Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Banca BRICS

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
BRICS a lansat o noua arhitectura financiara, destinata sa contrabalanseze FMI si Banca Mondială

Puterile emergente din BRICS au creat marţi propria lor bancă şi un fond de rezervă, punând astfel prima piatră la temelia unei noi arhitecturi financiare în fata hegemoniei occidentale, în cadrul celui de-al şaselea summit anual, găzduit în acest an de Brazilia, scrie AFP.

Reuniţi în staţiunea balneară Fortaleza (nord-est), liderii Braziliei, Rusiei, Indiei, Chinei şi Africii de Sud au reuşit să depăşească divergentele şi au căzut de acord asupra arhitecturii acestor instituţii, care sunt negociate de mai mulţi ani.
"Am luat decizia istorică de a crea banca BRICS şi un acord de rezerve, este o contribuţie importantă pentru reconfigurarea guvernantei economice mondiale", a afirmat preşedinta Braziliei, Dâlma Rousseff.

Această nouă bancă, ce va avea sediul la Shanghai şi care este destinată finanţării marilor lucrări de infrastructură, va fi dotată cu un capital iniţial de 50 de miliarde de dolari, furnizat în părţi egale de membri, şi cu o forţă de finanţare potenţială de 100 miliarde.

Acordul privind rezervele va permite evitarea "presiunilor pe termen scurt asupra lichidităţilor", "promovarea unei mai mari cooperări" în cadrul BRICS şi "întărirea securităţii financiare globale", precizează declaraţia finală a summitului.

Fondul de rezerve va fi constituit prin aportul de 41 de miliarde al Chinei, 18 miliarde din partea Rusiei, Braziliei şi Indiei şi cinci de către Africa de Sud.
BRICS, care reprezintă 40% din populaţia globală şi o cincime din PIB-ul planetei, nu reuşise până acum să se pună de acord asupra acestui dublu proiect care vizează crearea de contraponderi pentru Banca Mondială şi Fondul Monetar Internaţional (FMI), unde considera că sunt prost reprezentaţi.

Chestiunea sediului a complicat foarte mult negocierile, preşedintele sud-african insistând până la capăt pentru Johannesburg, în condiţiile în care Rusia opta pentru Shanghai, cu riscul de irita India, îngrijorată de o dominaţie chineză.
Anunţul acestui nou sistem financiar vine în momentul în care o serie de puteri emergente dau semne de oboseală, cu o previziune de creştere de doar 1% pentru Brazilia sau Rusia.

Preşedintele rus Vladimir Putin, care va găzdui summitul din 2015, a salutat acordul de la Fortaleza, în care vede un "instrument foarte puternic pentru a preveni noi dificultăţi economice".
Omologul sau chinez a evocat o "asociere solidă", reafirmând necesitatea de a "spori reprezentativitatea şi vocea ţărilor în dezvoltare", în condiţiile în care BRICS denunţa în mod regulat lentoarea reformei FMI, care ar trebui să îi ofere mai multe voturi.

Cerând noii bănci să "lupte împotriva sărăciei", premierul indian, naţionalistul hindus Narendra Modi, foarte aşteptat la prima sa ieşire internaţională, a cerut partenerilor sau să vorbească cu o "voce unită şi clară pentru o luma paşnică, stabilă şi echilibrată".
În paralel cu această dorinţă de autonomie financiară, summitul de la BRICS a oferit ocazia exprimării în plan diplomatic, în plină explozie a crizei ucrainene.

În declaraţia finală, ţările emergente şi-au exprimat "via preocupare" şi au lansat un apel pentru "dialog reciproc" şi "dez-escaladare a conflictului", un mesaj apreciat de Putin, confruntat cu sancţiuni internaţionale pentru sprijinul acordat separatiştilor pro-rusi.

Cum comentaţi?

Attached File  BRICS-Leaders.jpg   302.23K   62 downloads

Edited by Tarara09, 27 July 2014 - 16:20.


#2
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014
L-au copiat pe Ceausescu.

#3
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Ideea lui Ceauşescu, finalizată dupa 25 de ani: BRICS lansează o bancă cu un capital de 100 miliarde dolari

În 1989, Nicolae Ceauşescu lansa ideea înfiinţării unui fond de investiţii al ţărilor în curs de dezvoltare după ce a retras România din FMI şi a interzis prin lege îndatorarea externă a ţării. Pentru acest proiect avea sprijinul liderilor din mai multe ţări din Lumea a Treia şi suportul financiar al unor ţări arabe producătoare de petrol.

#4
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
sper sa ajunga la sapa de lemn

#5
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Cine să ajungă? Mai repede cred în BRICS decât în FMI şi BM.

#6
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Alti camatari pe piata internationala.

#7
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Brics-aseiasca-se unii,FMI-asca-se altii.

#8
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTarara09, on 27 iulie 2014 - 16:37, said:

Cine să ajungă? Mai repede cred în BRICS decât în FMI şi BM.
In rusi sa am incredere??? Niciodata! Sunt niste lepre mai mari decat americanii.

#9
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014

View Postfloricris, on 27 iulie 2014 - 16:43, said:

In rusi sa am incredere??? Niciodata! Sunt niste lepre mai mari decat americanii.

Eu nu cred în nimeni. Dar dacă trebuie să aleg, aş alege BRICS decât FMI şi BM.

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ma mir ca n-au bagat si Iranul, banat pe toate celelalte sisteme bancare.

#11
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008

View PostTarara09, on 27 iulie 2014 - 16:37, said:

Cine să ajungă? Mai repede cred în BRICS decât în FMI şi BM.

De ce? Cine ti-a inspirat increderea asta Rusia sau China?!?

#12
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014

View PostImperathor, on 27 iulie 2014 - 16:50, said:


De ce? Cine ti-a inspirat increderea asta Rusia sau China?!?

Şi de ce aş alege America?

#13
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Hahhaha.. e foarte distractiv

de la o stire cu implicatii macroeconomice, geopolitice, o dam intr-o "confruntare" ca intre suporterii unor echipe de fotbal

Huooo, spurcatii ! Posted Image

#14
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
o stire binevenita! destul am stat capra FMI SI BM, e bine sa mai fie si alte alternative pt tarile mici si amarate, asa ca a noastra.

#15
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014

View PostImperathor, on 27 iulie 2014 - 16:50, said:

De ce? Cine ti-a inspirat increderea asta Rusia sau China?!?
Într-adevăr, FMI ne-a ajutat extrem de mult.

România risca să intre pe un "drum rău" dacă a atras împrumuturile mari de la FMI şi UE dar nu face restructurările convenite, a declarat Lucian Croitoru, consilier al guvernatorului BNR, întrebat despre posibilitatea că România să devină o nouă Grecie.

View Postbluesnake, on 27 iulie 2014 - 19:28, said:

o stire binevenita! destul am stat capra FMI SI BM, e bine sa mai fie si alte alternative pt tarile mici si amarate, asa ca a noastra.
Evident.

Edited by Tarara09, 28 July 2014 - 01:37.


#16
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbluesnake, on 27 iulie 2014 - 19:28, said:

o stire binevenita! destul am stat capra FMI SI BM, e bine sa mai fie si alte alternative pt tarile mici si amarate, asa ca a noastra.
Si in loc sa divortam, ne cautam amant?

#17
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Na bun, n-au decît să le arate ălora răi de la FMI şi Banca Mondială cum scot ei ţări din lumea a III-a din sărăcie. Voi ce credeţi, că FMI-ului (şi ţărilor contributoare) le convine să tot pompeze bani în ţări corupte, şi pe urmă să tot fie nevoiţi să le reducă datoriile, că n-au ăia de unde să plătească ?

Prostie mai mare n-am auzit. Ăştia (ăia) chiar cred că Rusia cu resursele şi China cu forţa de muncă pot conduce lumea ? Păi dacă le bagă mîine SUA un mic embargou chinezilor, cui credeţi că or să mai vîndă ăia vapoarele cu mărfuri ? Africanilor ? Şi pe ce bani ? Pe datorie ?

Deh, au românii o vorbă (bună pe lînge celelalte proaste): „Prostia, şi domnia (că tot vor ei să fie şefi) se plătesc”. N-au decît să vadă şi ei cît o să-i coste.

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Problema duratei acestei banci e ca aceste tari sunt foarte diferite ca mentalitate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate