Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problemă voltaje (două citiri diferite - AIDA64 / HWMonitor)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
Salut.
Dețin un PC cu următoarea configurație:

MB: MSi 970A-G46
CPU: AMD Phenom II x4 965 Black Edition, 3,4GHz
RAM: 4 GB DDR3 @ 1333MHz
HDD: Seagate Surveillance 1TB, S-ATA3
GPU: ASUS Radeon HD5870 v2 - 1 GB GDDR5, 256 biți
PSU: Seasonic Bronze 620W
COOLER: DeepCool Gammaxx 300

Am vrut să văd ce voltaje sunt în sistem (printr-o metodă software) și am obținut valorile următoare:

AIDA64 v4.50.3000:
[ http://cl.ly/image/0z132S0s3q0N/Image%202014-07-27%20at%204.59.01%20PM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

HWMonitor v1.25:
[ http://cl.ly/image/1D1U3u26112C/Image%202014-07-27%20at%204.57.56%20PM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sistemul este stabil, atât în idle, cât și în load.
Păreri?
Ar trebui să mă îngrijorez?

#2
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
cel mai bine te uiti in bios.

#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Nu te mai mira degeaba.
Valorile diferă la a 2-a cifră de după virgulă şi e absurd să crezi că ar fi nevoie de o măsurătoare mai precisă.

Dacă vei folosi un al treilea program de verificare, vei obţine un al 3-lea set de valori.

Doar tu decizi dacă valorile sunt acceptabile sau le neglijezi în bloc, ca fiind mincinoase.

#4
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMos_Ilie, on 27 iulie 2014 - 16:28, said:

Salut,

Nu te mai mira degeaba.
Valorile diferă la a 2-a cifră de după virgulă şi e absurd să crezi că ar fi nevoie de o măsurătoare mai precisă.

Dacă vei folosi un al treilea program de verificare, vei obţine un al 3-lea set de valori.

Doar tu decizi dacă valorile sunt acceptabile sau le neglijezi în bloc, ca fiind mincinoase.

nu înțeleg exact ce vrei să zici...de ce e absurd să cred că este nevoie de o măsurătoare mai precisă?
bănuiesc că valoarea din AIDA64e mai aproape de adevăr...având în vedere că sistemul este stabil și sursa una de calitate.

#5
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Nici un program de verificare sau de monitorizare nu îşi propune să funcţioneze perfect pe orice placă de bază şi nici să ofere precizie de ( cel puţin ) cinci zecimale.
Se oferă nişte valori apropiate de realitate, pe care le poţi urmări cum evoluează în timp.

Există şi cazuri în care un anumit program oferă valori aberante pentru anumită placă de bază.

Mai mult, dacă citeai condiţiile în care se oferă licenţa, vedeai că autorul îl oferă "as it", adică "aşa cum e" şi că nu trebuie să ai pretenţii asupra lui.

Valorile citite azi ( cu unul din programe ) pot fi comparate peste doi ani cu valorile citite ( cu acelaşi program ) atunci.
În situaţii precum cea de mai sus, programul îşi poate dovedi utilitatea.

" sistemul este stabil ", asta este tot ce contează, nu dacă a doua zecimală de la nu ştiu ce tensiune este 6 sau 7.

Edited by Mos_Ilie, 27 July 2014 - 17:21.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
nu cred ca sistemul ar fi ok daca ai avea cu adevarat 3.195V pe linia de 5V.

#7
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
e ok, se poate închide acest topic.
nu am avut nicio problemă cu sistemul, deci cel mai probabil este vorba de o citire greșită.

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
14,96V e cam mult. Probabil e o eroare a senzorului sau a softului, dar eu as verifica macar tensiunea asta cu un multimetru, deoarece daca asta e cumva valoarea reala, se pot defecta diverse componente. O tensiune prea mare nu da probleme de stabilitate (din contra, sistemul e mai stabil - asa se face la overclocking).

Edited by Seb, 31 July 2014 - 18:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate