Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Achizitie masina SH BMW/Audi/Alfa

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
rapidistu_029

rapidistu_029

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.05.2008
Salut,

Pe la sfarsitul anului acesta as vrea sa-mi cumpar o masina SH, am inceput sa ma uit pe diferite site-uri dupa masini care mi-ar placea si care se incadreaza in buget si as vrea sa va cer si voua parerea.
- bugetul este de 7000, maxim 8000 euro.
- am 22 de ani deci nu caut masina cu cel mai mult loc in portbagaj sau cu cel mai mult spatiu pentru pasagerii din spate.
- o sa merg in principal prin afara orasului, zic eu, undeva pe la 70% din km vor fi extra urban.

Avand in vedere chestiile de mai sus eu m-am gandit la 3 optiuni: (am observat ca le gasesc in urmatorii parametri)
-BMW 320d:
    -an fabricatie: 2005-2007
    -km: sub 180.000
-Audi A3 2.0 tdi:
    -an fabricatie: 2005-2007
    -4 usi
    -km: sub 180.000
Alfa Romeo 159 1.9:
    -an fabricatie: 2007-2008
    -km: sub 150.000

Cam astea sunt cele 3 masini ca mi-au sarit mie in ochi, dupa cum se vede nu caut o clasa anume, caut o masina cat de cat mai sportiva pentru drumuri in principal in afara orasului.
Intrebari:
    -din cate am observat se recomanda ca masinile SH sa fie din afara, sau masini cu prima inmatriculare in Romania. Ce recomandati?
    -care masina ati alege-o din cele 3 optiuni sau in daca considerati ca nici una nu e ok, care alta mi-ati recomanda-o?
    -avand in vedere faptul ca ma uit la masini SH, ce suma ma pot astepta sa fie nevoie sa investesc in primul an pentru masinile de mai sus?

Sunt bine venite toate parerile, atat despre masinile de mai sus cat si eventualele alte recomandari.
Mersi.

#2
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
http://www.autovit.r...-C33946955.html ?

#3
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

 alexandru_viorel, on 26 iulie 2014 - 14:45, said:


Cotet la care platesti taxe multe. Mai e si diesel Posted Image . Din 3 litri doar 217 cai? Daca tot iti iei un 3 litri, ia un benzinar si vezi sa fie de la 300 de cai in sus.

#4
rapidistu_029

rapidistu_029

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.05.2008

 alexandru_viorel, on 26 iulie 2014 - 14:45, said:


Nu vreau seria 5, mi se pare prea mare, la BMW-uri ma uit maxim la seria 3 cu motor de 2.0. Nu cred ca am nevoie de mai mult de 160 cp cat are motorul de pe 320d.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
te incadrezi cu bugetul la un Logan nou.

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 rapidistu_029, on 26 iulie 2014 - 14:30, said:

-din cate am observat se recomanda ca masinile SH sa fie din afara, sau masini cu prima inmatriculare in Romania. Ce recomandati?
-care masina ati alege-o din cele 3 optiuni sau in daca considerati ca nici una nu e ok, care alta mi-ati recomanda-o?
-avand in vedere faptul ca ma uit la masini SH, ce suma ma pot astepta sa fie nevoie sa investesc in primul an pentru masinile de mai sus?

- se recomanda s-o iei de la neamtz din curte. Astea aduse de afara de romanashi pe platforma in general sunt masini de flota. Sau rupte in doua dupa ce a intrat neamtu' in copac si ajunse in tara ca masini de dezmembrat si apoi re-asamblate de baieti la Arad.
- eu nu mi-as lua masina premium cu banii astia. mi-as lua un Opel astra, un Ford focus. Ai sanse bunicele sa gasesti o masina putin alergata.
- e bine sa ai 1000 de-o parte in caz de ceva. Prieteni si colegi de serviciu ce mai am eu care si-au cumparat masina la banii astia n-au avut probleme majore. Doar intretinere, hai schimbat un ambreiaj, curatat injectoare dar asta dupa un an...

#7
rapidistu_029

rapidistu_029

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.05.2008

 potae, on 26 iulie 2014 - 15:09, said:


- se recomanda s-o iei de la neamtz din curte. Astea aduse de afara de romanashi pe platforma in general sunt masini de flota. Sau rupte in doua dupa ce a intrat neamtu' in copac si ajunse in tara ca masini de dezmembrat si apoi re-asamblate de baieti la Arad.
- eu nu mi-as lua masina premium cu banii astia. mi-as lua un Opel astra, un Ford focus. Ai sanse bunicele sa gasesti o masina putin alergata.
- e bine sa ai 1000 de-o parte in caz de ceva. Prieteni si colegi de serviciu ce mai am eu care si-au cumparat masina la banii astia n-au avut probleme majore. Doar intretinere, hai schimbat un ambreiaj, curatat injectoare dar asta dupa un an...

Mersi de raspunsuri si de sfaturi, momentan sunt cam prins de astea 3 modele dar ma voi uita si la cele recomandate de tine. Oricum pana la sfarsitul anului mai am timp sa-mi schimb preferintele :).

Cand m-am decis sa-mi cumpar masina, primul model care mi-a venit in minte a fost A3-ul, tot timpul mi-a placut design-ul lor. Dupa asta am facut un drum de ~150 km cu un 320d destul de "uzat" ca sa nu zic altfel, dar tot am fost impresionat, si m-am gandit ca daca unul asa uzat merge asa bine unul ingrijit ar fi super. Intr-un A3 nu am fost inca, deci nu stiu cum se comporta in comparatie cu un 320d.

#8
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

 Vortexx, on 26 iulie 2014 - 14:52, said:

Mai e si diesel Posted Image . Din 3 litri doar 217 cai?
Oho. Excuse moi.
Mai nou toti ne dam americani si poreclim V6-urile (in special mustanguri) "secretary's car" cand defapt conducem masini anorexice in 3 cilindrii.
Du-te afara, stai 15 minute si ma crezi ca iti ajung degetele de la o mana sa numeri cate masini au un raport cp/greutate > 0.15 (de exemplu ~210 cp la 1350kg (cat are un golf) )?

P.S: Eu zic sa le faci o vizita la inginerii astia de la BMW sa le zici rusinica ca dupa spusele tale nu prea se pricep la facut motoare :lol: .

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 06.07.2005

 Vortexx, on 26 iulie 2014 - 14:52, said:

Cotet la care platesti taxe multe. Mai e si diesel Posted Image . Din 3 litri doar 217 cai? Daca tot iti iei un 3 litri, ia un benzinar si vezi sa fie de la 300 de cai in sus.
500 Nm. Chiar nu e nevoie sa spun mai mult de atat.

@initiator, daca tot esti tanar si nu te intereseaza portbagajul, parca mai potrivit mi s-ar parea un Seria 1.

#10
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

 vimann, on 26 iulie 2014 - 16:30, said:

500 Nm. Chiar nu e nevoie sa spun mai mult de atat.


Ca si restul masinilor diesel care sunt facute muci de benzinare cu nm mai putini.

#11
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
,, -care masina ati alege-o din cele 3 optiuni sau in daca considerati ca nici una nu e ok, care alta mi-ati recomanda-o? ''

Eu daca as fi in locul tau as cumpara asa ceva. Ford Focus 2.  (Cu 4 usi.)
Exemplu:
http://www.autovit.r...-C33941385.html
(Iti mai raman si ceva bani. )Posted Image

#12
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Sau asa http://www.autovit.r...-C33794008.html ? Dar pare suspect de ieftina si sigur are km dati inapoi.
Eu zic sa te orientezi spre un model mai nou, 2.0 TDCI daca gasesti.

Edited by alexandru_viorel, 26 July 2014 - 20:36.


#13
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
de fapt......nu ne spui ce vrei sa faci cu ea?de servici,de vacanta,de oras sau de liniute.pare ca vrei sa plece numai cu ''scart''
.si mai e ceva .vezi ca masini ale neamtului de 2 ani au 160 000 in bot.ce vrei tu are sigur 500 000 km.distanta de la Pamant la Luna.Daca tot vrei nemtoaica bine ar fii sa o si cantaresti.asa ca sa vezi cam cat fier are pe ea.ca nu se stie.

Edited by masni, 26 July 2014 - 21:45.


#14
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
BMW. Desi nu-mi place generatia aia.

#15
rapidistu_029

rapidistu_029

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.05.2008

 vimann, on 26 iulie 2014 - 16:30, said:

@initiator, daca tot esti tanar si nu te intereseaza portbagajul, parca mai potrivit mi s-ar parea un Seria 1.
Da, e o varianta la care nu m-am gandit pana acuma dar m-am uitat putin si pare a fi destul de potrivita pentru ce vreau eu.

 ovidiu_ms, on 26 iulie 2014 - 19:22, said:

,, -care masina ati alege-o din cele 3 optiuni sau in daca considerati ca nici una nu e ok, care alta mi-ati recomanda-o? ''
Eu daca as fi in locul tau as cumpara asa ceva. Ford Focus 2.  (Cu 4 usi.)
Exemplu:
http://www.autovit.r...-C33941385.html
(Iti mai raman si ceva bani. )

 alexandru_viorel, on 26 iulie 2014 - 20:36, said:

Sau asa http://www.autovit.r...-C33794008.html ? Dar pare suspect de ieftina si sigur are km dati inapoi.
Eu zic sa te orientezi spre un model mai nou, 2.0 TDCI daca gasesti.
Mersi de recomandari.
@alexandru_viorel, da, vad ca as gasi un Ford de prin 2008-2009 2.0 TDCI in bugetul meu.

 masni, on 26 iulie 2014 - 21:42, said:

de fapt......nu ne spui ce vrei sa faci cu ea?de servici,de vacanta,de oras sau de liniute.pare ca vrei sa plece numai cu ''scart''
.si mai e ceva .vezi ca masini ale neamtului de 2 ani au 160 000 in bot.ce vrei tu are sigur 500 000 km.distanta de la Pamant la Luna.Daca tot vrei nemtoaica bine ar fii sa o si cantaresti.asa ca sa vezi cam cat fier are pe ea.ca nu se stie.
Nu vreau sa plece cu "scart", chiar daca as lua o masina capabila sa plece cu "scart", n-as face eu asta, nu sunt genul acela de om. Masina o s-o folosesc in principal pentru drumuri in afara orasului, vacante scurte in week-end, vizitat parinti + putin prin oras (o iesire la fotbal, ceva de genul), pentru servici nu, stau destul de aproape iar de liniute, dupa cum am spus, nu se pune problema.
M-am orientat catre masini ceva mai puternice pentru ca nu vreau sa ma lase in depasire, am condus masina parintilor (Solenza 1.4) si nu vreau ceva de genul.

Pana acuma vad ca nimeni nu a zis nimic de Alfa 159. Avem ceva detinatori de 159, sau ceva pareri? Mie mi se pare a fi o masina interesanta dar am auzit ca masinile Alfa nu sunt fiabile de asta intreb... Asa este?

Edited by rapidistu_029, 27 July 2014 - 11:07.


#16
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Nu iti arunca banii pe o vechitura de 8-9 ani fie ea si BMW,cauta o masina cat mai noua ai buget suficient pt un focus 3,golf VI,astra J chiar si Passat B6,cauta masini de 3-4 ani,ai sanse reale la o masina cu <200k km.

In Germnaia merita sa te duci doar daca ai buget mai serios si vrei o masina cu <100k km,garantie,altfel nu,arunci banii pe drum si te stresezi de pomana.

#17
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Voi incerca si eu sa-ti dau o parere, referitor doar la doua din optiunile exprimate de tine.

Alfa 159 (masina detinuta de mine pentru 1 an).
-O masina foarte frumoasa, mai ales daca gasesti una cu interior bine ales, si combinatii de culori frumoase (ex: gen piele visinie la interior/ gri foarte inchis la exterior).
-Nu merita motorul de 1.9 jtdm 8v (aia de 120 cai), poate doar aia de 16v cu 150 cai.
-E o masina grea, are nevoie de mai multa putere, chiar de zgomotul motorului se aude sportiv...
-Schimbatorul de viteze are nevoie de putere pt a se misca, nu e dintr-ala ce-l schimbi doar cu un deget.
-Fiabilitatea este relativa, destul de buna as zice, dealtfel Alfa Romeo este cea mai buna marca italiana dintre marcile uzuale (nu ne referim la masseratti, ferrari).
-Piese de schimb foarte scumpe pe OEM. Sunt piese insa foarte calitative, comparabile absolut cu marcile premium.
-Consum destul de ridicat.
-Vei avea o oarecare problema deoarece in Romania nu gasesti usor mecanici specializati pe masini gen Alfa, poate doar in reprezentante dar iti spun eu ca nu vei dori sa mergi in reprezentante! Cu toate ca, eu fiind satula de "tractoristi" asa zisi mecanici romani, pot sa-ti zic ca aceleasi probleme le poti avea oriunde (mai ales in provincie fiind) si cu orice alta masina...
-nu gasesti usor service-uri cu testere Magnetti Marelli (pentru diagnoze corespunzatoare si precise).
-Per ansamblu, preturile de second se merita la cumparare, are o devalorizare destul de mare pe Piata romaneasca de second, este o masina care e posibil sa o iubesti mult (doar daca vei lua una care sa aiba si ceva putere), insa daca cu adevarat vei dori sa o ingrijesti cum trebuie, va scoate ceva bani pe intretinere precum si pe carburant...

Audi A3 (detin acum si am detinut si in trecut altele doua,).
-O intretinere mult mai rezonabila decat alde Alfa, piese mult mai ieftine.
-Consum foarte bun raportat inclusiv la putere.
-O masina destul de fiabila (dar nu sunt deloc sigura ca e mai fiabila decat Alfa Romeo 159... asta ti-o zic ca sa-ti treaca gandul ca vai Doamne toate masinile germane ar fi varful fiabilitatii si ca alde Alfa s-ar comporta precum Fiaturile vechi.)
-Nu merita varianta de echipare Atraction; Recomandarea mea ar fi doar varianta Ambition sau si mai bine una cu pachet full S-line (iti pot sta oricand la dispozitie, prin mesaje private, pentru a putea departaja din anunturi care masini sunt cu adevarat S-line sau orice alta echipare si care nu sunt decat in descrierea facuta de samsari).
Este aproape imposibil sa gasesti un A3 din anii mentionati de tine de provenienta externa si care sa aiba doar pana in 180k km! Nu ca asta ar fi cea mai mare problema... Problema e a romanilor in general care vor si masini premium si sa fie foarte ieftine si km putini, si, si si... Si, ei bine, atunci si samsarii se conformeaza Posted Image
-Cred insa ca la un buget de 8k euro sau poate chiar putin mai mult ai putea gasi un A3 bun, cu echipare buna, ani mai noi, 2008-2009, bine intretinuta si cu un maxim de 280k km, cu un istoric pe care sa-l poti afla din reprezentante Audi.

Eu, daca as fi in locul tau, as cauta doar A3, an cat mai nou si echipare cat mai buna.

Edited by Ana0181, 28 July 2014 - 11:59.


#18
rapidistu_029

rapidistu_029

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.05.2008

 Ana0181, on 28 iulie 2014 - 11:35, said:

Voi incerca si eu sa-ti dau o parere, referitor doar la doua din optiunile exprimate de tine.

Alfa 159 (masina detinuta de mine pentru 1 an).
-O masina foarte frumoasa, mai ales daca gasesti una cu interior bine ales, si combinatii de culori frumoase (ex: gen piele visinie la interior/ gri foarte inchis la exterior).
-Nu merita motorul de 1.9 jtdm 8v (aia de 120 cai), poate doar aia de 16v cu 150 cai.
-E o masina grea, are nevoie de mai multa putere, chiar de zgomotul motorului se aude sportiv...
-Schimbatorul de viteze are nevoie de putere pt a se misca, nu e dintr-ala ce-l schimbi doar cu un deget.
-Fiabilitatea este relativa, destul de buna as zice, dealtfel Alfa Romeo este cea mai buna marca italiana dintre marcile uzuale (nu ne referim la masseratti, ferrari).
-Piese de schimb foarte scumpe pe OEM. Sunt piese insa foarte calitative, comparabile absolut cu marcile premium.
-Consum destul de ridicat.
-Vei avea o oarecare problema deoarece in Romania nu gasesti usor mecanici specializati pe masini gen Alfa, poate doar in reprezentante dar iti spun eu ca nu vei dori sa mergi in reprezentante! Cu toate ca, eu fiind satula de "tractoristi" asa zisi mecanici romani, pot sa-ti zic ca aceleasi probleme le poti avea oriunde (mai ales in provincie fiind) si cu orice alta masina...
-nu gasesti usor service-uri cu testere Magnetti Marelli (pentru diagnoze corespunzatoare si precise).
-Per ansamblu, preturile de second se merita la cumparare, are o devalorizare destul de mare pe Piata romaneasca de second, este o masina care e posibil sa o iubesti mult (doar daca vei lua una care sa aiba si ceva putere), insa daca cu adevarat vei dori sa o ingrijesti cum trebuie, va scoate ceva bani pe intretinere precum si pe carburant...

Audi A3 (detin acum si am detinut si in trecut altele doua,).
-O intretinere mult mai rezonabila decat alde Alfa, piese mult mai ieftine.
-Consum foarte bun raportat inclusiv la putere.
-O masina destul de fiabila (dar nu sunt deloc sigura ca e mai fiabila decat Alfa Romeo 159... asta ti-o zic ca sa-ti treaca gandul ca vai Doamne toate masinile germane ar fi varful fiabilitatii si ca alde Alfa s-ar comporta precum Fiaturile vechi.)
-Nu merita varianta de echipare Atraction; Recomandarea mea ar fi doar varianta Ambition sau si mai bine una cu pachet full S-line (iti pot sta oricand la dispozitie, prin mesaje private, pentru a putea departaja din anunturi care masini sunt cu adevarat S-line sau orice alta echipare si care nu sunt decat in descrierea facuta de samsari).
Este aproape imposibil sa gasesti un A3 din anii mentionati de tine de provenienta externa si care sa aiba doar pana in 180k km! Nu ca asta ar fi cea mai mare problema... Problema e a romanilor in general care vor si masini premium si sa fie foarte ieftine si km putini, si, si si... Si, ei bine, atunci si samsarii se conformeaza Posted Image
-Cred insa ca la un buget de 8k euro sau poate chiar putin mai mult ai putea gasi un A3 bun, cu echipare buna, ani mai noi, 2008-2009, bine intretinuta si cu un maxim de 280k km, cu un istoric pe care sa-l poti afla din reprezentante Audi.

Eu, daca as fi in locul tau, as cauta doar A3, an cat mai nou si echipare cat mai buna.

Mersi mult de pareri, cred ca ma indrept tot mai mult catre un A3, daca as gasi si S Line ar fi perfect.
http://goo.gl/JucuiV - ceva de genul chiar arata bine :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate