Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Recomandare destinatie inedita / non-turistica..dar buget ? :)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
skyraven

skyraven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.03.2007
Salutare,

Probabil ca acum caut imposibilul, dar timpul limitat ramas ma face sa intreb si aici .. pe langa ceea ce am tot gasit cautand cu google.
Pentru mine si prietena mea..caut o vacanta (sfarsit de august - inceput septembrie) intr-o destinatie inedita, care sa indeplineasca o serie de cerinte mai mult sau mai putin imposibile:
- destinatie care sa aiba mare/ocean
- locuri de explorat
- activitati ce se pot face pe langa (ex: scuba diving) astfel incat vacanta sa nu fie una de relaxare (din nefericire nu sunt genul care vrea sa se relaxeze in vacanta)
- posibilitate de a fi cazat intr-un loc mai aparte sau intr-o casa traditionala, gazda, localnici, etc (dar nu tipicul hotel de 3 stele)
- loc care sa nu fie 100% turistic (stiu ca e cerinta imposibila :) ) astfel incat sa pot experimenta partea autentica a culturii respectivei tari fara a simti ca sunt peste tot inconjurat de un puhoi de turisti si totul a devenit doar comercial
- bugetul....cam nasol...1500 euro de persoana => 3000 euro

Cu gandul ca deja sunt cam exagerat, ar exista vreo sansa pentru o destinatie care sa indeplineasca mai mult sau mai putin criteriil de mai sus ?

Mersi anticipat,
Mihai

#2
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
...Mogadishu si imprejurimile ...?

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Ceva ce ar curpinde tot ce vrei tu e Africa, cum a zis si userul de mai sus. Sunt o gramada de chestii interesante de vazut si cu putin noroc doar prietena ta va fi violata.

[ http://www.panos.co.uk/blog/wp-content/uploads/2010/12/fmo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
skyraven

skyraven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.03.2007
desi ar fi cu siguranta o experienta memorabila, mai ales ca mi-as putea cumpara propria mea armata de mercenari / cuceri orase / construi fortarete / deveni dictator , as prefera ceva oarecum diferit cat sa scap cu viata Posted Image

p.s. Africa e cam extrema :)
de exemplu anul trecut am fost in Turcia, in Capadochia...care mi s-a parut cu mult diferita de atmosfera mega comerciala din Istanbul & co
asta plus faptul ca m-am ratacit pe camp cu o masina inchiriata in miez de noapte + vulpi care treceau prin fata masinii

Edited by skyraven, 26 July 2014 - 22:36.


#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Nordul Spaniei. Nu se ingramadesc turistii pe acolo ca e rece rau oceanul atlantic. Dar zona este fabuloasa.

#6
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Insula Staffa sau Insula Iona din Arhipeleagul Hebridelor se potriveste perfect cerintelor Dvs.
Nu e turistica, nimic comercial, numai cei pasionati de istorie se duc acolo, de explorat sunt pesteri, marea e la doi pasi, banii ajung cu prisosinta, singurul dezavantaj e ca trebuie sa va grabiti dupa 20 august devine cam racoare...dar merita.

#7
skyraven

skyraven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.03.2007
multumesc mult de sfaturi.
dau un ochi acum.

#8
nealsmith

nealsmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.07.2014
Sudul Frantei.Foarte frumos,dar scump

#9
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
In Indinezia gasesti multe variante care sa satisfaca ce ai spus ti. Sulawesi de exemplu este de vis. Poti merge in Tana toraja pt inceput si apoi sa iti faci drum catre nord pentru diving: bunaken, lembeh, bangka. Noi am fost doar in tana toraja. Nu am ajuns in nord insa este clar pe lista noastra de diving. Ne spunea un nene instructor cu care ne am scufundat in perhentian ca nordul sulawesi este cel mai impresionant loc unde a facut el scufundari pana acum.
Si cred ca ai pitea sa te incadrezi in buget daca gasesti ceva bilete  la pret acceptabil pana in kuala lumpur sau singapore. Apoi variante low cost sunt cate vrei.

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Bulgaria - http://www.beachbulgaria.com/kamchia/ ... calma, linistita, oki dpdv costuri dar totusi cam ponosita

Romania - http://guraportitei.ro/ - cam exclusivista dar isi are un farmec aparte ....

#11
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Bali.

#12
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostGeorge2210, on 30 iulie 2014 - 13:06, said:

Bali.

Omul vroia un loc care nu e turistic.
Bali este insula de vacanta a australienilor. In Indonezia exista 18306 insule mai putin comerciale si turistice decat Bali si multe dintre ele mult mai frumoase decat Bali din care sa aleaga.

#13
skyraven

skyraven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.03.2007
multumesc tuturor de sfaturi :) am ceva de studiat acum.
@something00: Ma uit de ce mi-ai spus legat de Indonezia. Pare interesant.
Exista insa vreun risc in zona respectiva ?
Am dat pe un wikitravel si citeam ceva de "civil unrest" si nu stiu ce sa cred.

#14
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postskyraven, on 30 iulie 2014 - 13:28, said:

multumesc tuturor de sfaturi Posted Image am ceva de studiat acum.
@something00: Ma uit de ce mi-ai spus legat de Indonezia. Pare interesant.
Exista insa vreun risc in zona respectiva ?
Am dat pe un wikitravel si citeam ceva de "civil unrest" si nu stiu ce sa cred.

Pai daca nu mergi in Papua nu cred ca ai probleme prin alte parti. In nici un caz in Sulawesi. Noi ne-am simtit foarte in siguranta in Indonezia: Java, Sulawesi, Bali si Gili Air.
Am vazut ca pentru septembrie sunt niste oferte foarte interesante catre Kuala Lumpur din Germania. Erau cel putin. 420-450 de euro. Iar de acolo Air asia catre Makassar sau Medan.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Slovenia , http://imgur.com/a/DhKtJ , da-i load entire album

http://imgur.com/a/n5fJc , tot din Slovenia

Sau Georgia http://imgur.com/a/3C2pu

#16
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Cuba ? n`am fost ...dar am mai vrut :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate