Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

cum sa scazi factura ENEL cu 80% folosind LED Filament

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
au aparut pe piata noile becurile de ultima generatie LED filament ce vin cu un consum de 4 ori mai mic ca in cazul becurilor economice si de 10 ori mai mic comparativ cu cele incadescente. Noile becuri LED filament sunt garantate pentru 30,000 ore de functionare vs 1000 ore bec incadescent. Ce parere aveti?

Attached Files



#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Cum naiba sa scazi factura cu 80%? Tu nu ai alte aparate consuma curent in casa, gen frigider, tv, telefoane mobile, masina de spalat?

Nu mi se pare mare inovatie, prefer becurile economice...

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
si pret de 3-4 ori mai mare ?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Uau, dupa 3 conturi banare pt reclama, ei tot revin.

Sa vedem in cat timp apare si URL-ul!

Chestia aia cu 80% reducere e calculat vs vechile becuri cu filament, care rar le mai gasesti chiar si in Romania.
Acum cam toata lumea a trecut pe neon, becuri ecologice.

Noul pas sunt LED-urile, care consuma mult mai putin, dar care nu erau fezabile din cauza randamentului termic si a costului de fabricatiei.

Chinezii au facut mari progrese in acest sens, dar cele mai bune oferte pe care le-am gasit au fost la iKea, unde gasesti becuri cu 600lm la 39 RON (si 2 ani garantie).
http://www.ikea.com/.../?query=bec led

#5
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
Un kaka mi se pare. Pana acum nu am vazut pe nimeni care sa stea cu becurile aprinse non stop ca sa faca economie de 80%

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mai sunt multi ca tine de unde vii tu??? ca m-am saturat deja de becurile astea si de spamul vostru pana peste cap...
numa
[ http://sd.keepcalm-o-matic.co.uk/i/de-al-dracu-si-de-ambitios-2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



n-am sa cumpar niciodata becurile alea!!! Posted Image

Edited by Nero-d, 26 July 2014 - 15:43.


#7
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Poststefanjihad, on 26 iulie 2014 - 15:24, said:

au aparut pe piata noile becurile de ultima generatie LED filament ce vin cu un consum de 4 ori mai mic ca in cazul becurilor economice si de 10 ori mai mic comparativ cu cele incadescente. Noile becuri LED filament sunt garantate pentru 30,000 ore de functionare vs 1000 ore bec incadescent. Ce parere aveti?

Poti sa crezi asa ceva?!!! Ia incearca-l la iarna, sa vezi cat de competitiv/rezistent este.
Nu te mai lua dupa cai verzi pe pereti. Experimenteaza-l si apoi o sa te convingi de autenticitatea celor mentionate despre acest tip de bec.

#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Mmm .. eu tot prefer becurile cu filament. Nu, nu alea comuniste - ci astea:
http://www.nostrafor...amp-p-5396.html

[ http://cdn.nostraforma.com/cache/1400x1400/eeda0577d4b7ac774cf49d4f1a0b4002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View PostAdm, on 26 iulie 2014 - 15:39, said:

Uau, dupa 3 conturi banare pt reclama, ei tot revin.

Sa vedem in cat timp apare si URL-ul!

Chestia aia cu 80% reducere e calculat vs vechile becuri cu filament, care rar le mai gasesti chiar si in Romania.
Acum cam toata lumea a trecut pe neon, becuri ecologice.

Noul pas sunt LED-urile, care consuma mult mai putin, dar care nu erau fezabile din cauza randamentului termic si a costului de fabricatiei.

Chinezii au facut mari progrese in acest sens, dar cele mai bune oferte pe care le-am gasit au fost la iKea, unde gasesti becuri cu 600lm la 39 RON (si 2 ani garantie).
http://www.ikea.com/.../?query=bec led

Se mai gasesc, destule, la rusi.

#10
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Si daca nu sunt bransat la ENEL , ce ma fac ? Posted Image

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View PostPicoDazore, on 26 iulie 2014 - 15:45, said:


Poti sa crezi asa ceva?!!! Ia incearca-l la iarna, sa vezi cat de competitiv/rezistent este.
Nu te mai lua dupa cai verzi pe pereti. Experimenteaza-l si apoi o sa te convingi de autenticitatea celor mentionate despre acest tip de bec.

Eu am 4 bucati ikea afara si au trecut iarna cu bine.

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007

View Poststefanjihad, on 26 iulie 2014 - 15:24, said:

Ce parere aveti?
O prostie. cei mai mari consumatori din casa nu sunt becurile. per total, nu cred ca reducem factura cu mai mult de 15%, daca utilizam in casa becuri incadescente. adica vreo 20 lei la mine. daca ai deja becuri economice, sub 5%.  In schimb, lumina este sub orice critica, iar miile de ore garantate sunt minciuni.
am testat fel de fel de becuri economice, dar lumina lor tot chioara era. unele Philips , 32 W reali, lumina asa zis calda , au fost aproape de OK, dar s-au ars dupa 8 luni.  dadusem 32 de lei pe bucata (2 becuri x32 lei= 64 lei = 64 becuri normale)
Citat de situl Philips @Dacă ne dorim o lumină asemănătoare cu a unui bec clasic de 100W, va trebui să ne orientăm către o sursă cu un flux luminous comparabil (100w incandescent = 1500 lumeni).@
cand o sa apara becuri cu led cu un asemnea flux luminos, si cu o temperatura de culoare OK, o sa fiu interesat. pana atunci , in toata casa am becuri incandescendete.
problema cu becurile incandescente din ziua de azi este ca sunt produse in conditii indoielnice si se strica ff repede. se incalzeste dulia si se desprinde globul de sticla de partea metalica. sunt foarte bune becurile pozate de pelikanu, produse de firme. eu folosesc astfel de becuri de 50 W, sunt undeva pe la echivalentul becului clasic de 75W dar au o lumina placuta.

Edited by strongsss, 26 July 2014 - 16:02.


#13
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008

View PostAdm, on 26 iulie 2014 - 15:39, said:

Sa vedem in cat timp apare si URL-ul!
Nu mai apare ca este suspendat Posted Image
Attached File  Capture.PNG   141.98K   152 downloads
Attached File  Capture.PNG   27.71K   145 downloads

#14
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pai aprindem mai multe becuri daca nu au luminozitate

#15
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Eu am becuri economice philips/osram de 3 ani aproape si nu se arde nici unu. (oricum sunt acasa doar seara si un pic in weekend) La 38 lei cat am dat pe ele....mi se pare foarte rezonabil.

Edited by Proiectil, 26 July 2014 - 16:50.


#16
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Pina vor reusi sa produca la preturi rezonabile becuri led la 1500 lumeni "glumele" de pina in 500-600 lumeni ramin pentru : sa te dai rotund la prieteni/vecini, holuri, camara alimente, lampa birou dar numai pentru decor .
Cel mai ok la aspect lumina, temperatura, pret pina acum sta halogen tip bec in bec .
Cea mai mare economie de curent am realizat-o cind am reusit sa schimb electrocasnicele model vechi cu altele noi A si cit se poate de multe plus.
Economie mare faci daca : in bucatarie pui neon + banda cu leduri deasupra mesei de lucru ; neon in baie - aici lumina arde aproape fara oprire , plus ca ai nevoie de lumina puternica .
Te chinui sa bagi o sacose de bani in becuri si-ti vine nevasta cu un fier de calcat ultimate spray , turbo power de 3100W de-ti rupe priza si tu reusesti sa economisesti cit consuma becul de control de la fierul de calcat.

#17
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Eu am becuri normale(alea vechi, cu filament) dar o sa imi iau cu led daca scad 80%, mai opresc un televizor ceva si scad si alea 20%. Posted Image

Edited by eStev, 26 July 2014 - 17:19.


#18
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Mai era un topic identic Posted Image si s-a sters si acela sic!Alte ramasite

Edited by alexbjorg, 26 July 2014 - 17:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate