Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

OS-ul se poate pune pe orice HDD?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Salut.
Am o mare problema si mi-as dori tare mult, daca puteti, sa aveti rabdarea sa cititi intregul post.
As vrea sa imi dati solutia acestei probleme numai daca sunteti cu adevarat siguri si ati mai avut astfel de probleme.
Configuratie PC:
OS: Windows 8.1 x64
CPU: Intel Pentium Dual-Core E5200 @ 2.5 GHz
RAM: Kingmax 4GB @ 800 MHz
GPU: Nvidia 9600 GT 1024 MB
Sursa: Raidmax 500 W
HDD de tip IDE (150 GB) (vechi) (vechi de 8 ani): WDC WD1600JB-98GVC0 ATA Device (asta scrie la "Properties")
HDD de tip SATA 2 (500 GB) (nou) (are vreo 3,5 ani): WDC WD5000AAKS-00V1A0 ATA Device (asta scrie la "Properties")
Pana acum 1 luna, PC-ul meu care a avut si XP si 7 si 8 si 8.1 de-a lungul anilor, a avut instalat OS-ul numai pe HDD-ul de tip IDE. Astfel m-am gandit sa fac schimb de HDD-uri, adica sa-mi reinstalez OS-ul si de data asta sa-l pun pe HDD-ul de tip SATA 2. Inainte sa fac aceasta operatiune SW, am desfacut PC-ul si am observat ca HDD-ul de tip IDE era setat pe MASTER (nu avea nici un jumper conectat, iar ilustratia de pe el specifica faptul ca modul MASTER se obtine neconectand nici un jumper). Deasemenea acest HDD de tip IDE era conectat la capatul cablului IDE (deci la mijloc mai era un conector care era liber), iar HDD-ul de tip SATA 2 era conectat la al 2-lea port sata de pe MB ->  (SATA_1). Schimbarea fizica in interiorul PC-ului pe care am facut-o a fost sa schimb doar cablurile sata (2 la numar) din PC (unul pentru HDD-ul de tip SATA 2, iar al doilea pentru unitatea optica). Cele vechi erau unele rosii fara clema de prindere, iar acum cele noi sunt galbene si au clema de prindere. In rest d.p.d.v. HW nu am mai facut nimic.
Dupa asta am reinstalat 8.1 x64 pe HDD nou (deci inainte rulase pe HDD-ul vechi).
Am instalat toate driverele noi, updatate si deasemenea am mai pus si o masina virtuala cu XP Professional x86.
Problema este ca acum imi apare faimosul fenomen "System freezes for 30 seconds and highest active time at 100% for no discernable reason. Iar beculetul rosu care indica activitatea HDD-ului e in aceasta perioada aprins fara sa clipoceasca, iar in Task Manager la "Disk" procesul care utilizeaza cei mai multi MB din hdd (in aceste momente in care apare fenomenul) utilizeaza defapt doar 0.1MB sau in cel mai extrem caz maxim 0.5MB (numai in aceste momente in care apare fenomenul si nu ii dau sarcini PC-ului), iar procentajul este de 100% la "Disk".
Ideea este ca in primele zile dupa reinstalarea OS-ului pot sa zic ca nu aveam problema asta.... sau poate nu o observam...., iar acum dupa ce am pus si masina virtuala si am mai incarcat putin HDD-ul cu info. acum prezenta acestei probleme este vizibila si foarte neplacuta. Deasemenea mi-am facut mai multe "Power plan-uri" in Windows.
Am sters acele Power plan-uri facute de mine, am sters masina virtuala, am dezinstalat programul specific masinii virtuale (VMware) si nimic nu s-a schimbat.

Intrebari: Credeti ca problema exista pentru ca am schimbat cablurile SATA?
               Credeti ca problema exista pentru ca am facut aceasta inversare de roluri ale HDD-ulilor?
               Daca rasp. la intrebarea de mai sus e "DA", exista setari de BIOS care sa rezolve problema? (AHCI, IDE)
               In situatia in care ma aflu acum, HDD-ul vechi il folosesc ca storege, deci ar trebui sa fie configurat ca SLAVE? (acum e MASTER)
               Exsista HDD-uri pe care nu se pot pune OS-uri? (din cauza tipului? (ca ar fi de tip "green"...) sau din cauza configuratiei fizice (conectat la al doilea port SATA) sau logice (in BIOS il vede ca al 2-lea HDD (pe cel nou)).

Va multumesc foarte mult daca ati reusit sa ma urmariti si sa intelegeti ceea ce am vrut sa spun. Sincer astept raspunsurile voastre...

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
poate e o problema cu noile panglici sata - chiar probabilitate mare
pune-le la loc pe cele vechi si incearca
nu e nicio problema pe ce hdd se instaleaza win, trebuie doar sa aiba o partitie activa
incearca sa scoti din functiune hdd ul secundar si vezi daca mai ai fenomentul cu pricina
in mod normal nu are nicio importanta cum e setat hdd ul unu fiind ata celalalt sata nu sunt pe aceeasi panglica si nu au ce conflicte sa dea intre el.
in concluzie pune jumperii cum erau inainte si panglicile vechi, incearca si cu un singur hdd

Edited by onlyone, 25 July 2014 - 00:00.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu zic ca se poate pune orice os pe orice hdd. Daca e un os mai mare, de dinozaur, il pui asa, mai pe o parte, dar de stat ar trebui sa stea.

#4
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Eu cred ca e o problema cu HDD-ul pe SATA, sa nu cumva sa ai baduri mecanice. Verifica-l cu HDD Tune si vezi ce zice.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
OS-ul se poate pune pe orice HDD. Schimbarile pe care le-ai facut nu au de ce sa influenteze viteza HDD-urilor.
Utilizarea HDD-ului 100% a aparut dupa ce s-au instalat anumite update-uri. Sunt multe persoane care se plang de aceasta situatie. Tot ce poti faci este sa iti pastrezi speranta ca Microsoft va rezolva aceasta problema intr-un viitor nu prea indepartat. Ai putea sa reinstalezi Windows 8.1 si sa dezactivezi update-urile, dar nici aceasta nu este o solutie buna...
La mine problema se manifesta si sub Windows 7 (de multa vreme), tot in urma anumitor update-uri.
Daca iti permiti, atunci poti cumpara un SSD si scapi de problema, deoarece numai HDD-urile sunt afectate de ea. Acesta a si fost motivul pentru care eu am investit intr-un SSD pe care l-am instalat in laptop si vazand ca a disparut aceasta problema, recent am achizitionat, de asemenea, un SSD pentru desktop. Deja nu as mai putea accepta un computer fara SSD.

Incepusem si eu o discutie pe aceasta tema aici: http://forum.softped...8#entry15276101
Poti citi incepand de aici paginile urmatoare si sa incerci sa-ti dai seama daca la tine este aceeasi situatie.

De asemenea, poti arunca si o privire pe imaginile de la acest comentariu: http://forum.softped...2#entry15494012
(aici se poate vedea cat de mult schimba situatia un SSD)

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
S-a mai discutat problema aceasta si pe la alte subiecte:
Disk usage 100% - Problema windows 8
Disk 100%
HDD 100%

De asemenea, studiaza-le si vezi daca se aplica situatiile si la tine!

#7
gabiibag

gabiibag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 20.10.2009
Pt. Ion_de_la_Raion :

http://social.techne...rum=w7itproperf

Citeste al 2-lea post.

Edited by _-_, 26 July 2014 - 20:57.
Fara atacuri la persoana!


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate