Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Zumzet (vibratie)la franare

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
Salut.

A-ti vazut cand treceti cu masina peste marcaje rezonatoare  face un zumzait, o vibratie. Ei, asa imi vibreaza mie daca pun frana in curbe. Initial am zis ca e ceva plastic desprins si atinge de cauciuc in curba dar nu e nimic.

Cand virez si franez in zumzae roata din dreapta exact ca atunci cand trec peste marcaz rezonator.  Placutele is schimbate recent, oare ele sa fie de vina?. Este vorba de un Citroen c4 2008

#2
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Pai inainte facea ? Sau dupa ce le-ai schimbat face ? ''Zumzae'' doar daca franezi in curba sau la orice frana ?

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Zumzaiala ca zumzaiala, dar ceva vibratii (perceptibile) in volan (ca si cand treci peste acele delimitatoare e o mica virbatie in volan) simti?

Vezi sa nu ai vreun disc ovalizat (dar de asta te-am intrebat de vibratii).
Verifica totusi sa fie bine stranse piulitele. Si verifica sa ai presiunea corespunzatoare in pneu.

#4
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Da cu discurile de frana, cum stai? La viteza mare(peste 90 km/h) daca ciupesti frana, cum se comporta?

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ei, asta-i acum - poate nu mai ajunge sa ne spuna.

Nu e normal, mergi la cine ti le-a schimbat sa traga un ochi ce se intimpla, e Romania, n-o sa-ti ia 70 euro pe ora de service.

#6
lucian1963

lucian1963

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.06.2007
Daca face asa dupa ce ai schimbat placutele, posibil discurile sa fie uzate si sa aiba margine ...
In principiu mergi unde le-ai montat, sau fa o constatare simpla in alta parte ...
Posibil sa ai uzurain ghidajele de etrier sau suportul de etrier ("calaret" -ul) sa aiba uzura si etrierul sa "zornaie" , il auzi mai bine cu geamul deschis ... Ridica roata si bate cu pumnul in ea repetat si taricel ... ar trebui sa auzi " un zornait" ... Banuiesc ca ai peste 160000 km ...
... Sau poate nu le-a fixat suficient sau corect ... Mergi sa verifice inca o data ... Nu e o urgenta, insa sa fii sigur ...

Bafta!

Edited by lucian1963, 28 July 2014 - 19:54.


#7
kelu265

kelu265

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.05.2013
Pt mine cu frana nu e de joaca ASA ca iti recomand sa mergi la cineva sa se uite. Pot fi destul de multe chestii mai mult sau mai putin periculoase( EU cred ca ai joc in ceva la articulatie sau un disc ovalizat)

#8
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
Zumzaia doar in curbe la viteze de peste 40-50 km/h. Discurile  is ok .... adica am avut discurile ovalizate la alte masini si stiu cum se comporta. Vibratii sau ceva la volan nu am. simt doaar unde tii picioru (langa abreiaj) vibratii, foarte rapide. identice cu  zgomotu si vibratiile de la marcajul rezonator. Placute schimbate recent inseamna acum 2 saptamani in care am facut 2000 de km  si de ieri am problema asta.

#9
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 RazvanBV91, on 28 iulie 2014 - 18:44, said:

Salut.

A-ti vazut cand treceti cu masina peste marcaje rezonatoare  face un zumzait, o vibratie. Ei, asa imi vibreaza mie daca pun frana in curbe. Initial am zis ca e ceva plastic desprins si atinge de cauciuc in curba dar nu e nimic.

Cand virez si franez in zumzae roata din dreapta exact ca atunci cand trec peste marcaz rezonator.  Placutele is schimbate recent, oare ele sa fie de vina?. Este vorba de un Citroen c4 2008
Bucsele de la bratul oscilant prea uzate + rotula inferioara (pivotul). Cant pui frana roata ti se deplaseaza cativa centimetri inapoi si atinge de coltul aripii.

Cum se constata cel mai simplu si rapid: Tragi frana de mana, virezi dreapta pe loc astfel incat sa ajunga marginea exterioara a anvelopei in cea mai apropiata pozitie fata de marginea aripii pe interior, apoi impingi puternic cu piciorul (cu soc) pe suprafata de rulare a anvelopei, ca si cum ai vrea sa o rotesti inapoi (in marsarier). Daca constati un joc anormal in roata, ai gasit buba. Succes!

Edited by Elihu_66, 28 July 2014 - 23:11.


#10
alinbejenar

alinbejenar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 20.05.2008
Anvelopele cum sunt? nu sunt deformate in sensul "solzilor de peste" ? directia e ok?

#11
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Cauciucurile sunt standard? Sau sunt supradimensionate? La asta adaugi un eventual joc la ceva...poate flanse amortizoare, bucsi pe la puntea fata si stii sigur ca zumzetul e de la cauciucul care freaca, probabil, aripa stanga.

#12
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
Daca zumzaie ca si cum ai calca linia continua de pe autostrada, iti atinge cauciucul de aripa.

#13
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
Multumesc la toti, in special lui  Elihu_66, maine incerc metoda ta ;). Cauciucurile is standard cumparate in  martie. Pe aripa nu am constatat nici o urma de frecare

#14
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
Up: Am gasiit buba, placutele de frana "eco". A inceput sa zumzaie ssi cand franez pe drum drept. Au  pilitura de fier in ele care se pune pe discuri si de aici zumzaitu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate