Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

CANCER LA SAN

- - - - -
  • Please log in to reply
635 replies to this topic

#55
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 invisible, on Oct 16 2006, 21:17, said:

incearca la coltea
sunt cativa medici care stiu bine treburile astea
daca vrei amanunte/nume da-mi pm

La Sanador face dr Herghelegiu echo la sin, e super meserias si au scule marfa

#56
mel0dy

mel0dy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.09.2006
Pai ..
am fost la un control ginecologic si la un medic generalist si unul mi`a spus ca am displazie mamara bilaterala iar celalalt mastoza fibrochistica ..  am de ceva timp ceva de genul unor " pietre" la sani, mi se umfla si sunt f durerosi (mai ales inainte de menstruatie) ..
cam astea sunt simptomele. Si cele 2 diagnostice care mi s-au dat. mi`au dat tratament diferite creme care n`au avut nici un efect. De asta vreau sa merg undeva unde sa stiu ca ma ajuta.

#57
mel0dy

mel0dy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.09.2006

 Aprilia, on Oct 17 2006, 15:18, said:

La Sanador face dr Herghelegiu echo la sin, e super meserias si au scule marfa


unde e Sanador`ul ? Nu sunt din bucuresti si nici nu prea cunosc orasul ..
ms mult!

#58
ellymer

ellymer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2006
Salut!Am si eu o problema,daca poate sa-mi raspunda cineva.
Am primit urmatorul diagnostic in urma unei ecografii mamare:
-extern drept,formatiune cu caractere ecografice de benignitate insa cu structura heterogena,diametrul maxim 9mm
-inferointern drept,nodul parenchimatos cu diametrul maxim de 11mm
-superoextern drept, formatiune parenchimatoasa bilobata cu diametrul maxim de 9mm
Fara semnal Doppler vizibil in interior.BIRADS IV D
AHC mama neo mamar la 45 ani.
Recomandari:punctie citologica CII+CSE;consult endocrinologic.
Daca vrea cineva sa-mi explice mai detaliat ce inseamna toate acestea....exista vreo sansa sa nu fie cancer sau....?in urma punctiei se poate spune deja daca e cancer sau urmeaza alte investigatii?Precizez ca in cazul mamei numai dupa operatie(mastectomie) i s-a spus.
Multumesc.

#59
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 ellymer, on Oct 19 2006, 23:40, said:

Salut!Am si eu o problema,daca poate sa-mi raspunda cineva.
Am primit urmatorul diagnostic in urma unei ecografii mamare:
-extern drept,formatiune cu caractere ecografice de benignitate insa cu structura heterogena,diametrul maxim 9mm
-inferointern drept,nodul parenchimatos cu diametrul maxim de 11mm
-superoextern drept, formatiune parenchimatoasa bilobata cu diametrul maxim de 9mm
Fara semnal Doppler vizibil in interior.BIRADS IV D
AHC mama neo mamar la 45 ani.
Recomandari:punctie citologica CII+CSE;consult endocrinologic.
Daca vrea cineva sa-mi explice mai detaliat ce inseamna toate acestea....exista vreo sansa sa nu fie cancer sau....?in urma punctiei se poate spune deja daca e cancer sau urmeaza alte investigatii?Precizez ca in cazul mamei numai dupa operatie(mastectomie) i s-a spus.
Multumesc.
Inseamna ca trebuie sa te duci sa-ti faca punctie si examen histo-patologic. Recomandarea mea e pentru Polizu unde este dr Mioara Ionescu anatomopatolog, cea mai buna din tara ( a facut scola cu dna dr Dutu - pentru cunoscatori  :) ). In functie de rezultat o sa ti se spuna ce ai.  "Extragerea" unor noduli se face, in cazul in care nu este neoplasm, fara extirparea totala a sinului (operatie sectoriala sau "sector" cum zice lumea).
Un endocrinolog bun nu pot sa-ti recomand, nu stiu nici unul.
Avind in vedere antecedentele familiale trebuie sa fii atenta si sa te controlezi constant. Bafta  :peacefingers:

Edited by Aprilia, 20 October 2006 - 07:24.


#60
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 mel0dy, on Oct 18 2006, 22:24, said:

unde e Sanador`ul ? Nu sunt din bucuresti si nici nu prea cunosc orasul ..
ms mult!

Un centrul mai mic al lor este linga Pta Alba Iulia, pe Decebal, cum mergi spre Muncii, pe stinga, cam la 100 m la parterul unui bloc . Tel 3224674

Acum au un centru f mare in Piata Victoriei, in spate la Spring Time (asta e f aproape de Gara de Nord)
Tel. 3102006, 3102007

Au serviciu de programari non-stop.

#61
ellymer

ellymer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.10.2006

 Aprilia, on Oct 20 2006, 07:22, said:

Inseamna ca trebuie sa te duci sa-ti faca punctie si examen histo-patologic. Recomandarea mea e pentru Polizu unde este dr Mioara Ionescu anatomopatolog, cea mai buna din tara ( a facut scola cu dna dr Dutu - pentru cunoscatori  :) ). In functie de rezultat o sa ti se spuna ce ai.  "Extragerea" unor noduli se face, in cazul in care nu este neoplasm, fara extirparea totala a sinului (operatie sectoriala sau "sector" cum zice lumea).
Un endocrinolog bun nu pot sa-ti recomand, nu stiu nici unul.
Avind in vedere antecedentele familiale trebuie sa fii atenta si sa te controlezi constant. Bafta  :peacefingers:

Aprilia,multumesc pentru raspuns.
De Polizu,din pacate nu poate fi vorba,sunt din Tg.mures(am si copil mic...)dar am programare la Cluj pe 1 nov.
Pana atunci,stau ca pe ace, dar asta e...

#62
Nadia Q

Nadia Q

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.10.2006
Mama mea are stadiul I cu 3G. Recunosc,s-a cam ascuns de mine si nu stiu exact diagnosticul.I s-a scos sanul stang,face citostatice de 4 luni iar medicul i-a spus ca stadiul real este III. Ce inseamna 3G? la ce se refera exact? multumesc

#63
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
daca inteleg eu bine ce zici, este intr-adevar stadiul III - tumora mica, insa cu invazie ganglionara. prognosticul este, fireste, mai prost decat in stadiul I.

#64
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 ellymer, on Oct 20 2006, 10:27, said:

Aprilia,multumesc pentru raspuns.
De Polizu,din pacate nu poate fi vorba,sunt din Tg.mures(am si copil mic...)dar am programare la Cluj pe 1 nov.
Pana atunci,stau ca pe ace, dar asta e...

Sa pastrezi neaparat lamele de la punctie, sa le trimiti sau aduci la citit si la Mioara daca ai cel mai mic dubiu.  Poti sa-mi trimit pe PM diagnosticul exact al mamei tale (tipul neoplaziei, clasificarea TNM etc) daca vrei.
Din cite stiu Inst Oncologic din Cluj este foarte bun, sau - ma rog -era mai bun decit cel din Bucuresti pe vremea profesorului Chiricuta.

Edited by Aprilia, 20 October 2006 - 20:14.


#65
caragea1

caragea1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.10.2006

 midelic, on Sep 8 2006, 15:35, said:

Cum mie nu-mi place sa vorbesc aiurea ,uite o alternativa folosita de un tip care n-a urmat reteta clasica si s-a curat de cancer limfatic.A fost diagnosticat in 1999 de cancer, n-a urmat nici un tratament clasic, si inca traieste.
Mai jos conferinta din Australia din martie 2005 in care i-si povesteste "aventura" lui si ce a urmat.Este in doua parti sumate aprox 3 ore.
Pe cine intereseaza si are rabdare sa downloadeze tot filmul pe harddisk,am traducerea in romana facuta de mine.Filmul  este  dens in informatii, interesant si l-am urmarit cu mare atentie.Filmul se poate downloada cu Firefox prin extensia"videodownloader",numai ca trebuie sa aveti rabdare.

http://video.google....234327210711547
http://video.google....117152905143532
Take it or live it!


ad dori sa cunosc traducerea in limba romana a mesajului video al tipului cu cancer limfatic, cred in medicina alternativa, a existat inainte de anatomopatologie si de farmacoterapie, as dori sa ma contactati la adresa de mail [email protected] sau pe messenger yahoo ttoamnna, este in totalitate asa cum spuneti, probabil ca persoana care va raspuns, medic, a mers pe ideea placebo, dar ...

#66
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005
EFORTUL FIZIC trebuie evitat in cazul acestei boli ? ma refer la nmiscarea "de intretinere" ?

#67
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 TAPAS, on Oct 31 2006, 10:26, said:

EFORTUL FIZIC trebuie evitat in cazul acestei boli ? ma refer la nmiscarea "de intretinere" ?

Daca tocmai ai facut operatie, da! Daca nu, ce legatura are?

#68
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005

 Aprilia, on Oct 31 2006, 20:47, said:

Daca tocmai ai facut operatie, da! Daca nu, ce legatura are?


ma refer la chestii de genul " am noduli, deci suspecta de cancer, trebuie sa ma odihnesc, nu am voie sa fac efort etc, etc, etc." ma gandesc ca un program de "miscare" si sport de intretinere nu poate decat sa ajute. dar intreb pe cei care se pricep mai bine .... merci

#69
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 TAPAS, on Nov 1 2006, 08:38, said:

ma refer la chestii de genul " am noduli, deci suspecta de cancer, trebuie sa ma odihnesc, nu am voie sa fac efort etc, etc, etc." ma gandesc ca un program de "miscare" si sport de intretinere nu poate decat sa ajute. dar intreb pe cei care se pricep mai bine .... merci

armstrong a facut sport si sa vindecat.

#70
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 TAPAS, on Nov 1 2006, 08:38, said:

ma refer la chestii de genul " am noduli, deci suspecta de cancer, trebuie sa ma odihnesc, nu am voie sa fac efort etc, etc, etc." ma gandesc ca un program de "miscare" si sport de intretinere nu poate decat sa ajute. dar intreb pe cei care se pricep mai bine .... merci
Daca ai noduli iti faci punctie si afli urgent ce ai si te tratezi. Oricita miscare faci, nu face nici bine nici rau, daca ai cancer (doamne fereste!). Nodulii mamari sint 'termen general' asa ca poti sa fii OK.

#71
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006

 TAPAS, on Nov 1 2006, 08:38, said:

ma refer la chestii de genul " am noduli, deci suspecta de cancer, trebuie sa ma odihnesc, nu am voie sa fac efort etc, etc, etc." ma gandesc ca un program de "miscare" si sport de intretinere nu poate decat sa ajute. dar intreb pe cei care se pricep mai bine .... merci
n-are treaba sportul cu cancerul mamar nici cu noduli :), mai.... nu orice nodul da in cancer !!!!. multe paciente au noduli si nici vorba de cancer...

#72
cip007

cip007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.10.2006
Imi pare rau ca n-am timp acum sa citesc toate lucrurile interesante ce s-au scris in acest subiect. Pentru cei ce au incredere in tratamentele cu plante, documentati-va despre ESSIAC si Kombucco Orientalis.

Se pare ce in SUA Essiac-ul este foarte apreciat si ca multi s-au vindecat de cancer. Daca este mai la inceput cancerul are sanse mai mare de vindecare. Sansele scad pe masura ce evolueaza cancerul.

Alte tratamente anti-cancer de care am auzit sunt cu aloe vera, cartilaj de rechin - il gasiti in farmacii, ulei din seminte de in, spanz.

Cateva link-uri daca-mi este permis (daca nu, imi cer scuze):
Essiac Romania
Info pt. cei care stiu engleza
Kombucco, din timpul dinastiei Tsin, anul 220 iHr

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate