Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

upgrade PSP la PSVITA sau mai astept?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Crabulverde

Crabulverde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.08.2012
Salutare,

As vrea sa va cer parerea in legatura cu achizitionarea unei console portabile PSVITA.

Eu am de ceva timp un PSP si destule jocuri pentru el, dar le-am terminat pe aproape toate, si as vrea sa stiu daca merita upgrade-ul in viitorul apropiat sau nu..
Am fost un gamer adevarat in tinerete (sau ma rog, adolescenta), dar lipsa de timp din pacate m-a redus la un gamer de ocazie, care se joaca cand mai apuca pe ici pe colo, cate 15-20 de minute, uneori si mai mult. :(
Asa ca mi-am luat un PSP acum vreo 2 ani si destule jocuri pe UMD, avand in vedere ca preturile au fost ok.

Cum din pacate vremea PSP-ului a cam apus, nu prea se mai gasesc nici jocuri, asa ca trebuie sa ma reorientez, sau sa ma las de jocuri (a doua varianta nu prea imi convine).

Am vazut ca preturile la consola VITA au scazut destul de mult, chiar si la unele jocuri. E adevarat ca la PSP imi permiteam sa imi iau un joc pe luna, la VITA probabil va fi unul la 2-3 luni. Dar asta e...

Din ce am vazut oferta la jocuri de VITA este destul de slaba; sunt putine titluri si nu stiu cate sunt de calitate. Daca sunt detinatori de VITA pe aici, sau cunoasteti pe cineva care sa aiba, imi puteti spune daca sunt multumiti? Se merita o asemenea investitie? Sau mai bine raman la PSP si re-joc jocurile vechi?

Multumesc.

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nu prea merita pentru doua-trei titluri gen Uncharted. Cred ca pe PSP inca sunt mai multe, desi Vita a iesit pe piata deja de doi ani.
In loc de 750 pe Vita eu mi-as lua mai bine un notebook micut si un controller de Xbox 360. Te incadrezi in 1200RON si te joci lejer titluri gen Half-Life 2, Portal, NFS-uri, Fifa, etc.
Eu exact asta folosesc, doar ca ma plimb cu un Surface Pro.
Evident, daca vrei sa te joci in autobuz in drum spre servici nu scoti notebook-ul Posted Image

Edit: Piata merge spre tablete, poate in cativa ani scad preturile si apar si jocuri mai multe.

#3
Crabulverde

Crabulverde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.08.2012
Salut.

Notebookul sau tableta + controller sunt o idee buna pentru acasa; sau la hoteluri in deplasari sa zicem, dar la portabilitate nu stau prea bine. E complicat sa te joci avand 2 dispozitive seaprate si de dimensiuni maricele.

De aceea am optat pt PSP si acum ma gandesc si la VITA: sunt compacte si usor de utilizat in sesiuni mai scurte. (am auzit ca si Vita are o functie sleep>resume excelenta si care conserva bateria, la fel ca PSPul).
Problema mea e ca la PSP am cam jucat tot ce era interesant de jucat si nu prea mai gasesc jocuri atractive care sa nu le am deja. Cele pe care nu le am gen Tekken sau Sonic sau Ben10/Naruto Shippoten nu prea sunt genul meu.. Si vad ca doar astea mai apar in ultima vreme...De aceea intrebam de Vita

#4
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Mdap. Si eu am fost in aceeasi situatie pe vremea cand ma plimbam mult.
Lista de release-uri programate pentru Vita nu e tocmai slaba.
Si printre ce e acum pe piata sunt cateva titluri cu review-uri foarte bune, dar prea multe chestii pentru japonezi :)
Sunt si titluri care dezamagesc (Borderlands 2).

Per total nu cred ca investitia intr-un Vita acum merita mai putin decat atunci cand ti-ai luat PSP-ul.
Diferenta sta in preturi. Multe sar de $30, care se apropie de PC...

#5
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostCrabulverde, on 29 iulie 2014 - 11:06, said:

Salutare,

As vrea sa va cer parerea in legatura cu achizitionarea unei console portabile PSVITA.

Eu am de ceva timp un PSP si destule jocuri pentru el, dar le-am terminat pe aproape toate, si as vrea sa stiu daca merita upgrade-ul in viitorul apropiat sau nu..
Am fost un gamer adevarat in tinerete (sau ma rog, adolescenta), dar lipsa de timp din pacate m-a redus la un gamer de ocazie, care se joaca cand mai apuca pe ici pe colo, cate 15-20 de minute, uneori si mai mult. Posted Image
Asa ca mi-am luat un PSP acum vreo 2 ani si destule jocuri pe UMD, avand in vedere ca preturile au fost ok.

Cum din pacate vremea PSP-ului a cam apus, nu prea se mai gasesc nici jocuri, asa ca trebuie sa ma reorientez, sau sa ma las de jocuri (a doua varianta nu prea imi convine).

Am vazut ca preturile la consola VITA au scazut destul de mult, chiar si la unele jocuri. E adevarat ca la PSP imi permiteam sa imi iau un joc pe luna, la VITA probabil va fi unul la 2-3 luni. Dar asta e...

Din ce am vazut oferta la jocuri de VITA este destul de slaba; sunt putine titluri si nu stiu cate sunt de calitate. Daca sunt detinatori de VITA pe aici, sau cunoasteti pe cineva care sa aiba, imi puteti spune daca sunt multumiti? Se merita o asemenea investitie? Sau mai bine raman la PSP si re-joc jocurile vechi?

Multumesc.
Salut, iti raspund cam tarziu, dar eu zic ca merita sa-ti iei.
Eu joc pe PS3 insa i-am luat Vita fiului meu si cu abonamentul PS PLUS primesti in fiecare luna cel putin doua jocuri pt. PS3 si doua jocuri pt. PS VITA (primesti ceva si pt. PS4 dar deocamdata alea nu conteaza). Abonamentul costa 50 de euro/an, iar daca urmaresti ofertele poti sa cumperi 15 luni cu 50 de euro.
[ http://card.psnprofiles.com/1/dualis_mit.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dualis, 26 October 2014 - 21:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate