Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Caut Colaborator, venit sigur si progresiv

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Stiu ca sunt deja patetic titlul si multi dintre noi ne gandim la scheme Ponzi piramidale, MLM-uri sau altele. Nu despre asta e vorba,,,,recunosc m-am gandit la ce titlu sa dau insa din lipsa de timp nu mi-a venit alta idee.
Ideea este urmatoarea. O parte deja stiti ca sunt medic dentist ( deschisesem topicul cu investitie sigura - caut investitor, si am obtinut finantarea; pentru cei curiosi nu de la banca ci tot de la o persoana privata) in Bucuresti iar peste o luna si in mediul rural. Ideea pe care o expun este simpla si mi-a venit alaltaieri seara la discutia cu un pacient.
Eu fac turism dentar cu strainatatea. Cam 25 % din pacientii anuali imi provin acolo, iar in lunile iulie - august cam 70 % din total. Aceasta inseamna ca un pacient din strainatate vine in ROmania pentru a-si rezolva dantura la un pret mai mic decat in tara de bastina ( majoritar Italia, Franta, Anglia si Spania, in ordinea asta).
Pacientul vine in tara, sta o perioada de timp variind de la 2 saptamani la 1 luna, in acest interval de timp isi rezolva problemele dentare si se bucura si de un sejur / o escapada / o petrecere/ club etc in tara.
Exemplu: - vine un cetatean francez cu 10 000 euro. Pe dinti plateste sa zicem 7000 ( e un pret dat arbitrar, depinde de interventii, unii platesc mai putin altii mult mai mult). Vine la clinica, ii fac un deviz cu acesti 7 000euro ( in cazul strainilor) ii facem programarile la clinica. In timpul liber, omul fie merge pe cont propriu unde vrea ( sauna, piscina, tur pe valea Prahovei, manastirile din Moldova etc etc etc) fie ii oferim noi un pachet la un pret bun ( de ex: sta la un hotel cu care avem parteneriat si in loc de 60 e pe noapte plateste 50 ca e din partea noastra, are masina cu sofer si cu 2-3 plinuri din partea casei si este plimbat pest etot). Asta e un exemplu general, variaza mult de la un pacient la altul.

   Acesti pacienti sunt trimisi fie de o persoana fizica ( cu care avem incheiat un contract de colaborare ) fie de firme care le ofera sejurul cu totul.
   D-abia acum, dupa ce am descris putin modul de functionare, o sa scriu ca sa zic asa si ce ma intereseaza de la viitorul colaborator/i.

1. Pe partea cu strainatatea sunt asigurat, am firme am si persoane fizice. Insa imi doresc sa renunt treptat la firme deoarece e mai multa bataie de cap si pana la urma este restrictionat pacientul, nu eu. Deci, doresc ( pe langa cei pe care ii am ) un / mai multi colaboratori din tarile mai sus amintite ( si nu numai) cu care sa pot continua aceasta afacere. Adica, un om care sa trimita pacienti la clinica. Ca o face constant sau sezonier e problema lui. In functie de nr de pacienti referati ( trimisi ) la clinica vom negocia un procent pe care il va primi. Procentul se invarte intre 10 -25 %.
Exemplu:
-  pacient care plateste 8000 euro, tehnicianul costa 2000 euro iar in clinica raman 6000 euro. Colaboratorul va primi procentul mai sus amintit din aceasta suma de 6000 euro ( valabil ptr orice suma acest calcul, si in lei, obligatoriu in ambele cazuri dupa ce se plateste mai intai tehnicianul dentar)
- colaboratorul este platit fie dupa achitarea integrala a sumei de catre pacient fie dupa o luna de zile sau un interval de timp stabilit ( cei din afara vin unii o data la 2 luni altii vor in cont etc).

2. Pana acum nu am avut un astfel de colaborator pe Bucuresti / Romania. Adica sa trimita pacientii autohtoni. SUnt in cautare de un asemenea potential colaborator. Conditiile sunt cele expuse  mai sus, standard. Bineinteles ca dupa o discutie si dupa ce vedem potentialul etc se poate negocia. Insa si pe Bucuresti formatul ar fi acelasi. Colaboratorul trimite un nr de pacienti si este remunerat procentual in functie de aceasta. Este o afacere win-win pentru ca toate cele trei parti au de castigat ( medicul, colaboratorul, pacientul).

  Cam asta in mare despre aceasta propunere a mea. Cu cei din afara lucrez de 3 ani ( nu sunt singurul ) si functioneaza f bine, evident. In urma discutiei de sambata seara vreau sa extind acest fel de afacere ( o fi prea mult spus afacere? ) si la nivel autohton. Cei care doresc sa ma intrebe, sau sa detaliez ceva etc im pot scrie aici sau trimite PM.


   Va multumesc tuturor!

Edited by drndcg, 28 July 2014 - 10:54.


#2
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
La un medic bun, pacientii vin singuri.

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,821
  • Înscris: 10.12.2006
Ia nește întrebări:
1. cum știi tu că eu ți-am trimis pacientul respectiv, și nu un alt colaborator?
2. cum am eu siguranța sumelor pe care acei oameni le-au plătit, și deci a comisionelor mele (poate unora nu le vei face chitanță, no offense)?
3. pacienții poate vor reveni la tine după 5 ani pentru alte tratamente, mai primesc comision și pe alea?
4. ce te oprește ca dupa 2-3 ani să încetezi colaborarea rămânând cu pacienții deja fidelizați pe care ți i-am trimis?

#4
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,817
  • Înscris: 31.10.2010

 SfPetru, on 28 iulie 2014 - 11:34, said:

Ia neşte întrebări:
1. cum ştii tu că eu ţi-am trimis pacientul respectiv, şi nu un alt colaborator?
2. cum am eu siguranţa sumelor pe care acei oameni le-au plătit, şi deci a comisionelor mele (poate unora nu le vei face chitanţă, no offense)?
3. pacienţii poate vor reveni la tine după 5 ani pentru alte tratamente, mai primesc comision şi pe alea?
4. ce te opreşte ca dupa 2-3 ani să încetezi colaborarea rămânând cu pacienţii deja fidelizaţi pe care ţi i-am trimis?

Am eu un raspuns pentru toate intrebarile tale: Totul se bazeaza pe incredere!

Edited by dorurad, 28 July 2014 - 11:40.


#5
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Mai exista incredere ?

Edited by campary, 28 July 2014 - 11:49.


#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 campary, on 28 iulie 2014 - 11:49, said:

Mai exista incredere ?
in mintea unora da

#7
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007
Cauta-ti colaboratorii printre agentiile de turism care au sedii in tarile respective si ofera turism si in Romania.

#8
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
In Diavolul schiop era prezentat un felcer care noaptea ii ataca pe trecatori si ii ranea ca sa aibe clienti.

#9
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
Majoritatea celor care sunt plecati in tari straine vin in Romania in vacanta, deci iulie sau august, cate dentaduri poti pune in aceste luni?

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Mie unul mi se pare foarte ok propunerea de afacere. Ca un fel de comis voiajor .
Acum ,problema fiind pusa pe un forum romanesc,bineinteles ca vin unii sa intrebe...da' de unde stiu eu ca o sa-mi dai banii.....da' de unde stiu eu ca o sa-i dai chitanta....s.a.m.d.
- Nu Stii !! O sa aflii in cazul in care o sa incerci.Crezi ca are vreun interes sa-ti dea tie teapa pentru citeva sute de lei si el dupa aia sa piarda citeva milioane ca nu mai are nimeni incredere in el !!!?
Asa se fac afacerile peste tot in lume . Mai putin in Romania !

PS- Problema care se naste aici e ca afacerea asta e una de nisa...foarte ingusta, as spune. Deci ar munci ceva colaboratorul ala ca sa ia si el niste banuti !
Nu gasesti pe toate drumurile indivizi care sa aiba si banii pentru interventii stomatologice la sume de astea.

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,821
  • Înscris: 10.12.2006
De ce consideri ca e atat de usor sa incerci, si sa vezi apoi ce iese? Crezi ca bati din palme si vin clientii? E nevoie de timp si munca sa-i aduci lui clienti din afara, desigur ca exista mai multe metode, dar cea care imi trece mie prin cap necesita munca si timp. Deci nu-mi prea vine sa lucrez degeaba.
Eu oricum n-am intrebat sugerand ca el n-ar plati, ci chiar vreau sa stiu cum va plati, ca trebuie sa fii prost sa intri intr-o afacere cunoscand doar detaliile pe care le-a dat in prima postare. Deci eu am cerut niste informatii pe care mi le consider necesare.

#12
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Prea complicata "reteaua"
Anuntul trebuie simplu si concis , ceva de genul " aduci un client ai 1000Eu" (suma se negociaza de la lucrare la lucrare ) .

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca ar fi functionat sistemele de afiliere si in vanzarile offline, atunci fii convins ca s-ar fi regasit deja in portofoliul 2parale, profitshare.

Eu am o idee chiar excelenta pe partea asta de turism dentar, partea proasta e ca nu pot sa ti-o spun, pentru ca doresc sa o aplic, dar dupa cum am mai spus si in celalalt topic, eram interesat de o colaborare cu un cabinet din Bucuresti.

#14
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Ziua buna tuturor

Ma bucur ca am starnit interesul. Voi raspunde pe rand la fiecare.

1. OAMENI BUNI, E VORBA DE O COLABORARE PENTRU BUCURESTI ! ( am scris clar in mesaj ca ptr strainatate sunt asigurat, am oameni care imi trimit constant pacienti). PE MINE MA INTERESEAZA SA EXTIND ACEST FEL DE AFACERE SI LA BUCURESTI !!!. E adevarat insa, nu ma deranjeaza daca imi refereaza cineva si din afara. Deci, GUMBALL3000 astept sa vedem ce propuneri ai ( trimite-mi PM).

2. Intr-adevar, la un medic bun pacientii vin singurei. Nu vreau sa ma autoevaluez eu, la clinica oricum 95% din pacienti ii am pe baza de recomandari si niciodata nu am lucrat pe principiul "ce intra din strada". Pacienti avem la cabinet, insa avand in vedere aceasta oportunitat doresc sa o exploatez cat pot de bine. Nu imi place sa ma limitez.

3.a. Pacientii trimisi de refferals sunt trecuti intr-o baza de date gen tabel unde apare si persoana care l-a directinonat catre noi iar fiecare 'trimitator' constant are propria baza de date in care apar pacientii pe care i-a trimis de-a lungul timpului precum si sumele incasate de noi, tehnician si el. Noi la toti pacientii emitem chitante iar unde este cazul si factura, cel care ne trimite pacienti este prezent la calcularea devizului, stie cat merge la tehnician si stie concret cat are de primit. Iar pentru conformitate scanam si chitantele daca acesta nu e in tara.
3.b. Raspunsul ptr 'Sf. Petru" la intrebarea daca primeste comision si la pacientii adusi de cei trimisi de el initial este DA. Cel mai vechi comisar ca sa spun asa al meu, are 3 ani de colaborare cu mine si cred ca 40 % din ce primeste sunt de la pacientii adusi de cei trimisi initial. Nu se pierde nimic, totul este intr-o baza de date.
4. DIn anumite ratiuni ( nu le expun momentan aici ) nu as prefera agentii de turism ci persoane fizice cu care sa ma inteleg direct din toate punctele de vedere.
5. Nu stiu ce sa raspund la intrebarea daca renunt peste nu stiu cat an. Insa este evident un lucru: daca am o colaborare buna cu un asemenea comis, cat de ...... sa fiu incat sa inchei o colaborare care ne aduce ambilor numai de castigat? Pana la urma nu e de pierdut nimic. Ma rog se pot discut "n" variante si clauze etc dar sa ajungem mai intai acolo.
6. Eu cred ca prin ceea ce am zis la punctul 3a dau dovada de destula transparenta. Comisionarul meu vine regulat la clinica ( in afara programului de lucru ) si rasfoim catastifele, clarificam etc. Nu suntem secretomani etc etc si intr-adevar, e vorba si de un dram de incredere pe care il capeti dupa o anumita colaborare. Dar daca sunt si alte sugestii, sau cineva doreste sa colaboram si crede ca alte masuri ar fi mai bune pentru o transparent adecvata este binevenit sa mi le spuna.


Cu stima si respect, orice ar mai fi va raspund diseara dupa program ( in jur de ora 21).Multumesc.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,821
  • Înscris: 10.12.2006
Poate ai scris tu mai obscur, eu intelesesem ca ai nevoie de clienti din afara. Asta si datorita preturilor pe care le-ai vehiculat, de 7000 Euro, in care eu nu-mi prea pot da seama ce intra ca sa se justifice. Ne poti da de exemplu un tratament de 7000 Euro? Sa inteleg mai bine ce implica.

In rest am inteles, mersi pentru raspunsuri.
Problema peste ani si ani e saturarea la care ai putea ajunge, vei fi pus in situatia in care eu iti trimit client iar tu nu ai timp de el, sau il programezi peste cine stie cate luni. Ce faci in situatia asta?

#16
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Ce nu pricep eu, de ce trebe un pacient din franta sa vina sa dea 8000 € la o clinica din bucuresti cand poate sa se trateze cu acesti bani la el in franta,plus ca are asigurata si raspunderea in caz ca ceva merge prost,infectie,imbolnavire hepatita,lucru frcvent auzit la clinicile din romania.

#17
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 Airbag, on 28 iulie 2014 - 16:41, said:

Ce nu pricep eu, de ce trebe un pacient din franta sa vina sa dea 8000 € la o clinica din bucuresti cand poate sa se trateze cu acesti bani la el in franta,plus ca are asigurata si raspunderea in caz ca ceva merge prost,infectie,imbolnavire hepatita,lucru frcvent auzit la clinicile din romania.

Pentru ca pentru tratamentul care aici costa 8000 euro , in Franta costa 25000 euro !!!
Eu am prieten care a venit din America sa-si trateze dintii aici  si a dat aproape 6000 $. Acolo il costa peste triplu.

#18
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 ndor, on 28 iulie 2014 - 19:10, said:

Pentru ca pentru tratamentul care aici costa 8000 euro , in Franta costa 25000 euro !!!
Eu am prieten care a venit din America sa-si trateze dintii aici  si a dat aproape 6000 $. Acolo il costa peste triplu.

Ma lesi bre,iar aveti realitati paralele ca in Matrix.Daca vrea sa-si puna dintii ca aia de la hollywood te cred.Aici costa un dinte de ceramica 700€.Daca e sa-i pui pe toti din gura ar costa 21-22 de mii poate ca ai obtine si rabat.Daca mai pui si biletul de avion si cazarea pe o luna iesi mai scump ca si acasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate