Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Propuneri locatii de vizitat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Salut! Posted Image
Luna viitoare voi pleca in excursie cu masina. Posted Image
Momentan acesta este itinerariul:
[ http://vdtruck.net/store/Snapshot_2014-07-27_183826.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De dormit vom poposi la cort cateva zile.
Vom merge la Castelul de la Hunedoara, coboram pe transalpina (pana la Ranca), apoi pe la lacul vidra, Voineasa, Cozia, Avrig, Transfagarasan, Curtea de Arges, Bran pe la castele, Brasov, Busteni, apoi intoarcerea catre timisoara pe Transemenic, de la Sadova veche,  pe la Valiug, spre Timisoara.

De la Busteni pana pe Transemenic este o groaza de drum si nu stiu ce-ar mai fi de vizitat, aveti cumva ceva propuneri? (Chiar si pana la Busteni daca aveti propuneri pe care eu nu le stiu, m-as bucura sa-mi spuneti. Posted Image)

De asemenea daca stiti ceva probleme pe trasee, n-ar fi rau sa-mi spuneti.
Merci! :D

Edited by AndyM, 27 July 2014 - 18:41.


#2
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Prima problema ar fi ca Transalpina era oficial inchisa in 2014, pe tronsonul Ranca - Sebes. Intereseaza-te exact care e situatia, pentru ca sunt surse diferite cu informatii contradictorii.

#3
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Din moment ce sunteti in zona de ce nu vreti sa vizitati si Sibiul?
- centrul istoric
- muzeul popular.
https://www.google.r...iw=1280&bih=890

#4
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014
Castelele Peles si Pelisor la Sinaia.

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
ovidiu_ms, am fost in Sibiu. Posted Image
Ce-i drept, la muzeu nu am fost.

Zxcvbndx, era pe lista deja. Posted Image

serse, stiu de Transalpina, dar nu trecem de ranca.

Edited by AndyM, 27 July 2014 - 19:10.


#6
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007

 AndyM, on 27 iulie 2014 - 19:07, said:

serse, stiu de Transalpina, dar nu trecem de ranca.

Uita-te aici: http://213.177.10.50...itn/drumuri.asp Din ce inteleg eu Ranca-Obarsia Lotrului este inchis.

#7
onewhat

onewhat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.07.2014
Rapa rosie sebes :)

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
na bun, atunci nu mai cobor pana la ranca. :D

@onewhat
Nu stiam de asta. :D Merci de pont.

#9
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Lacul Bolboci din Bucegi e frumos.

#10
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Eventual un mic ocol Alba Iulia, cu vizitarea cetatii.
Apropo de cort, la Rucar este un camping foqarte bun, Panorama, care asa cum ii spune numele, are o priveliste extraordinara, si conditii de nota 10. Acolo ai pestera Dambovicioara de vizitat, deci se poate sta/vizita prin zona.

Apoi intoarcerea as face-o prin Targu Jiu, (Coloana Infinitului, Masa tacerii, Poarta Sarutului),  cu drum direct Baia de Arama apoi spre Herculane, nu prin Craiova.
Traseul trece pe langa diverse manastiri, (Manastirea dintr-un Lemn, Arnota, Bistrita, Horezu, Polovragi, Tisnama), pestera(Polovragi), bai (Govora).
Nu ai spus ce anume te-ar interesa sa vezi, cate zile aloci, etc.

Si altceva: inainte de Herculane, la vreo 10 km (venind dinspre Baia de arama), exista o casa/curte/ care ofera posibilitatea de a pune cortul pe malul raului. Campingurile din Herculane sunt nerecomandate.

Edited by lori_2001, 27 July 2014 - 22:32.


#11
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
edy, merci! :D O sa ma uit cum e pe-acolo. :D desi din cate vad pe google maps e destul de departe, dar ar fi interesant, sa vad cum sunt drumurile, ca poate intoarcerea va fi prin zona respectiva.

@lori...
La cetatea de la Alba Iulia am fost.
Nu cred ca o sa mearga cu innoptatul la Rucar, deoarece pe Transfagarasan a doua zi voi ajunge. A doua zi ar fi Transfagarasanul (vreo 3 ore jumate am inteles ca dureaza cu tot cu opriri) iar la bran am ajunge relativ repede, dupa vreo 6 ore de mers, daca plecam a doua zi la ora 9 dimineata, ar veni sa ajungem la Rucar in jur de ora 3-4 dupa amiaza.

Posibil ca innoptarea sa fie in zona Brasovului, deoarece pentru a ajunge la crucea caraiman ar fi nevoie de vreo 5 de mers pe jos (dus-intors) de la sfinx (unde se ajunge cu telegondola), deci nu ar fi destul timp pentru a face traseul in aceeasi zi.
Ca si atractii turistice, nu am pretentii. :D
Mai putin legat de manastiri, sunt o persoana foarte religioasa. :D
Zile... dupa calculele mele ar veni vreo 4 zile, posibil sa fie chiar 5....

#12
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008

 AndyM, on 27 iulie 2014 - 23:18, said:


Zile... dupa calculele mele ar veni vreo 4 zile, posibil sa fie chiar 5....

Pai cred ca ce ti-ai propus singur e de ajuns....fiind vb de doar 4-5 zile. La atata alergatura nu prea mai ai timp de vizite...
Poate cauti in Slatina magazinul ala albanez si mananci o inghetata buna....Craiova alte multe obiective, prea multe... in Drobeta poti vedea piciorul podului lui Apolodor din Damasc.... Orsova are o faleza draguta...

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 AndyM, on 27 iulie 2014 - 23:18, said:

... Zile... dupa calculele mele ar veni vreo 4 zile, posibil sa fie chiar 5....

Mă gândeam că, dacă e posibil, ar putea fi interesant pt. tine să înnoptezi (o noapte) şi în Curtea de Argeş, unde, pe lângă celebra Mânăstire, poţi vedea Biserica Domnească şi Muzeul orăşenesc de vis-a-vis. Biserica Domnească are fresce pictate de un maestru italian al Renaşterii timpurii, conţine mormântul "Tutankamonului" nostru şi concurează la a fi cea mai veche biserică din România (împreună cu Biserica veche de la Cotmeana - atenţie, poţi s-o vizitezi între Piteşti şi Vâlcea - şi Biserica Domnească din Câmpulung Muscel - şi pe asta poţi s-o vizitezi, ca şi Mânăstirea Negru Vodă - că tot treci prin Câmpulung). Iar muzeul are şi o colecţie impresionantă de medalii şi monede de pe vremea Regatului României.
În plus, în Curtea de Argeş ai câteva localuri unde poţi mânca excelent (de exemplu Old Pub House).

Pe drumul dintre Curtea de Argeş şi Câmpulung poţi să te abaţi pe asfalt bun şi să vizitezi Mânăstirea Corbii de Piatră (săpată sub o stâncă impresionantă), tot pe asfalt bun până la Mânăstirea Robaia (situată într-un loc superb, frumos pictată şi plină de flori) şi Mânăstirea Slănic (pe asta n-am vizitat-o, am tot amânat, întrucât drumul până la ea este neasfaltat). Amintesc şi de Coastele Râului (Bughea), adică nişte chei frumuşele la care ajungi mergând până la ieşirea nordică din satul Godeni şi, când se deschide perspectiva, se vede uşor locul pe unde iese râul din chei.

Ar mai fi multe de spus, de exemplu se pot vizita ruinele Castrului Roman Jidava (pe indicator scrie greşit "Jidova"), situat pe partea estică a şoselei Câmpulung - Piteşti, imediat ce ai coborât de pe pasajul de pe care vii de la Curtea de Argeş şi ai făcut dreapta spre Câmpulung (castrul se zăreşte chiar din şosea), în Nămăieşti se vizitează Mânăstirea Nămăieşti (cu biserica ce a apărut în serialul Cireşarii, săpată parţial în stâncă şi conţinând o icoană făcătoare de minuni) şi Casa Memorială George Topârceanu (unde se află destule obiecte impresionante, inclusiv celebrul geamantan - toată lumea ştie versurile: "rămâi sănătoasă cucoană, că-mi iau geamantanul şi plec"), iar în Rucăr se poate admira formaţiunea stâncoasă "La Ţugui".
Am uitat să vă recomand masa de prânz la Trattoria "Un băiat şi o fată" din Câmpulung (ciorba de burtă e delicioasă, iar friptura de piept de pui n-are egal în România).

Cât despre Podul Dâmboviţei (cu toate obiectivele situate de jur-împrejur - chei, peşteri, cascade, Cetatea Orăţii etc.), sau despre zona Bran - Moieciu, se poate spune că dacă aloci câte o săptămână întreagă pentru fiecare zonă, tot nu apuci să vizitezi toate obiectivele.
Şi la fel se poate spune despre Oltenia de sub munte, de care a amintit Lori ...
În fine, în Piteşti şi în Craiova (tata123 - jos pălăria, ca de obicei) iarăşi ai o multitudine de obiective turistice de prim rang, dar n-o să ai timp şi pentru ele. Şi ar mai fi ...

Părerea mea este că nu ne ajunge o viaţă de om ca să vedem cu propriii ochi tot ce e de văzut în România. Iar la întoarcerea voastră, mi-ar plăcea să văd că aţi reuşit să vizitaţi şi câte ceva din ce am amintit eu mai sus. Adică mă aştept să pui poze din călătorie, să ne mai aducem şi noi aminte.


Sănătate şi minivacanţă plăcută !

Edited by OvidiuNS, 30 July 2014 - 01:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate