Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Istoria se repeta. Cine o roteste ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Hipsterii sunt favoritii mei, sunt oamenii inutili pe care imi permit sa arunc vina pentru raul care se intampla in lumea noastra.
Se intampla ca zilele astea sa trec printr-o librarie de hipsteri cautand o anume cartulie.
La loc de cinste in libraria utecista moderna am dat de o fituica, o revista de pseudo-istorie, o anume Histeria.
Numarul repectiv era axat pe primul razboi mondial si dramele care l-au insotit.
Subiect frumos, poze colorate, text bun pentru telenoveliste si hartie surprizator de lucioasa, adica inutila.
Urla planeta despre acest razboi, se fac documentare de pacalit copii, economia merge, lumea este multumita.

Nu cred ca sunt singurul care a remarcat faptul ca aceasta suta de ani marcheaza o repetitie cam ciudata.
Intr-o tara neimportanta pentru hipsterul modern, mai precis Rusia, ambele inceputuri de secole au fost dominate de figurile unor țari rai si de minoritatile nemultumite.
Atat tarul alb, cat si tarul rosu sunt prezentati prostimii din vest ca niste monstri.
Ambii au saracit clasele de jos ale societatii, ambii s-au inconjurat de o clica putred de bogata, armatele sunt prost inzestrate, au o politica economica bazata pe resurse si chinuie minoritatile.

Oare aceste campanii impotriva rusilor au fost intamplatoare ? Nimeni nu are nimic de castigat din ele ?
Atlasul ne arata ca Rusia este cea mai mare tara din lume si daca privim resursele putem sa afirma fara a ne hazarda ca este si cea mai bogata.
Trebuie sa ignoram aceste detalii evidente si sa consideram ca vestul este condus de catre niste oameni deosebit de integri, care investesc bugete uriase pentru a salva cate o mana de zurbagii nemultumiti.
Cred ca trebuie sa consideram absolut normal ca doi veri (Wilhelm si George) sa lupte indirect sau direct impotriva lui Nicolae.
Intotdeauna a primat grija fata de mici grupuri sociale nemultumite iar bogatia enorma a Rusiei nu a contat deloc pentru vest.

Noi aplaudam, devenim fani ai echipelor, ne certam dar nu vrem sa vedem ca istoria cam bate la ochi.
Ce rost are sa ne gandim ca unii trag sforile si rad de noi, este mai simplu sa ne credem destepti fara stapani, cu o mare putere de autodeterminare.

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Dap clar WW3. Credeti ca e o coincidenta ca pe baiatul lor de 1 an il cheama tot George? Si pe tacsu William... treziti-va oameni buni!

#3
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Toate razboaiele din lumea asta au la baza lupta pt resurse.
Cine are impresia ca se duc razboaie de "eliberare" a unor tari e cel putin naiv. Din pacate somnul ratiunii naste monstri, si razboaiele continua sa aiba loc cand nr naivilior atinge punctul critic.
Nu stiu de ce am senzatia ca ambitia US de a pune mana pe peshtele cel mare va declansa si ultimul razboi al omenirii. Sper sa ma insel

#4
pasarea_penix

pasarea_penix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 10.05.2007
parereamea - cum de altfel fac si restul pe aici
nu va fi nici un al trelea grand razboi, poate tot mici razboaie localizate, ca pana acum. nimeni nu isi permite financiar un mega razboi (poate doar americanii si niste tari foarte dezvoltate)
pana apare nucleara, e, aia daca apare strica toate calculele, tot ce se vorbeste sau se estimeaza

#5
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
@Terratec

Nu stiu de ce te miri ca se repeta istoria. Din moment ce oamenii nu se schimba in mod fundamental, de ce te-ai astepta sa actioneze itnr-un mod fundamental diferit azi fata de ieri, sau miine fata de azi?

View Postzamolxse, on 29 iulie 2014 - 03:45, said:

In Ucraina parca auzisem ca deja au inceput sa cheme barbatii tineri sa se inroleze in armata,in Japonia la fel au inceput sa faca recrutari,ceva urmeaza sa se intample.

Cind o sa cheme pensionarii sa se inroleze in armata, sa stii ca ceva chiar urmeaza sa se intimple.

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postterratec, on 28 iulie 2014 - 23:48, said:

Oare aceste campanii impotriva rusilor au fost intamplatoare ?
Cum de se permite ca rusii cei nevinovati si nepatati sa fie jigniti de bestiile vestice?

View Postterratec, on 28 iulie 2014 - 23:48, said:

Noi aplaudam, devenim fani ai echipelor, ne certam dar nu vrem sa vedem ca istoria cam bate la ochi.
Istoria se repeta, intradevar. Cozile de topor nu dispar niciodata.

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
La câte au primit evreii din partea ruşilor, era normal să-şi dorească răzbunarea. Dacă am avea şi noi aceleaşi dorinţe faţă de comunişti...

#8
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
....prin definitie sunt un popor parazitar!!!Palestina e acolo de 2000 de ani dar de statul Israel nu am auzit pana in secolul trecut!Israelul e de fapt catelusul credincios al americanilor si aia il protejeaza,ca altfel erau ei de mult rasi de pe supafata apanatului!
Sunt anumiti oameni,anumite popoare care au in gena lor sa fie parazitare sau cuceritoare....Legat de razboi,o sa inceapa sigur,problema e cum si cu se va lupta.Ca daca se lanseaza 10 - 20 de rachete nucleare adio tera,nu mai e locuibila!
Oricum in ritmul asta de crestere al populatiei si de consumare a resurselor in cateva sute de ani nu o sa mai avem din ce ne sustine!Deci un razboi ar fi numai bun sa mai reduca din populatie!

Edited by terratec, 29 July 2014 - 11:07.
Ideile de acest gen nu sunt permise in spatiul public


#9
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
iarasi vine sfarsitul lumii?
doamne ce plictiseala...

#10
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013

View PostPisa4you, on 29 iulie 2014 - 05:03, said:

@Terratec

Nu stiu de ce te miri ca se repeta istoria. Din moment ce oamenii nu se schimba in mod fundamental, de ce te-ai astepta sa actioneze itnr-un mod fundamental diferit azi fata de ieri, sau miine fata de azi?

Cind o sa cheme pensionarii sa se inroleze in armata, sa stii ca ceva chiar urmeaza sa se intimple.
Perfect de acord cu postarea aceasta, lacomia este una din putinele constante umane pe care poti sa mizezi fara ezitare tot impul. (O alta ar fi prostia, dar asta-i alta discutie).

Dar nu de mila Rusiei sau a Ucrainei ar trebui sa plangem noi, ci de propria noastra situatie. In mod constant iesim tavaliti rau, rau de tot de fiecare data cand se produc cutremure istorice.

De ce ar fi altfel de data asta?

#11
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postgeorge_eu25, on 29 iulie 2014 - 07:03, said:

Evreii prin definitie sunt un popor parazitar!!!Palestina e acolo de 2000 de ani dar de statul Israel nu am auzit pana in secolul trecut!Israelul e de fapt catelusul credincios al americanilor si aia il protejeaza,ca altfel erau ei de mult rasi de pe supafata apanatului!
Sunt anumiti oameni,anumite popoare care au in gena lor sa fie parazitare sau cuceritoare....Legat de razboi,o sa inceapa sigur,problema e cum si cu se va lupta.Ca daca se lanseaza 10 - 20 de rachete nucleare adio tera,nu mai e locuibila!
Oricum in ritmul asta de crestere al populatiei si de consumare a resurselor in cateva sute de ani nu o sa mai avem din ce ne sustine!Deci un razboi ar fi numai bun sa mai reduca din populatie!

Ce te face sa crezi ca nu va avea loc o gigaeruptie vulcanica, inaintea lansarii nuclearelor in lume?!!!
Asta pentru ca in ultimii anii se face, tot mai des, multa valva (in special printr-o serie de documentare stintifice-vezi gasca vulcanilor din Islanda), in privinta iminentelor eruptii vulcanice de proportii uriase, care vor avea loc pe pamant.
In asemenea ipostaze, nuclearele au prea putin efect distructiv, iar buncarele celor suspusi construite sa-i protejeze, devin complet nesigure.
Inzadar cauta omul sa faca selectia, ca natura o sa-i dea planurile peste cap.

Edited by PicoDazore, 29 July 2014 - 07:55.


#12
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Titlul corect era:

"Istoria se repeta - de ce nu o aude nimeni?"

#13
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostPisa4you, on 29 iulie 2014 - 05:03, said:

@Terratec

Nu stiu de ce te miri ca se repeta istoria. Din moment ce oamenii nu se schimba in mod fundamental, de ce te-ai astepta sa actioneze itnr-un mod fundamental diferit azi fata de ieri, sau miine fata de azi?

oamenii nu, dar societatea da. Educatia, accesul la resurse, nevoia de resurse - direct proportionala cu numarul oamenilor si poate exponentiala cu gradul culturii materiale pe care acestia o au - sunt elementele cheie ale razboaielor. Societati pasnice de oameni a mai vazut planeta asta.

#14
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

View Postterratec, on 28 iulie 2014 - 23:48, said:

...libraria utecista moderna (o exprimare care surprinde perfect realitatea Posted Image )
-----------------------
Oare aceste campanii impotriva rusilor au fost intamplatoare ? Nimeni nu are nimic de castigat din ele ?
... bogatia enorma a Rusiei nu a contat deloc pentru vest.

Ce rost are sa ne gandim ca unii trag sforile si rad de noi, este mai simplu sa ne credem destepti fara stapani, cu o mare putere de autodeterminare.

Mie nu imi vine sa cred ce se intampla.
Intai am banuit de prostie occidentul europeano-american...adica te pui la cutite cu Rusia si impingi imensele ei resurse materiale in bratele adevaratului dusman: China??

Dar poate China isi stie slabiciunea nascuta din prea marele numar de cetateni, stie ca are nevoie de crestere continua dar nu are materii prime pentru aceasta crestere asa ca trebuie sa faca frumos.
Rezervorul de resurse materiale (care mai exista) se afla la rusi. Daca rusii nu sunt prinsi in tensiuni, constienti ca ce au ei este valoros, cresc prea mult preturile.

Ok, atunci de ce nu lasa China sa le achizitioneze prin jocul de piata?
Ei bine: marele flamand de resurse, China, primeste incet, incet la pret bun aceste resurse daca Rusia este cocosata de masuri punitive occidentale.

Pare ca occidentul pierde. Dar poate calculul este ca si asa ei primesc produsele de la chinezi, nu au nevoie de materiile prime. Posted Image

Edited by cuculili, 29 July 2014 - 09:45.


#15
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

View Postterratec, on 28 iulie 2014 - 23:48, said:

Atlasul ne arata ca Rusia este cea mai mare tara din lume si daca privim resursele putem sa afirma fara a ne hazarda ca este si cea mai bogata.

E adevărat, Rusia are "bogăţii naturale" foarte mari, însă în prezent nu prea are "bogăţii umane". Aceste din urmă bogăţii umane, sunt cele care prin ideile pe care le au, dau valoarea bogăţiilor naturale.

Japonia e cel mai evident exemplu de "bogăţie umană", care transcede cea naturală. Aici, în această ţară asiatică, valorile primordiale ale naţiunii sunt date de onoare, precizie şi imaginaţie creativă, care modelează resursele cumpărate de la alţii. În Rusia există resurse naturale, dar nu şi precizie, onoare sau imaginaţie creativă, ci dimpotrivă, minciună, fatalism şi imaginaţie distructivă. Astea nu dau valoare resurselor naturale, ci induc tensiune.

Edited by lupini, 29 July 2014 - 09:50.


#16
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postterratec, on 28 iulie 2014 - 23:48, said:

Hipsterii sunt favoritii mei, sunt oamenii inutili pe care imi permit sa arunc vina pentru raul care se intampla in lumea noastra.
Se intampla ca zilele astea sa trec printr-o librarie de hipsteri cautand o anume cartulie.
La loc de cinste in libraria utecista moderna am dat de o fituica, o revista de pseudo-istorie, o anume Histeria.
Numarul repectiv era axat pe primul razboi mondial si dramele care l-au insotit.
Subiect frumos, poze colorate, text bun pentru telenoveliste si hartie surprizator de lucioasa, adica inutila.
Urla planeta despre acest razboi, se fac documentare de pacalit copii, economia merge, lumea este multumita.

Nu cred ca sunt singurul care a remarcat faptul ca aceasta suta de ani marcheaza o repetitie cam ciudata.
Intr-o tara neimportanta pentru hipsterul modern, mai precis Rusia, ambele inceputuri de secole au fost dominate de figurile unor ţari rai si de minoritatile nemultumite.
Atat tarul alb, cat si tarul rosu sunt prezentati prostimii din vest ca niste monstri.
Ambii au saracit clasele de jos ale societatii, ambii s-au inconjurat de o clica putred de bogata, armatele sunt prost inzestrate, au o politica economica bazata pe resurse si chinuie minoritatile.

Oare aceste campanii impotriva rusilor au fost intamplatoare ? Nimeni nu are nimic de castigat din ele ?
Atlasul ne arata ca Rusia este cea mai mare tara din lume si daca privim resursele putem sa afirma fara a ne hazarda ca este si cea mai bogata.
Trebuie sa ignoram aceste detalii evidente si sa consideram ca vestul este condus de catre niste oameni deosebit de integri, care investesc bugete uriase pentru a salva cate o mana de zurbagii nemultumiti.
Cred ca trebuie sa consideram absolut normal ca doi veri (Wilhelm si George) sa lupte indirect sau direct impotriva lui Nicolae.
Intotdeauna a primat grija fata de mici grupuri sociale nemultumite iar bogatia enorma a Rusiei nu a contat deloc pentru vest.

Noi aplaudam, devenim fani ai echipelor, ne certam dar nu vrem sa vedem ca istoria cam bate la ochi.
Ce rost are sa ne gandim ca unii trag sforile si rad de noi, este mai simplu sa ne credem destepti fara stapani, cu o mare putere de autodeterminare.

Acum va inteleg gandirea privind negarea dreptului "saracilor" de a deveni intelectuali!

View Postlupini, on 29 iulie 2014 - 09:48, said:

E adevărat, Rusia are "bogăţii naturale" foarte mari, însă în prezent nu prea are "bogăţii umane". Aceste din urmă bogăţii umane, sunt cele care prin ideile pe care le au, dau valoarea bogăţiilor naturale.

Japonia e cel mai evident exemplu de "bogăţie umană", care transcede cea naturală. Aici, în această ţară asiatică, valorile primordiale ale naţiunii sunt date de onoare, precizie şi imaginaţie creativă, care modelează resursele cumpărate de la alţii. În Rusia există resurse naturale, dar nu şi precizie, onoare sau imaginaţie creativă, ci dimpotrivă, minciună, fatalism şi imaginaţie distructivă. Astea nu dau valoare resurselor naturale, ci induc tensiune.
Bogatii umane nu a avut niciodata, Rusia. Nu degeaba a trait doar in sisteme dictatorial/autoritare.

#17
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Avem aici o tema sofistica. Adică o inlantuire de argumente oarecum logice par sa producă o concluzie corecta - dar supozitiile făcute si axiomele de plecare au fiecare o doza de eroare care însumate produc un rezultat absolut eronat.  Părerea mea e ca nimeni nu vrea sa destabilizeze Rusia sau sa o slăbească economic sau militar sub limita critica la care a ajuns deja. Rusia acum e o umbra a puterii care a fost odată, tocmai pentru ca bogățiile naturale in lipsa unui sistem social evoluat valorează extrem de puțin. Pentru occidentali o Rusie cu care se poate discuta si care își vinde resursele si se transforma intr-o mare piața de consum este exact ceea ce trebuie - de ca sa fie destabilizata sau afectată aceasta relație atât de fructuoasa?

In schimb nu exclud ca o componenta hard-core a oligarhiei ruse sa fie nemulțumita de starea curenta si de deschiderea actuala a Rusiei. Si sa fie capabilă de acțiuni care sa ducă la o reacție principial necesară a Occidentului. Si totul sa se termine cu acei oligarhi preluând puterea in Rusia si dând startul unui nou război rece, si având la îndemâna atât de draga putere discreționara care a marcat anii totalitarismului comunist.

#18
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009

View Postzardato, on 29 iulie 2014 - 16:38, said:

Bogatii umane nu a avut niciodata, Rusia. Nu degeaba a trait doar in sisteme dictatorial/autoritare.
Parerea mea este ca sunteti in eroare. Ce tara mai a mai concurat SUA, militar si in cursa spatiala?




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate