Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

hdd extern nerecunoscut in windows7

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
viperacupar

viperacupar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.01.2014
Salut! Am un hdd Seagate Barracuda 7200.7 160Gb (model ST3160023A) montat intr-un rack Gembird (EE3-U2C-1). Hdd-ul este gol, formatat NTFS si are o partitie. Pe un laptop Acer cu win7 x86 functioneaza perfect, dar pe un desktop cu acelasi win7 x86 nu... Pe desktop am avut si win7 x64 si tot nu era recunoscut. Cod 43. Pus in oricare port usb, folosind 3 cabluri usb diferite, nimic. In disk management nu apare. Doar in device manager apare ca unknown device. Am incercat cu dezinstalare si reconectare...nimic. Configuratie desktop: placa de baza MSI B75MA-E33 Intel B75 LGA 1155, procesor Intel G2030, 4GB RAM DDR3, placa video Gainward GeForce GT630, HDD Samsung 500GB, sursa Floston 450w. Care ar putea fi problema? Multumesc.


#2
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Cauta pe internet "DriverPack Mass Storage 12.12.1 for Windows Vista/7 (x86)".Poate reuseste sa gaseasca un driver potrivit.
Nu m-am uitat ce USB are placa de baza,dar rack-ul suporta USB 1.1 si 2.Deci,daca ai port  USB 2.0 foloseste-l pe acela.

Edited by silviuseal, 29 July 2014 - 17:26.


#3
viperacupar

viperacupar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.01.2014
Ca o completare, pe ambele win7 (x86 si x64) am avut update-urile la zi si drivere dedicate de la producatori. Inclusiv update de bios. Pe niciun port USB nu e recunoscut, nici 2.0 nici 3.0. O sa incerc cu solutia ta.

Edited by viperacupar, 29 July 2014 - 18:11.


#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Vezi poate te ajută asta. La mine a mers.

#5
viperacupar

viperacupar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.01.2014
Multumesc Digix! Eu nu dezinstalam toate usb-urile, ci doar cel cu unknown device. O sa incerc maine seara, m-am enervat destul azi! :) Stiu ca e problema de software, caci mouse, stick si imprimanta functioneaza perfect. Cu linuxul sunt paralel. Daca nu ma descurc maine seara, le iau in brate si ma duc la unul mai destept... :))

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
De fapt, nu ar mai fi fost nevoie și de Linux ci pur și simplu intri în control panel și dai unistall unul câte unul la toate, apoi restart. Să ai și hardul conectat.

#7
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Incearca un hub usb intercalat. Am patit eu cu USB stickuri care nu erau recunoscute decat prin intermediul unui hub usb.

#8
viperacupar

viperacupar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.01.2014
Am reusit, in sfarsit! Am dezinstalat controlerele usb unul cate unul, restart si gata. Ciudat este ca am facut asta de "n" ori si nu a avut niciun efect. Pana acum... Multumesc pt sfaturi!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate