Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

reparatie masina spalat Indesit Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna,

Am patit o problema cu masina de spalat Indesit - nu mai este in garantie. Am sunat la cei ce oferta garantia (Micadan) dar ma duc cu vorba. A apelat cineva la o alta firma si mai important a fost multumit si mi-o poare recomanda?

Mersi mult!

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E bine sa apelezi la cei scrisi pe cartea de garantie, aia au piese, se pricep (desi o masina de spalat e o chestie simpla). Altfel dai cautare pe net si gasesti...
Ce are?

Edited by Quantum, 28 July 2014 - 18:18.


#3
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014
Incearca si tu la persoane fizice care presteaza asemenea servicii, de obicei au anunturi pe net si de cele mai multe ori sunt mai seriosi si mai prompti decat marile reprezentante :)

#4
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Aceste masini de spalat nu sunt facute ca sa fie reparate. Mai bine cumperi alta, care va tine tot asa, cam 5 ani. Daca vrei ceva care sa tina mult te orientezi catre gama premium, de exemplu Miele. Bineinteles, si pretul e pe masura.
Poti cauta pe cineva sa-o cirpeasca, dar nu va tine mult. Majoritatea au acelasi defect: din cauza pieselor subdimensionate, a supraincarcarii si a vitezei excesive de centrifugare cuva se dezcentreaza, rulmentii si amortizoarele se uzeaza prematur, iar masina incepe sa trepideze. Daca te uiti numai la greutatea masinilor, vei observa ca o masina normala are greutatea cam jumatate fata de una premium, deoarece mai toate piesele sunt din plastic sau subdimensionate, ca sa fie cit mai ieftina.

Edited by fezo, 28 July 2014 - 18:51.


#5
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Am cazut o sarma de la sutien in tambur. Si am ramas cu ea plina de apa si cu rufele ude.

Nu am incredere intr-o persoana fizica. Masina este indesit - iar service-ul ei este Micadan. De acolo am fost dusa cu vorba cand a venit vorba de programarea reparatiei. Cautam pe cineva mai prompt.

Inca n-as vrea sa o arunc pentru o sarma de sutien :D

#6
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014
Sa fi ajuns sarma la pompa de apa poate si de aceea nu a evacuat, uite am gasit acest anunt unde spun si de Indesit si par destul de seriosi, cine stie? Posted Image http://www.servskill...CFckSwwodpkEArQ

Edited by RWreless, 28 July 2014 - 19:23.


#7
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Pai pentru atit nu se merita sa te incurci cu serviceul. Ia o trusa de scule si apuca-te de mesterit. Am crezut ca problema e mai grava.

#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Pai si cum se comporta masina?
Vezi ca in partea de jos trebuie sa ai un capac rotund cu o sita.
Pune o poza cu masina de spalat.

#9
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

View Postfezo, on 28 iulie 2014 - 20:29, said:

Pai pentru atit nu se merita sa te incurci cu serviceul. Ia o trusa de scule si apuca-te de mesterit. Am crezut ca problema e mai grava.

Daca e femeie e mai greu, tre masina inclinata sau rasturnata pe o parte sa desfaca pompa, treaba de barbati :)

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Din cate stiu e un capac dreptunghiular la baza masinii de spalat care se rabateaza iar dedesubt un capac rotund care se desurubeaza,inauntru fiind sita pompei de evacuare.

#11
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
da, sunt femeie. Posted Image

Si barbatu' casei nu e baga. Are intr-adevar un mic capacel jos in fata - il pot desface pe ala sa vad daca se rezolva. Insa eu am oprit masina cu apa in ea, cum sa fi ajuns sarma deja la sita aia de evacuare?

Micadan nu vin decat peste 3 zile si 3 nopti, asa ca imi caut alt service daca se poate cu multe like-uri si review-uri pe net.

eh, noi sa fim sanatosi

L.E. Am desfacut eu acolo capacelul de evacuare, multumesc din suflet ca mi-ati zis de asta pt ca ramasese apa in masina si tehnicianul  mi-ar fi distrus parchetul cand venea.

Din pacate sarma nu e acolo.

Alte sfaturi, idei?

Edited by castoras, 29 July 2014 - 08:42.


#12
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Am o masina de spalat indesit din 2002. Prima ei problema a fost clapeta de deschidere care s-a rupt iar usita (hubloul) a ramas blocat. Am deschis-o cu o surubelnita, am cumparat piesa de la un service din zona rahova (acolo am vazut vreo 50 de masini de spalat la reparat - initial am crezut ca este magazine de masini second-hand) si am montat-o singur.
A doua problema aparuta a fost acum vreo 2-3 ani cand pompa nu a mai vrut sa lucreze si am ramas cu apa in masina. Am evacuat apa prin capacelul de evacuare si am cautat pe net serviceuri. Am dat peste serviceurile autorizate care nu-mi raspundeau la telefon, asa ca mi-am luat inima in dinti si am sunat niste "particulari". Acestia, dupa ce le-am spus ce problema am, mi-au spus ce banuiesc ei ca este si cat ar costa. Au venit acasa la mine in vreo 2-3 ore si au schimbat pompa (exact ceea ce diagnosticasera ei si ce banuiam si eu).
Ultima ei probelma a aparut cam acum vreo luna cand devenise foarte zgomotoasa si mi-a fost frica sa nu se arda motorul. I-am sunat, le-am spus iarasi ce simptome are si au banuit si ei ca sunt de vina rulmentii. Au venit tot in vreo 2-3 ore, au vazut ca intradevar rulmentii sunt de vina si au luat masina la service e sa o repare, pentru ca nu se putea face pe loc. In service au constatat ca si amortizoarele au probleme, m-au sunat si mi-au spus ca trebuiesc schimbate si mi-au spus si pretul.
Eu am fost multumim de ei, dar si de preturi. Insa eu nu le-am cerut nicio factura iar ca certificate de garantie pentru lucare mi-au dat un formular tras la xerox completat pe loc de ei.
Daca esti hotarata sa-I cauti, ii gasesti pe rmds.ro (reparatii masini de spalat).

#13
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Au venit dupa ceva insistente cei de la Micadan, avea un cleste special cu care a apucat sarma.
A durat 5 minutele si a costat 100 lei.

oricum sunt multumita ca s-a rezolvat.

Geocosma: mersi de recomandare, am sa o retin pe viitor! Sper sa nu fie nevoie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate