Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Colaborare producere peleti rumegus !

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bucsa_n

bucsa_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.04.2011
Deschid acest topic pentru a discuta si a va cere parerea sau chiar sa caut un colaborator pentru producere de peleti,momentan muncesc in afara tarii dar satul de viata de aici vreau sa ma reintorc acasa.Vreau sa cumpar cateva utilaje pentru producerea peletilor,2 prese una mare una mica,un tocator si un uscator de rumegus(daca e cazul),masina de lipit saci.Problema mea ar fi ca in zona unde locuiesc(jud Galati)nefiind o zona montana nu prea ai de unde sa gasesti rumegus,eu m-am gandit sa caut un colaborator el sa-mi dea rumegusul(de preferat uscat),eu pun utilajele si mana de lucru,curentul consumat il platim 50/50 iar peletul produs il impartim,si fiecare face ce vrea cu el,credeti ca ar merge asta?As vrea sa precizez ca presa cea mare produce 400 de kg de pelet pe ora si are un consum de 11 kw asta ca sa faceti unele calcule.

Edited by bucsa_n, 28 July 2014 - 13:56.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Poate gresesc eu, dar prin RO nu umbla cainii cu covrigi in coada, iar nr centralelelor pe peleti e inca ff mic.

Stiu pe cineva care are in arenda suprafete mari de teren agricol, iar cu fonduri europene s-a facut o astfel de instalatie, iar materia prima e gratis (paie coceni).
Nu e foarte fericit de p-ta de desfacere si vinde in afara, dar cu mari salturi datorate anotimpurilor.

#3
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

View PostAdm, on 28 iulie 2014 - 13:54, said:

iar materia prima e gratis (paie coceni).


Aia e bataie de joc. Una e sa faci peleti din rumegus dintr-un lemn cu putere calorica mare si alta e sa faci din resturi.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Si de unde iei resturile alea?
Ideea in cazul sau era sa foloseasca o materie prima pe care altfel o arunca.

#5
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Nu trebuie sa iei neaparat resturi. Iei un copac si il toci rumegus. Asta inseamna productie, nu cantitatile alea nesimnificative din resturi.

#6
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
ADM, e o diferenta. o treaba e peletii si alta treaba e peletii de rumegus. Eu cumparam astfel de peleti pentru central cu lemne, erau 7 lei sacul si dadeau mare putere calorica.

#7
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View PostVortexx, on 28 iulie 2014 - 14:32, said:

Nu trebuie sa iei neaparat resturi. Iei un copac si il toci rumegus.

Aham,si copacul il iei pe gratis si tocatul e tot pe gratis.Asa poa sa faca fiecare acasa peletii lui cu o presa mica.

#8
bucsa_n

bucsa_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.04.2011

View PostVortexx, on 28 iulie 2014 - 14:32, said:

Nu trebuie sa iei neaparat resturi. Iei un copac si il toci rumegus. Asta inseamna productie, nu cantitatile alea nesimnificative din resturi.

Ca sa poti toca un copac intreg,ai nevoie de un tocator care costa cel putin 50 de mii de euro(un exemplu- http://olx.ro/oferta...html#a14bd35e56 ),sunt  fabrici de mobila,ateliere,gatere,unde se prelucreaza lemnul care fac o cantitate destul de mare de rumegus.


Cat despre ceea ce a spus Adm,intr-adevar piata de desfacere din Romania ar putea fi o problema,dar ma gandesc ca incet incet si tara noastra se schimba,si romanul vrea comoditate si sa fie "modern",citind cate ceva pe net am inteles ca peletii din paie nu au aceiasi putere calorica ca cei din rumegus,nu ca nu ar fi buni poate cei care folosesc sau au folosit ne-ar putea spune cate ceva.

Edited by bucsa_n, 28 July 2014 - 19:43.


#9
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postbucsa_n, on 28 iulie 2014 - 19:38, said:

,dar ma gandesc ca incet incet si tara noastra se schimba,si romanul vrea comoditate si sa fie "modern"

Ramai acolo in spania si trage cu dintii de fiecare an pana iti faci anii de pensie minima.Daca poti,ia-ti si cetatenia.Tara se va schimba in rau pe an ce trece si-ti vei blestema zilele ca te-ai intors.

#10
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

View Postbucsa_n, on 28 iulie 2014 - 19:38, said:

Ca sa poti toca un copac intreg,ai nevoie de un tocator care costa cel putin 50 de mii de euro(un exemplu- http://olx.ro/oferta...html#a14bd35e56 ),sunt  fabrici de mobila,ateliere,gatere,unde se prelucreaza lemnul care fac o cantitate destul de mare de rumegus.


Cat despre ceea ce a spus Adm,intr-adevar piata de desfacere din Romania ar putea fi o problema,dar ma gandesc ca incet incet si tara noastra se schimba,si romanul vrea comoditate si sa fie "modern",citind cate ceva pe net am inteles ca peletii din paie nu au aceiasi putere calorica ca cei din rumegus,nu ca nu ar fi buni poate cei care folosesc sau au folosit ne-ar putea spune cate ceva.

Da' chiar nu-mi pasa cat costa tocatorul. Prefer sa dau dublu, dar sa stiu ca face caldura decat sa bag pe centrala coceni care deabia palpaie.

#11
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014
http://olx.ro/oferta...html#a14bd35e56

Quote

An fabricatie: 1997;
Ore functionare: 4354;
in 17 ani, a functionat 4.500 de ore ?
A facut profit, nu gluma acest utilaj.
Este o investitie demna de luat in seama .
Posted Image

Edited by alexman6x6, 30 July 2014 - 00:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate