Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Mazda 3 Vs Focus Vs Opel Astra

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
AlexGrd

AlexGrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2013
Salutare,
As dori sa achizitionez o masina: noua (detin o masina pe care as dori sa o dau la remat) sau SH. Masina va fi folosita atat pentru oras cat si pentru drumuri mai lungi. Bugetul initial pentru masina SH era de 10 000 euro dar acum avand in vedere ca iau in calcul si o masina noua pot extinde bugetul pana la 15 000 - 17 000. Intentionez sa tin aceasta masina pentru o perioada lunga, nu doresc sa o vand in 3 ani. Momentan modelele la care m-am orientat sunt:

Mazda 3 sedan G120 challenge (120 cp, cuplu 210/4000 [nm/rpm]) -> 17 990

Ford focus 1.6 Ecoboost 150 CP Start Stop -- M6 ->17 950

Opel Astra 1.4 Turbo ECOTEC 140 cp echipare enjoy de ex -> 17 580 euro

Toate aceste modele au motoare pe benzina diferenta fiind faptul ca Mazda are un motor de 2.0 aspirat celelalte fiind ajutate de turbina.
Probabil voi incerca sa fac si un test drive cu ele in functie de posibilitate.
Sunt deschis la orice propunere si sfat. Mersi

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Daca dai banii astia pe ea - si nu numai - TREBUIE sa faci un test drive. Dintre astea, eu as lua Mazda 3 sau Ford Focus.
Sau ceva SH dar cat mai nou posibil, si as adauga cutie automata. Nu stiu preferinta ta aici, dar mi se pare ceva foarte comod si ok sa ai acum.

#3
AlexGrd

AlexGrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2013
Da. O sa incerc sa fac si un test drive. Cu focusul am mai mers. Urmeaza sa le vad si pe celelalte. Pana acum am condus doar masini avand cutie manuala. Intradevar este mai comod sa ai cutie automata mai ales la drum lung si mai sunt si alte avantaje dar nu este un factor important pt mine.
In cazul masinilor sh in ziua de azi nu prea mai stii ce iei si avand in vedere ca doresc sa o tin pentru o perioada lunga m-am gandit ca ar fi ok o masina noua. Oricum nu ma grabesc.

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Ca posesor de Mazda 3(diesel) din 2008 si 100.000 km fara nici o problema iti recomand aceasta marca.
Daca ai 18000 euro e pacat sa nu iei masina noua,lucru nou e lucru nou pana la urma ce sa mai....prima echipare cu piese de fabrica.. :-)
Asa imi ziceau si mie diversi amici sa iau nu stiu ce A6,E klasse....nu tata,nu stii ce cumperi,cum au fost conduse,mai ales in cazul meu in care am de gand sa tin masina 7-8 ani sau cat o da D-zeu.
Daca le tineam un an,doi apoi tot schimbam la masini hai ca mai mergea si varianta sh.

Edited by missionnad, 29 July 2014 - 14:02.


#5
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Am mai postat niste sh-uri acum cateva zile pe un alt subiect aici, iti las quote:

 Yukoto, on 25 iulie 2014 - 23:10, said:

http://olx.ro/oferta...08-ID11T2p.html
http://olx.ro/oferta...-j-ID28u3n.html
http://olx.ro/oferta...km-ID1QUMl.html
http://olx.ro/oferta...-3-ID1oky7.html
http://olx.ro/oferta...11-ID1Mgiz.html
http://olx.ro/oferta...11-ID1InNh.html

A doua cred ca a fost adusa din Germania, daca este asa, km s-ar putea sa nu fie reali, iar cea din urma are semne de incepator, imi ridica niste semne de intrebare, de asta am lasat-o la final, poate sa fi fost lovita, sau poate sa fi fost mai bine ingrijita decat celelalte, se vede la test..

Incearca sa te folosesti de filtre pe olx, autovit, tocmai si ce alte site-uri mai sunt. Masinile astea au km, in descrierile lor nu se precizeaza ca au fost lovite, iar in poze par ingrijite, nu stiu la fata locului cum sta treaba.


#6
AlexGrd

AlexGrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2013
Si eu inclin tot spre Mazda datorita motorului aspirat dar si a designului interior si exterior. Ceea ce nu cunosc foarte bine insa sunt costurile de intretinere pentru o Mazda in Ro.

#7
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Mazda 3 cu o motorizare mai potenta sau Focus-ul dpmdv.

#8
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Daca n-ai service autorizat Mazda pe o raza de 20 km sau daca nu faci drumuri mai lungi destul de des pe unde este un service cum o intretii? Iar mazda sta prost la acoperirea pe tara cu serviceuri. Uita-te si la un Renault Megane au oferte foarte bune acum si te incadrezi si la cutia automata. Vezi si octavia 3 poate, dar din gama vw/skoda le iei mai slab dotate. Si mai e problema motoarelor in special 1.4 tsi care in ultima vreme a avut probleme.

Astra J as scoate-o din lista, e un model care deja 6 ani, a aparut in 2009. Urmeaza noul model probabil. Merita doar cu o reducere consistenta.

Focusul ala 1.6 150 cp suna bine.

Edited by Blue_Ivy, 29 July 2014 - 14:37.


#9
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Mazda 3 sedan/hatch pe benzina. Pa!

#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 AlexGrd, on 29 iulie 2014 - 14:21, said:

Si eu inclin tot spre Mazda datorita motorului aspirat dar si a designului interior si exterior. Ceea ce nu cunosc foarte bine insa sunt costurile de intretinere pentru o Mazda in Ro.
E bun motorul aspirat,scapi de grija turbinei.
Costurile sunt putin mai piperate,in cazul meu dupa cei 3 ani de garantie nu am mai dus-o la ei la.reprezentanta,m-am apucat singur sa schimb uleiul si consumabilele in acest fel am facut economie de cateva sute de lei bune :-).
Doar uleiul il luam de la ei,am optat si optez in continuare pentru uleiul lor.

 Blue_Ivy, on 29 iulie 2014 - 14:33, said:

Daca n-ai service autorizat mazda pe o raza de 20 km sau daca nu faci drumuri mai lungi destul de des pe unde este un service cum o intretii? Iar mazda sta prost la acoperirea pe tara cu serviceuri. Uita-te si la un Renault Megane au oferte foarte bune acum si te incadrezi si la cutia automata. Vezi si octavia 3 poate, dar din gama vw/skoda le iei mai slab dotate. Si mai e problema motoarele care in ultima vreme nu au fost fiabile.

Astra J as scoate-o din lista, e un model care deja 6 ani, a aparut in 2009. Urmeaza noul model probabil. Merita doar cu o reducere consistenta.

Focusul ala 1.6 150 cp suna bine.
20 de km????da' ce prietene,o duci la service in fiecare zi?

#11
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 missionnad, on 29 iulie 2014 - 14:38, said:

20 de km????da' ce prietene,o duci la service in fiecare zi?

Nu, prietene, dar apar probleme la toate masinile astea noi. Si culmea e ca apar exact in primii 50.000 km. Si ai sa vrei sa mergi pe garantie sa intrebi de una alta ca de aia ti-ai luat masina noua sa n-ai grija problemelor aparute. Iar daca service-ul e la mama naibii ramai cu ea asa.

#12
AlexGrd

AlexGrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2013
Eu sunt din Brasov, serviceul autorizat Mazda e la 2 pasi. Deci nu este asta o problema. Doar ca nu stiu foarte multe, dupa cum am mai zis, despre costurile de intretinere. Dar am citit ca este o masina fiabila si nu cred ca vor exista foarte multe probleme cu ea.

#13
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Intre un motor aspirat de 2 litri si 120 CP si un motor turbo de 1.6 si 150 CP eu as alege cu ochii inchisi motorul turbo. Singurul motor de 2.0 care m-ar putea atrage ar fi unul de 250 CP, pus pe un Focus 3 ST. Adica...exista motor aspirat de 1.6 125 CP pe Focus. Ala de pe Mazda nu e motor de cumparat in 2014.

Intre Mazda si Focus, ia-o pe care-ti place mai mult. Opelul cum au zis si altii, e deja un model vechi, probabil pe la anul o sa apara alta noua si o sa-ti placa aia mai mult, o sa te oftici ca n-ai asteptat.

Focus e numai bine de luat acum, ca apare cu face-lift (nu stiu daca e deja disponibil, dar daca nu e sunt 2 optiuni:
- iei modelul fara FL la un pret bun
- iei modelul cu FL si obtii o masina putin mai buna decat varianta originala.

Grija asta cu turbina e de multe ori exagerata. In fond, si daca se strica, nu e chiar asa un capat de tara. Nu e totusi o jucarie de portelan care se sparge la fiecare 1000 km.

Eu am un Focus 3 1.6 ecoboost de care sunt foarte multumit. Am 41.000 km cu el si nicio problema pana acum, merge impecabil.

Mazda e ok doar daca poti pune un motor macar comparabil pe ea.

#14
AlexGrd

AlexGrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2013
Dar crezi ca motorul de 120 cp si cuplu 210/4000 [nm/rpm] este atat de slab? Cel putin comparativ cu cel de pe focus? Hmm mie mi se parea un motor bun..intradevar pare putin 120 cp pentru un motor de 2.0. Din pacate la focus nu prea imi place cum arata la interior. Intradevar motorul ecoboost de 150cp suna si merge foarte ok.

#15
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Si eu am vrut sa cumpar o Mazda 3 de curand insa am fost de-a dreptul dezamagit de motorul de 1.5. Zici ca era matiz, nu tragea deloc. Plus ca mai are infotainmentul ala pe bord care arata fix ca un gps aftermarket. Mai mult ca sigur se gaseste un drogat sa ti-o sparga si asta nu o singura data (vorbesc din stiute, unui prieten cu Mercedes clasa a 2013 i-a fost sparta masina de 3 ori in decurs de un an, tot asa zic eu din cauza ca vreau sa-i fure chestia aia de pe bord ce seamana cu o tableta ca in rest omu nu a lasat niciodata nimic in masina si nici altceva nu a disparut: oglinzi sau stiu eu ce.). N-are cum sa iti fure chestia aia ca e parte din masina dar ramai cu geamu' spart.

Plus ca nu e chiar o masina premium... dar in schimb e "premium" la costuri de intretinere. Avand toate astea 3 in vedere, m-am reorientat spre alta, iar de o saptamana am un Opel Astra (Cosmo) motor 1.6 benzina cu optiunile: piele, pachetu' de protectie perimetru si un scaun sport m-a ajuns la 23000 euro, 24 si cu acte (fix cat m-ar fi costat mazda 3 full pe care intentionam sa il iau). Insa cu asta stau fara griji, pot lasa masina oriunde si nici intretinerea nu o sa mai fie asa scumpa Posted Image

Edited by potae, 29 July 2014 - 15:10.


#16
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Nu am zis ca-i un motor slab. Insa problema e ca aia 210 nm ii ai la vreo 4000 rpm. La 2000 rpm ai un cuplu mult mai mic, si implicit o putere mai mica. Masina o sa traga bine de pe la 3000 rpm in sus. Conteaza in traficul de zi cu zi cum e distribuit cuplul ala pe plaja de turatii. Motoarele turbo pe benzina au un cuplu oarecum constant intre 2000 si 4000 rpm. Cu alte cuvinte, una e sa ai 250 nm (cat are ecoboost-ul ala de 1.6) la 2000 de ture si tot 250 nm si la 4000 ture, fata de a avea 100 nm la 2000 ture si 210 la 400 cum probabil ai la un motor aspirat.

Apropo, nu stiu cum sunt politicile de discount-uri la Mazda si la Opel, insa la Ford poti obtine discount-uri foarte bune fata de pretul de lista, mai ales ca asa cum ziceam, e posibil chiar sa fie ceva oferte in perioada asta ca vine facelift-ul. Eu cand mi-am luat masina la sfarsitul lui 2012 am fost la VW si nu aveau Golf 6 break (ca urma sa apara 7-le), la Skoda reducerea maxima de 2-3% din pretul de lista nu m-a incantat, plus ca nici masina in sine nu ma atragea prea tare. Sigur nu as fi dat mai multi bani pe o Skoda decat pe un Focus, ambele dotate oarecum similar. Cu 18.000 Euro iei un Focus foarte bine dotat. La Opel nu m-am uitat si nici la japoneze.

#17
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
A fost o vremea cand se fabricau motoare aspirate si te durea la basca, insa Mazda fabrica in continuare asa ceva.

#18
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
M-am uitat pe curba de cuplu pentru motorul ala de 2 litri de la Mazda. Nu-i rau (http://bioage.typepa...17fdf970d-250wi) dar nu e nici foarte comparabil cu motoarele turbo.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate