Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

CANCER LA SAN

- - - - -
  • Please log in to reply
635 replies to this topic

#109
catalin20good

catalin20good

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2007
Salutare!
sunt nou pe aici si am dat din greseala (si ma bucur) peste forum...am dat peste ceva ce ma intereseaza...
pe 15 noi 2006 mama mea a fost operata la san ...sa va zic cum s-a intamplat.
am venit la un control in Bucuresti pentru ca mama avea un nodul la sanul drept. aici a facut ceva analiza doctorul (nu-i zic numele ca nu are importanta , oricum de la Oncologie , Fundeni) a fost cam rezervat in aprecieri...poate din motive sa n-o sperie , insa persoana cu care am venit (respectiv o ruda mai indepartata ...cadru medical) ne-a spus-o pe fata :CANCER LA SAN .
binenteles ca eu am intrat in panica...mai mult (si ceea ce m-a speriat cel mai mult) a fost faptul ca ruda respectiva m-a avertizat ca mama trebuie sa faca o operatie si trebuie sa ii extirpe sanul si apoi sa mearga in jos.
apoi am venit singur cu mama la spital (adica fara vreo alta interventie) si am reluat analizele ... si am hotarat ca trebuie sa se opereze.
Asadar ajung la ceea ce vreau sa aflu..ptr ca mama a fost operata si subrat (axial) ...nu i s-a extirpat sanul... si i-au fost gasiti 10 noduli  la subrat (din care 2 diagnosticati cu cancer) ...nodulul de la san (aprox 1.3 cm) nefiind infectat (binenteles ca a fost scos).
acum problema e ...daca stadiul in care a fost mama a fost un stadiu incipient sau ...avansat? (am sa revin si cu rezultatele din externare ptr ca am vazut ca sunt persoane aici care se pricep).
o alta problema e ca acum cand face citostatice ...a intalnit o doamna care i-au fost gasiti 14 noduli ...NICIUNUL infectat ....i-a fost extirpat sanul si acum face citostatice si respectiva. Aici nu mai pot intelege !
Va multumesc !

#110
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
catalin, prefer sa astept pana vei posta date mai concrete ca sa-mi exprim o parere. deocamdata presupun ca era stadiul II A, un stadiu nu foarte grav in care sansele de vindecare completa sunt destul de mari.

cate despre cei 14 noduli, incearca sa faci diferenta intre "nici unul nu era" si "ea stia ca nici unul nu era".

Edited by mianna, 01 February 2007 - 14:38.


#111
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Nu se identificasera niste (onco)gene a caror prezenta conducea la risc de cancer la sin, cu probabilitate foarte foarte mare? Despre cancerul la plamini n-am auzit de predispozitie genetica.

#112
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Aprilia, on Feb 1 2007, 18:28, said:

Nu se identificasera niste (onco)gene a caror prezenta conducea la risc de cancer la sin, cu probabilitate foarte foarte mare?


ba da, dar cu implicatii in special terapeutice.

#113
catalin20good

catalin20good

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2007
buna ziua!
revin ,desi trebuia sa aduc niste rezultate privind diagnosticul mamei mele dupa operatie...dar acum ma roade alta problema:
am cunoscut pe cineva care a are cancer la san si a facut operatie ca si mama mea....adica nu i s-a extirpat sanul(doar nodulul de la san si cei axiali)...marimea nodulului la san fiind cam aceeiasi :1.5 cm . ideea e ca persoana respectiva a facut din nou cancer la san (a recidivat) dupa 2 si jumate ani si acum se pare ca e mai grav...si ma gandesc daca nu cumva era mai bine sa-i extirpe sanul de la inceput (la fel si mamei mele) .
adica acum am intrat in panica gandindu-ma la ce i s-a intamplat persoanei respective - sa nu i se intample si mamei mele.
ce tre sa fac in urmatoarea perioada dupa terminarea citostaticelor?ar trebui ca o data pe an sa faca o mamografie?sau mai multe ecografii?
nu stiu , aud tot felul de situatii si ma ingrozesc...credeam ca se mai linistesc grijile mele in ceea ce o priveste pe mama ...dar se pare ca ar trebui sa-mi fac tot mai multe!

#114
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 catalin20good, on Feb 9 2007, 09:13, said:

buna ziua!
revin ,desi trebuia sa aduc niste rezultate privind diagnosticul mamei mele dupa operatie...dar acum ma roade alta problema:
am cunoscut pe cineva care a are cancer la san si a facut operatie ca si mama mea....adica nu i s-a extirpat sanul(doar nodulul de la san si cei axiali)...marimea nodulului la san fiind cam aceeiasi :1.5 cm . ideea e ca persoana respectiva a facut din nou cancer la san (a recidivat) dupa 2 si jumate ani si acum se pare ca e mai grav...si ma gandesc daca nu cumva era mai bine sa-i extirpe sanul de la inceput (la fel si mamei mele) .
adica acum am intrat in panica gandindu-ma la ce i s-a intamplat persoanei respective - sa nu i se intample si mamei mele.
ce tre sa fac in urmatoarea perioada dupa terminarea citostaticelor?ar trebui ca o data pe an sa faca o mamografie?sau mai multe ecografii?
nu stiu , aud tot felul de situatii si ma ingrozesc...credeam ca se mai linistesc grijile mele in ceea ce o priveste pe mama ...dar se pare ca ar trebui sa-mi fac tot mai multe!
Singura posibilitate este monitorizarea continua a evolutiei bolii mamei tale de catre doctorul care o trateaza. Da, cancerele pot recidiva, dar nu este obligatoriu. Sub observatie medicala permanenta si tratament, se poate interveni la timp daca este cazul.
De asta se practica mastectomia in caz de cancer mamar. Daca era un simplu nodul benign, se scotea nodulul daca prezenta pericol de malignizare. Ce ai scris tu in paranteza cred ca trebuia sa fie "ganglioni axilari". Se inlatura si acestia pentru a preveni raspandirea cancerului pe cale limfatica.
Nu te panica si indeamn-o pe mama ta sa aiba mereu contact cu doctorul care o trateaza, chiar si dupa terminarea citostaticelor.

#115
carcotasa13

carcotasa13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 19.02.2007
Am si eu o problema ...poate stie cineva sa`mi dea un sfat. Am 18 ani si am un nodul pronuntat la un san si altii mai mici. Am fost la medic si mi`a facut ecografie in urma careia mi`a zis ca e ceva normal, ca sanul e in crestere si mi s`a prescris o reteta pe baza de vitamine. Dar nu am facut niciun progres...nodulii sunt la fel. La inceput ma dureau, dar pe parcurs nu m`au mai durut. Ce sa fac?! Sunt disperata!!!

#116
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 carcotasa13, on Feb 22 2007, 23:11, said:

Am si eu o problema ...poate stie cineva sa`mi dea un sfat. Am 18 ani si am un nodul pronuntat la un san si altii mai mici. Am fost la medic si mi`a facut ecografie in urma careia mi`a zis ca e ceva normal, ca sanul e in crestere si mi s`a prescris o reteta pe baza de vitamine. Dar nu am facut niciun progres...nodulii sunt la fel. La inceput ma dureau, dar pe parcurs nu m`au mai durut. Ce sa fac?! Sunt disperata!!!


de obicei in cazurile astea se face un control dupa o perioada de tratament (cateva saptamani), sa se vada cum a evoluat. deci eu m-as duce la acelasi doctor sa ma vada din nou. daca n-as fi multumita de ce imi spune, m-as adresa altuia.

#117
carcotasa13

carcotasa13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 19.02.2007

 mianna, on Feb 23 2007, 02:49, said:

de obicei in cazurile astea se face un control dupa o perioada de tratament (cateva saptamani), sa se vada cum a evoluat. deci eu m-as duce la acelasi doctor sa ma vada din nou. daca n-as fi multumita de ce imi spune, m-as adresa altuia.
Pai urmeaza sa ma duc la control la acelasi doctor...numai ca nu vad nicio schimbare :( Voi vedea ce`mi va spune...

Edited by mianna, 23 February 2007 - 17:19.


#118
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 carcotasa13, on Feb 23 2007, 11:25, said:

Pai urmeaza sa ma duc la control la acelasi doctor...numai ca nu vad nicio schimbare :( Voi vedea ce`mi va spune...


ei, daca n-ai vazut-o tu, o vad eu si ti-o arat si tie:

 carcotasa13, on Feb 22 2007, 23:11, said:

La inceput ma dureau, dar pe parcurs nu m`au mai durut. Ce sa fac?! Sunt disperata!!!

cate saptamani ai facut tratamentul?


ps: te rog nu mai scrie cu k sau alte prescurtari gen mirc. multumesc

#119
carcotasa13

carcotasa13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 19.02.2007

 mianna, on Feb 23 2007, 17:18, said:

ei, daca n-ai vazut-o tu, o vad eu si ti-o arat si tie:



cate saptamani ai facut tratamentul?
ps: te rog nu mai scrie cu k sau alte prescurtari gen mirc. multumesc
Pe parcursul a 3 luni cate 7 zile inainte de menstruatie ...

#120
eladiaz

eladiaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2007
tumora reziduala; carcinom intraductal+carcinom invaziv ductal(cribriform) G1 (Fc1a2m2)
ypT1aIII
ypNO
M=8200/2
M=8200/3
Asta scrie pe analiza mamei mele anatomo patologic la concluzii
Poate sa-mi explice cineva ce inseamna?

#121
mirela7771

mirela7771

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.09.2006
salut!
ieri mi-am facut o ecografie mamara si rezultatul a fost acesta:tesut glandular cu aspect normal.supero-intern si infra mamelonar stang prezinta cate un chist simplu de 4-5 mm.

am intrebat daca e grav sau daca trebuie sa merg  mai departe la un medic anume cu acest rezultat si mi sa spus ca nu ,doar trebuie sa revin la 6 luni pentru o noua ecografie.
stie cineva ce sfat sa imi dea in privinta asta?daca trebuie sa merg la un medic care sa fie specialitatea lui?

#122
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 eladiaz, on Feb 28 2007, 12:10, said:

tumora reziduala; carcinom intraductal+carcinom invaziv ductal(cribriform) G1 (Fc1a2m2)
ypT1aIII
ypNO
M=8200/2
M=8200/3
Asta scrie pe analiza mamei mele anatomo patologic la concluzii
Poate sa-mi explice cineva ce inseamna?


reziduala dupa chimioterapie, presupun, nu?

se refera la localizarea tumorii, la tipul ei, la gradul de diferentiere (G1 - slab diferentiata), la dimensiuni (T1a - mai mica de 0.5 cm), fara invazie ganglionara.

sunt prescurtari specifice anatomiei patologice.

in traducere: dupa tratament tumora nu a disparut in totalitate. (presupun ca nici nu ti s-a spus sa te astepti la asta). dar asta a fost numai prima faza a tratamentului. acum presupun ca urmeaza interventia chirurgicala, urmata de radioterapie. tumora e mica, nu a invadat ganglionii, insa e formata dintr-un tip mai agresiv de celule.

 mirela7771, on Feb 28 2007, 12:56, said:

stie cineva ce sfat sa imi dea in privinta asta?daca trebuie sa merg la un medic care sa fie specialitatea lui?


chirurgie sau ginecologie.

Edited by mianna, 28 February 2007 - 12:59.


#123
eladiaz

eladiaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2007

 mianna, on Feb 28 2007, 12:58, said:

reziduala dupa chimioterapie, presupun, nu?

se refera la localizarea tumorii, la tipul ei, la gradul de diferentiere (G1 - slab diferentiata), la dimensiuni (T1a - mai mica de 0.5 cm), fara invazie ganglionara.

sunt prescurtari specifice anatomiei patologice.

in traducere: dupa tratament tumora nu a disparut in totalitate. (presupun ca nici nu ti s-a spus sa te astepti la asta). dar asta a fost numai prima faza a tratamentului. acum presupun ca urmeaza interventia chirurgicala, urmata de radioterapie. tumora e mica, nu a invadat ganglionii, insa e formata dintr-un tip mai agresiv de celule.
chirurgie sau ginecologie.

Multumesc pentru explicatii!
Rezultatul analizei este dupa interventia chirurgicala...Doctorul ne-a chemet intradevar pentru radioterapie.
Se pot urma si alte tratamente?

#124
catalin20good

catalin20good

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2007
Salutare! revin cu inca o problema cu care ma confrunt.cum am mai spus mai inainte mama a facut o operatie de cancer la san si i-au fost scosi mai multi noduli (inclusiv axial) din care 2 au fost infectati cu cancer. operatia a fost facuta de dr. Voinea (Fundeni) , doctor in care am avut si am foarte mare incredere.problema e urmatoarea...am avut o discutie cu dansul inainte de operatie si am hotarat ca nu este nicio problema daca va trebui sa extirpam sanul... insa (spre norocul nostru ) nu s-a facut o extirpare ci doar o incizie in care au fost scosi nodulii si ce mai era de scos.
acum mama e la a 5-a sedinta de chimioterapie (din 6 serii) iar astazi a venit in salon o domnisoara rezident care i-a luat tensiunea si s-a uitat la sanul mamei ...concluzia , de fapt intrebarea pe care i-a pus-o mamei a fost daca a mai fost pe la doctorul chirurg (ultima vizita la chirurg a mamei mele fiind prin luna ianuarie ...iar Dl. Dr. Voinea fiind multumit de evolutie ) . intrebarea a fost precedata de o afirmatie care ma face din nou sa nu dorm in noaptea asta si anume ca dupa parerea ei (a rezidentei ) ar trebui (sau ar fi trebuit) extirpat sanul.acum nu stiu ce ar fi determinat-o sa spuna asta...poate faptul ca sanul mamei se inroseste ? se inroseste de la chimioterapie sau e vreo reactie proasta a corpului?

acum ...as vrea sa mai aflu si alte pareri in leg cu situatia mea.

P.S. am tot promis ca voi aduce rez diagosticului de la operatie sa vad si eu care este concluzia (am vazut ca sunt persoane pe forum care se pricep ...adica sunt de meserie)

Va multumesc anticipat!

#125
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 eladiaz, on Mar 11 2007, 16:38, said:

Multumesc pentru explicatii!
Rezultatul analizei este dupa interventia chirurgicala...Doctorul ne-a chemet intradevar pentru radioterapie.
Se pot urma si alte tratamente?

daca te referi la medicina alternativa, se pot urma tratamentele in care aveti incredere, insa RESPECTAND TOATE INDICATIILE MEDICINEI CLASICE.

 catalin20good, on Mar 20 2007, 13:06, said:

faptul ca sanul mamei se inroseste ? se inroseste de la chimioterapie sau e vreo reactie proasta a corpului?

sanul nu se inroseste de la chimio. daca a facut sau face si radioterapie, e normal. altfel, ar trebui investigat de la ce e reactia asta.

iar chirurgul e bine s-o vada periodic. cu siguranta el e mai in masura sa decida ce se impune, decat rezidenta de pe oncologie.

Edited by mianna, 20 March 2007 - 13:28.


#126
mayad

mayad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.03.2007
Buna,
Prietena mea a fost suferit o masectomie in 2001 (cancer de san III B )  si histerectomie in acelasi an iar in nov 06 , in urma unui CT a primit urmatoarul rezultat:
"O plaja discret hiperdensa spontan  , iodofila, neomogena si imprecis delimitata fata de parenchimul inconjurator de aproximativ 3.6/2.3 cm in plan axial , situata la nivelul hipocampului in stanga ce se extinde spre lobul temporal stang , trunchiul cerebral si spre emisferul cerebelos stang  cu stergerea cisternei unghiului ponto-cerebelos in stanga si minim efect compresiv asupra cornului temporal occipital al ventriculului lateral stang.
Sistem ventricular discret asimetric , usor marit dimensional , situat pe linia mediana
Modificari de structura osoasa de tip mixt la nivelul calotei craniene fronto-parieto-occipital
Concl : Aspectul pledeaza pentru determinari secundare cerebrale si la nivelul craniului osos"

Acest rezultat  indica o metastaza cerebrala ? La neurologie i-au zis ca nu poate fi operata daca exista aceasta metastaza. Ce se mai poate face? Care este prognosticul si sansele de supravietuire?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate