinteles daca furnizorul serviciului iti da certificat de rezidenta.

Edited by adrianbelei, 29 July 2014 - 20:36.


#11
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Inseamna ca declaratiile 301 si 390 se completeaza si se depun degeaba ..

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu stiu cum e la facebook, dar cei de la Google Irlanda iti pot pune la dispozitie si certificatul de rezidenta fiscala daca il soliciti.

Edited by gumball3000, 29 July 2014 - 22:16.


#13
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
de la Google citire:

"Taxa pe valoarea adăugată (TVA) şi statutul AdWords
La crearea contului, veţi fi întrebat dacă statutul dvs. fiscal este comercial sau personal. Pe baza răspunsului dvs. şi a locaţiei afacerii, stabilim dacă să vă percepem TVA pe lângă costurile AdWords.
Iată câteva diferenţe dintre statutul comercial şi cel personal şi cum vă afectează alegerea unuia sau altuia pentru contul dvs. AdWords. (Dacă nu sunteţi sigur ce opţiune să alegeţi, comercial sau personal, contactaţi oficiul fiscal local pentru informaţii.)
Statut comercial
Dacă alegeţi acest statut înseamnă că doriţi să beneficiaţi de un avantaj economic din publicitate, cum ar fi obţinerea unui venit sporit sau a unui număr mai mare de vânzări ori de înscrieri. Marea majoritate a agenţilor de publicitate, inclusiv afiliaţii, comercianţii unici, vânzătorii individuali, persoanele aflate în parteneriate şi alţii, utilizează programul AdWords în scopuri comerciale.
  -  vi se va solicita să furnizaţi codul de înregistrare fiscală;
  -  nu vom adăuga taxele TVA în contul dvs.;
  -  veţi fi responsabil pentru calcularea pe cont propriu şi plata taxei TVA la cota locală practicată în statul dvs. membru al U.E. (în conformitate cu articolul 44, Directiva Consiliului 2006/112/CE)."

La facebook e la fel

#14
Maximilian1

Maximilian1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.12.2012
Pfff...eu am crezut ca bag datele cardului, ei imi ia banii si gata...La cate zile de la terminarea campaniei de promovare apare factura? Si ce ar trebui sa fac? Banii de pe card ii iau ei automat nu? Dupa aceea ce fac? Mersi!

"Efectuarea de operaţiuni intracomunitare de către persoanele care au obligaţia înscrierii în Registrul Operatorilor Intracomunitari fără a fi înscrise, conform legii, în acest registru, constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 la 5.000 lei, potrivit prevederilor art. 219 indice 2 din Codul de Procedură Fiscală."....dar eu de unde sa stiu chestiile astea cu inscrierea?Posted Image)) fbk nu le precizeaza clar..Am incercat sa vad daca merge ok reclama de la ei timp de 2 zile:)))..ce ma sfatuiti sa fac?

E vorba de o pagina de facebook careia urma sa ii fac un site, nimic mai mult( deci in momentul de fata nu e nimic comercial)....Nu e vorba de nicio firma...

Edited by Maximilian1, 30 July 2014 - 10:24.


#15
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Nu mai stiu cum e acum, dar pe la inceputuri (acum 2 - 3 ani), alimentai contul cu o anumita suma de bani, iar facebook emitea factura saptamanal in functie de cat se cheltuia. O prostie. Te umpleai de facturi.
Sterge si tu campania sau pune-i pauza si asta e. Vezi cand emit factura daca e cu tva 0 sau nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate