Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Parere PC - Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Salut am un PC mai vechi, configuratie:
Attached File  asdas.JPG   26.17K   67 downloads
Placa video ATI Radeon 9550.

Am un CD cu linux original de cand am cumparat acest PC, mi l-au dat la el, dar nu scrie ce linux este sau ceva de genul acesta. Ce imi recomandati, sa instalez acesta ? Pentru ca am windows xp si...ma las de el.

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Iti dai seama ca linuxul ala e vechi de cand lumea si numai are suport, ar trebui o varianta de linux noua care merge pe configuratii vechi.

Edited by gerbil, 28 July 2014 - 11:29.


#3
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
de ce trebuie sa pui un linux de pe vremea bunicii ? .... este netul plin de distributii recente

http://distrowatch.com/

Edited by AntonL, 28 July 2014 - 11:29.


#4
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Spuneti-mi atunci unul care sa il rulez fara probleme pe aceasta configuratie.. o parere ceva

#5
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
off-topic:  Linux, in sine, nu este un sistem de operare. Sistemele de operare linux  se numesc distributi, de aceea nu scrie pe cd linux, care orcum nu are cum sa fie "original" deoarece spre deosebire de windows, linux este gratuit (exceptie facand redhat) (unele distributi pun la dispozitie cd, dvd, stick, etc. cu OS gata scris, acesta costa dar defapt platesti mediul de stocare si transportul nu OS in sine.  Plus ca au aparut distributi mai noi.
p.s corectati-ma daca am gresit.

on-topic: Eu iti recomand Manjaro xfce si Linux mint xfce, in general orice distributie cu desktop enviroment (DE) xfce, lxde.

Edited by Zinus, 28 July 2014 - 11:35.


#6
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
Xubuntu 14.04. Incearca-l mai intai LIVE si daca te satisface treci la instalare. altfel cauta altul

PS: daca urasti linuxul atunci poti sa-i bagi W7

Edited by AntonL, 28 July 2014 - 11:40.


#7
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Am incercat W7 si mi se misca prost PC, oare bagasem eu o varianta mai proasta ? Incercasem Ultimateul, sa fie prea mare pentru PC-ul meu ?
Cat despre linux, nu il urasc, doar ca n-am folosit niciodata, nici sa il instalez nu stiu, dar ma descurc eu :))

#8
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" ...mi l-au dat la el, dar nu scrie ce linux este sau ceva de genul acesta. "
Încearcă să boot-ezi din el.
Dacă boot-ează, afli ce conţine.

" Ce imi recomandati, sa instalez acesta ? "
Dacă este un kit de instalare poţi încerca să instalezi.
Nu pierzi nimic, dacă ulterior te orientezi spre o altă distribuţie.

Mi-e greu să cred că ai primit un kit de instalare Linux cu un calculator Pc desktor.
De obicei laptop-urile mai veneau cu un Cd/Dvd cu Linux.

Vezi LinuxPcOs sau Slax.
Ambele au Live şi poţi să îţi faci o idee despre ele înainte de a la instala pe Hdd.

" Incercasem Ultimateul, sa fie prea mare pentru PC-ul meu ? "
Cam e.
Încearcă un Home Starter.

Edited by Mos_Ilie, 28 July 2014 - 11:47.


#9
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postvkg, on 28 iulie 2014 - 11:41, said:

Am incercat W7 si mi se misca prost PC, oare bagasem eu o varianta mai proasta ? Incercasem Ultimateul, sa fie prea mare pentru PC-ul meu ?
Cat despre linux, nu il urasc, doar ca n-am folosit niciodata, nici sa il instalez nu stiu, dar ma descurc eu Posted Image)

se misca prost la jocuri daca esti gamer; dar poti s-o arzi cu succes pe facebucu toata ziua

Despre Linux, daca vrei sa-l instalezi, intra de exemplu pe pagina oficiala la Xubuntu si gasesti acolo toate instructiunile . Imposibil sa nu le intelegi daca ai putina rabdare si pasiune/

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Si de unde stii ca e linux pe acel cd ? Ce scrie pe el? Sa nu fie cu drivere sau altceva. Cu instalarea sa nu iti fie frica, in ziua de azi e simplu ca si la windows cu next, next, numai e ca inainte cand trebuia sa scrii linii de comanda (nu ca azi nu se poate si asa pentru cine e pasionat de consola). Incearca si Puppy linux si vezi daca iti place. Dar daca vrei jocuri ramai la xp mai bine. Sunt si jocuri pentru linux dar nu foarte multe.

Edited by gerbil, 28 July 2014 - 11:49.


#11
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Incearca Ubuntu sau Mint.

#12
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Am introdus acel CD in unitate si mi s-a deschis o pagina, unde este vorba despre KNOPPIX

Ubuntu o sa imi mearga ok la 1 GB ram ?

Edited by vkg, 28 July 2014 - 11:53.


#13
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postrohen17, on 28 iulie 2014 - 11:46, said:

Incearca Ubuntu sau Mint.

Are 1GB de RAM; Ubuntu o sa se miste in reluare; Trebuie sa bage Xubuntu sau Lubuntu

cat despre puppy .... arata jalnic ( cu toate ca se misca rapid , eu il consider respingator )

View Postvkg, on 28 iulie 2014 - 11:50, said:

Am introdus acel CD in unitate si mi s-a deschis o pagina, unde este vorba despre KNOPPIX

Ubuntu o sa imi mearga ok la 1 GB ram ?

pastreaza CD-ul . Candva vei avea nevoie de Knoppix

#14
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
M-am hotarat sa pun Xubuntu, il pot face bootabil pe stick ? ma ajuta cineva ?

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
iti recomand cu caldura windows 7 sau 8.1 din cauza placii video.
descarci windows 8.1 trial de pe sit de la microsoft, instalezi driverul video cu "troubleshoot compatibility" si e foarte probabil sa mearga. asa a mers la mine pe un mobilty radeon x1270. cu toate ca interfata grafica catalyst control center nu merge, driverul in sine merge foarte bine.
si nu uita, la windows trebuie sa dezactivezi toate efectele ca sa mearga repede pe masina ta.

Edited by rich1974, 28 July 2014 - 11:59.


#16
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Am avut si windows 7 si windows 8, dar cum am spus, mergeau foarte greu.. cine stie de ce, dar nu ma intelegeam cu ele, si nu ma jucam, doar pe net, si ce mai foloseam uTorrent, atat..

#17
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postrich1974, on 28 iulie 2014 - 11:57, said:

iti recomand cu caldura windows 7 sau 8.1 din cauza placii video.
descarci windows 8.1 trial de pe sit de la microsoft, instalezi driverul video cu "troubleshoot compatibility" si e foarte probabil sa mearga. asa a mers la mine pe un mobilty radeon x1270. cu toate ca interfata grafica catalyst control center nu merge, driverul in sine merge foarte bine.
si nu uita, la windows trebuie sa dezactivezi toate efectele ca sa mearga repede pe masina ta.

Fa-l dual boot; baga-i W7 si Xubuntu

Pentru stick bootabil intra pe pagina UNETBOOTIN

#18
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Ce inseamna dual boot ? Adica, ma avantajeaza cu ceva ?Nu ocupa multa memorie sau ceva de genul acesta ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate