Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Gunoiul, europenii si taranii

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Cei 18 tineri voluntari belgieni, membri ai Organizației Naționale a Cercetașilor din Belgia, au luat parte la un program de curățenie, timp de zece zile, pe ulițele și în gospodăriile satelor componente ale comunei Siliștea din județul Brăila. Cot la cot cu ei au lucrat și zece tineri din comunitatea locală, care au fost cooptați în proiectul „Tineri pentru România“.

Proiectul a fost depus de primarul comunei Siliștea, Ilie Eftimie, și a fost declarat câștigător dintre alte 45. Primarul a declarat că s-a inspirat de la un coleg edil din județul Hunedoara, atunci când a făcut formele pentru acest demers. „Am depus proiectul la Ambasada Belgiei la București și am luat legătura cu oamenii care se ocupă de cercetășie în Belgia.

Tinerii muncesc gratuit șase ore pe zi, iar noi trebuie să le asigurăm o clădire unde să poată dormi. Le-am asigurat condiții mai bune decât au solicitat ei, am făcut tot ce am reușit și noi. I-am cazat în sala de sport, le-am asigurat paturi, un frigider, o zonă pentru gătit și au fost mulțumiți. Au avut la dispoziție și dușurile sălii de sport cu tot ce le trebuie“, a explicat primarul Eftimie.

Primarul, dezamăgit

Pentru că începutul a fost atât de promițător, primarul din Siliștea spune că speră că va repeta experiența și la anul. „Acesta a fost primul an, am făcut ecologizare, s-au inventariat satele, s-au văzut lipsurile la nivel de comună și, pe viitor, vom încerca chiar și un parteneriat cu orașul Liege. Suntem văzuți destul de prost în Europa, dar vreau să dovedim că noi, cei de acasă, suntem oameni gospodari. Deși nu întotdeauna m-am simțit bine. Unii săteni, atunci când văd străinii se îmbracă în pantaloni albi, își pun ochelari de soare și vor să facă fotografii cu ei, dar gunoiul din fața porții nu-l strâng. Mă deranjează mult acest lucru, felul acesta de a reacționa al nostru“, a încheiat primarul Efttimie.


Bah, esti prost!?!?!?!? Faci proiect european sa iti vina un strain sa iti faca curatenie pe strazi?

http://adevarul.ro/l...a665/index.html

( Posted Image  x 50000000) la patrat

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu e prost ăl de i-a chemat pe belgieni, prost e belgianu' c-a venit.

Edited by gumball3000, 29 July 2014 - 14:10.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Belgianul a venit la gradina zoologica sa vada animalutele. Eu vorbeam de spiritul gospodaresc al romanilor.

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
De ce sa fie belgianu prost?Din contra ala e un destept,pentru ca se vede unde e belgia si unde e romania.
Prosti sunt aia care isi distrug singuri tara,adica romanii.

#5
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Quid pro quo.
Aia au nevoie de activitati de astea pt "cv", statut social si alte prostii de astea, iar noi avem nevoie de cineva sa stranga cacatul dupa noi pentru ca nu suntem in stare sa o facem singuri.

Edit: @sirgoofy, priceput :D

Edited by Corupt, 29 July 2014 - 14:18.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Politia nu ar trebui sa amendeze pe cei care lasa gunoiul ?
E greu sa aplice legea ?

Apropo de mizerie, sa vedeti cate gunoaie sunt in apa marii... Posted Image  ...si nu ma refer doar la cocalari Posted Image

Edited by sirgoofy, 29 July 2014 - 14:21.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostI2O, on 29 iulie 2014 - 14:14, said:

De ce sa fie belgianu prost?Din contra ala e un destept,pentru ca se vede unde e belgia si unde e romania.
Prosti sunt aia care isi distrug singuri tara,adica romanii.
Poate ca am exagerat, a avut si belgianu ceva de castigat, macar ne-a vazut gunoaiele frumusetile patriei.
Stirea asta e la fel ca aia cu taranii care stateau la carciuma si armata de scotea zapada/apa din curti.
Sau ca aia in care satenii s-au apucat sa fure nisipul din digul nou creat.

Scoate-i pe toti locuitorii din casa, ori baga taxa 1000 lei pt. cine nu vine lunar la strangerea gunoaielor.
Apoi sa vedeti civilizatie, doar cu bata o poti face in romanistan.

Edited by gumball3000, 29 July 2014 - 14:21.


#8
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Din categoria gunoi, europeni si munte, o poza de la Cabana Urlea:
[ https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/1010547_686374668086960_409728557_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010

View Postgumball3000, on 29 iulie 2014 - 14:18, said:

Poate ca am exagerat, a avut si belgianu ceva de castigat, macar ne-a vazut gunoaiele frumusetile patriei.
Stirea asta e la fel ca aia cu taranii care stateau la carciuma si armata de scotea zapada/apa din curti.
Sau ca aia in care satenii s-au apucat sa fure nisipul din digul nou creat.

Scoate-i pe toti locuitorii din casa, ori baga taxa 1000 lei pt. cine nu vine lunar la strangerea gunoaielor.
Apoi sa vedeti civilizatie, doar cu bata o poti face in romanistan.

Nu, nu ai exagerat DELOC. Prosti sunt belgienii ca au venit.

#10
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
degeaba au scris in engleza, ca taranii aia nu stiu engleza

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAutumn_Dream, on 29 iulie 2014 - 14:27, said:


Nu, nu ai exagerat DELOC. Prosti sunt belgienii ca au venit.

Si mai prosti suntem noi ca nu stim sa o pastram.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAutumn_Dream, on 29 iulie 2014 - 14:27, said:

Prosti sunt belgienii ca au venit.
... zise romanul cu berea in mana ingropat in gunoi.

#13
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
nu suntem in stare sa facem nimic singuri. ni se ofera ajutor si cand vine vorba de curatenia din propria ograda.

#14
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ceva similar am vazut eu in orasul unde stateam. aveam tot niste belgieni cred care veneau cu ajutoare. si intr-o zi trec io pe la scoala(era vacanta). acolo un grup (cred) de belgieni din astia vorbeau in limba lor (cred, nu sunt sigur) si munceau la wc-ul scolii. la cativa pasi un bloc , de unde se auzea o manea data la maxim......

cu ocazia asta imi vars si eu furia pe astia mai negrii: sa facem naibii cheta sa il impuste cineva pe salam si sa impuste si pe fity cent. sa f-t in ochelarii aia fumurii

#15
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Sincer,oricat de pacifist esti,daca Romania nu ar mai avea locuitori "orientali",ar fi o tara mult mai buna

#16
DarkShadow123

DarkShadow123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.05.2014
Ce daca au facut curat belgienii?Au muncit precum populatia din fostele colonii.Acum se pare ca muncesc intr-o "semi-colonie" a Uniunii Europene,adica a Germaniei ca ei sunt mari si tari si puternici si tari in gura in cadrul UE.Si inca ceva.Un coleg de scoala are tatal plecat in Belgia din 2002.Si cand a venit si el in vizita la taicasu ,cica a vazut cadre de bicicleta aruncate pe marginea drumului,ambalaje de inghetata etc.

View Postvyctoras1985, on 29 iulie 2014 - 16:00, said:

ceva similar am vazut eu in orasul unde stateam. aveam tot niste belgieni cred care veneau cu ajutoare. si intr-o zi trec io pe la scoala(era vacanta). acolo un grup (cred) de belgieni din astia vorbeau in limba lor (cred, nu sunt sigur) si munceau la wc-ul scolii. la cativa pasi un bloc , de unde se auzea o manea data la maxim......

cu ocazia asta imi vars si eu furia pe astia mai negrii: sa facem naibii cheta sa il impuste cineva pe salam si sa impuste si pe fity cent. sa f-t in ochelarii aia fumurii

50 CENT isi desfasoara activitatea in SUA.Ce treaba are el cu Romania?Si care e legatura dintre el si Salam?Si care e asemanarea dintre rapp si manele?

View Postvyctoras1985, on 29 iulie 2014 - 16:00, said:

ceva similar am vazut eu in orasul unde stateam. aveam tot niste belgieni cred care veneau cu ajutoare. si intr-o zi trec io pe la scoala(era vacanta). acolo un grup (cred) de belgieni din astia vorbeau in limba lor (cred, nu sunt sigur) si munceau la wc-ul scolii. la cativa pasi un bloc , de unde se auzea o manea data la maxim......

cu ocazia asta imi vars si eu furia pe astia mai negrii: sa facem naibii cheta sa il impuste cineva pe salam si sa impuste si pe fity cent. sa f-t in ochelarii aia fumurii

50 CENT isi desfasoara activitatea in SUA.Ce treaba are el cu Romania?Si care e legatura dintre el si Salam?Si care e asemanarea dintre rapp si manele?

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Nu mai stiu pe unde am vazut un reportaj. La sate nu prea este canalizare, dar au un sant paralel cu drumul care sa dreneze apele cand ploua. Ei, tocmai in acele santuri aruncau unii gunoaiele. Si apoi se mira ca se inunda satul la o ploaie mai serioasa. Cat de antigospodar sa fi?
Cultura si educatia prostimii sunt marile carente din romania. La prostu sarac nici boii nu trag.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Mai e o actiune de genul asta, se organizeaza anual. Nu mai stiu cum se numeste. Acolo iar vin in principal aia de la oras, sa le faca la tarani curatenie pe ogor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate