Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Timisoara vs Cluj ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014
Salut . Vreau sa dau la facultatea de informatica si nu stiu ce oras sa aleg... sunt din timisoara si o optiune e sa merg aici la politehnica si optiunea cealalta e sa merg la cluj la babes boia pe sectia de germana(avand in vedere ca fac germana din cls 1 ) ... Clujul ma atrage ca e oras mai frumos fata de timisoara (parerea mea ) si sunt si o tona de gagici faine :)) ( o sa apara rasp de genul tu mergi la facultate pt gagici ?????) . Merci

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
In IT se vorbeste engleza, nu germana.
Daca e sa pleci de acasa, mai bine pleci direct pe afara (chiar Austria/Germania) si stii o treaba.

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007

 dani.user, on 29 iulie 2014 - 17:36, said:

In IT se vorbeste engleza, nu germana.
Dar sunt destule firme unde e important sa stii germana, si in Timisoara, si in Cluj. Iar engleza stie toata lumea din domeniu, oricum.

 onismus, on 29 iulie 2014 - 17:21, said:

Salut . Vreau sa dau la facultatea de informatica si nu stiu ce oras sa aleg... sunt din timisoara si o optiune e sa merg aici la politehnica si optiunea cealalta e sa merg la cluj la babes boia pe sectia de germana(avand in vedere ca fac germana din cls 1 ) ... Clujul ma atrage ca e oras mai frumos fata de timisoara (parerea mea ) si sunt si o tona de gagici faine Posted Image)
Bun, dar realizezi ca e mult mai ieftin sa o faci in Timisoara daca locuiesti acolo, nu? Da, e mai fain sa pleci de-acasa daca stai cu parintii, asta e clar Posted Image Si da, in Cluj ai posibilitati mai bune de angajare in IT in momentul asta, desi diferentele pe ansamblu nu sunt mari. La universitate ii zice Babes-Bolyai, Bolyai a fost un matematician clujean, unul din fondatorii geometriei non-euclidiene.

Edited by utopium, 29 July 2014 - 18:19.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 onismus, on 29 iulie 2014 - 17:21, said:

Vreau sa dau la facultatea de informatica si nu stiu ce oras sa aleg
Unde-ti place. Asta e ultima ta problema, prima sa fie invatatul.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Din punct de vedere a invatamantului, sunt fix aceasi branza. Dar:
In Timisoara vei fi cu parintii, in Cluj singur. Conteaza, crede-ma. E mult mai fain sa fii student la sute/ mii de kilometri de ai tai si sa va vedeti o data pe an, restul pe skype. Sa simti ca esti pe picioarele tale ( pana-ti rupi capul daca nu esti atent )
Clujul e scump, si Timisoara-i scumpa dar aveti Mako langa pentru shoppingul de toate zilele.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 utopium, on 29 iulie 2014 - 18:17, said:

Dar sunt destule firme unde e important sa stii germana, si in Timisoara, si in Cluj. Iar engleza stie toata lumea din domeniu, oricum.

Germana a zis ca o studiaza din clasa I, probabil ca limba materna (ca doar acolo am intalnit s-o studiezi din clasa I). Deci se poate spune ca n-are nevoie s-o mai studieze in facultate (nefiind vorba de facultate de limbi straine), poate o stapaneste chiar mai bine decat unii dascali de acolo.

Daca banii nu-s o problema, poate pleca linistit sa studieze intr-o tara mai vestica.
Daca banii sunt o problema, atunci mai repede ramane in orasul natal, trage tare sa invete meserie (nu pierde timpul cu job pentru a putea trai de la o zi la alta), iar cand termina ... the sky is the limit.

#7
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014
Deci .. fac germana ca limba materna .. toate materiile le fac in germana in afara de chimia si fizica si romana binenteles :)) si daca e de cluj , de asta am intrebat ca am rude acolo chiar si 2 unchi care lucreaza in domeniul IT + ca nu vreau sa stau cu ai mei in timpul facultei .. da nu stiu ce sa aleg , in cluj din cate am vazut e lume mai faina decat in timisoara

 lex404, on 29 iulie 2014 - 18:43, said:

Din punct de vedere a invatamantului, sunt fix aceasi branza. Dar:
In Timisoara vei fi cu parintii, in Cluj singur. Conteaza, crede-ma. E mult mai fain sa fii student la sute/ mii de kilometri de ai tai si sa va vedeti o data pe an, restul pe skype. Sa simti ca esti pe picioarele tale ( pana-ti rupi capul daca nu esti atent )
Clujul e scump, si Timisoara-i scumpa dar aveti Mako langa pentru shoppingul de toate zilele.
La mako nu mergem la cumparaturi deci na :)))) nu e ceva dezavantaj

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Pai mai fain la Cluj, avem Fájnoșág, ca dară suntem in Ardeal.

Primim si bănățeni Posted Image

Eu votez Cluj, bineinteles :D

#9
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014
Gagicile din cluj sunt cele mai smechere :))) ma mir cum de incurajeaza romanii ca de obicei cand romanu vede ca iti merge mai bine decat el iti da in cap :))

#10
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014
deci ce ziceti ? unde mi-ar prinde mai bine ???

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007

 onismus, on 29 iulie 2014 - 22:31, said:

nu vreau sa stau cu ai mei in timpul facultei .. da nu stiu ce sa aleg , in cluj din cate am vazut e lume mai faina decat in timisoara
Cred ca ti-ai dat raspunsul singur. Clujul are diverse avantaje, mai multi studenti, mai multe evenimente faine, posibilitati de angajare ceva mai bune in IT, si, special pentru cazul tau, e departe de casa :) Singura problema e la costurile mai mari, una e sa stai acasa, alta e sa fii la 200-300 km departare. Dar o facultate facuta locuind acasa parca nu prea e facultate :)

#12
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014

 utopium, on 30 iulie 2014 - 00:37, said:

Cred ca ti-ai dat raspunsul singur. Clujul are diverse avantaje, mai multi studenti, mai multe evenimente faine, posibilitati de angajare ceva mai bune in IT, si, special pentru cazul tau, e departe de casa Posted Image Singura problema e la costurile mai mari, una e sa stai acasa, alta e sa fii la 200-300 km departare. Dar o facultate facuta locuind acasa parca nu prea e facultate Posted Image
ce avantaje si ce evenimente ?

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007
Sunt o gramada de evenimente, o sa dau cateva exemple ca nu stiu ce te intereseaza pe tine:
- TIFF (cel mai mare festival de film din Romania)
- Electric Castle (cel mai mare festival de muzica din Romania)
- Comedy Cluj (cel mai mare festival de film de comedie din Romania)
- Photo Romania (cel mai mare festival foto din Romania)
- diverse concerte/spectacole internationale (de exemplu in 2013-2014 James Blunt, Billy Idol, Deep Purple, Vaya con Dios, UB 40, Morcheeba, Patricia Kaas, Goran Bregovic, Emir Kusturica, Lord of the Dance, Die Antwoord, Thievery Corporation, Bonobo, God is an Astronaut, Buena Vista Social Club, Chris Norman, James Zabiela, Daddy G/Massive Attack, Paul Kalkbrenner, Pendulum, Alborosie, etc, in anii anteriori dintre numele mai importante au fost Iron Maiden, Beyonce, Scorpions, Roxette)
- cel mai bine cotat club din Romania in topurile internationale ca DJ Mag (Club Midi - care invita periodic DJ/trupe gen Sasha, Ricardo Villalobos, Dub FX, Dub Pistols, Foreign Beggars)
- diverse alte evenimente importante: Jazz in the park (jazz/rock/indie/alternative), TiMAF (muzica, teatru, arta plastica), INTERFERENTE (festival international de teatru), Toamna Muzicala Clujeana (festival de muzica clasica), festivaluri de opera, rock, jazz, dans modern, chitara, muzica electronica, de carte, maghiare, germane, film francez, film gay, scurt-metraje, stand-up comedy, spectacole de opera in aer liber, etc.
- cluburi gen Euphoria Music Hall, care aduce singur vreo 30-40 de concerte ale trupelor romanesti cunoscute pe an (de la Suie Paparude, Parazitii, Subcarpati pana la Grimus, Iris, Vita de Vie, Directia 5, Les Elephantes Bizzares, etc) si probabil e cel mai "activ" la adus trupe romanesti cunoscute
- expozitii de arta diverse, cateva exemple recente: gravura Rembrandt, pictori de la Fabrica de Pensule (unde activeaza cativa dintre cei mai bine cotati artisti plastici din Romania, inclusiv (mai nou) cel mai bine cotat pictor roman al tuturor timpurilor - Adrian Ghenie), expozitie licitatie Artmark (Tonitza, Aman, Ressu, chiar si o sculptura de Dali), Nicolae Maniu (considerat cel mai vandut pictor roman), etc
- cele doua teatre care castiga premii constant (teatrul maghiar e cel mai premiat din Romania in ultimii 10 ani, iar cel romanesc e si el in top), cele doua opere, filarmonica, etc.

Evident toate evenimentele astea sunt rezultatul numarului mare de tineri/studenti si a universitatilor de arta/muzica bine cotate. Iar la anul cand Clujul va fi Capitala Europeana a Tineretului, se anunta si mai multe evenimente.

#14
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014
Cum sunt cluburile acolo ? :)))

Edited by onismus, 30 July 2014 - 10:34.


#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Daca te intereseaza doar cluburile si gagicile, de ce nu mergi direct in Bucuresti? Acolo sigur sunt mai multe de toate felurile ...

#16
onismus

onismus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 07.07.2014
Dute tu acolo cu mitici si toti fitosi .. :))

#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

 dani.user, on 30 iulie 2014 - 12:45, said:

Daca te intereseaza doar cluburile si gagicile, de ce nu mergi direct in Bucuresti? Acolo sigur sunt mai multe de toate felurile ...

Nu te gandi doar la gagici, insa capitala ofera multe variante de job-uri dupa absolvire.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Acum nu e vorba de un absolvent ci de un viitor student. Dupa absolvire stie geografie unde sa se indrepte.

Edited by neagu_laurentiu, 30 July 2014 - 13:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate