Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema display Led Laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Elvys16

Elvys16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.04.2009
Am un laptop de vreo 2 ani si de ceva timp imi face probleme ledul,vedeti in imagini,practic 3 sferturi din display vede cu un mov si se mai schimba si pe albastru iar un sfert in partea de sus vede normal iar intre aceste 2 se afla o linie mov destul de subtire si in plus in acea partea care vede cu mov imi dubleaza scrisul sau iconitele sau alte obiecte cu anumite culori, am folosit la sfarsitul iernii la frig laptopul pe monitor extern iar cand am scos monitorul extern si lam deschis pe cel incorporat imi vedea bine tot ecranul doar dunga mov se mai vedea,asta pentru vreo 5 secunde.Stie cineva care poate fi problema?


Edit: observ ca problemele cu display laptop se pun tot la sectiunea Laptop,rog un moderator sa mute postul
ps: pe monitor extern merge fara probleme deci nu e de la placa video si am desfacut laptopul am scos mufa de pe placa de baza si am pus-o la loc si la fel face,eu unul nu cred ca e de la mufa/pamblica,precizes ca a aparut instant fiind aprins pe masa, eu abia iesisem dintrun joc si ma intindeam si cand mi-am aruncat iar privirea la laptop am ramas uimit

Attached Files


Edited by Elvys16, 28 July 2014 - 11:39.


#2
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
ba de la panglica, preseaza ceva pe ia, nu ai pus-o bine la loc, si mie mi sa intamplat, l-am desfacut curatat etc

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
totusi eu as banui placa video ..
am mai vazut asa ceva la un hp, pe display extern mergea foarte bine dar pe cel "integrat" tremura imaginea, apareau "franjuri" subtiri si umbre la icoane
s-a rezolvat cu un reball

#4
Elvys16

Elvys16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.04.2009

View Postaazz, on 28 iulie 2014 - 12:33, said:

ba de la panglica, preseaza ceva pe ia, nu ai pus-o bine la loc, si mie mi sa intamplat, l-am desfacut curatat etc
In seara asta am desfacut iar laptopul si am scos mufa am puso iar,am apasat pe ea dar la fel se vede...e clar ca nu e de la mufa/pamblica,

Ar putea fi placa video dar de ce cand sta la rece monitorul nefolosit(laptopul folosindul pe monitor extern) si apoi il deschid pe cel integrat se mai vede prost doar dunga mov vreo 5 secunde apoi se strica toata partea de jos pana la dunga?


ps: dupa ce a intrat in starea asta cu mov iam mai dat niste palme dar nu a shitat nimic displayul :)

Edited by Elvys16, 28 July 2014 - 20:24.


#5
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
mergi la service

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
repet: reball, reflow
adica s-a dezlipit cipul placii video
te costa 400-500 lei

#7
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
citeste despre reball pe net ca de f. multe ori nu tine decat cateva luni ...

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
se pare ca asa e, are si un coleg un hp "rebaluit" de doua ori, a tinut cateva luni de fiecare data
acum e la piese de schimb, nu mai incearca si a treia oara

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate