Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pui de porumbel ? de vrabie ? de gugustiuc ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
maradentro123

maradentro123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.09.2013
Am gasit un pui de pasare. E atat de mic incat nu-mi pot da seama ce este. Nu are nici puf. Imi este mila de el. Vreau sa-l salvez. Cunoscatorii, cei care au avut sau care au pasari si au salvat pui atat de mici, ma puteti ajuta cu sfaturi !?

Attached Files



#2
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Pare a fi un pui de randunica...

#3
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011
Saracutu' de el, dar tare urat mai e Posted Image

Imi pare rau ca nu prea ma pricep sa te ajut. Tot ce pot sa spun e sa-l invelesti cu un material mai calduros. Bunicii mei de la tara au avut odata puisori de gaina iesiti prea devreme din ou cand era prea frig afara (era inca februarie si zapada). Tin minte ca au adus puisorii in casa ca sa le fie cald si ii tineau intr-o caciula veche din lana de miel.

Edited by casablanca1000, 29 July 2014 - 12:16.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
E prea mic ca sa reziste :(

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Complicat: trebuie sa-i dai la intervale foarte mici (maxim jumatate de ora) muste sau tantari (insectele sa fie faramitate, nu intregi) sau bucatele foarte mici (3-4 mm) de ou fiert sau carne iar noaptea sa ai grija sa fie cald unde il tii. Plus masat foarte usor pe burta ca sa elimine. Apa doar cu pipeta, cate o picatura de cateva ori pe zi. Apropo, sa nu-i dai paine ca face ocluzie intestinala si moare in cateva ore. Eventual seminte de floarea soarelui, faramitate.
Iluzii mari nu-ti fa, de obicei puii asa de mici nu prea rezista, e foarte greu sa fie ingrijiti cum trebuie...

#6
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Pare gugustiuc, dar mai bine mergi la un veterinar.

#7
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Sora mea a salvat vara trecute un pui de mierla.Era prea mic ca sa zboare.  Sarea prin livng dupa ea, se plimba prin curte, prin casa.... Se comporta ca o pisica.
Dupa 3-4 zile zile a murit. Motivul a fost hrana. Prea multe rame.
Cred ca era mai bine daca ii dadeam cereale fierte. Grau fiert, porumb fiert,...etc.
Pasarile tin mancarea o perioada in gusa , dupa care le da puilor. Cel mai probabil din 2 motive- 1.- nu au alt mijloc de transport
2. - mancarea este pre-digerata astfel incat este mai usor pentru stomacul puilor.

#8
maradentro123

maradentro123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.09.2013
De fapt, acolo unde l-am gasit nu era posibil sa existe cuib de randunica. Randunica isi face cuib intr-un singur fel, din pamnt. Acesta fusese cuib din paie, intr-un jgheab al unei case. Cuibul a cazut prin jgheab. E exclus sa-l pot pune la loc. Oricum nu o sa mai ajung poate niciodata acolo unde l-am gasit. L-am gasit departe.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postovidiu_ms, on 29 iulie 2014 - 12:26, said:

Pasarile tin mancarea o perioada in gusa , dupa care le da puilor. Cel mai probabil din 2 motive- 1.- nu au alt mijloc de transport
2. - mancarea este pre-digerata astfel incat este mai usor pentru stomacul puilor.
Nu-i predigerata decat la unele pasari, de exemplu la porumbei.
Nu ai vazut randunici cu tantari/ muste in cioc, ducandu-le si dandu-le direct puilor?

View Postmaradentro123, on 29 iulie 2014 - 12:06, said:

E atat de mic incat nu-mi pot da seama ce este.
Posibil mierla: http://mirror-uk-rb1...d-1-VG.jpg.html

#10
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Fa-ti mile da el si lasa natura sa-si faca treaba. Gaseste o pisica si fa-o fericita.
Ce dracu salvati toate orataniile? Ca in padure daca era sigur o salva cineva. Oameni fara minte.

#11
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
La cum arata cred ca nici ma-sa nu e entuziasmata sa-l vada :) Ok, glumesc.
Imi vine greu sa cred ca va supravietui, incearca sa cauti info pe site-uri specializate.
Incredibil cum un om cu creierul lui complex nu poate face ce ar putea face o randunica.

#12
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014
Iei o seringa mare 10ml
Iei un furtun de diametru mic de la farmacie (de exemplu pentru perfuzie)
Tai o bucata de 3 cm din furtun si il atasezi la capatul seringii
Ii poti administra insecte fierte, ca un fel de supa, direct in gat, nu in gura.

Edited by alexkr, 29 July 2014 - 12:50.


#13
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostVortexx, on 29 iulie 2014 - 12:42, said:

Fa-ti mile da el si lasa natura sa-si faca treaba. Gaseste o pisica si fa-o fericita.
Ce dracu salvati toate orataniile? Ca in padure daca era sigur o salva cineva. Oameni fara minte.

De ce esti rau, cu ce ti-a gresit bietul pui? Posted Image

#14
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Cu nimic. Soarta lui era sa moara. A fost slab deci incapabil sa creasca si sa se inmulteasca. Natura selecteaza si alege cei mai buni indivizi pentru reproducere. Numai oamenii sa inmultesc ca prostii fara niciun criteriu.

#15
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014
Si da, pare randunica sau lastun. Cel mai bine este sa-l pui intr-o cutie si sa-l trimiti la un ONG pentru animale. Puii lor sunt dificil de ingrijit, iar bacterile care se afla pe pielea ta in mod natural, il pot omori.

#16
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Si crezi ca ONG-ul face ceva cu el? Il zboara in primul tomberon.

Edited by Vortexx, 29 July 2014 - 12:55.


#17
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

View Postalexkr, on 29 iulie 2014 - 12:49, said:

Ii poti administra insecte fierte, ca un fel de supa, direct in gat, nu in gura.

Beton, supa de insecte! Stai si fierbe muste sa le servesti pasarii pe gat!

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Arata a randunica

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate