Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Overclock procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Salutare, am facut si eu un mic overclock la un procesor, pentru ca il am destul de slabut, si pana achizitionez un nou PC, sa ma descurc cu acesta. Ce vreau eu sa intreb, am facut un overclock mic, ca am inteles ca asa trebuie, cate putin pe zi, ca sa nu il fortez prea tare(am trecut de la 200 la 205) eu am un AMD Sempron 3000+ de 1.8 si l-am crescut la 1.84, si vreau sa il mai cresc. As vrea sa va intreb daca sunt ok temperaturile, pentru cei care se pricep mai bine. Am facut acest overclock deoarece se misca foarte greu PC si urca CPU la maxim cand deschid si Chrome, si am observat ca dupa un overclock incepe sa se simta.
Deci, temperaturile:
Attached File  sadas.JPG   41.55K   35 downloads

Asa, si ce vreau eu sa va mai intreb, cam cat as putea face overclock maxim ca sa nu cedeze procesorul ? In bios scrie 300 maxim, eu il am la 205, default era 200. Pana la cat pot creste maxim ?

P.S: Cand am facut poza cu temperaturile, doar pagina aceasta cu postul era deschisa in chrome, si atat.

#2
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Daca tii cu adevarat la PC-ul pe care-l ai, si vrei sa mai ai parte de el pana iti vei achizitiona altul, lasa-te de OC. Ai 44 de grade cand nu faci mai nimic, cand vei solicita mai mult procesorul, s-ar putea sa scrie "ARS" pe el. Plus ca nu vei simti nici o crestere de performanta.

Acum am observat, s-ar putea sa te lase mai mult ca sigur sursa de alimentare. Voltajul pe linia de 12 V este foarte scazut.

Edited by 10nut, 27 July 2014 - 22:01.


#3
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Oare sa fie si sursa de vina pentru ca se misca greu ? Pai si cand nu am facut OC, temperatura era aceeasi ..

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Voltajul de pe 12V e anormal de mic,nu functioneaza pc-ul la asa valori,cel mai probabil e citit gresit.Cat despre temperatura,e anormal de mare pentru un Sempron 754 in idle,nu tin minte ca Athlonul meu 64 3000+ sa fi trecut vreodata de 45 de grade in load.

#5
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Dar nu stiu de la ce ar putea sa fie ..

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Virusi,etc?Ce anume te nemultumeste mai exact?

#7
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
L-am formatat de 10 ori cred, si degeaba, am sters tot hardul, tot.. Pai, daca deschid chrome, si inca ceva, sare CPU la 100% si imi merge in imagini pc .. sau daca descarc ceva de pe torrent mai ales.. e jale..

#8
bogdan_bz2006

bogdan_bz2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2010
condensatorii de pe alimentarea la proc nu sunt umflati? aia de  6,3V ? eu recomand sa ii schimbi.

#9
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Spune-mi care sunt aceia, ca ma bate :)).. Si cam cat m-ar costa sa ii schimb ?

#10
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Pasta termoconductoare de la procesor ai schimbat-o vreodată ? Ce cooler ai ?  Este foarte mare temperatura , nici nu vreau sa ma gandesc la cat va ajunge dupa 30 minute cu "OCCT" .  Pentru "overclock" ai nevoie in primul rand de un cooler decent si un airflow bun in carcasa

Testeaza cu asta : http://www.softpedia...roika.shtml   , dar stai cu ochi pe el ... daca sare de 65°C opreste programul ca nu mai are rost ( 69°C fiind temperatura maxima ) . Oricum iti pierzi timpul degeaba cu procesorul ala , nu vei scoate nimic interesant din el nici un overclock de 20%

Edited by alexx20alexx, 27 July 2014 - 23:06.


#11
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Da, am schimbat-o 1 data, nu stiu sa iti spun.. este coolerul original.

Ia fiti atenti, cand descarc de pe torent:
Attached File  sadas.JPG   41.64K   15 downloads

O intrebare: Este posibil sa se miste greu din cauza Hard-ului ? Deoarece cand descarc se comporta urat, si hard-ul se aude de parca se forteaza sa se duca pe alta lume ..

#12
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" In bios scrie 300 maxim, eu il am la 205, default era 200. Pana la cat pot creste maxim ? "
Uită de 300.
Dacă obţii o creştere cu 10% ( 220 ) şi mai funcţionează stabil, la o temperatură rezonabilă, eşti un caz fericit.
Pentru ca temperatura să nu crească explosiv ai putea încerca să scazi tensiunea pe procesor, să schimbi cooler-ul, dar nu te aştepta la funcţionare stabilă sau la cine ştie ce performanţe.

" Voltajul de pe 12V e anormal de mic,nu functioneaza pc-ul la asa valori,cel mai probabil e citit gresit. "
Cel mai probabil este citit aiurea şi valoarea de tensiune nu merită luată în calcul.

" Este posibil sa se miste greu din cauza Hard-ului ? Deoarece cand descarc se comporta urat, si hard-ul se aude de parca se forteaza sa se duca pe alta lume .. "
E posibil. Calculatorul este bătrân şi trebuie să fii îngăduitor cu el, dacă vrei să îl mai foloseşti cu sistemele de operare din ziua de azi.

#13
vkg

vkg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.07.2014
Mersi frumos, ma tot gandesc sa ii bag linux, arunca o privire aici, daca vrei: http://forum.softped.../#entry15589907

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate