Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sistem pentru editare foto/video. Buget: 2000 lei.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
adioperator

adioperator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 17.05.2005
Salutare!
Doresc ca in viitorul apropiat sa-mi construiesc un sistem pentru editare foto (Lightroom, Photoshop), video (Sony Vegas, Adobe Premiere) si poate ocazional cate un joc.
In momentul de fata detin un monitor Samsung 23 inch Full HD, tastatura, mouse. Practic am nevoie de carcasa, placa de baza, procesor, placa video, memorie RAM, hard si sursa. Toate acestea ar trebui sa se incadereze in 2000-2200 lei. Nu sunt decis daca se merg pe intel sau AMD.
Astept cu interes sfaturile voastre. Multumesc !

Edited by adioperator, 28 July 2014 - 14:53.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Hmm adica ai nevoie de un supse sistem de gaming, fara placa video f performanta...

Mergi pe Intel I7 care poate fi fortat (overclocking), 16Gb RAM si neaparat SSD!

Din pacate bugetul este ff mic, asa ca as maba banii in procesor si SSD (de 120 Gb) + HDD pt stocare.

RAM-ul poate sa astepte upgrade.

#3
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Si cum o sa vezi ce editezi fara un monitor adecvat (IPS panel, poate wide gamut) si fara un sistem de calibrare ? Cum o sa faci culorile sa fie OK ?

Edited by Skytalker, 28 July 2014 - 15:10.


#4
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
daca vrei sa faci ceva profesional cred eu ca-ti trebuie mult mai mult pe card. Toate licentele la programe nu intra in pret .

#5
adioperator

adioperator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 17.05.2005
Multumesc pentru raspunsuri.
Deocamdat abia invat editarea video, monitorul IPS va veni si el mai tarziu Posted Image
Ma gandeam la o combinatie intre un procesor AMD si o placa video dedicata cu 2Gb Ram si eventual 256 bit. Randarea e procesul cel mai greoi in editarea video, iar pentru o ora de full hd nu vreau sa mai astept 12 ore ca pe actualul laptop.
P.S. Bugetul pentru licente va fi separat :)

Edited by adioperator, 28 July 2014 - 15:50.


#6
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Nu-ti trebuie placa video asa rapida. Una care chiar ar face treaba asta (randare , cuda cores etc etc) mult mai rapid decat un procesor costa prea mult deja. Mergi pe i7 si integrata.

Edited by Proiectil, 28 July 2014 - 16:09.


#7
OG-187

OG-187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 20.12.2010
Intel i7 3,5ghz ,32gb ram ddr3 si nvidia titan :)

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu`ti ajunge tie bugetul pentru ceva ok.
Eu as lua intai baza:
http://www.mediadot.ro/wishlist/47175/

i7 cu 8GB RAM.
Momentan stai cu integrata, in editare foto va fi ok. Randarea, in caz ca-i 3D, implica si GPU-ul la lucru, deci pe viitor recomand o GTX 750 Ti, pentru CUDA.
AMD vin din spate cu OpenCL-ul, dar pana sa depaseasca CUDA in rendering, in programele mentionate, mai e cale lunga.

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu arunca banii pe Core i7 in bugetul asta. Cumpara Core i5.

De asemena, nu arunca banii pe placi grafice mai slabe decat GTX 750 Ti. Stai pe integrata daca nu ajunge bugetul (si renunti la jocuri).

#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Si de ce nu si`ar lua un i7 pentru ceea ce face?
N`a zis vreo ceva de jocuri, sa nu merite diferenta.

#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
A zis (in primul post) ca vrea si jocuri ("ocazional" - dar nu conteaza cat de des joci - cerintele la placa grafica nu scad daca joci mai rar).

De ce nu Core i7 in loc de Core i5: pentru ca diferenta de performanta este disproportionat mai mica decat diferenta de pret. Am mai explicat asta de cateva ori. Iar cand ai un buget limitat, nu e cazul sa risipesti cu atata usurinta banii.

Edited by Seb, 28 July 2014 - 17:59.


#12
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu, dar cand vrei sa faci o treaba, platesti diferenta de pret.
i7`le ala nu`i pus acolo de ochii lumii, ca nici i5`ul nu`i de 3.5 ori mai bun ca un G3240 cand vorbim de jocuri, ca sa-si merite banii. Asta aplicand aceeasi logica.

Sa`ti dau un exemplu clar, chiar daca probabil nu`i cazul acum: esti platit la volumul de munca. Faci 2 proiecte intr-o zi cu un i5 si 3 in aceeasi zi cu un i7.
Ce procesor isi scoate banii mai rapid? Tot i5`ul?

Si daca e sa facem o analiza si asupra pretului, avand in vedere o encodare X264, avem asa:
http://www.techpower...mparison/5.html

i7`le e cu ~400 lei mai scump ca un i5, deci cam 33% diferenta de pret.
Performanta in plus e de vreo 16FPS`uri din testul de mai sus. Asta inseamna cam 23% diferenta de performanta. Deci o pierdere de 10% sa zicem la raportul pret / performanta.

PS: Sa`mi scuzi matematica daca gresesc procentele.
Nu mai am treaba cu cifrele de vreo 3 ani.

#13
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ce spui tu se aplica atunci cand scoti bani din asta (caz in care si cresti bugetul; de exemplu in sistemul tau nu-mi place carcasa si lipseste un SSD; nici placa de baza n-ar fi prima mea optiune).

El insa spune ca acum invata editarea foto/video.

View Postgeorgik12, on 28 iulie 2014 - 18:00, said:

i7`le e cu ~400 lei mai scump ca un i5, deci cam 33% diferenta de pret.
De la 800 lei la 1.200 lei cresterea de pret e cu 50%.

#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Acum invata, mai departe aplica.
De ce sa nu`ti faci baza intai? Cred ca`i mai simplu un upgrade la GPU pe viitor, daca simte nevoie, decat sa schimbe procesorul ca nu`i duce.
Eventual, un SSD pe viitor.

Probabil n`ai idee cat papa Photoshop`ul.
Pozele de pe un Nikon D90, cu vreo 5 filtre peste ele, duc un i5 4440 in 100% Load, si eu am ramas putin perplex cand am vazut. Asta in Lighroom, pozele in format RAW, setata putin culoarea si alte chichite si apoi exportate jpeg.

Sa nu se intelegea totusi prost.
Un i5 4460 cu 8GB RAM si o GTX 750 Ti ar fi o varianta ok daca nu rupe editarile alea video in doua.
Dar daca are planuri serioase, eu n`as renunta la i7. Eventual, un Xeon 1230V3, daca are vreo placa vidoe PCIe prin casa.

Edited by georgik12, 28 July 2014 - 18:11.


#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Si care e incarcarea procesorului la aceeasi operatie, dar cu Core i7 in loc de Core i5?

Edited by Seb, 28 July 2014 - 18:17.


#16
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Iti dai seama ca n`am cum sa`ti zic exact.
Nu`s si banca, sa am i7`le langa mine.

Dar e mai mica, ca ai Hyper Threading si mai lasi nuclee mai libere.

#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Sa reformulez: ce te face sa crezi ca n-ar fi tot 100%? Hyper-threading-ul nu ajuta deloc atunci cand toate nucleele fizice sunt la 100%. E util doar atunci cand nu se intampla asta (fara hyperthreading) si mai stoarce ceva performanta in plus (crescand incarcarea pe nucleul respectiv, care nu era la 100%).

#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Fix Hyper Threading`ul, ca nu`i pus acolo de mantuiala cum crezi tu.
Dar tu nu`l vezi nici pe`un i3, asa ca ma opresc aici si te las sa crezi ce vrei.

Recomand sa arunci un ochi pe orice review serios cu un i7, la sectiunele de Rendering / Encoding / Conversion.
Nu de alta, dar o sa fii surprins cat ajuta HT`ul.

Seara faina.

Edited by georgik12, 28 July 2014 - 18:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate