Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Jiddu Krishnamurti, Mesia pe care milioane l-au ratat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
170 replies to this topic

#1
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014
Din discutiile pe care le-am tot purtat cu unii dintre voi pe aici am decis ca este necesar sa creez un astfel de topic destinat aceluia care a fost numit de zeci poate chiar sute de milioane de oameni mesia (nu eu am venit cu numele asta). Pacat totusi ca marea majoritatea a crestinilor n-au auzit nici macar de existenta lui pe acest pamant intre anii 1895 si 1986. Poate va intrebati de ce l-am pus la rubrica paranormal si nu la rubrica religii. Ei bine, pt simplul motiv ca el nu a fost niciodata adeptul religiilor (din contra a desfintat miscarea pe care altii au creeat-o pt el) dar si pt faptul ca a fost paranormal de inteligent, cu o putere de a explica lucrurile in cel mai mic detaliu, cu mult peste toate geniile vreodata creeate de acesta minunata planeta. Toate acestea fara sa fii citit vreodata ceva de prin vre-o carte (el a spus-o de zeci de ori si alti au aprobat de asemeni). A spus clar, toate aceste informatii vin din interiorul sau datorita faptului ca s-a studiat pe sine si a ajuns sa intelega toate aceste chestii.
Pentru cei interesati, dupa parerea mea un astfel de om se naste nu odata la o mie de ani, sau la 2ooo, ci se naste (incarneaza ---repet incarneaza NU reincarneaza -- este o mare diferenta intre cele doua) o singura data intro civilizatie. Eu vreau sa transmit mesajul sau mai departe si o fac doar pt ca am inteles in totalitate tot ce acest budha a avut de zis si vreau ca si altii sa inteleaga tot ce a spus el, iisus, osho, gautama, moise, mohammed, in frunte cu Adhi yogi fara nici un fel de efort, jertfa, bani si toate prostiile. Tot ce trebuie facut este sa fie ascultat fff atent.  Cine intelege mesajul sau va intelege si mesajul meu dar si al tuturor iluminatilor care au trait vreodata pe acest pamant.
Voi incerca sa pun aici clipuri intro anumita ordine tocmai din ideea de a fii mai usor inteles asa ca cine este interesat il sfatuiesc sa le asculte in ordine, pt o mai usoara intelegere. Asadar primul clip este o mica introducere a sa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PDlDWLg7-H8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am fost de altfel intrebat de unii dintre voi pe aici daca este vre-o carte care o pot personal recomanda pentru cei cu adevarat interesati. Ei bine, mie nu-mi place sa fac astfel de recomandari insa consider ca urmatoarea carte (scrisa personal de el) explica pe indelete ce se intampla de fapt si cum cineva trebuie sa actioneze.
Dupa parerea mea este o carte care este cu mult mai pretioasa decat biblia, in special pt cei care inteleg ce se vorbeste in ea. Cine o va asculta de la cap la coada 4 ore continuu, ii garantez eu ca atunci cand se va ridica de la calculator va fi un alt om. Recomand de asemeni butonul cc de subtitrare pt ca spre sfarsit sunt momente in care nu se aude destul de clar. Este bine sa fie ascultata in engleza, pt ca traducerile diminueaza capacitatea de intelegere din lipsa de cuvinte cu acelasi inteles. Asadar va urez vizionare placuta si astept intrebari cu privire la acest subiect.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pOowwi8xYUA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
aha....

#3
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Asa si? Daca a ramas anonim pana acum, cu ce te deranja daca ramanea la fel in continuare?

#4
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostVortexx, on 28 iulie 2014 - 17:42, said:

Asa si? Daca a ramas anonim pana acum, cu ce te deranja daca ramanea la fel in continuare?
Nu ma deranja cu nimic personal, dar vad foarte clar confuzia in care oamenii sunt si am vrut sa indrum si pe alti care chiar vor sa descopere adevarul pt ei, atata tot. Am spus si o repet nu toata lumea ma intelege si nici nu urmaresc asta. Daca te-a deranjat faptul ca am deschis acest topic sincer imi pare rau nu, asta a fost intentia. Stai linistit ca nu vreau sa fur nici un credincios de prin nici o religie. Asta este pt cei care au depasit deja nivelul religiilor.
Daca cineva crede cu adevarat in ce zice zice religia, nu se va lasa influientat de ce zic eu, nu crezi?...in schimb daca se lasa inseamna ca ori incepe sa gandeasca pt el ori asa-zisa credinta a lui e doar de suprafata fapt pt care i-am scuturat-o din temelii......practic se schimba dupa cum bate vantul. Asa ca unde-i problema? Fiecare are dreptul sa isi exprime propriul mod de a vedea lucrurile....sau nu esti de acord cu mine?

#5
Freekick

Freekick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 07.08.2012

View PostAHDUB, on 28 iulie 2014 - 17:15, said:

dar si pt faptul ca a fost paranormal de inteligent, cu o putere de a explica lucrurile in cel mai mic detaliu

Cum vine asta? Paranormal de inteligent? Era mai potrivit sa spui ca era "al dreacu" de inteligent. Posted Image

Si cine crezi ca va beli ochii intr-un video de 4 ore? Baga tu un rezumat al ideilor acestui "Mesia" !

Edited by Freekick, 28 July 2014 - 18:41.


#6
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostFreekick, on 28 iulie 2014 - 18:41, said:

Cum vine asta? Paranormal de inteligent? Era mai potrivit sa spui ca era "al dreacu" de inteligent. Posted Image

Si cine crezi ca va beli ochii intr-un video de 4 ore? Baga tu un rezumat al ideilor acestui "Mesia" !
Am zis destul de bine, paranormal de inteligent pt ca a fost cu mult peste toate geniile lumii si am vrut sa fac referire si la acest topic.
N-am ce rezumat sa fac, se pare ca nu esti atat de interesat sa te intelegi pe tine insuti asa ca, daca tu n-ai aceasta intentie, eu de ce as avea-o? Am spus si o repet NU incerc sa "corup" pe nimeni...doar incerc sa indrum acolo unde consider ca este nevoie. Consider ca cine este curios sa incerce macar o data in viata asta sa se inteleaga va investi 4 ore din viata pt asa ceva. Anyway asta e doar inceputul, asa ca nu recomand celor care nu sunt seriosi cand vine vorba de a se intelege pe sine.

#7
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Rezumat bre, rezumat vremPosted Image

#8
Freekick

Freekick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 07.08.2012
AHDUB, de unde si pana unde ai tras tu concluzia ca nu ma intereseaza ?  Posted Image

Nevermind... Tu pui etichete pe oameni asa, la prima vedere.

Asta denota o mica lipsa de inteligenta.

Quote

Anyway asta e doar inceputul, asa ca nu recomand celor care nu sunt seriosi cand vine vorba de a se intelege pe sine.

Inceputul + cuprinsul + sfarsitul => cam cate ore de studiu pe youtube ar fi in total? Posted Image

Edited by Freekick, 28 July 2014 - 19:15.


#9
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostFreekick, on 28 iulie 2014 - 19:13, said:

AHDUB, de unde si pana unde ai tras tu concluzia ca nu ma intereseaza ?  Posted Image

Nevermind... Tu pui etichete pe oameni asa, la prima vedere.

Asta denota o mica lipsa de inteligenta.
Inceputul + cuprinsul + sfarsitul => cam cate ore de studiu pe youtube ar fi in total? Posted Image
Nu iti pun nici o eticheta, eu iti spun exact ce vad, asta reiese din intrebarea pe care mi-ai pus-o. Daca ai fi fost cu adevarat interesat/a nu ai mai fi pus o astfel de intrebare care n-are nici un pic de logica in ea....nu crezi?
Eu ti-am dat mura in gura cum se zice...acum ce vrei sa-ti si mestec?
Iar cand vine vorba de inceput ma referam la inceputul calatoriei spre autocunoastere....sa nu crezi ca daca ai citit cartea gata esti iluminat....si nici daca asculti zecile sau sutele de clipuri de pe youtube......ele doar poa sa-ti deschida mintea spre o mai mare intelegere a acestor lucruri nicidecum sa te ilumineze. Dasta tot repetam pe aici ca eu nu pot sa ajut pe nimeni, nici Krishnamurti, nici Osho, nici Iisus nici Budha nici nimeni...decat tu insuti. Pana nu intelegi asta cu adevarat iti pierzi timpul fara rost.

View Postsandel1, on 28 iulie 2014 - 19:09, said:

Rezumat bre, rezumat vremPosted Image
Daca te-ai studia ai observa ca esti doar o infinit mica parte din ceea ce esti tu cu adevarat.
Cu alte cuvinte esti un fragment din ceea ce esti tu de fapt...dar ca sa intelegi tre sa te studiezi indeaproape, sa nu lasi nestudiat nici un coltisor al mintii tale. Prin urmare un fragment NU va putea intelege niciodata totalitatea vietii decat daca o observa pe toata odata, asa ca rezumatul este inutil....daca vrei sa intelegi asculti tot ..nu exista cale mai simpla...desi unii vor s-o gaseasca.

#10
Onatah998

Onatah998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.03.2014
Bun, si dupa ce citim cartea,care ar fi urmatorul pas?

#11
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostOnatah998, on 28 iulie 2014 - 19:58, said:

Bun, si dupa ce citim cartea,care ar fi urmatorul pas?
Citeste-o tu numai, si vino cu intrebari din ea daca ai....mai tarziu am sa recomand si alte dialoguri pe aici despre care tot asa putem discuta. Cand vad ca ai ajuns la un anumit nivel de intelegere al acestor chestii te voi indruma mai departe, asta daca tu imi vei solicita acest lucru.

#12
Freekick

Freekick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 07.08.2012
Conform inceputului audiobook-ului, omul reprezinta o entitate locala, frustrata si limitata de credinta intr-un Dumnezeu.

Plus astea :1. "Dpdv psihologic , individul nu s-a schimbat deloc si structura societatii a fost construita de indivizi".

   2. "Exista conflict in fiecare forma de relationare [...] si suntem incapabili sa intelegem batalia enorma a existentei, de care ne este frica , in mod natural."

Intrebari:

1. De ce nu ne-am schimbat/ de ce nu am evoluat dpdv psihologic? Asta , avand in vedere multitudinea de generatii perindate pe Terra. Totusi, au existat oameni considerati genii! Posted Image
2. La minutul 10:29: "[...]infricosati de ceea ce ne rezerva ziua de maine. Asadar, ne este frica de cunoscut si de necunoscut. Aceasta este viata noastra zilnica si in ea nu exista nicio speranta[...]" . Nu e aiurea sa spui ca ne este frica de cunoscut? Si cum adica nu exista nicio speranta in viata?Posted Image

Edited by Freekick, 28 July 2014 - 21:11.


#13
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostFreekick, on 28 iulie 2014 - 21:09, said:

"Dpdv psihologic , individul nu s-a schimbat deloc si structura societatii a fost construita de indivizi".
Ce treaba are coada vacii cu stampila primariei? Ce nu intelegi....uite-te atent la tine si ai sa vezi ca inauntru esti plin de frica, lacomie, invidie etc etc...cu toate ca societatea a evoluat de la carute la nave spatiale. Explicatia e destul de clara, dar tu n-ai rabdare, dupa cum observ ca n-ai ajuns nici pan la jumatea ei si deja tragi concluzii... Asta e omul, nici bine nu aude ceva si repede trage concluzii.

View PostFreekick, on 28 iulie 2014 - 21:09, said:

   2. "Exista conflict in fiecare forma de relationare [...] si suntem incapabili sa intelegem batalia enorma a existentei, de care ne este frica , in mod natural."
SI ce nu e asa? Uite atent si in natura si ai sa observi conflictul...nu numai intre oameni...daca nu ai grija de tine, natura insasi te va distruge? Nu esti de acord cu mine?

View PostFreekick, on 28 iulie 2014 - 21:09, said:

1. De ce nu ne-am schimbat/ de ce nu am evoluat dpdv psihologic? Asta , avand in vedere multitudinea de generatii perindate pe Terra. Totusi, au existat oameni considerati genii! Posted Image
Asta te intreba el pe tine...de ce nu incerci sa gasesti singur/a raspunsul la aceasta intrebare. De ce astepti ca altul sa-ti zica motivul. Ce treaba au geniile cu schimbarea radicala pe care omu tre s-o faca inauntrul sau? Un geniu este un om care este inteligent...un iluminat este peste toate geniile din acest univers....este o imensa ca sa nu zic infinita diferenta intre cei doi.

View PostFreekick, on 28 iulie 2014 - 21:09, said:

2. La minutul 10:29: "[...]infricosati de ceea ce ne rezerva ziua de maine. Asadar, ne este frica de cunoscut si de necunoscut.
NU zicea si Iisus ca sa nu-ti faci griji pt ziua de maine?

View PostFreekick, on 28 iulie 2014 - 21:09, said:

Nu e aiurea sa spui ca ne este frica de cunoscut?
NU este deloc aiurea.....iti este enorm de frica de cunoscut...numa ca habar n-ai de frica ascunsa in tine...de fapt frica aceea te face sa fugi de tine insuti mereu cautand sa-ti faci de lucru. Ufff vezi ce se intampla cand cineva nu intelege un geniu (iluminat in acelasi timp), devine mai confuz decat era inainte.

View PostFreekick, on 28 iulie 2014 - 21:09, said:

Aceasta este viata noastra zilnica si in ea nu exista nicio speranta[...]" . Si cum adica nu exista nicio speranta in viata?
Chiar nu te recunosti deloc in ceea ce zice el acolo..chiar deloc?
Esti pe un altfel de site pt simplu motiv ca viata ta nu este implinita (nu ma refer aici la bogatii sau prostii de genu) sau ca ti-ai dat seama ca de fapt nimic pe acest pamant nu-ti aduce acea beatitudine de care mai toti vorbesc. Ei bine, el incerca sa iti explica ca orice ai face, oricat de mult sau de putin ai trai, oricat de bogat sau sarac, oricat de credincios sau necredincios, tot aceeasi entitate mica si plina de frica, suparare, lacomie etc etc ramai... oricat ai incerca sa slefuiesti suprafata. Ca sa te poti schimba tre sa faci o calatorie adanc la baza constiintei tale ca sa vezi si sa intelegi de unde a plecat de fapt totul. Nimeni altu nu-ti poate spune decat tu insuti, iar daca afli, acela este adevarul absolut nealterat de nimeni pe care NIMENI si nimic in acest univers nu ti-l poate distruge, sterge etc. Atunci vei deveni la fel ca, Krishnamurti, Iisus, Budha, Osho, Moise si restul iluminatilor vesnic...mai zicea cineva pe aici ca toti astia sunt morti acu...ei bine nu sunt morti sunt mai vii decat toata planeta la un loc...dar e intradevar mai greu de inteles acest aspect.

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Hai sa incepem cu inceputul. Posted Image

Acest film prezinta fascinanta poveste a unui mare Invatator Spiritual al secolului XX, din copilarie - cand a fost descoperit de cei de la Societatea Teozofica, in 1909 - la discursurile sale de-a lungul vietii, cu mari audiente in multe zone ale lumii, pana la moartea sa in 1986.
    Aceasta remarcabila poveste, redata prin filme si fotografii de arhiva, este o introducere potrivita spre invataturile si viata lui Krishnamurti.
    Filmul biografic The Callenge of Change despre viata lui Jiddu Krishnamurti este produs de Evelyne Blau in anul 1984. Filmul include si o serie de afirmatii pe care Krishnamurti le face intr-un interviu special pentru acest documentar. De asemenea, filmul include multe fragmente din diverse discutii si dialoguri, precum si o schita biografica a tineretii sale.
    Baza invataturilor lui Krishnamurti este sintetizata in declaratia sa facuta in 1929: "Adevarul este un teren neumblat"... omul nu-l poate descoperi prin nici o organizatie, credinta, dogma, preot sau ritual, si prin nici o cunoastere psihologica. El trebuie abordat si gasit prin intermediul oglinzii relatiei, prin intelegerea continutului propriei sale minti, prin observatie si nu prin analiza intelectuala sau disectie introspectiva. Omul a construit in sine imagini ca un sentiment de securitate – religioasa, politica, personala. Acestea se manifesta ca simboluri, idei, credinte. Povara acestora domina gandirea omului, relatiile si viata lui de zi cu zi. Acestea sunt cauzele problemelor noastre care divid si separa oamenii in orice relatie.
    Aceasta formulare "teren neumblat" poate speria sau ameninta convingerile oamenilor obisnuiti. Aceasta poate parea chiar anarhista. Dar exista foarte multa intelepciune in acest exercitiu. La fel ca in traditia lui Socrate, Krishnamurti ne provoaca sa cautam adevarul deasupra si dincolo de solutiile deja existente si oferite de-a gata de institutiile existente, dincolo de modele si obiceiuri. El ne indeamna sa abandonam gandirea sectara, lasand deoparte pe Shankara, Buddha, Hristos, etc., astfel ca mintea noastra sa poata deveni clara si sa nu mai fie influentata, controlata sau obligata sa serveasca o dogma.
    Cautarea adevarului interior trebuie sa prevaleze, este o calatorie interioara care cauta un numitor comun in ideea abstracta de umanitate. Este ceea ce ne face umani. Cautarea adevarului cere efort, vitalitate, transparenta si disciplina. Societatea omeneasca necesita in permanenta atat continuitate cat si schimbare, deci avem nevoie sa gasim un echilibru intre cele doua. Cautand adevarul trebuie sa mentinem un sentiment de integritate a existentei noastre ca fiinte umane. Trebuie sa avem curajul de a descoperi zi de zi, clipa de clipa, libertatea pe un nou nivel al Adevarului.
    Jiddu Krishnamurti nu a vorbit ca un guru, mantuitor sau maestru ci a facut mereu apel la trezirea inteligentei si discernamantului in toate fiintele umane.

[ https://player.vimeo.com/video/38051547 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://player.vimeo.com/video/38414383 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 28 July 2014 - 23:51.


#15
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostPhobos, on 28 iulie 2014 - 23:44, said:

Hai sa incepem cu inceputul. Posted Image

Acest film prezinta fascinanta poveste a unui mare Invatator Spiritual al secolului XX, din copilarie - cand a fost descoperit de cei de la Societatea Teozofica, in 1909 - la discursurile sale de-a lungul vietii, cu mari audiente in multe zone ale lumii, pana la moartea sa in 1986.
Aceasta remarcabila poveste, redata prin filme si fotografii de arhiva, este o introducere potrivita spre invataturile si viata lui Krishnamurti.
Filmul biografic The Callenge of Change despre viata lui Jiddu Krishnamurti este produs de Evelyne Blau in anul 1984. Filmul include si o serie de afirmatii pe care Krishnamurti le face intr-un interviu special pentru acest documentar. De asemenea, filmul include multe fragmente din diverse discutii si dialoguri, precum si o schita biografica a tineretii sale.
Baza invataturilor lui Krishnamurti este sintetizata in declaratia sa facuta in 1929: "Adevarul este un teren neumblat"... omul nu-l poate descoperi prin nici o organizatie, credinta, dogma, preot sau ritual, si prin nici o cunoastere psihologica. El trebuie abordat si gasit prin intermediul oglinzii relatiei, prin intelegerea continutului propriei sale minti, prin observatie si nu prin analiza intelectuala sau disectie introspectiva. Omul a construit in sine imagini ca un sentiment de securitate – religioasa, politica, personala. Acestea se manifesta ca simboluri, idei, credinte. Povara acestora domina gandirea omului, relatiile si viata lui de zi cu zi. Acestea sunt cauzele problemelor noastre care divid si separa oamenii in orice relatie.
   Aceasta formulare "teren neumblat" poate speria sau ameninta convingerile oamenilor obisnuiti. Aceasta poate parea chiar anarhista. Dar exista foarte multa intelepciune in acest exercitiu. La fel ca in traditia lui Socrate, Krishnamurti ne provoaca sa cautam adevarul deasupra si dincolo de solutiile deja existente si oferite de-a gata de institutiile existente, dincolo de modele si obiceiuri. El ne indeamna sa abandonam gandirea sectara, lasand deoparte pe Shankara, Buddha, Hristos, etc., astfel ca mintea noastra sa poata deveni clara si sa nu mai fie influentata, controlata sau obligata sa serveasca o dogma.
Cautarea adevarului interior trebuie sa prevaleze, este o calatorie interioara care cauta un numitor comun in ideea abstracta de umanitate. Este ceea ce ne face umani. Cautarea adevarului cere efort, vitalitate, transparenta si disciplina. Societatea omeneasca necesita in permanenta atat continuitate cat si schimbare, deci avem nevoie sa gasim un echilibru intre cele doua. Cautand adevarul trebuie sa mentinem un sentiment de integritate a existentei noastre ca fiinte umane. Trebuie sa avem curajul de a descoperi zi de zi, clipa de clipa, libertatea pe un nou nivel al Adevarului.
Jiddu Krishnamurti nu a vorbit ca un guru, mantuitor sau maestru ci a facut mereu apel la trezirea inteligentei si discernamantului in toate fiintele umane.
Iti multumesc pt aceasta ampla si concisa completare. Poate asa inteleg si altii mai bine mesajul.

Esti primul de aici care a realizat si totodata indraznit sa spuna un adevar absolut..si anume ca, crestinismul (ca de altfel toate religiile exceptie facand doar budismul) este o secta. Poate va intrebati de ce nu si budismul?...pentru simplu motiv pt ca budismul nu este o religie, nici unul din yoghinii din tibet NU se roaga la budha...decat oamenii de rand ce nu inteleg...asa-zisii credinciosi.
Asta nu poate decat sa imi intareasca convingerile si anume ca exista pe acest forum si oameni fff inteligenti, oameni cu care poti purta orice fel de discutii cu placere, fara nici un fel de perdea, fara frica de ce vreti voi, fara conditionarii, etc.....bravo tie omule.

Edited by AHDUB, 29 July 2014 - 00:22.


#16
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014
Pentru crestini, exista un documentar pe youtube numit Aquarius, The Age of evil, unde se explica ce e cu nenea asta care ne indeamna sa-l lasam pe Hristos la o parte. Posted Image

Mai exista si chestia asta pe Wikipedia : http://en.wikipedia....tar_in_the_East
Care ne arata si ce organizatie luciferica s-a aflat in spatele lui.

Edited by BadAstronomy, 29 July 2014 - 01:17.


#17
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostPhobos, on 28 iulie 2014 - 23:44, said:

    Baza invataturilor lui Krishnamurti este sintetizata in declaratia sa facuta in 1929: "Adevarul este un teren neumblat"... omul nu-l poate descoperi prin nici o organizatie, credinta, dogma, preot sau ritual, si prin nici o cunoastere psihologica.
Povara acestora domina gandirea omului, relatiile si viata lui de zi cu zi. Acestea sunt cauzele problemelor noastre care divid si separa oamenii in orice relatie.
Aceasta formulare "teren neumblat" poate speria sau ameninta convingerile oamenilor obisnuiti.
Cautarea adevarului interior trebuie sa prevaleze, este o calatorie interioara care cauta un numitor comun in ideea abstracta de umanitate. Este ceea ce ne face umani. Cautarea adevarului cere efort, vitalitate, transparenta si disciplina.
OK
Ceva concret a spus acest profitor sau guru Krishnamurti?

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAHDUB, on 29 iulie 2014 - 00:21, said:

Esti primul de aici care a realizat si totodata indraznit sa spuna un adevar absolut..si anume ca, crestinismul (ca de altfel toate religiile exceptie facand doar budismul) este o secta.   .....bravo tie omule.

Stai! Inainte sa primesc multumiri, trebuie sa precizez ca am copiat aceasta prezentare. Posted Image Eu nu-s atat mestesugit in cuvinte incat sa incropesc la repezeala un text ca si cel de mai sus, insa mesajul e adevarat, religiile sunt niste secte. Cred ca orice om cu mintea deschisa intuieste asta macar chiar daca nu s-a gandit pana acuma in mod specific la asa ceva. De fanatici religiosi nu are rost sa vorbim, ei nu intra in discutie sa realizeze ceva legat de religie.

View Postaltul2, on 29 iulie 2014 - 01:29, said:

Ceva concret a spus acest profitor sau guru Krishnamurti?

Sigur ca da. Doar ca tocmai ai aratat clar ca nu ai urechi acordate ca sa-l auzi. Posted Image

Edited by Phobos, 29 July 2014 - 01:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate