Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Facultatea de Limbi Straine - Neerlandeza/ Engleza - opinii

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Amalia0007Andi

Amalia0007Andi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.07.2014
Salutare! Am ales neerlandeza ca specializare A si engleza ca B. Am avut 9,31 ca medie la examenul de admitere. Imi poate spune cineva daca e o alegere buna? Inca am dubii in orice privinta si ma gandeam ca as putea sa schimb specializarea B daca ar fi mai bine asa. :)
In plus nu am foarte multe informatii despre ce as putea face dupa facultate. M-am inscris la filologie si nu stiu ce ma asteapta.
Apreciez orice opinie/ sugestie. Multumesc!

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
lol, mă, de unde veniţi?!
A trebuit sa dau search pe google să aflu ce limbă e aia neerlandeză. Dacă vrei să te muţi în Olanda poţi învăţa limba şi fără patru ani de facultate. Altfel nu-mi imaginez ce ţi-a trecut prin cap când ai ales o limbă vorbită de 27 mil persoane când puteai alege Germana sau chiar şi Rusa.
Dar e bine că întrebi dacă e o alegere bună după ce ai făcut deja alegerea.

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Mai bine pui altceva. Engleza stiu toti... vezi pe site-urile de recrutare ce limba (cat de cat rara, adica de la germana in sus) se cauta cel mai mult. Asa daca iti cauti de munca si nu gasesti cu olandeza poate iti gasesti cu cealalta. Nu stiu, eu asa as face.

#4
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Neerlandeza este foarte bine platita! Ai facut o alegere buna!

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006

View Postpatty1, on 28 iulie 2014 - 17:40, said:

Neerlandeza este foarte bine platita! Ai facut o alegere buna!
Unde, cum? Detalii te rog. Pune aici un anunt de angajare pentru limba asta.

#6
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Sunt o gramada de multinationale, Oracle, HP, Honeywell, etc .....
Olandeza este una dintre cele mai bine platite limbi straine. Cunosc pe cineva care dupa 2 ani in multinationala are salariul de 6500 lei.

Si nu este pe un proiect de IT, unde se castiga de la foarte bine in sus ... :)

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Exista intr-adevar un post pe ejobs unde se cere olandeza, e vorba de Junior IT Analyst. Daca domnisoara imi zice ca termina facultatea asta avand pe langa neerlandeza si cunostinte de IT, ma inchin in fata facultatii si imi recunosc greseala. Oricum, un singur post nu arata prea incurajator.

#8
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

View PostSfPetru, on 28 iulie 2014 - 17:57, said:

Exista intr-adevar un post pe ejobs unde se cere olandeza, e vorba de Junior IT Analyst. Daca domnisoara imi zice ca termina facultatea asta avand pe langa neerlandeza si cunostinte de IT, ma inchin in fata facultatii si imi recunosc greseala. Oricum, un singur post nu arata prea incurajator.

Ti se face training!

Olandeza, suedeza si norvegiana sunt extrem de bine platite!

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Trebuie observat acel anunt si vazut cati aplica la el pana pe final, sa vedem de curiozitate concurenta.

#10
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Sunt putini vorbitori de limbi nordice la nivel de proficiency. Si sunt platiti conform competentelor, adica foarte bine.

Edited by patty1, 28 July 2014 - 18:06.


#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca la A ai ales Portocala , la B alege Mandarina.

#12
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008

View PostAmalia0007Andi, on 28 iulie 2014 - 17:00, said:

Salutare! Am ales neerlandeza ca specializare A si engleza ca B. Am avut 9,31 ca medie la examenul de admitere. Imi poate spune cineva daca e o alegere buna? Inca am dubii in orice privinta si ma gandeam ca as putea sa schimb specializarea B daca ar fi mai bine asa. Posted Image
In plus nu am foarte multe informatii despre ce as putea face dupa facultate. M-am inscris la filologie si nu stiu ce ma asteapta.
Apreciez orice opinie/ sugestie. Multumesc!

E bine oricand sa stii o limba mai rara, deci neerlandeza e o alegere buna. Engleza, fie A, fie B, e la nivel avansat, deci cursurile se tin numai in engleza. Vei avea cursuri de literatura si lingvistica la engleza B. Daca iti place sa citesti si sa studiezi limba in profunzime, cu teorii gramaticale si toate astea va fi ok. De asemenea, la engleza vei avea curs practic, cu traduceri si exercitii... Dupa ce termini poti fie intra in invatamant si/sau dveeni traducator. Filologia iti ofera o cultura necesara pentru orice traducator. Poti deveni si ghid turistic etc. Trebuie doar sa te interesezi. De asemenea, dupa acesti 3 ani de ciclu de licenta poti studia in continuare - un masterat care te va ajuta in viitoarea profesie si daca vrei si doctoratul.

#13
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostSfPetru, on 28 iulie 2014 - 17:42, said:

Unde, cum? Detalii te rog. Pune aici un anunt de angajare pentru limba asta.

Sunt cateva dar sunt. Cat despre ce zice pateu1 aia... lol in primul rand la multinationale salariul nu creste. Si dupa 2 ani nici ca programator nu ai atatia bani. Sa nu imi zica acuma ca ala care e cu vrajeala e platit mai mult decat ala care face treaba...

#14
SonOfWolf

SonOfWolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 14.04.2014
Unde e Neerlanda asta?Vezi ca cu specializari gen filosofie,filologie,protectia mediului si alte kkturi gen litere nu faci nimic.

Doamne cat am putut sa rad, bine ca nu ai pus nederlandeza Posted Image)

Edited by SonOfWolf, 29 July 2014 - 15:39.


#15
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

View Postpotae, on 29 iulie 2014 - 14:53, said:


Sunt cateva dar sunt. Cat despre ce zice pateu1 aia... lol in primul rand la multinationale salariul nu creste. Si dupa 2 ani nici ca programator nu ai atatia bani. Sa nu imi zica acuma ca ala care e cu vrajeala e platit mai mult decat ala care face treaba...


Este Patty, nu Pateu, desteptule!

#16
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Ha! :)
Acum Google foloseşte doar Neerlandeză pe paginile şi în produsele proprii. E şi denumirea corectă, de altfel.
Neder - de jos, land - ţară.
Între timp, a învăţat şi Amalia cum stă treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate